Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230
9 minut temu, SONY23 napisał:

Jednym słowem dalej mamy kocioł zasypowy tylko ciut bardziej bezobsługowy. Bo skoro, żeby uzyskać jeszcze dobrą sprawność i komfort - potrzebny bufor, to jak inaczej to nazwać ?

Przeciwnie. Praktycznie bezobslugowy. Jakbys sobie do tego dolniaka bufor dostawil tez bys sprawnosc poprawil. O komforcie to juz nawet nie wspominajac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, eliks napisał:

Ale dom masz pasywny

Oni tam Wszyscy mają domy pasywne:)

Aż dziwne,że ktoś ich jeszcze bierze na poważnie...

 

30 minut temu, Visitor1230 napisał:

Jakbys sobie do tego dolniaka bufor dostawil tez bys sprawnosc poprawil.

Mówisz,że byłoby ponad 100%sprawności?:)

Edytowane przez Gość
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Visitor1230 napisał:

tez bys sprawnosc poprawil.

Z ilu? Ze 100 na 110%? 

 

Edit: @Jamjestcichy mnie uprzedził

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
43 minuty temu, SONY23 napisał:

Ale w mojej kotłowni stoi technika z początku XX wieku…

Ciesz sie, ze twoj dziadek tego nie widzi. Zostalbys zrugany za brak piecqa kaflowego w kazdym pokoju. Za bezmyslne wywalenie zrodla ciepla z domu do piwnicy i bezsensowne odzyskiwanie tego ciepla poprzez rury z woda. Do tego niepotrzebne wydawanie pieniedzy na cos co sie dziwnie nazywa kaloryferami. Bo glina na budowe pieca jest przecierz za darmo na polu u sasiada.

 

28 minut temu, eliks napisał:

Z ilu? Ze 100 na 110%? 

 

 

"Szczelam" … 165

Edytowane przez Visitor1230
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jamjestcichy napisał:

Mówisz,że byłoby ponad 100%sprawności?:)

Bufor nie potrzebny. I co ciekawe nie trzeba trzymac kotla na 60C aby spalac "czysto". Czyli da sie inaczej???

http://www.rencraft.eu/technika/kotly-kondensacyjne-na-pellet-Okofen-Pellematic-4-128-kw/

 

PELLEMATIC-SMART-4-14_DANE-TECHNICZNE (1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się sobie pośmiać... Mam dwóch sąsiadów z piecami kaflowymi w drewnianych domach. Z kominów nie kopci a lokatorzy w koszulkach z krótkim rękawkiem w największe mrozy chodzą... Kolejny sąsiad kilka lat temu wstawił zamiast kaflaków śmieciucha z nowoczesnymi kaloryferami to przy butelce dopiero się wygadał, że do kitu taka zamiana. Kiedyś w mrozy odpalał po południu i całą noc spał spokojnie a teraz musi o północy wstawać i dokładać bo jak w kotle wygaśnie, to rano zimno jak w psiarni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, SONY23 napisał:

Jakieś 20 lat temu wpuściłem w pustkę w ścianach piankę krylaminową. Od 3 do 5cm grubości. I nie wiem, czy kolejne docieplenie ścian na zewnątrz nie skończy się dla nich kiepsko...

A teraz na poważnie, wiesz że tyle lat wdychales formaldehyd z tej pianki czy nie zdajesz sobie z tego sprawy? Po 20 latach pewnie już metanal się ulotnił, ale swoje pochłonąłes. Nie bez powodu pianki krylaminowej już nie ma. Możesz taką ścianę docieplić ale wełną i najważniejsze, na to tynk silikatowy lub silikonowy. Akrylowy zrobił by Ci komorę i blokował oddychanie ścian.

 

@SONY23 ja na gaciach chodzę po domu....

IMG_20191203_170615.thumb.jpg.26ad3266459484eaba07359786c4c566.jpg

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz a ktoś kiedyś uznał, że tak można i bezpiecznie. I tak to jest  z postępem. Kto wie, czy i za jakiś czas nie będziemy styropianów ze ścian zrywać...

Raczej dam sam tynk albo farbę. Przy moim zużyciu i temperaturach w domu nie mam żadnego parcia na docieplenie.

Edit. Zegarek ze stacji pokazuje co chce...

IMG_20191203_190957.jpg

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Visitor1230 napisał:

Przeciwnie. Praktycznie bezobslugowy. Jakbys sobie do tego dolniaka bufor dostawil tez bys sprawnosc poprawil. O komforcie to juz nawet nie wspominajac.

Jak można poprawić coś, co ma już 95% sprawności ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz trzy posty w gore. Ale nie oni jedni.

I jakie wyniki PM i emisji maja... Ale ZERA nie osiagneli.

Co ciekawe brak modulacji wiec nie wiem czy to takie oszczedne.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
17 minut temu, Visitor1230 napisał:

Ciesz sie, ze twoj dziadek tego nie widzi. Zostalbys zrugany za brak pieca kaflowego w kazdym pokoju. Za bezmyslne wywalenie zrodla ciepla z domu do piwnicy i bezsensowne odzyskiwanie tego ciepla poprzez rury z woda. Do tego niepotrzebne wydawanie pieniedzy na cos co sie dziwnie nazywa kaloryferami. Bo glina na budowe pieca jest przecierz za darmo na polu u sasiada.

