Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@madjaro Zawór powinien być żeby była ochrona powrotu najlepszym rozwiązaniem tu by było zamontowanie zaworu temperaturowego tj. takiego który by otworzył dopiero po osiągnięciu na piecu i w krótkim obiegu ustaloną temperaturę zawory takie między innymi to seria ATV miałem go zamontowanego jak miałem piec na węgiel i bufor dodatkowo zawór mieszający z ręcznym sterowaniem ust. temp wyjściowej z reguły ustawiona na 44-43 st.c i to działało teraz mam peleciaka i zrezygnowałem z tych dwóch zaworów na zawory dwa zawory 4d jeden steruje parterem a drugi poddaszem i włączona ochrona powrotu więc to działa może nie tak jak bym do końca chciał ale nie można mieć wszystkiego co do wymiennika płytowego się nie wypowiem bo nie mam zastanawiałem sie czy go kupić i zamontować ale na razie kupiłem sprzęgło i chyba to spróbuje zamontować ale dopiero jak wypale pellet z zbiornika bo nie widzi mi się tam przeciskać między piec a ścianę co do ust. to jeżeli na workach masz napisane jaka  jest kaloryczność w kw/h to taką powinieneś wpisać plus przeważenie dopiero wtedy korygować ustawienia i nigdy przenigdy wszystkich parametrów na raz pojedynczo czarny okopcony wymiennik źle ogień powinien być jak  najdłuższy i jak najbardziej zbity w jeden strumień jak jest zaraz za palnikiem rozczapierzony to też źle i nie jestem pewien ale jak kolor płomienia jest prawie biały  to jest najlepiej im wyższa temp płomienia tym szybciej piec dochodzi do zadanej a przez co  mniej spala ale mogę się mylic to po prawcie mnie nie chce nikogo w błąd wprowadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, madjaro napisał:

Teraz w praktyce jak otworzę zawór 3D na 100 to kocioł powoli grzeje bufor aż dobije 75 i się wygasza OK.  ALE... jak go przymknę ręcznie dla ochrony powrotu na 45'C to bufor nie nadąża mi odbierać ciepło z kotła, kocioł moduluje i powoli dobija do 85 i się wygasza. I za chwilę znów się rozpala. Czy olać ten zawór 3d i go otworzyć na maxa w końcu i tak nawet jak się włączy ładowanie bufora to najniższa temp jaka pójdzie na kocioł to z 40'C. Co myślicie ?

Albo zawor 3d termostatyczny ze stala nastawa albo zawor 3d z silownikiem - ten drugi o tyle lepszy ze umozliwia sterowanie temperatura powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Banan15 w taka strone aby pellet podawal. Co za roznica? Przygladnij sie zwinieciu slimaka i kierunku podawania i bedziesz wiedzial, ma sie zgadzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=95979]Banan15[/mention] no wlaśnie tak powinno być - wtedy zawartość przesuwa się do góry (o ile nie ma za dużo pyłu na dnie podajnika). Trochę pellet podajnik pokruszy, ale nie ma to wielkiego wplywu na proces spalania o ile wpadnie go do palnika tyle co powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ moje pytanie zostalo przemilczane, to pozwolę je sobie ponowić - co ma wplyw na właściwe raportowanie zużycia paliwa?
Przy początkowym ustawieniu wydajności podajnika 13kg/h i kaloryczności 5.2kWh/kg z tego co pamiętam to regulator nieznacznie zawyżał faktyczne zużycie, po przewazeniu i wpisaniu rzeczywistej wagi, czyli 10.6 kg/h myli się dużo bardziej. Czy w takim wypadku powinienem pokombinować z kalorycznością, czy wpisać zawyżoną wydajność podajnika - nie zauwazylem żadnego negatywnego wplywu na proces spalania, czyli popiół wyglądał tak samo dobrze, zarowno przy ustawieniu 13 czy 10.6 (o ile dobrze pamietam, bo nie ma mnie na miejscu od jakiegoś czasu). To dokladnie bedę mógł zweryfikować/porównać dopiero w Świeta, gdy dluższy czas będę na miejscu.

Czy w przypadku zaworu 4D z siłownikiem właczać ochronę powrotu?
Wreszcie, czy po przeniesieniu czujnika temp. zewnętrznej w miejsce, gdzie będzie mierzył wlaściwą temp. (obecnie, przez miejsce montażu zawyża temp. o ok 4-5'C), wlączyć sterowanie pogodowe? Czy może za dużo z tym kłopotu, bo żeby to zrobić dobrze, trzeba poswięcić sporo czasu na eksperymenty i regulacje (niestety na miejscu instalacji bywam jedynie w weekendy i tylko od czasu do czasu)?

