Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@maronka dobrze , że to znalazłeś ale Ameryki nie odkryłeś :). Kocioł ma mieć bardzo dobrą izolację termiczną, a komin jak najmniejszą stratę przy pellecie.

Kolego @rm132 ja Twym miejscu skoro już zainwestowałeś takie pieniądze w palnik to starał bym się do modernizacji kotła by wykorzystać jego potencjał poj, wodnej, itd krok po kroczku w celu wejścia na poziom najwyższy.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem, potestuję, zobaczymy... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update w sprawie mojego nieszczęsnego problemu z rozpalaniem.

Był u mnie wczoraj serwisant, posprawdzał wszystko, znalazł jakieś 2 luźne przewody, podkręcał wszystko, 5 razy odpalał i gasił palnik ale nie udało się odtworzyć problemu. Kocioł pięknie odpalał za 1 razem. Dziś rano email z econeta z alarmem. Dzwonię do serwisanta i jemu już pomysły się kończą i jedyne co według niego może być to sterownik. Przekazał wszystkie dane do serwisu KIPI po czym dzwonią do mnie z centrali KIPI i proszą o numer UID regulatora aby mogli przeanalizować całą pracę kotła przez econeta. Jeśli nic nie znajdą to wymienią regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robin60 napisał:

Ja Ci powiem więcej bo ogrzewanie pelletem to suma naczyń połączonych która musi być na każdym z jego etapów poprawna i jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki to spalanie pelletu jest niskie i opłacalne i takie będzie.

He he dobrze powiedziane :)

Jeszcze jedno pytanko. Ten pellux 200 bo o nim mowa od początku, na stronie producenta piszą że jest idealny do ogrzewania budynków do 400 metrów. U mnie to ok 250m. Czy nie jest zbyt mocny? Czy działanie takiego pieca nie będzie podobne do jazdy tirem po mieście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robin60 napisał:

 dobrze , że to znalazłeś ale Ameryki nie odkryłeś :). Kocioł ma mieć bardzo dobrą izolację termiczną, a komin jak najmniejszą stratę przy pellecie.

Ale też nie za dużo powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, gregoro85 napisał:

Ten pellux 200 bo o nim mowa od początku, na stronie producenta piszą że jest idealny do ogrzewania budynków do 400 metrów. U mnie to ok 250m. Czy nie jest zbyt mocny? Czy działanie takiego pieca nie będzie podobne do jazdy tirem po mieście?

W przypadku tego Biawara to nie. Wykorzystujesz jego bardzo dużą pojemność wodną . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gregoro85 napisał:

Jeszcze jedno pytanko. Ten pellux 200 bo o nim mowa od początku, na stronie producenta piszą że jest idealny do ogrzewania budynków do 400 metrów. U mnie to ok 250m. Czy nie jest zbyt mocny? Czy działanie takiego pieca nie będzie podobne do jazdy tirem po mieście?

Ten Biwar ma jedną dużą zaletę. Pojemność wodną. 20kW szybko dochodzi do zadanej i długo stoi wygaszony. Kocioł pelletowy największe oszczędności generuje jak nie pracuje. Kocioł pelletowy z małą pojemnością nadaje się do pracy z buforem jedynie. Większość z nas ma wymienniki po 80l i to jest niestety mało.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak trochu na przekór wrzuciłem swój wykres , mój kocioł 20 kw ma 75 litrów wody , a postoje od termostatu długie , niebieska linia to temperatura pilnowana przez  termostat , czerwona to temperatura pilnowana przez głowice , zwróćcie uwagę jak szybko po nocnym obniżeniu temperatura wraca do dziennej , ale grzejniki mam przewymiarowane to między innymi dla tego , w moim przypadku nie sprawdza się teoria że jak obniżysz temperaturę na noc to więcej spalisz bo musisz grzać i grzać , zrobiło się chłodniej ,poza dzisiejszym dniem więc spalanie wzrosło z 13 do 15 kg na dobę za ostatni tydzień ,

8P59MB0ZJ6CHJ2S3G0380_2019-11-28 18_14_2019-11-29 18_14.png

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, na dużej histerezie było by tych rozpaleń więcej. Ładnie to u Ciebie wygląda. U mnie jest 5-6 przy ~8stC na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka i co z tego jak w domu ciepło :)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierając dziś górne drzwiczki od pieca, przejeżdżając palcem po bocznej s iance, zauważyłem coś takiego, co to oznacza? :

IMG_20191129_205917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowy kocioł to farba może się wytapia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Crespoo napisał:

Otwierając dziś górne drzwiczki od pieca, przejeżdżając palcem po bocznej s iance, zauważyłem coś takiego, co to oznacza? :

Zrób zdjęcie wymiennika nie palca. Brudny palec nam nic nie powie, brudny wymiennik już tak :)

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

to oznacza, ze ubrudziłeś sobie palec 

Oczywiste spostrzeżenie, nie gwiazdorz. Chodzi mi o te kawałki pelletu, aczkolwiek po spaleniu wymaganej dawki pelletu i zatrzymaniu pieca na postoju, która się podaję wrzucę następne zdj :) 

Edytowane przez Crespoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dragster napisał:

@maronka i co z tego jak w domu ciepło :)

To był żarcik,wiadomo jak chata super ocieplona to jak komuś zimno można sobie i 25 trzymać a grzać niewiele,taka aluzja do mojej gdzie grzejnik musi grzać by ciepło było, no bez przesady ciepło, 23,tak akurat

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maronka napisał:

no bez przesady ciepło, 23,tak akurat

A w nocy 18°C bo nie grzejesz (pisałeś w innym temacie).

