Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zużycie Gazu W Ostatnie Mrozy... Jakie Spostrzeżenia ?


husky
Wiadomość dodana przez marcin,

Podając zużycie gazu proszę upewnić się że w profilu lub w poście podane są co najmniej powierzchnia ogrzewania, rodzaj budynku i jego ocieplenie. Posty zawierające tylko liczbę m3 lub kWh będą usuwane.

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że tylko Ci się wydaje. Bez własność pogodowki sprawia, że obniżenia temperatury nie mają sensu. Jeżeli wylaczysz podłogowe o 22, to o której temperatura podłogowe zacznie spadać 2,3 w nocy?
To co mu szkodzi wyłączyć o 17-18 jeżeli tak będzie?
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia z 2 lat

9-50, 10-140, 11-200, 12-260, 1-320, 2-270, 3-170, 4-140, 5-50, 6,7,8-20  , czyli 1600 m3, 21C non stop, na ścianie 10 cm , podłoga brak ocieplenia, poddasze 30 cm wełny , klocek 9,5x8,4  3 kondygnacje w tym niski parter 2,2 , przy dobowej -20 15 m3.  21C to temperatura ściany w domu , wszędzie podobna temperatura .

 

Edytowane przez Mancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Obserwuje was juz rok. Wypowiem sie dzisiaj. Gaz - podlogowka i cwu. 180m2 podlogowki. Jedno 36m2 pomieszczenie o skreconym zaworze aby trzymać 20st reszta idzie 21 dzien oraz 20.5 noc. W praktyce slonce podbija o 0.5-1 st. W gore. 5 osób przez lato zużywa gazu za 70-80zl miesięcznie. Za zeszla zimę 8miesiecy od polowy września do polowy maja zuzylem gazu za 2324zl. pierwsze trzy miesiące testowałem grzanie niższa temp tj dzien 20.5 oraz noc 20.0. Potem podniosłem. W łazience malej nie mam drabinki i to jest problem bo jest za mało podłogi grzejacej w stosunku do jej kubatury i bede chyba zakładać grzejnik 100W podczerwieni ale to zobaczę w trakcie tej zimy. 3 rozdzielacze, tylko pompka na piecu, jeden sterownik na parterze przez co na piętrze jest chłodniej o 0.5stopnia niż na parterze i te różnice czuć. Lecz bez przesady żebym idąc na gore ubieral koszule... Dla mnie 22stopnie to duszno, wilgotność dzieki rekuperacji na poziomie 50-55 % a w mrozu 30-35%. Dom z porothermu 30cm i 20cm styropianu. Dach pianka pur 22-25cm. 1 duże okno tarasowe 2.3x2.4m oraz dwa balkonowe 0.9 x 2.1 oraz balkonowe jedno 1.8x2.1m. Reszta klasycznie. Tej jesieni ocieplam ścianę pomiędzy domem i garażem oraz klatkę schodową od strony piwnicy bo były zimne schody w domu. Nie mam kominka, mieszkam na pagorku, wiatry mi rolety w oknach wyginają czasem. jest jeszcze kilka rzeczy do ocieplenia dlatego w tym roku bede chciał zachować ten sam rachunek ponoszac temp właśnie o wspomniane wcześniej 0.5st 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki to ma sens, skoro późniejsze nagrzewanie też będzie odczuwalne ze sporym opoznieniem? Sprawdzałem obniżenia u siebie i znaczącej różnicy między ciągłym grzaniem, a czasowymi obniżeniami i nie zauwazylem.

PS.

błędy z poprzedniego posta spowodowane autokorektami w telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
10 godzin temu, MałyMiki napisał:

Wydaje mi się że jest różnica bo nic w naturze nie ginie poza tym w nocy lepiej się śpi przy niższej temperaturze

Obnizenia nocne w stale zamieszkanym domu, niewazne czy to beda kaloryfery czy podlogowka  daje tylko i wylacznie efekt zwiekszenia zuzycia opalu. To co zaoszczedzimy w nocy, trzeba nadgonic z nawiazka w dzien. Im dom slabiej ocieplony tym efekt bardziej widoczny. Przy podlogowce to juz jest totalne nieporozumienie. 

A do spania w sypialni to mozna sobie na stale glowice na grzejniku skrecic. I jest fajnie chlodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 nie jest to prawda co napisales. Nic wiecej energii nie pojdzie, ba zuzyjesz jej mniej. I to jest logiczne.

Tak jak proponujesz to robilo sie w XX wieku przy kopciuchach nie sterowalnych i jak rozpaliles to musialo sie palic. Technika i mozliwosci ida do przodu. Nikt w budownictwie energooszczednym Twoich mysli nie zastosuje.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PioBin napisał:

@Visitor1230 nie jest to prawda co napisales. Nic wiecej energii nie pojdzie, ba zuzyjesz jej mniej. I to jest logiczne.