No i wreszcie ostatnie, najważniejsze pytanie - czemu regulator nie 'trzyma' zadanej przez panel pokojowy temperatury (czyli w zakresie 22-22.5'C), tylko niższą o ok. 0.5'C (w granicach 21.7 - 21.9'C)?
Wcześniej pilnował, a po zmianie histerezy kotła (z 4'C na 10'C) i nieczulości mieszacza (z 2'C na 0.5'C) przestał to robić. Przywrocilem pierwotne ustawienia (chyba wszystkie), a regulator swoje - czyli nadal nie pilnuje tego, co powinien...

Pytanie dodatkowe - czy da się tak ustawić regulator, by pracował tylko od termostatu panela pokojowego (i przy tej okazji się dogrzewał, a nie przede wszystkim się dogrzewał, a przy okazji grzał dom)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano wprowadzilem  ustawienia jakie prosiłeś ,oprócz intensywność  czyszczenia 5% nie moge odnaleźć  takiego parametru, te czarne i szare bobki są bardzo kruche  i zamieniają  sie w pył  , płomień  na 100%  ma okolo  25-30cm długości,  jego barwa jest jasno żółta,  i koniec plomienia postrzepiony, komore palnika wyczyściłem 

20211207_160911.jpg

20211207_162600.jpg

20211207_162645.jpg

20211207_162714.jpg

20211207_162947.jpg

20211207_162959.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Statom ja mam tak ust. servisowe/ustawienia kotła/

Wybór termostatu

ecoSTER T1 Min. temperatura zadana kotła 40°C

Maks. temperatura zadana kotła 85°C

Temperatura schładzania kotła 90°C

Parametr A FuzzyLogic 5

Parametr B FuzzyLogic 40

Parametr C FuzzyLogic 15

Funkcja termostatu kotła :Wyłącz palnik

Alarm czyszczenia wymiennika 200kg

     

a ustawienia mieszacza

Obsługa mieszacza 1 Włączona CO

Wybór termostatu  Wyłączony

Minimalna temperatura mieszacza 1 20°C

Maksymalna temperatura mieszacza 1 85°C

Zakres proporcjonalności  3

Stała czasu całkowania 160

Czas otwarcia zaworu 120sek.

Wyłączenie pompy od termostatu Nie

Nieczułość mieszacza  : 1

u mnie takie ustawienia działają  histerezę panelu mam na 1 st.c i temperaturę ustawioną na 21.5 i jak spadnie  do 20.6 piec się włączy a jak dobije do 21.5 to się wyłączy tak to u mnie jest i to działa co do ustawień pogodowych to tu nie pomogę bo nie mam ustawionej i nie będę tego włączał

jeżeli chodzi o ochronę powrotu to już od ciebie zależy ale jak ma piec podziałać jeszcze pare/parenaście lat to lepiej włączyć

       
       
       
       
       
       
       
   
       
       
       
       
       
       
       
       
   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Statom napisał:

co ma wplyw na właściwe raportowanie zużycia paliwa?

Nie wiem. Gdybym to ja pisal program to zliczalbym czas pracy podajnika i pomnozyl przez przesyp. Tyle by wystarczylo, a jak to policzyli to nie wiem.

Przesyp [kg/h] * Czas pracy podajnika [h] = Zuzycie [kg]
 

Obarczone +/- bledem przesypu oczywiscie i pomiarem czasu pracy.

Sterownik wyswietla czas pracy podajnika, przesyp znasz - sam pomnoz i sprawdz czy sie zgadza (powinno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przestawiłem kocioł z pracy "wyłącz od termostatu" ze względu na dużą ilość rozpaleń w tryb ciągły. Załączone wykresy pokazują jak było i jak jest. Czy patrząc na wykres można jeszcze coś polepszyć? Kocioł ma wył. ochronę powrotu, pracuje non stop w trybie standardowym. Moce ma ustawione tak: min. 4kw., średnia: 7kw., max. 10kw.. Jeśli potrzebne jeszcze jakieś dane to oczywiście podam. (screeny w kolejności - pierwszy - tak było, drugi i trzeci - tak jest.