Zabawne,że tutaj zwracasz na drobnostki uwagę a nie piszesz otwarcie,że w nocy masz chłodno bo nie palisz,ale nic już o tym nie wspominasz,gdy mowa o ilości spalonego opału na sezon...

Ale i tak szanuję Ciebie,że nie szedłeś w zaparte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oni tu wiedzą że w nocy nie palę ,i daj już spokój z tym trolowaniem i minusowaniem ,ogarnij się chłopie ,wyśpij  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąć to Ty i Twoich 3 kolegów się powinno,mikkei,rarek,piecuch

4 godziny temu, maronka napisał:

trolowaniem i minusowaniem

Trola znajdziesz przed lustrem a minusy?

Chłopie,Ty i Twoje kółko nastukaliście mi w kilka godzin prawie 30 minusów bo byłem krytyczny co do kotła mpm.

No a jakie Ty bajki opowiadasz to już chyba każdy się poznał.

Maronka,mój szacunek do Ciebie właśnie się skończył...

Sorki Panowie,że piszę nie na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dragster napisał:

Ten Biwar ma jedną dużą zaletę. Pojemność wodną. 

Rzeczywiście jest to zaleta szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym i stałej pracy pompy obiegowej.Jednak gdy ktoś się decyduje na grzanie CWU latem,to duża pojemność jest już wadą.

Dlatego u siebie kombinuję jak upchnąć bufor ale z możliwością grzania CWU na zasadzie   przepływu przez wężownicę  miedzianą umieszczoną w buforze.W takim rozwiązani najlepiej palnik  z wymiennikiem małej pojemności wodnej.

17 godzin temu, maronka napisał:

Lub dać palnik 16 kw w środkowe drzwi jak juz tu było pisane,wtedy nie zasmoli się ,ale nie wiem czy nie przegrzeje,podobno nie

Dając palnik w górnych drzwiczkach zwiększamy efektywność wymiany ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś szukałem realnej wartości opałowej peletu i znalazłem pomiary Sambora z założonych przez niego ciepłomierzy, wyszło mu coś ok. 4.1 kWh z kilograma peletu, tak już na czysto.
Zastanawiałem się, jak u siebie poprawić wydajność. Przede wszystkim pelet musi być suchy, a z tym różnie bywa. Trzymałem go w murowanym budynku gospodarczym, niby szczelnie zamknięty, ale... Tam było zimno, w kotłowni za to +18, to wiecie, co się działo jak uzupełniałem na bieżąco.

Znalazłem na stronie
https://pelletem.pl/kalorycznosc-pelletu/
wzór na wartość opałową pelletu:

Wo= 19 MJ - (0,2145 * % wilgotności)
Przy przeciętnej wilgotności 7% byłoby to
19-(0.2145*7)= 17.5 MJ/kg
Przy 10%
19-(0.2145*10)=16,9 MJ/kg
Przy 12%
19-(0.2145*12)=16,4 MJ/kg

1MJ=0,28 kWh
czyli odpowiednio mielibyśmy z kg
4.9 / 4.7 / 4.6 kWh

W związku z tym szukałem sposobu na suszenie peletu w zbiorniku. Myślałem nawet o tym, żeby zrobić wężownicę w zbiorniku i wpiąć się z nią w obieg podlogowki, bo baniak na pelet stoi przy samym rozdzielaczu, a mam wolne wejście.
Znalazłem jednak podobny problem u ekogroszkowcow. Tam dzięki wodzie w grochu gniją im zasobniki i wymyślili patent z nadmuchem podajnika idący od wentylatora palnika.

https://www.instalator.pl/2016/02/kotly-na-paliwa-stale-i-wilgoc-w-zasobniku/

Ciekawe, czy taki nadmuch zadziałałby przy naszym palniku? Oczywiście, podajnik na ekogroszek jest i musi być szczelny, u nas tego nie ma (a przynajmniej ja w firmowym podajniku mam otwarta przestrzeń u dołu, tam gdzie rura wchodzi).
No i kwestia łatwopalności, chociaż temperatura podajnika oscyluje wokół 30 stopni, to trochę się boje, że może zassać za gorące powietrze
Gdyby takie napowietrzenie zdało egzamin, to byłoby super.

Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem na żywo, u sąsiada,znajomego? Ciekawe jak to działa w realu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.