Tak jak proponujesz to robilo sie w XX wieku przy kopciuchach nie sterowalnych i jak rozpaliles to musialo sie palic. Technika i mozliwosci ida do przodu. Nikt w budownictwie energooszczednym Twoich mysli nie zastosuje.

Zużyjesz mniej energii ale potem więcej żeby nadrobić to tak jak z autem i eko jazdą jak jedziesz cały czas tą samą prędkością to potrzebujesz mało mocy i energii a jak przyspieszasz i zwalniasz to energii zużywasz i marnujesz nieporównywalnie więcej.

To o czym piszesz to pozostałość XX wieku kiedy palono w kopciuchach niesterowalnych i jak rozpaliłeś to paliło sie ile paliwa było w nocy wygasały bo nikt nie przykładał potem w dzień trzeba było mocniej grzać żeby nadrobić i więcej energii szło, technika i doświadczenie idzie do przodu i nikt w energooszczędnym budownictwie twoich starodawnych myśli nie zastosuje.

Trzeba dostarczyć tyle energii do budynku ile z niego ubywa i najlepiej robić to ciągle tak jak z tym samochodem, który jedzie na tempomacie a nie macha ciągle biegami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym wiekszy przeplyw energii (ciepla) im wieksza jest roznica temperatur pomiedzy osrodkami (straty ciepla). Mysle ze wiedza to wszyscy ale nie wszyscy rozumieja.

Domek to nie samochod z tempomatem. Tak samo jak kociol peletowy czy gazowy albo grzalka elek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ze budynkowi trzeba uzupełniać ciepło ale o jednym nikt nie mysli: Mam piec 14kW i jego modulacja minimalna to 3kW. Piec taktuje gdy miałem ustawione ciągle grzanie. Gdy mam 4 cykle grzewcze piec nie taktuje tylko pracuje ciągle i....roznica w dobowym zuzyciu w moim wypadku jest znaczna - wcześniej 4m3 gazu na dobę a obecnie to 2.6m3 i to z ciepla woda. Dom ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż modulacja pieca umożliwia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
29 minut temu, PioBin napisał:

@Visitor1230 nie jest to prawda co napisales. Nic wiecej energii nie pojdzie, ba zuzyjesz jej mniej. I to jest logiczne.

Nie jest logiczne. Mysl co chcesz. Kilka lat temu nie bardzo wierzac w efekty zastosowalem metode stalej temperatury. Zuzycie wegla w podajnikowcu spadlo o ponad 20% co sie potwierdzalo z kazdym nastepnym sezonem grzewczym. Obnizenia maja sens tylko wtedy gdy np. ogrzewasz sobie jakies biuro w pracy, gdzie spedzasz 3-4 godz w dzien, bo reszte czasu jestes w terenie. W tym krotkim czasie nie wygrzewasz budynku a tylko krotkotrwale podgrzewasz powietrze.

EDIT: logiczne jest to ze wlasnie w nocy trzeba grzac bardziej. Przy nizszej temp zew. strata budynku jest wieksza. Widac to po glupiej pogodowce co puszcza na obieg. Dla mnie sobie mozecie obnizac. Ja swoja kase na opal szanuje.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczypior, ja mam cwu ustawione w ten sposób: Temp zadana 43st - nie mam wanny, grzeje od 6 do 9, 16-21. Od 12-14 nie potrzeba nam cieplej wody. W tym czasie jak jest ciepła woda jest tez recyrkulacja 2x na godzine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym porównaniem domu do tempomatu.- samochod nie ma możliwości akumulowania energii. Tylko jej zuzycie moze minimalizować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Visitor1230 napisał:

 

EDIT: logiczne jest to ze wlasnie w nocy trzeba grzac bardziej. Przy nizszej temp zew. strata budynku jest wieksza. Widac to po glupiej pogodowce co puszcza na obieg. Dla mnie sobie mozecie obnizac. Ja swoja kase na opal szanuje.

masz stary niedocieplony dom z przewymiarowanym piecem. Ty musisz grzac stale gdyz strata ciepla tego wymaga. Ja jak przez dobę nie grzeje to mi temp spada o 1 st.C. Ja Nie musze grzać stale bo nie ma po co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Visitor1230 napisał:

To co ja mam i co mam przewymiarowane a co nie to moja sprawa. Poza tym sie mylisz. Ekonomika i fizyka jest jedna. Taki dom trzeba grzac stale ale z mniejsza moca.

