Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz @robin60,  to samo chciałem powiedzieć. Jeśli miałbym coś zmieniać u siebie z kotłem to albo ten BIWAR albo Lumo + bufor. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szumik83 napisał:

tak zrobię, czy takie coś może być? bo mam taką wnękę i akurat by mi to pasowało  , wymiar 150x75

Daj rurę fi 160.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak u Ciebie @Dragster sytuacja z tym buforem , bo ja , już jestem po 2 spotkaniach z fotowoltaiki, i jak się zdecyduję , to na większą instalację co najmniej 5 kw, a potrzebuję 3 ale zabrał bym nadmiar  grzałką w buforze. Albo będę coś myślał o kotle z dużą poj. i fotowoltaika 3 kw. Może @Tomek0407  @Kordjano coś pozytywnego powiedzą.

Na bufor mam miejsce i nie jest to jakiś problem.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, temat nie ruszony u mnie. Marzy mi się foto 10kWp i bufor z grzałką na okresy przejściowe. W mrozy grzany peletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robin60 napisał:

No a jak u Ciebie @Dragster sytuacja z tym buforem , bo ja , już jestem po 2 spotkaniach z fotowoltaiki, i jak się zdecyduję , to na większą instalację co najmniej 5 kw, a potrzebuję 3 ale zabrał bym nadmiar  grzałką w buforze. Albo będę coś myślał o kotle z dużą poj. i fotowoltaika 3 kw. Może @Tomek0407  @Kordjano coś pozytywnego powiedzą.

Na bufor mam miejsce i nie jest to jakiś problem.

Rozwiązanie dobre , można przewymiarować instalację i mieć prąd na potrzeby i do bufora , jest to związane z dosyć dużymi kosztami, lub można zrobić tańszą instalację bez udziału energetyki tylko do grzania CWU i ewentualnie bufora. Ja mam nie całe 4 kW na jedynym domu, i mam zamiar założyć obok mojego na garaż 6kW 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , te 4kW mam na domu drewnianym i on jest grzany prądem (piece akumulacyjne) , te 6kW chcę na potrzeby bieżące tego w którym mieszkam. Czekałem na 8% vat, żeby dać na garaż, bo na dach nie ma możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny na szczęście spadają, więc trzeba montować. Żeby grzać trzeba było by założyć koło 10kW , wtedy było by wspomaganie do pelletu , np. bufor albo grzałka przeplywowa, możliwości jest trochę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kordjano napisał:

Kolego a ta czujka buła płaska czy wypukła ? czujka na ogół nie ulega zabrudzeniu po prostu gubi płomień bo palnik nie nadąża spalać twojego pelletu . Podaj nastawy czas cyklu praca , rotacyjny czas cyklu obrotu komory , intensywność czyszczenia % , kaloryczność pelletu , czas pracy z mocą minimalną po rozpaleniu , wszystkie nastawy dotyczące rozpalenia , zrób test wody twojego pelletu po jakim czasie rozpuści się w wodzie powinien zaraz puchnąć i po minucie rozpadać sie .

 mam ten sam problem co kolega kaloryczność 5,5 czas pracy 15 sekund nadmuchy na 14- 34 na 4,-28 pellet wrzuciłem do nakrętki z wodą zaczął rozpuszczać się po 5 minutach generalnie problem jest na 14 kw na 4 kw Płomień utrzymuje się grubo powyżej 50% Na czym polega test wody intensywność czyszczenia 3% rotacyjny cykl czyszczenia 180

Edytowane przez waldimajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gregoro85 napisał:

szukam pieca z kipi w którym można też palić zwykłym drewnem, może ktoś z was ma taki piec, lub wie gdzie można taki kupić, oczywiście klasa 5 bo już inne nie wchodzą w rachubę...

Jeśli w instalacji nie będziesz miał bufora to  kocioł zsypowy nie spełnia wymogów 5 klasy.

