Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie krzywa grzewcza ustawiona jest wyłącznie na podstawie temperatury zewnętrznej. Kiedy miałem na podstawie ciepła w domu nie sprawdzało mi się to dlatego, że mam wszędzie podłogówkę i bezwładność układu długo reaguje na zmiany temperatury wody zasilającej. Przy grzejnikach byłoby to całkiem ok. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, czujnik pokojowy nie jest niezbędny, ale przydaje się tutaj do ustawienia współczynnika korekcji tejże krzywej grzewczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie pamiętam. Wiem, że to jakoś dziwnie działało. Opisywałem to tutaj koło października-grudnia 2016 roku. Poszukaj, a jak znajdziesz, to wklej - poczytam z ciekawością. Potem kupiłem Vide Rooma i już działało tak, jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twojego sterownika nie znam, ale może pomoże ogólny opis jak to jest u konkurencji:

- pogodówke można ustawić albo dla temperatury kotła, albo dla zaworu mieszającego

- gdy ustawisz temperaturę dla zaworu mieszającego, to masz temperaturę wody "na obieg" w zależności od temp. zewnętrznej

Ogólnie to powinno wystarczyć, ale można dodać regulator pokojowy. Wtedy możesz ustawić obniżenie na zaworze i po osiągnięciu temperatury zadanej w pokoju, temperatura wody za zaworem jest obniżana (dodatkowo, poniżej temperatury wynikającej z krzywej). Przykładowo - jeśli z krzywej grzewczej wynika, że dla danej temperatury na zewnątrz woda za zaworem ma miec 40C, a obniżenie masz 4C, to jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest poniżej zadanej - woda ma 40C, gdy powyżej - ma 36C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli współczynnik korekcji to działa to na podstawie czujnika temperatury i wygląda w ten sposób. Jeśli ustawisz w domu zadaną temp. np 22st. a temp wody w obiegu jest powiedzmy 40st. to na każdą różnice od tych 23st będzie zmieniała Ci się wody w obiegu. Powiedzmy, że ustawisz współczynnik korekcji  na 5 st. to przy temperaturze w domu 22st woda w obieg pójdzie 45st, przy 21 50, przy 20 55. To samo w dół. Jeśli będziesz miał 24 to w obieg pójdzie 35 itd. 

Teraz zauważyłem, że piszesz o krzywej grzewczej sorki. Pisałem o współczynniku korekcj. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą ustawiasz przez 3 punkty, a dla wartości pośrednich są temperatury proporcjonalne. Czyli w Twoim przykładzie dla 5 będzie 31.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już masz czujnik temperatury zewnętrznej przy braku czujnika temperatury pokojowej, to ustaw krzywą grzewczą i daj jakiś współczynnik korekcji. Sam jestem ciekaw co on zmieni, bo do teraz nikt ci tutaj na to pytanie nie odpisał, a ja zapomniałem jak ten współczynnik korekcji działa przy braku czujnika temperatury pokojowej.

 

AKTUALIZACJA!

Znalazłem! W innym temacie o tym pisałem:

Wpis z 28 lutego 2017. Tam jest opisane jak działa współczynnik korekcji zarówno przy asyście czujnika pokojowego, jak i przy jego braku.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co ma to korygować bez odniesienia się do temperatury wewnątrz domu? W instrukcji jest to opisane ale właśnie na podstawie różnic temperatury względem zadanej według czujnika w pomieszczeniu... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj to co wkleiłem w poprzednim poście. Tam jest odpowiedź na twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu tylko podłogówkę i w pierwszym sezonie tak właśnie jechałem na stałej pompie z współczynnikiem korekcji, mimo że był ustawiony dużo mniej niż 10st w domu były za duże wahania temperatur... porażka poprostu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może właśnie współczynnik korekcji był ustawiony za nisko? Bezwładność podłogówki jest większa, niż grzejników, więc może sterownik powinien szybciej reagować zmniejszając/zwiększając temperaturę na CO? Nie wiem, głośno myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, dobrać odpowiednią krzywą do podłogówki i warunków domowych. Oraz tak jak piszecie, współczynnik. Tu trochę trzeba posiedzieć i dobrać do własnych potrzeb.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.