Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

A czy czasem ten zawór 4D nie jest przestawiony na sterowanie ręczne i sterownik nim w ogóle nie steruje, tylko leci sobie jakiś mały przepływ ciepła? Na moim jest taki przełącznik rączka/automat. Podczas pracy kotła te pokrętło na zaworze kręci się samo, czy stoi w miejscu?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem nie jest na siłowniku włączony tryb ręczny? Kolega ma siłownik na zaworze (tak wygląda na zdjęciu) więc to kocioł powinien otwierać i zamykać zawór. U mnie (Afriso) nie jestem w stanie otwierać i zamykać zaworu. Dopiero bo odbezpieczeniu (przycisk) mogę ręcznie go otwierać i zamykać.

 

Kolega Ozi był szybszy 🙂

Edytowane przez Neqiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prawdopodobnie dochodzimy do sedna - dokładnie to ten sprzęt: https://automatyka-honeywell.pl/fileadmin/user_upload/honeywell/pdf/M6063.pdf

Nie rozumiem w jaki sposób miałbym WYŁĄCZYĆ tryb ręczny, bo wychodzi na to, że pokrętło się do tej pory nie ruszało. Ew. jak ustawić w trybie ręcznym, aby to miało ręce i nogi. Lub czy może wymienić siłownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawet steruje  automatycznie to dzieje się to bardzo powoli. Może zanim zacznie dobrze puszczać na dom piec poprostu podbija temperaturę, wyłącza się a w wyniku tego wyłącza się również pompa i zawór spowrotem się zamyka.  Ile czasu mija od rozpalenia do wyłączenia? Może warto spróbować na początek włączyć stałą pompę i ustawić zawór ręcznie, żeby od razu obieg na dom miał zasilanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mrekzo napisał:

Jeśli nawet steruje  automatycznie to dzieje się to bardzo powoli. Może zanim zacznie dobrze puszczać na dom piec poprostu podbija temperaturę, wyłącza się a w wyniku tego wyłącza się również pompa i zawór spowrotem się zamyka.  Ile czasu mija od rozpalenia do wyłączenia? Może warto spróbować na początek włączyć stałą pompę i ustawić zawór ręcznie, żeby od razu obieg na dom miał zasilanie.

 

Tyle, że nie do końca rozumiem kiedy ten zawór ma ustawienie ręczne, a kiedy automatyczne + jak ustawić pompę na stałe - tak jak pisałem, jestem z tego lewy, a instalację i piec montował poprzedni właściciel. Więc jeśli można trochę jaśniej będę bardzo wdzięczny:)

 

7 minut temu, Trener40 napisał:

Pompy na powrocie chyba brak. 

A co mierzy ten czujnik za dolną pompą zamontowany na rurze? 

To chyba pompa CWU? 

Tak to pompa CWU i woda CWU jak i rura do niej są gorące, zgodnie z nastawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji:
 

Cytat

Przestawienie siłownika w tryb pracy ręcznej polega na wciśnięciu pokrętła i wykonanie obrotu. Zawór w trybie ręcznym wysprzęgla zawór z przekładni. Uwaga: Obrót pokrętłem w trybie ręcznym bez wciśnięcia pokrętła grozi zniszczeniem przekładni

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neqiu tak zrobiłem, wykonałem obrót i ustawiłem jak na załączonym zdjęciu, tak na razie zostawię. Chodziło mi o to, że nie wiem jak miałbym wrócić do trybu auto jeśli nie ma żadnego przycisku zwalniającego pokrętło.

Przestawiłem pompę na ustawienia fabryczne jak na zdjęciu.

IMG_3839.jpg

IMG_3840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Marceli90 napisał:

Tak to pompa CWU i woda CWU jak i rura do niej są gorące, zgodnie z nastawami.

Akurat, to normalne zjawisko, tylko co robi ten czujnik zaraz za pompą? Bo chyba czujnik w zasobniku CWU to chyba masz? 