Jak często chciałbyś przepalać drewnem? Trzeba mieć świadomość,że przykładowo w takim MPM palenie na ruszcie szybko zasmołuje komorę zasypową a wraz z nią palnik.Żeby do tego nie dopuścić to częściej musi pracować Kipi.

hqdefault.jpg.bff6a50ed241a543ae59b139b8ede9f3.jpg

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Crespoo napisał:

Na popielniku zaś lepiej nie ma jakichś większych grudek. 

IMG_20191128_134330.jpg

IMG_20191128_134327.jpg

IMG_20191128_134320.jpg

Zmieniłem po tym zdj podawanie przy rozpaleniu z 100g na 70g i czas pracy z 15s na 12s i minimalnie nadmuch. Hmm... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez trzy lata trzymałem wyjety z kotła ruszt, bo "może palnik się zepsuje i się kiedyś przyda". Na wiosnę tego roku zardzewiały ruszt wylądował na złomie
Jeżeli mogę doradzić, kup kocioł do peletu, ale sprawdzona konstrukcję i będziesz zadowolony. Przy rosnących cenach peletu nie warto bawić się w półśrodki. Poszukaj postów Tomka0407, on zszedł ze spalaniem z sześciu ton na trzy i pół.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości jaki wy macie ilość podawania przy rozpaleniu oraz zaś pracy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 g na rozpalanie, czas cyklu pracy 20 s.


Musisz uważać na te spieki na palniku. Nie powinno na nim tego być. W instrukcji Twojego kotła jest zapis, że przegrzanie palnika z tego powodu skutkuje brakiem gwarancji. Kup parę worków innego pelletu na próbę. Teraz wiatrak nie ma szans tego zdmuchnąć, a przy kolejnym rozpalaniu ta rynna powinna być czysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wytłumaczy ktoś jak działa, jak to się przekłada  ten czas pracy? Jjak działa te czas cyklu? Przez powiedzmy przy 20sek trybie pracy, np 13sek podaje a później drugi podajnik przez 7 np podaje do wypalenia? Nie wiem czy 12sek to nie za ała wartość zatem. Starego pelletu mam jeszcze 3/4 podajnika.. ~100kg.

Może za mała moc palnika? Zauważyłem, że na starcie przez kilka min palnik pracuje na mocy min 5kw a dopiero po ok 5 min szybko zwiększa się do 8,9 a następnie 11kw(max) a następnie się wyłącza przeskakujac temp zadana pieca o 8st średnio. 

Po włożeniu do wody i obsikaniu przez swinke morska jest czysty, samo drewno.

 

Help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem pracy jest tak jak mówisz. Krótszy czas pracy, sypie mniej ale częściej. Dłuższy - rzadziej, ale więcej.

Bardzo ważne jest dobre zważenie dawki peletu.

Rozpalanie wygląda podobnie i u mnie. Najpierw powoli, potem coraz mocniej, jak z ogniskiem. Jakbyś odrazu za mocno dmuchał, to by zagasło.

Jak przebija Ci o osiem stopni aż, to trzeba go wcześniej wyhamować. Palisz w standardzie teraz czy FL? Jakie masz histerezy H1 i H2?

 

PS. Test świnki morskiej, tego jeszcze nie miałem w kolekcji

Patrz na to, co zostaje w palniku, to raczej nie jest popiół z czystych wiór...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dragster napisał:

No właśnie, temat nie ruszony u mnie. Marzy mi się foto 10kWp i bufor z grzałką na okresy przejściowe. W mrozy grzany peletem.

To rozwiązanie dorazne które przyniesie oszczędności , a w przyszłości pompa ciepła . U mnie na razie o wykorzystaniu mikro instalacji do ogrzewania nie ma mowy ,wszystko idzie na potrzeby maszyn , ale w przyszłości jak maszyny będą już nie potrzebne to nadmiar wykorzystam do ogrzewania , puki co oszczędności są na rachunkach i mogę się za te pieniądze zaopaczyć w pellet na cały sezon . Instalacja 6.2 zrobiła mi za 20 dni pazdziernika 560 kwh a za listopad 180kwh ,tak słoneczko ,albo jego brak przekłada się na moc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W standardzie, zadana 68, histeraza 8. 