12.png

78.png

1.jpg

Edytowane przez Tigre76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie mam palnik 21 kw i sterownik KIPI 920P1 w kotle przerobionym SAS Slim 17kw, 

od uruchomienia pracował bez zarzutu , ostatnio borykam się z takim problemem ,że podczas pracy kocioł zaczyna się wygaszać.

np. Zadane ma 65 stp , temp na kotle 66 , nie przechodzi w postój tylko w wygaszanie mimo , że ciepło jest odbierane z kotła na grzejniki i osobną pompką na podłogówkę którą reguluje termostatem pokojowym salus. Czasami kończy się tym, że kocioł się wygasza i nie może rozpalić z alarmem : nie udana próba  rozpalania kotła (akurat to może być spowodowane zmianą pelletu , zwiększę mu dawkę rozpalania). 

Tak czy siak jak zaradzić temu żeby podczas pracy w trybie fuzzy logic kocioł się nie wygaszał ? , w instrukcji jest podane , że wygaszanie jest w momencie przekroczenia 5 stp od zadanej.( ja histereze wygaszania mam na 10 stp ustawioną).

dzięki i czekam na odp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, zrobiłeś test wagi nowego peletu? To jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wyszło mi 800 gram przez te 6 min testu i wprowadziłem tą zmianę do sterownika

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MajsterKlajster napisał:

800 gram 

To zmień chłopie funty na kg w wadze.

Tak na serio, to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak też czytam i się dziwie, jadę dzisiaj po nową wagę i robię kolejny test, czy jednak to może mieć wpływ przechodzenie sterownika w tryb wygaszania bez powodu?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz nową wagę, to sprawdź czy nie masz za dużo trocin przy wlocie zmijki oraz czy nic tej zmijki nie blokuje. Jak mi się kawałek folii wkręcił, to miałem też wagę w teście 900, a normalnie 2400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego niby niemożliwe? Mój podajnik dopóki był skierowany bardziej do góry miał wydajność 11kg/h. Po tym jak opuściłem niżej podaje około 20kg/h. Masa paliwa w teście zależy od rodzaju pelletu, ale w największym stopniu od kąta nachylenia podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i to też jest ciekawe zagadnienie - u mnie podajnik jest maksymalnie pionowo jak się tylko dało (mocniej już się nie da bo zasobnik pelletu przeszkadza; zamontowane tak ze względu na mało miejsca w kotłowni), dlatego moje wskazania to maks. 10,6kg/h (na wyczyszczonym podajniku i zbiorniku), i spada do właśnie ok. 9kg/h jak trochę trocin się zbierze na dole (ale to po przerobieniu ok 0,5t pelletu przez piec). Czy nie lepiej dla stabilności ilości podawanego pelletu, nieco go opuścić (trochę się da)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie opuściłem najniżej jak się dało. Im bardziej poziomo podajnik tym większa wydajność i mniejsze ryzyko odkładania się trocin w zasobniku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MlodyospW ustawieniach kotła ,nie serwisowych powinna być intensywność czyszczenia .

Jak dla mnie płomień ok , jeśli chcesz się pobawić to możesz zmniejszyć nadmuch maksymalny o 2% średni o 1% i test na oko tak żeby nie zrobił się za brudny ten płomień a wymiennik nie zrobił się ciemny . Nadmuchy powinny być jak najmniejsze ale nie można dopuścić do kopcenia ,w wymienniku musi być jasno .

Jak uważasz że ta moc maksymalna jest za duża dla Ciebie to jak palisz w trybie fl to zakres modulacji daj od 0 do 80 % 

Ja bym się nie przejmował tym popiołem ,taka przypadłość twojego pelletu ,płomień jest ok palnik nie zasypuje się to nie ma co szukać ,ma grzać i mało palić .☺️

Popal tak jakiś czas i daj znać , jak będziesz coś korygował to nie zmieniaj kilka rzeczy na raz ,jak nadmuch to nadmuch jak czas cyklu praca to czas cyklu i test jedną dobę 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak u was z komorą spalania? Dokładnie z tą rurą na której pali się pelet? Mianowicie moja jest "zjedzona" nie wiem czy do końca sezonu uda mi się w niej palić. Śmieszne to jest bo palnik reklamują jaki to on nie jest a w trakcie 5 sezonu rura wygląda jakby nie była zrobiona z odpowiedniego materiału. 

Edytowane przez CV6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki rury z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rura paleniskowa wygląda tak:



Pamiętam, jak ktoś wrzucał tutaj fotki zupełnie zniszczonego paleniska. To musiało być albo celowe działanie - zupełne zaniechanie czyszczenia przez długi czas albo jakas niepełnosprawność umysłowa. Obstawiam to pierwsze.
Mi czyszczenie palnika z nagaru zajmuje tyle, co dwa, trzy okrężne ruchy metalowa szczotką wewnątrz paleniska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.