Tez 4D otworzyłeś na maxa? 

I kolejne pytanie. 

Masz jakiś regulator /czujnik w domu, który pilnuje temp w chacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener40 trochę za daleko idziesz. Kolega pisze, że się nie zna. Więc myślę żeby na początek skupić się na tym aby na dom szła woda o takiej temperaturze jaka jest zadana. Bo tu jest problem największy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na srebrny czujnik, albo tak fotka koledze wyszła. 

To teraz ustaw ten zawór na "4", bo ma maxa, to lipa panie bedzie. Pompa CO szybko wyciągnie gorącą wodę z kotla i zaleje zimną wodą. Bez dodatkowej pompy na powrocie i tak bedzie lipa,bo będzie zalewanie kotła zimną wodą i pompa CO będzie się wył. Włączy się ponownie jak temp kotła podskoczy do ustawionej temp załączenia pomp. 

Włączenie pompy na stałe odradzam. 

Screenshot_2021-10-09-11-50-10-1~2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas, na prawdę. Ustawiłem na 4 zawór, a pompę na ustawienia fabryczne (Najwyższa charakterystyka przy regulacji proporcjonalnej ciśnienia), wcześniej pompa miała ustawienie na stałe działanie. Będę obserwował co się zmienia. Faktycznie przydałoby się zainstalowanie pompy na powrocie, szkoda, że hydraulicy, którzy byli 2 tygodnie temu nie byli tak ogarnięci jak forumowicze, bo pewnie byłby już krok dalej. Jesteście w stanie polecić kogoś na Śląsku do zainstalowania pompy + ustawienia optymalnie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpali sie kociol ( sprawdź w sterowniku na ile jest ustawiona temp załączania się pomp), to patrz co się dzieje z temp kotla i do ilu spadnie. Pompa CO pewnie się wył i ile czasu będzie kocioł musial pracować, aby ponownie doszło do wł pompy. Sprawdzaj różnież co pokazuje sterownik ( temp kaloryferka). Jezeli grzejniki będą robiły się gorące, a pompa od CO będzie często się wył poprzez zalewanie kotła zimną wodą, to możesz delikatnie zmniejszyć na zaworze ( np. na 3.5) i przy nast odpaleniu znowu kontrolować. Chodzi o to, aby tych postojów pompy bylo jak najmniej. 

Pompa na powrocie dopiero przyniesie efekt. 

Nie jestem ze Ślaska, więc nie pomoge , ale ktos kto potrafi lutować ogarnie to w godzine. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marceli90 napisał:

Palnik ustawiony na 60 st., mimo tego piec regularnie osiąga temperaturę powyżej 70 st

Nastawę może i masz na 60 stopni ale piec jest ustawiony w automat i nie bierze ci tego ustawienia pod uwagę ale dopasowuje się do odbiorników ciepła automatycznie w tej nastawie.U mnie w takiej konfiguracji nagrzewa się do temperatury 65C jeżeli tylko grzeje cwu a innym razem 75C jezeli ma nagrzać wodę w buforze.To jeżeli chodzi o tą część postu.

Jeszcze tylko taka informacja ze jak piec będzie w ustawieniu temperatury ręcznie to i tak temp. nieco wyższą osiągnie, można tą nadwyżkę ciepła regulować funkcją: wybieg pomp.

Edytowane przez Roszer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rana niezależnie co ustawiam de facto nic się nie zmienia - czy podnoszę temperaturę, czy ją obniżam (z przerwami 3-4h) nic się nie zmienia - obwody się nie dogrzewają do zadanej temperatury. Mam wrażenie, że ten zawód 4d jakby był zablokowany, wcisnąłem go, ustawiłem na 4, ale on do teraz od rana nie odskoczył (w sensie pokrętło), czy to możliwe, że zawór szlak trafił i przez to woda nie idzie na obwody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł przestać działać siłownik zaworu, wtedy trzeba ustawić ręcznie ale skoro u ciebie to też nic nie daje to dziwna sprawa. 

