Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Grzejniki mają i to bardzo duże znaczenie ,mógłbym dać ci porównania bo poza podłogówką założyłem sobie na tak zwane W dwa grzejniki jeden w przedsionku drugi w łazience i od ponad 5-ciu lat są zakręcone bo jeden ten w łazience 1200x60 dwa razy więcej bierze Watt niż cała podłogówka przy tym niczego nie jest w stanie zagrzać poza łazienką .

podajnik pancerpola 10-15kw ograniczony do 7 kw ale nawet w duże mrozy nie wchodzi na więcej niż 5kw i jedynie jak załą czę poddasze to już jest 160m2 dochodzi do 6,5 kw w mrozy a takie zimy jak teraz to ledwo co pyka .

pod dachem zapakowałem 30 cm wełny,ściany z pustką powietrzną 6cm plus styro grafitowy 12 cm na ścianach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzeję tylko samo CWU to grzejniki nie mają znaczenia, ponawiam pytanie, kiedy wystartowałeś z ogrzewaniem i ile spaliłeś do dzisiaj ?
 

 

EDIT:

To jak z tymi RYBAMI? HE ?!  Miały 30cm, czy 1,5m ? ?

 

image.png.9f6f293be52623cc877b65a74ee8dad4.png

 

3,85kg/ doba 

Chociaż raz napisałeś prawdę ?

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak byś sprawdził to wiedziałbyś że to było 1 miesiąc po zamontowaniu kotła dla mnie nowość to raz a dwa to to że sterownik wtedy nie miał oprogramowania był na fabrycznych ustawieniach tak jak by do kotłów od 10-100 kw , ale w sierpniu mi go przeprogramowali i całkowicie zmieniło to postać , jak byś sprawdził to ja nawet nie piszę od 2 lat o swoim kotle bo niby o czym że pali mało i wszystko co mu wsypię poza słabym ekogroszkiem typu stabek bo tego akurat on nie lubi ,  3 kg/doba cwu to norma latem , zimą max przy 160 m2 to 13 kg w największe mrozy , na poddaszu mam kaloryfery niestety ale pewnie niedługo bo mi świta aby tam też zrobić podłogówkę na całości więc będzie ok 200m2 i nie boję się że kocioł tylko 10 kw ba będzie jeszcze zapas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ruszyłem pod koniec września tak ok 25-tego i jadę aż do teraz od października do marca grzałem też i poddasze bo syn ze swoją i cureczką był u nas od marca do teraz tylko parter i grzeję nadal lajtowo choć zawsze te 23 jest , spalone 2,5 tony ekogroszku Chwałowice kupowanego luzem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11,3kg/doba, na południu cieplej, mogę w to uwierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na koniec mogę ci jeszcze dopowiedzieć że więcej bierze u mnie opału na CWU niż na grzanie chałpy ,jak by nie syn który koniecznie 2 razy na dzień musiał się kąpać w wannie to wynik byłby jeszcze lepszy , ale dosyć już nagryzmoliliśmy ,pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba czas na podsumowanie sezonu. W tym roku zima trzymała dłużej i była nieco "mocniejsza" 
Zakończyłem sezon na zużyciu 2600kg. 100kg więcej niż w poprzednim sezonie. CO+CWU. Jak to u Was wygląda w porównaniu z poprzednim sezonem ?

image.png.b89e49140fca4038e4f1edbaca0840c8.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja z mojej strony. Z racji kapryśnej pogody i chłodnych nocy nie odciąłem całkowicie ogrzewania na mieszkanie. Aktualnie dogrzewam lekko dwa grzejniki z czterech w mieszkanku. Dnia 14.05.2021 około 19:00 wykonałem zasyp 60 kg Czarnej Perły 22-24 MJ. Dzisiaj tj, 27.05.2021 też o tej godzinie do poziomu sprzed zasypu pozostało około 12 godzin. Można więc przyjąć, że 60 kg wystarczyło na 13,5 doby co daje wynik w okolicach 4,5 kg na dobę. Bojler 80 litrów, 3 osoby w domu, prysznice, mycie garów, golenie - standardzik. Woda grzana cały czas - jedna pompa na powrocie do kotła. Praca w dwustanie na ostro z mocą w okolicach znamionowej tj, 9 KW. W zimę średnia z sezonu wyniosła 10,5 kg na dobę. Mieszkanko 45 mkw. 

Edytowane przez MrWolf
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Aktualizacja, myślę że ostatnia, bo więcej już z tego co mam nie wycisnę. W teorii mógłbym pokombinować z czuwaniem, bo mam Czarną perłę z popiołem 10%, ale wolę nie przeginać na malutkim SV200. Od ostatniego wpisu zmieniło się kilka rzeczy. Po pierwsze grzeję już tylko CWU. Przy tych samym ustawieniach co wyżej na sam boiler schodziło 3,5-4 kg na dobę.

