Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Kotla Skzp-02 - Aplikacja Mobilna, Konwertery


wojszym2244
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o aplikacji mobilnej dla SKZP autorstwa @wojszym2244.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Dodatkowo na stronie w mocy aktualnej nie jest uwzględniana poprawka ze względu na kaloryczność węgla. Czyli jak  kaloryczność + 18% to np. przy modulacji 40% moc kotła w sterownika jest 6kW (kocioł 15kW), a na stronie 4,9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku jest ok., czyli 40% modulacji to 6kW. Na stronie jest 4,9kW, ponieważ nie uwzględnione jest, że paliwo jest bardzie kaloryczne i potrzeba go mniej, żeby uzyskać większa moc. Na stronie pokazana jest moc dla paliwa standardowego, a sterownik koryguje w dół lub w górę dawki paliwa z zależności od kaloryczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2022 o 13:00, wojszym2244 napisał:

Chyba odwrotnie.

Jeżeli korekta jest na minus to kaloryczność większa, a ilość podawanego paliwa jest zmniejszana (w sterowniku).

A dlaczego na stronie nie korygowana jest aktualną moc o korektę kaloryczności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość podawanego paliwa się zmniejsza a moc się nie zmniejsza?
W takim razie ustaw korektę tak żeby podawało jak najmniej a moc pozostanie ci taka sama. Dobrze rozumuję? Sprawdź na sterowniku jak korekta wpływa na moc aktualną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest w sterowniku ponieważ paliwo jest bardziej kaloryczne.

Na sterownika mam korektę -18% moc jest dokładnie proporcjonalna do modulacji. Tak jak pisałem przy 40%-  6kW przy 90%-13,5kW, na stronie wyświetla się odpowiednio 4,9 i 11,1kW. Moim zdaniem i producenta sterownika również, moc uzyskiwana w kotle zależy od kaloryczności paliwa, a nie wyłącznie od jego ilości. Oczywiście mogę sobie w pamięci mnożyć moc ze strony razy 1,22. Co jeszcze dodatkowo utrudnia to mam brager, który wprowadza korektę ilości paliwa, a co za tym idzie korektę mocy aktualnej kotła.

Drugim sposobem to ustawić sobie korektę na 0%, zwiększyć odpowiednio powietrze i ewentualnie zmniejszyć maksymalna modulację , ale to dość upierdliwe.

Więc miałbym jednak sugestię, żeby jeżeli to możliwe, wprowadzić korektę mocy o kaloryczność paliwa. Jeżeli nie jest to jakoś bardzo trudne. Ewentualnie dołożyć aktualną korektę wprowadzaną przez brager jeżeli to możliwe.

Oczywiście można żyć jak jest i jestem wdzięczny za tą stronę i aplikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku jest to proste jak 2x2, 25% modulacji z zadeklarowanej mocy 20KW to 5 KW. Czyli Moc kotła * 0.01 *25. U wojszyma jest to inaczej liczone, jak nie wiem ale są różnice miedzy tymi wskazaniami na sterowniku a stroną wojszyma. W sterowniku kaloryczność ma się nijak do obliczanej mocy, co najwyżej zmieni się modulacja, ale moc jest zawsze liczona, moc kotła *0.01 * modulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli w sterowniku nie uzależnia się mocy od ilości podawanego paliwa tylko od modulacji. Jednak ilości paliwa uzależniona jest od modulacji i skorygowana jest o kaloryczność. A na stronie wyliczona moc jest od ilości paliwa, ale dla kaloryczności początkowej nie uwzględniając kaloryczności.

Jednak to końca nie jest tak, ponieważ moc u mnie uzależniona jest jeszcze korekty bragera. Nie wiem, wg tego co napisałeś to

Moc = 0,01*modulacja*(1+/-korekta bragera)

Edytowane przez KBR69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pomysł - wniosek, nie wiem czy możliwy do zrealizowania, żeby informacja o spalaniu dotyczyła okresu takiego jaki jest wyświetlany na stronie "wykresy". Np. wyświetlana jest 1 godzina to informacja dotyczy spalenia paliwa   w tym okresie. Taka informacja byłaby bardzo przydatna do optymalizacji spalania. Informacja o spalaniu dobowym, kiedy analizujemy inny przedział czasowy nic nie mówi.

Pewnie to jest nie możliwe. Może jest możliwe zrobienie dodatkowego wykresu spalania chwilowego w kg/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wojszym2244 napisał:

Na wykresach już jest jedna pochodna modulacji. To jest moc. Teraz byłaby druga. Wszystkie 3 wykresy byłyby w zasadzie identyczne, tylko inaczej przeskalowane.

To nie do końca tak jest.  Trudno jest odczytać zużycie chwilowe z modulacji, ale pewnie jak się po zapisuje zużycie przy danej modulacji ( i jeszcze uwzględni korektę :)) to pewnie jest możliwe. Jednak kiedy brager wprowadza korekty paliwa, to już ilość paliwa nie jest wprost proporcjonalna do modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja integrowałem cocacola z burbonem, Jest OK, nie ma kaca jeśli pije się z głową.
Ja tam wolę z sokiem jabłkowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

potrzebuję na lokalnym porcie COM podglądać dane sterownika, podpinam konwerter rs485-usb pod gniazdo panel (wersja RJ11 - gniazdko telefoniczne) ustawiam 57600 8N1 i dostaję na konsoli "krzaki", dokładnie jak w poście #2295. Czy wraz ze zmianą wersji firmware lub samego sterownika sposób komunikacji sterownika z panelem zmienił się na jakiś inny niż rs485 ?

Mam moduł ethernetowy i Timelowa aplikacja prawie mi wystarcza do bieżącego podglądu/sterowania, prawie bo chcę mieć podgląd na parametry które są reprezentowane na panelu ale nie ma ich w aplikacji i nie są wystawiane (sprawdzone) na port rs232 z ethernetem.

Jeżeli taka informacja była już na forum to proszę o wskazanie, przeczytałem chyba cały wątek ale na raty, przeszukiwałem też po kluczu RJ11 i RS485 ale konkretów co jest powodem tych "krzaków" zamiast json'a jakoś nie namierzyłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.