Właśnie, tylko nie każ innym grzac w taki sposób jak ty bo ludzie maja mniej/ bardziej docieplone domy. Tym co maja mniej to pomagasz, tym co bardziej to takie grzanie będzie szkodzić przegrzaniem. Ja wyłączyłem w lutym sterowanie pogodowka gdyż przy nastawie 21 st i temp na zewnątrz -8 piec przegrzewal do 22,5 stopnia ze względu na straty.... których nie było.. a modulacja była zbyt duża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A co to wnosi do tematu w sprawie nocnych obnizen? I jaka jest roznica przy duzej czy malej stracie? Trzeba miec odpowiednio skonfigurowane ogrzewanie, sterowanie i nastawy. I jezeli to nie zachodzi to wlasnie taki dom sie przegrzeje. I bez roznicy jest czy jest to szalas czy dom pasywny. Coz. moze twoj super ocieplony dom podlega innym prawom fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Visitor1230 napisał:

A co to wnosi do tematu w sprawie nocnych obnizen? I jaka jest roznica przy duzej czy malej stracie? Trzeba miec odpowiednio skonfigurowane ogrzewanie, sterowanie i nastawy. I jezeli to nie zachodzi to wlasnie taki dom sie przegrzeje. I bez roznicy jest czy jest to szalas czy dom pasywny. Coz. moze twoj super ocieplony dom podlega innym prawom fizyki.

A no tyle, że temat dotyczy zużycia gazu a nie jak to węglowi palą gazem w kozie. Ty masz drugie konto i te pochwały sobie sam nabijasz? W czym moja odpowiedź ci sie nie podoba, że ją banujesz? Napisałem nieprawdę lub cię obraziłem? Merytorycznie a nie emocjami się wypowiadaj.

 

Nie potrzebuję pochwał, chcę podzielić się z innymi tym co mnie wyszło z 2 lat testów. To nie czat towarzyski tylko forum i wymiana doświadczeń. O gazie..

Edytowane przez fjohny
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dobrze docieplony dom i temp spada też około 1 stopnia dziennie (w zależności od warunków) ale trzeba mieć świadomość, że w domu grzeją mury i beton a nie temp powietrza, którą widać na termometrze a to zupełnie inna bajka.

Oczywiście, że przy dobrze docieplonym domu zjawisko jakby mniej widoczne ale nadal obecne tylko energii idzie mniej na uzupełnienie (stąd wnioski mogą być mylące)  jednakże nadal proporcjonalnie więcej niż przy stałym grzaniu. Niestety taka jest natura i obrażanie się nic nie zmieni. Poczytajcie wątki gdzie ludzie palą na retortach i zużywają mniej opału przy ciągłej pracy niż z przestojami. Nie zawsze to co widać jest tym na co wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałe ogrzewanie ma sens przy odpowiednio dobranych parametrach kotła, instalacji CO oraz docieplenia budynku. W mieszkaniach rzędu 78m2(jak moje), dobrym ociepleniu, i za dużym kotłem mija się to z celem oraz obecnych temp zewnętrznych. Tłumaczę dla czego. Kocioł mam odrobinę przewymiarowany jak na moje potrzeby. Moduluje najniżej do 4,3kW, temp na kotle obecnie mam ustawioną na 40*C, a w mieszkaniu na regulatorze pokojowym 22,5-23*C od godz 15 do 23. Po kilku godzinach pracy, na kotle temp rośnie do ok 47*C, ponieważ mieszkanie nie jest w stanie odebrać energii z grzejników, a ta ujść na zewnątrz przez docieplenie. Temp mieszkania wzrasta do zadanych 23*C(co jest maksymalną temp komfortową) i kocioł się wyłącza. Obniżenie nocne do 22*C powoduje przestój kotła do godzin porannych lub popołudniowych, w zależności o ile spadnie temp w nocy(jak widać obniżenie nocne nie jest duże). To obecnie powoduje realne oszczędności gazu oraz możliwość pracy kotła na niskich parametrach. Przy temp zewnętrznych rzędu -10*C  i większych obiektach, też wydaje mi się, że obniżenie nocne o ok  3*C będzie powodowało większe zużycie gazu niż oszczędności, choćby na samym rozruchu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miki1212 promieniowanie od scian podlogi czy sufitu przeklada sie oczywiscie na konfort. Latwo mozna sie przekonac zaslaniajac grzejnik i podnoszac temperature powietrza lub odslaniajac i obnizyc.

Tyle tylko ze oprocz promieniowania wystepuje konwekcja i przewodzenie.

Temperatura zarowno scian jak podlogi ulega bardzo powolnym zmianom i ciezko tym sterowac, moze dlatego przekonanie o stalotemperaturowym ogrzewaniu. Jedyne na co masz wplyw (szybko) to powietrze - a te nie jest ci potrzebne gdy w domu cie nie ma lub gdy spisz (chodzi o temperature).

Powiazanie temperatury powietrza i sciany/podlogi jest nierozlaczne dla konfortu i oszczednosci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.