Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów w następnym sezonie grzewczym. Widzę że powoli zaczyna się tutaj ruch:)Mój czujnik pogodowy leży sobie już czwarty ( czy trzeci?:) ) sezon na półce bo jakoś mi się wydaje że mi się nie przyda. IzaTom napisz proszę jak sprawdza się u Ciebie ten czujnik, czy już nie trzeba wtedy biegać do kotłowni non stop:). Może u siebie też zamontuję.IzaTom napisz proszę jaki masz model kotła...mogę się mylić ale chyba masz również Tytana 20 KW prawda?

 

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam tytanie tak trochę z innej beczki. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak się ma przewymiarowanie kotła do ilości spalanego pelletu. Jaka to jest zależność i czy ma coś wspólnego jedno z drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman zupełnie nie rozumiem czemu tego czujnika jeszcze nie podłączyłeś. I tak biegasz i zmieniasz temperaturę zadaną CO jak się na dworze zmienia temperatura?

Daniel1: tak, przewymiarowanie kotła ma duży wpływ na spalanie. Ja jestem tego najlepszym przykładem. Najpierw długo sam siebie musi nagrzać, żeby grzać CO lub/i CWU. Tak, jak tu wcześniej pisałem - u mnie bez względu na pogodę w danym sezonie, bez względu na ilość ogrzewanych metrów, zawsze pali tyle samo 7 - 7,5 tony na rok. Podejrzewam, że jakbym miał 25kW, a nie 35kW, to by mi palił co najmniej tonę mniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak muszę podłączyć ten czujnik wreszcie. Obawiam się jednak że ustawienie krzywej do mojego domu nie będzie takie proste i pochłonie mi sporo czasu ( mam nadzieję że mnie niż tego gdy biegam do kotłowni ). Jednak cały czas mam wątpliwości bo to nie jest kocioł w pełni zautomatyzowany. Przykład samej ilości podawanego pelletu i temat który był już tutaj wielokrotnie wałkowany, czyli wygaszanie się kotła.Ok czyjnik podłączony, krzywa ustawiona,  przy temp. 10 st. na zewnątrz i ustawionej temp. na grzejniki 35 st. podawanie mam ustawione na powiedzmy 1,5 kg/h. I to jest w tym momencie ok, temp. w domu powiedzmy 23 st. kocioł  nie przekracza temp. zadanej i nie wygasza się.Tylko co wtedy gdy temp. na zewnątrz spada  do -10? Ok, mieszacz otwiera się bardziej żeby temp. na grzejniki szła wyższa bo mu krzywa tak każe, na krzywej ustawiona jest na przykład na 50 st. Ale podawanie jest cały czas ustawione na 1,5 kg/h, czyli takie jak przy temp. 10 st. na zewnątrz i w życiu na grzejniki nie pójdzie 50 st. Będzie za niskie podawanie do tej temp. na zewnątrz.Więc i tak muszę zejść do kotłowni i zwiększyć podawanie. Dlaczego wraz ze zmianą tepm. na zewnątrz w związku ustawioną krzywą nie idzie AUTOMATYCZNA zmiana ilości podawanego pelletu! Oczywiście mogę  już na "zapas" podawanie ustawić dużo wyższe żeby ewentualnie przy niższych temp. na zewnątrz kocioł dał radę podać na grzejniki temp. ustawioną wg. krzywej, ale wtedy przy wyższych temp. na dworze będzie  mi się co godzinę wygaszał. Parę osób pisało tutaj że wygaszanie kotła co chwilę to nie problem. Jeżeli tak to wtedy czujnik zewnętrzny i krzywa ma sens. Jednak moim zdanie największym problemem tych kotłów są sterowniki w których nie możliwości ustawienia automatycznej zmiany ilości podawanego pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma automatycznej zmiany ilości podawanego peletu? Przecież robi to zarówno fuzzy logic, jak i skokowa. Inna rzecz, że u ciebie - z tego co pamiętam - zbyt szybko rośnie temperatura kotła i problemem jest brak regulowanej histerezy wygaszania.

Co do czujnika temperatury pogodowej, to przecież jakby powodował problem, to jednym klikiem przywracasz sterowanie CO na ręczne i już. Wcale nie musisz potem rozkręcać kotła i go wyjmować ze sterownika. Ale póki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz, czy ten czujnik będzie pomagał, czy przeszkadzał. Masz go w domu, płacić za niego nie musisz, więc dlatego się dziwię, że jeszcze go nie przetestowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wogóle zmieniać podawanie??? Ja to ustawiam na początku sezonu po ważeniu pelletu i więcej tam nie zaglądam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozi80 napisał:

Jak to nie ma automatycznej zmiany ilości podawanego peletu? Przecież robi to zarówno fuzzy logic, jak i skokowa. 

W zasadzie chodziło mi o to, że jeżeli byłaby konieczność zwiększenia temp. na CO bo na przykład na dworze zrobiło się zimno i według krzywej na CO powinno iść 50 st. a nie 35 to sam nie zmieni ilości podawanego pelletu nad to co jest ustawione, czyli jeżeli ustawię podawanie na 2 to tak już zostanie i nie zwiększy sam tej wartości jeżeli byłaby taka potrzeba.Oczywiście w drugą stronę jakoś to działa i zmniejsza ilość podawanego pelletu jeżeli temp. kotła dobija do zadanej, ale podyktowane jest to tylko temperaturą kotła a nie ustawionymi temperaturami krzywej.