Zmieniłem następujące rzeczy:

- obniżyłem moc palnika w okolice 5 KW (podawanie 10s, przerwa 59s, wiatr 42%)

- zmieniłem histerezę na 10 stopni (max na moim sterowniku)

18.06.2021 wieczorem był zasyp 40 kg węgla 22-24 MJ. Opał w zbiorniku zszedł do zaznaczonego przed zasypem poziomu 3.07.2021 rano, co daje wynik 14,5 doby tj. 2,8 kg/dobę. Niżej nie zejdę. Wyliczyłem, że na samo podtrzymanie żaru wg moich ustawień (podawanie 10s co 15 minut) potrzeba w okolicach 1,4 kg na dobę. Korzystanie z wody się nie zmieniło. Zrobiłem następny zasyp 40 kg. Zobaczmy czy wynik w tych okolicach się powtórzy. Pali się spokojnie jak na ten palnik.

Tutaj prośba do kogoś z SKZP. Gdyby był ktoś uprzejmy i w trybie interwałowym sprawdził jaką ster pokazuje moc przy poniższych ustawieniach, będę wdzięczny (chcę sprawdzić czy kalkulator, którym się posługuję przypadkiem nie leci w bambuko)

Potencjał 5,2 kg/h

Kaloryczność 23 MJ

Podawanie 10s

Przerwa 59s

Z góry dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja powietrza wcale nie daję , jedynie wtedy ak wybudza się z podtrzymania i zaczyna nabijać to dmucha inaczej zero a podawanie co 15 minut i spala mi max do 3kg/doba oczywiście cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sterze nie da się wyłączyć podmuchu przy podawaniu w podtrzymaniu. Nie przeszkadza mi ten fakt. Kocioł długo stoi w gotowości, więc dmuchnąć musi, bo mały SV200 to mikrus i ilość żaru na nim jest znikoma. To nie retorta, że można zostawić to wyłączone na 8 godzin i potem wstanie. Jestem ogólnie bardzo zadowolony z tego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na cwu 2.9 średnia na huskim

Teraz wsypalem zrębki bo mi sie worek walał to juz mierzyl nie bede. Nastawa cwu chyba 43 bo te czujniki kłamią i gora zawsze cieplejsza a łapy pod gorąca nie wsadzisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz samą czystą zrębkę czy mieszasz z czymś? SV200 weźmie generalnie wszystko co przejdzie przez ślimak, ale jestem ciekaw czy nie będzie gasło oraz czy nie będzie zabawy z wiatrem by nie wydmuchiwało niedopalonego opału. 

Co do boilera to woda w nim jest warstwowo położona. Im wyżej tym cieplej. Czujka jest zazwyczaj w połowie zbiornika i jeśli tam pokazuje np. 40 stopni to u góry będzie więcej. Sterownik widzi temperaturę na wysokości czujki, stąd mylny wniosek, że przekłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrębkę wsypałem na węgiel i przesypałem workiem węgla. Jeszcze pewnie nie doszło do palnika.

Wiem, że warstwowo. Druga sprawa, że grzanie jest wodą ok 60 st więc góra bedzie znacznie cieplejsza niż nastawiona a że "kłamią" to wiem bo czujke mam wsadzoną w miejsce tarczowego i jest kilka st. różnicy. tak samo jak temp CO na sterze a tarczowy na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz samą czystą zrębkę czy mieszasz z czymś? SV200 weźmie generalnie wszystko co przejdzie przez ślimak, ale jestem ciekaw czy nie będzie gasło oraz czy nie będzie zabawy z wiatrem by nie wydmuchiwało niedopalonego opału. 
Co do boilera to woda w nim jest warstwowo położona. Im wyżej tym cieplej. Czujka jest zazwyczaj w połowie zbiornika i jeśli tam pokazuje np. 40 stopni to u góry będzie więcej. Sterownik widzi temperaturę na wysokości czujki, stąd mylny wniosek, że przekłamuje.
Spalanie na cwu z zapalarką mam 0.7-1,5 kg węgla doba a na pellecie 2-2,5kg ster skzp02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie do nowo zakupionego kotła wziąłem zapalarkę, bo widzę potencjał na oszczędność węgla. Bardzo fajne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kijasr 2,5 kg pelletu to bardzo ładny wynik. Jaką masz nastawę na cwu, histerezę, co ile się piec odpala i z ilu startuje?

Ja cwu 200l grzeje do 55C i odpala się raz na dobę to spala średnio 3,2 - 3,5kg pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Tydzień temu uruchomiłem kocioł wraz z nową instalacją grzejnikową w nowym miejscu zamieszkania. Kocioł technix 12 KW z palnikiem SV200 9 KW, zapalarka, CWU 300 litrów. Budynek poniemiecki z lat 30 ubiegłego wieku. Powierzchnia parteru ok. 60-65 mkw. Ściany ok. 50 cm grubości z czerwonej cegły. Aktualnie ocieplony podłym białym styropianem 5 cm na ścianach. Okna stare, pierwsze plastiki generalnie do wymiany. Jest jeszcze poddasze ok. 50 mkw, w tej chwili nieużytkowe. Strop dziadowsko ocieplony - trochę gliny, deski i regips. Dach zrobiony, ale jeszcze nieocieplony. Na górze w ścianie aktualnie dziura 70x70 cm - będzie zaklajstrowana jakimiś dechami (brak innego wejścia na górę).