H1 3st H2 5st i odrazu prosiłbym o wytłumaczenie tych wartosci

 

Pozdrawiam Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza to temperatura, o jaką spadnie kocioł, zanim się znowu włączy. Czyli jak masz 68 zadaną, to kocioł zacznie się rozpalać przy 60.

W palniku mamy trzy "biegi" w standardzie.

Moc maksymalna.

Moc pośrednia histereza H2

Moc minimalna histereza H1.

Jak zauważyłeś, palnik rozpala się najpierw powoli, a potem idzie ogniem na maksa. W miarę zbliżania się do zadanej trzeba jakoś wyhamować i zredukować biegi.

U Ciebie hamowanie jest trochę za późne i dlatego Ci sporo przebija zadaną temperaturę.

Spróbuj ustawić zadaną na 70

Pośrednia histerezę H2 = 10

Minimalna H1 = 5.

Masz mała pojemność wodna kotła, to trzeba mniej naciskać "gaz" ;)

Aha, jak możesz, to zrzuć przed kolejnym rozpaleniem ten żużel z palnika.

 

PS. Ja bym zwiększył histerezę kotła na początek z 8 stopni na 15. Bedzie się rzadziej włączał, ale tu musisz obserwować temperaturę powrotu. Najlepiej, jakby nie spadała poniżej 40 stopni.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kordjano napisał:

To rozwiązanie dorazne które przyniesie oszczędności , a w przyszłości pompa ciepła . U mnie na razie o wykorzystaniu mikro instalacji do ogrzewania nie ma mowy ,wszystko idzie na potrzeby maszyn , ale w przyszłości jak maszyny będą już nie potrzebne to nadmiar wykorzystam do ogrzewania , puki co oszczędności są na rachunkach i mogę się za te pieniądze zaopaczyć w pellet na cały sezon . Instalacja 6.2 zrobiła mi za 20 dni pazdziernika 560 kwh a za listopad 180kwh ,tak słoneczko ,albo jego brak przekłada się na moc .

Ale za cały rok trochę tego prądu się nazbiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, papen76 napisał:

Histereza to temperatura, o jaką spadnie kocioł, zanim się znowu włączy. Czyli jak masz 68 zadaną, to kocioł zacznie się rozpalać przy 60.

W palniku mamy trzy "biegi" w standardzie.

Moc maksymalna.

Moc pośrednia histereza H2

Moc minimalna histereza H1.

Jak zauważyłeś, palnik rozpala się najpierw powoli, a potem idzie ogniem na maksa. W miarę zbliżania się do zadanej trzeba jakoś wyhamować i zredukować biegi.

U Ciebie hamowanie jest trochę za późne i dlatego Ci sporo przebija zadaną temperaturę.

Spróbuj ustawić zadaną na 70

Pośrednia histerezę H2 = 10

Minimalna H1 = 5.

Masz mała pojemność wodna kotła, to trzeba mniej naciskać "gaz" ;)

Aha, jak możesz, to zrzuć przed kolejnym rozpaleniem ten żużel z palnika.

 

PS. Ja bym zwiększył histerezę kotła na początek z 8 stopni na 15. Bedzie się rzadziej włączał, ale tu musisz obserwować temperaturę powrotu. Najlepiej, jakby nie spadała poniżej 40 stopni.

 

Dzięki tak zrobię. 

 

Będę męczył. 

Jesli mam sterowanie pogodowe ustawioną krzywa grzewcza na 0,6, 27st w rurkach, przesunięcie równolegle krzywej 0st, krzywa grzewcza kotła na 0,8 (nie mam pojęcia co to zmienia), sterowanie pokojowe ustawione na 23st a mimo to w pokoju jest 22,2-22,6 to co to może oznaczać? 

Oraz wartość zmniejszenie temperatury zadanej mieszacza ustawione na 1 st(wcześniej serwisant na 8 mi ustawił) - to ten parametr co nam mówi? 

Bez pogodynki mieszacz ustawiony na 40st

Cytat

 

 

 

Edytowane przez Crespoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.