 

2 godziny temu, Ozi80 napisał:

 

Co do czujnika temperatury pogodowej, to przecież jakby powodował problem, to jednym klikiem przywracasz sterowanie CO na ręczne i już. Wcale nie musisz potem rozkręcać kotła i go wyjmować ze sterownika. Ale póki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz, czy ten czujnik będzie pomagał, czy przeszkadzał. Masz go w domu, płacić za niego nie musisz, więc dlatego się dziwię, że jeszcze go nie przetestowałeś.

Święta racja i dlatego go podłączę.

2 godziny temu, mrekzo napisał:

Po co wogóle zmieniać podawanie??? Ja to ustawiam na początku sezonu po ważeniu pelletu i więcej tam nie zaglądam. 

 

A czy jak są cieplejsze okresy zimą to kocioł Ci się nie przegrzewa?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IzaTom Palnik pracujący non stop na 3kw spali średnio 16.8kg/dobe, a to daje w miesiacu 504kg. Licząc *6miesiecy = ok. 3000 kg. Nie ma doliczonego CWU  oraz zwiększenia mocy palnika, gdyż 3KW z pewnością bedzie za mało gdy na zewnatrz bedzie - 10st. Ile wyjdzie? 

Także ilość spalonego opalu jest uzależniona od tego jak wykorzystujemy pracę kotła. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lenas1 nie tędy droga. To nie przewymiarowany zasypowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40W kotle Tytan 25 KW palnik ma minimalną moc na poziomie 7,5 KW (30% mocy maksymalnej). Czyli licząc spalanie przy mocy minimalnej na dobę wychodzi:

około 1,5 kg/h *24h = 36 kg/doba

36kg/doba * 30 dni = około 1 tona miesięcznie (czyli licząc sezon grzewczy 6 miesięcy = 6 ton)

Oczywiści można zmniejszyć podawanie i uzyskać 3, 4 KW na palniku. Lecz palnik został zaprojektowany na pracę pomiędzy mocą maksymalną i minimalną i zbyt mocne ograniczenie jego mocy (podawanie poniżej mocy minimalnej) spowoduje nie prawidłowe spalanie poprzez zbyt małą dawkę pelletu w tak dużym palniku.

Podawanie poniżej mocy minimalnej palnika:

- zanikający płomień

- kopcenie z osiadaniem sadzy w kotle

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40Ciągła praca daje największy komfort cieplny.

@IzaTomTo na tak duży kocioł to te 5 ton to nie wiele. Napisz jaką temperaturę utrzymujesz w domu i czy kocioł chodzi cały czas czy się wyłącza. Jaki masz sterownik w Tytanie Slim czy Touch. Czy masz już palnik Fireblast I czy II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Daniel1 napisał:

@Trener40Ciągła praca daje największy komfort cieplny.

@IzaTom

Zgadza się, aczkolwiek ja u siebie inaczej to rozwiązałem, a o tym pisalem dwa lata temu, wiec nie będę ponownie truł gitary 😁. Poszukaj grudzień 2019 🙂 i palnik pracuje cyklicznie zawsze na 10kw bez modulacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2021 o 14:26, Trener40 napisał:

Zgadza się, aczkolwiek ja u siebie inaczej to rozwiązałem, a o tym pisalem dwa lata temu, wiec nie będę ponownie truł gitary 😁. Poszukaj grudzień 2019 🙂 i palnik pracuje cyklicznie zawsze na 10kw bez modulacji. 

A jak w miarę szybko można sie tam dostać, żeby nie przeskakiwać stronę po stronie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego służy i jakie ma praktyczne zastosowanie , bo można to w tekli kupić?:

 

Estyma czujnik pojemnościowy zbiornika paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np do informacji na maila jeśli masz vide net że się pellet kończy. Ale idzie kupić taniej taki czujnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem, ze to lepiej/dokłądniej liczy pelet w zbiorniku i daje cynk do sterownika, a nie ważenie i wpisywanie 🙂

w sterowniku Touch widziałem opcje , że się taki czujnik ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy jest szczęśliwym posiadaczem Draco bio 12 i mam taki problem.Posiadam czujnik pokojowy ctp2,jeżeli w ogrzewaniu wyłączę czujnik co ,to piec załącza się zgodnie z ustawieniem temp.komfortowej na piecu, uwzględniając histerezę,czyli wszystko ok.Jak włącze czujnik co ,to piec po spadku temp na piecu załącza się sam,nawet jak temp.w pomieszczeniu gdzie jest czujnik ctp2  nie potrzebuje grzania.Coś źle robię czy coś jest źle ustawione ,sterownik touch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w ustawieniach kotła masz ustawione praca ciągła to tak właśnie będzie. Kocioł odpala się za każdym razem gdy jego temperatura spadnie o wartość histerezy kotła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.