Jak długo piec chodzi zanim się nie wygasi, czy pracuje non stop? 

Edytowane przez mrekzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest temp załączenia pompy? 

Jezeli włączy sie już pompa CO , to otwórz ręcznie 4d na max. Zobacz czy za pompą rura robi się gorącą. 

- ewentualnie zapowietrzona pompa , lub dalej instalacja. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. załączania pompy 30 st. 

Pompa się włączyła, otworzyłem 4 d na maxa, za tym rura na kaloryfer gorąca, na podłogówkę ciepła, ale tak się dzieje cały czas, a po jakimś czasie rury znowu są zimne i nie dogrzewają instalacji.

Jak zdiagnozować odpowietrzenie ? Odpowietrzyć ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja jest zapowietrzona to słychać jak powietrze jest mieszane z wodą w pompie i w rurach w kotłowni chlupie, a także w samych grzejnikach słychać jak woda się przelewa.

Jeżeli chodzi o to ze nie rozprowadza wody to pozamykał bym zawory i sprawdził sitko filtra przed pompą CO, jak czyste to bym jeszcze przyśpieszył pompę CO bo chyba masz na minimum.

Edytowane przez Roszer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, oficjalnie BARDZO dziękuję wszystkim zaangażowanym w wątek. Problem najwidoczniej udało się rozwiązać - obwód podłogówki i kaloryferów utrzymują zadanie temperatury, woda użytkowa również, piec już nie nagrzewa się do 70-80 st., a raczej 65-68 st. Siłownik z 4d się wysprzęglił / odskoczył i widzę, że zmienia swoje położenia, także zaczął działać w trybie auto. 

To co pomogło w moim przypadku to odpowietrzenie pompy oraz instalacji przy piecu - głównie pompa obiegowa była mocno zapowietrzona (rzeczywiście jak przyłożyłem ucho słychać było bulgotanie). Pompę ustawiłem na max obroty, delikatnie puściłem dodatkową wodę do instalacji i zacząłem luzować pompę na imbusach (w moim przypadku brak śruby do odpowietrzania), całość trwała ok 10 min, aż pompa przestała bulgotać, a woda zaczęła płynąć równym strumieniem. Wtedy dokręciłem z powrotem pompę i luzowałem filtry, z nich również odpuściło trochę powietrza. 

Na ten moment wszystko działa, dom się dogrzał, spalanie pelletu tylko trochę powyżej normy, więc zakładam, że to przez dogrzanie. Obserwuję co dalej, ale uznaję, że problem główny udało się wyeliminować 🙂 Bardzo fajnie, że to forum żyje!

P.S. Odpowietrzanie to pierwsze co odrzuciłem przez "hydraulików" - byli te 2-3 tygodnie temu wymienić stukający zawór, wyczyścić filtr itd., wtedy prosiłem o odpowietrzenie instalacji i kaloryferów na co Panowie pokazali mi automatyczne odpowietrzniki "takich instalacji już się nie odpowietrza"...i im uwierzyłem.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybkie pytanie. Piec Drabo Bio 12, sterownik estyma igneo slim. 2 obwody grzewcze . Oba

na ta chwilę wyłączone (w ogrzewaniu w sterowniku oba ustawione na "wyłącz"), stała pompa na OFF.

Czy to normalne, że pompa od podłogówki (obrazek pompa C) cały czas chodzi pomimo wyłączonego ogrzewania?

 

 

 

schemat_new.jpg

Edytowane przez iacpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slim i dwa obiegi masz jakiś moduł dodatkowy czy spięte naraz ?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pod pokrywą kotła jeden  czy dwa moduły?

bo jak jeden to nie masz tam wejścia na drugą pompę i raczej jest ona podłączona bezpośrednio do zasilania 240v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.