W ciągu ostatniego tygodnia spaliłem 72 kg Stabka 24 MJ - wychodzi 10 kg/doba. Temperatura ustawiona na 23 stopnie. Po dogrzaniu pompa staje i przechodzi w czuwanie eko. Palnik ustawiony na 10 KW. Średnia moc wychodzi w granicach 26-28%. Spaliny dochodzą maksymalnie do 90 stopni podczas pracy na 100%. Pierwszej doby po rozpaleniu ogrzewał wychłodzony do 18 stopni budynek i pełny baniak wody. Spalanie wyszło 13,5 kg. Potem spadło do 11 i teraz utrzymuje się w okolicach 9-11 kg doba. Instalacja 6 grzejników stalowych płytowych, rozdzielacz na 6 sekcji, 115 metrów pexa 16 mm oraz aktualnie 25 metrów pexa 20 mm (ta dwudziestka to pion do planowanej instalacji na poddaszu po adaptacji).  Generalnie jest całkiem nieźle. W najbliższej przyszłości wymiana stolarki, dołożenie 10 cm grafitu na ściany oraz zrobienie poddasza wraz z ociepleniem dachu wełną minimum 25 cm. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki wynik w 2x większej, ale ocieplonej budzie 👍

Ocieplisz, będzie o niebo lepiej.

image.png.66cdf6faf234b6c806b9065f2dbb3342.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, w tej chwili to dziurawiec jest. I tak jestem w miarę zadowolony, bo spodziewałem się większego spalania. Ogarnie się finanse i idziemy dalej z kolejnym etapem w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełny na poddasze daj jak możesz 45cm, ja mam 30cm i to wg mnie za mało. W zimę OK, ale w lato (upały), przy czarnej blachodachówce, to trochę mało.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, MrWolf napisał:

Tydzień temu uruchomiłem kocioł wraz z nową instalacją grzejnikową w nowym miejscu zamieszkania. Kocioł technix 12 KW z palnikiem SV200 9 KW, zapalarka, CWU 300 litrów. Budynek poniemiecki z lat 30 ubiegłego wieku. Powierzchnia parteru ok. 60-65 mkw. Ściany ok. 50 cm grubości z czerwonej cegły. Aktualnie ocieplony podłym białym styropianem 5 cm na ścianach. Okna stare, pierwsze plastiki generalnie do wymiany. Jest jeszcze poddasze ok. 50 mkw, w tej chwili nieużytkowe. Strop dziadowsko ocieplony - trochę gliny, deski i regips. Dach zrobiony, ale jeszcze nieocieplony. Na górze w ścianie aktualnie dziura 70x70 cm - będzie zaklajstrowana jakimiś dechami (brak innego wejścia na górę).

W ciągu ostatniego tygodnia spaliłem 72 kg Stabka 24 MJ - wychodzi 10 kg/doba. Temperatura ustawiona na 23 stopnie. Po dogrzaniu pompa staje i przechodzi w czuwanie eko. Palnik ustawiony na 10 KW. Średnia moc wychodzi w granicach 26-28%. Spaliny dochodzą maksymalnie do 90 stopni podczas pracy na 100%. Pierwszej doby po rozpaleniu ogrzewał wychłodzony do 18 stopni budynek i pełny baniak wody. Spalanie wyszło 13,5 kg. Potem spadło do 11 i teraz utrzymuje się w okolicach 9-11 kg doba. Instalacja 6 grzejników stalowych płytowych, rozdzielacz na 6 sekcji, 115 metrów pexa 16 mm oraz aktualnie 25 metrów pexa 20 mm (ta dwudziestka to pion do planowanej instalacji na poddaszu po adaptacji).  Generalnie jest całkiem nieźle. W najbliższej przyszłości wymiana stolarki, dołożenie 10 cm grafitu na ściany oraz zrobienie poddasza wraz z ociepleniem dachu wełną minimum 25 cm. 

Skoro mury ok 50cm z 5 cm styro to na bank masz pustkę powietrzną i w tym przypadku darowałbym dokładanie na ściany a raczej skupić się na stropie wywalić tę glinę a pod nią pewnie deski a pod deskami polepa wywalić to wszystko zasypać granulowaną wełną lub styropianem bo strop to największy pożeraczostratnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzednim domu wywaliłem polepę i dałem granulat. Cieplej było ale kiedy chodziłem po poddaszu to dudnienie w całym domu... trochę tego żałowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.