 

9 minut temu, SONY23 napisał:

Możecie się sobie pośmiać… 

Ja sie nie smieje. Chcialem ci uzmyslowic jedno. Ze poszedles w nowoczesnosc. Ktora bezkrytycznie i nieustannie negujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
14 minut temu, PioBin napisał:

Bufor nie potrzebny. I co ciekawe nie trzeba trzymac kotla na 60C aby spalac "czysto". Czyli da sie inaczej???

http://www.rencraft.eu/technika/kotly-kondensacyjne-na-pellet-Okofen-Pellematic-4-128-kw/

 

PELLEMATIC-SMART-4-14_DANE-TECHNICZNE (1).pdf 386 kB · 1 pobranie

W tym przypadku tak. Ale to inny poziom techniki ogrzewania. Taki kociol tylko do nowego eneorgooszczednego budownictwa. Gdzie mozna zastosowac niskotemperaturowe ogrzewanie. A tu co do kosztow, jako alternatywa klania sie juz pompa ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, eliks napisał:

Ale dom masz pasywny. 

 

17 minut temu, Visitor1230 napisał:

 

Ja sie nie smieje. Chcialem ci uzmyslowic jedno. Ze poszedles w nowoczesnosc. Ktora bezkrytycznie i nieustannie negujesz.

   Ja po prostu staram się nie łykać wszystkiego co mi się wciska, tylko na spokojnie wybrać to co rzeczywiście jest dla mnie dobre. Wcale nie neguję, że wszystko co nowe jest złe ale wiem, że też nie wszystko co nowe jest lepsze niż te stare. Mała ale wielka różnica w podejściu do życia...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Trener40 napisał:

grzejąc chatę ze stałą   dystrybucją ciepła jest komfort w chacie, a patrząc na spalanie jest z pewnością mniejsze niż jakbym cyklicznie dogrzewał chatę

Ja ostatnio zrobiłem u siebie test różnego sposobu prowadzenia kotła. Niestety temp na zewnątrz nie była jednakowa, więc test nie jest do końca miarodajny, ale...

1. Palenie ciągłe, bez wygaszania palnika. Temp zewn. od -1st do +1,5 st - spalanie ok 52 kg pelletu (mogłem machnąć się ok 2-3 kg plus-minus).

2. Palenie na stałej pompie, kocioł pracujący na swojej histerezie, temp zew. od +1,5 st do +3 st - spalanie 45 kg.

3. Praca kotła od termostatu pokojowego, temp zew. od +8 do -3,5 st - spalanie średnie z trzech dni- 32 kg. 

W pierwszych dwóch przypadkach- komfort termiczny niezaprzeczalnie dobry, w chacie jak w szklarni. Ale jak na razie wróciłem do swojego sposobu palenia od termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Widzisz @cezar76 Praca cykliczna kotla w twoim przypadku daje oszczednosc. Cierpi komfort. Dlatego zawsze bede zwolennikiem obecnosci bufora. Zapewnia cykliczna prace kotla bez potrzeby rezygnacji ze stale cieplego grzejnika. A co za tym idzie komfortu. 

@PioBin Ten okofen to produkt z innej galaktyki. Popatrzcie Panowie i ew. Panie na przekroj tego kotla. Co ma w sobie jakie materialy i jak niecodzienny palnik. 

http://www.rencraft.eu/wp-content/uploads/2019/05/PELLEMATIC-CONDENS-10-18-KW_ULOTKA-2019.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Visitor1230 napisał:

Widzisz @cezar76 Praca cykliczna kotla w twoim przypadku daje oszczednosc. Cierpi komfort. Dlatego zawsze bede zwolennikiem obecnosci bufora.

Widzisz kolego, gdybym ja trzy lata temu miał tą wiedzę, którą mam dzisiaj, to moja kotłownia wyglądała by zupełnie inaczej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko @Visitor1230 zwrocilem uwage na inny sposob/podejscie do rozumienia spalania i odbioru ciepla.

Nikogo nie namawiam aby w to inwestowal (nie znam ceny ale prawdopodobnie jest poza zasiegiem Kowalskiego) a jedynie zastanowil sie dlaczego da sie inaczej i dlaczego osiagnieto takie wyniki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę takich dyskusji i jeden fanatyk z drugim przypomną sobie nie tylko o jakimś ociepleniu które robili, ale o faktycznej ilości grzanego metrażu, o tym, że nie wystarczy w ciągu dnia zejść 2x po 5 minut do kotłowni, o stercie drewna które dopalają przy okazji itd itd. Można to ciągnąć w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
8 minut temu, cezar76 napisał:

Widzisz kolego, gdybym ja trzy lata temu miał tą wiedzę, którą mam dzisiaj, to moja kotłownia wyglądała by zupełnie inaczej... 

Moja tez. Stalby w niej wloski albo dunski kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba nie masz na co narzekać, i tak walisz na maxa w bufor. Ja tam też nie biadolę, chociaż po 3 latach na forum wybór kotła i reszty w kotłowni byłby prawdopodobnie inny. Niezaprzeczalnie kocioł musiałby mieć sterowanie, a przynajmniej podgląd pracy i możliwość zmiany jakichś parametrów przez internet... Gdyby lidka miała internet... A tak pozostaje zajefajny Blackstar... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Bufor nie potrzebny. I co ciekawe nie trzeba trzymac kotla na 60C aby spalac "czysto". Czyli da sie inaczej???

Temat już podchwycony przez mpm'owców i teoria- z buferem da się tak samo.

Za chwilę będzie nowa teoria,czyli:

Piecuch już dawno ma to u siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Bufor nie potrzebny. I co ciekawe nie trzeba trzymac kotla na 60C aby spalac "czysto". Czyli da sie inaczej???

http://www.rencraft.eu/technika/kotly-kondensacyjne-na-pellet-Okofen-Pellematic-4-128-kw/

 

PELLEMATIC-SMART-4-14_DANE-TECHNICZNE (1).pdf 386 kB · 1 pobranie

Lazar też zrobił kondensata na pellet. Jakoś hitem sprzedaży to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.