Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Joł. Woe ktoś jaka jest najnowsza wersja w touchu?7485c465f6ed093590e8c3fb88d5a0ab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wygaszanie kotła nie przez przekroczenie temperatury o 5 stopni od zadanej na 99% jest spowodowane pracą poniżej progu foto. Przerabiałem to około kilka dni temu w moim kociołku.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do jakich wniosków doszedłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem kocioł przewymiarowany.Temp kotła cały czas oscyluje wokół 60 st.Masz jakiś inny pomysł z ustawieniami,żeby kocioł nie dochodził do zadanej tylko pracował cały czas aż do czyszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedyne rozwiązanie to podnieść dawkę podawania pelletu da takiej przy której kocioł na minimalnej mocy jest w stanie stabilnie pracować. Mój palnik pracuje stabilnie przy podawaniu na mocy minimalnej 0,7 kg/h i nadmuchu 35. Przy takich ustawieniach może pracować cały czas i nie nastąpi wygaszenie. Próbowałem niżej i było to co u Okmana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mim przypadku i przy moim ciężkim pellecie podniesienie dawki będzie skutkowało przekraczaniem zadanej i odpalaniem od nowa.Trochę chyba schodzimy z tematu bo palnik/kocioł nie ma problemu z samą pracą przy tak niskim podawaniu,tylko tak jak wyżej pisałem niekiedy ma więcej niż jedno rozpalenie po czyszczeniu.Dawka późniejszego podawania nie ma nic wspólnego z dawką rozpalania.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi... U Ciebie może być tak, że gdy kocioł dochodzi do 70 st, to palnik zwalnia z mocą i podaje też mało paliwa, a płomienia praktycznie nie ma. 

0.7 kg też by u mnie pracował, ale wtedy spalanie na dobę mam prawie 17kg przy obecnych temp na zewnątrz..., więc wolę jak kocioł mi dogrzewa chatę co 3-4 godziny i tym sposobem spałam 10kg/dobe.  Tylko, że w Platinum Bio tryb auto działa właśnie w ten sposób (dogrzej-wył-dogrzej) decyduje o tym czujnik pokojowy

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trener40 napisał:

Ozi... U Ciebie może być tak, że gdy kocioł dochodzi do 70 st, to palnik zwalnia z mocą i podaje też mało paliwa, a płomienie praktycznie nie ma. 

Ja mam moc skokową, więc "zwalnianie z mocą" polega na tym, że palnik przechodzi z "mocy 2" na "moc 1".

Ja mam ustawione podawanie max 5 sekund. Czyli przy "mocy 2" to jest 5 sekund, a przy "mocy 1" to wychodzi 1,5 sekundy. To mało?

Jakbym zwiększył podawanie, to pewnie też - tak jak pisze Okman - dochodziłoby do przekroczenia 75 stopni i wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Trener40 napisał:

Ozi... U Ciebie może być tak, że gdy kocioł dochodzi do 70 st, to palnik zwalnia z mocą i podaje też mało paliwa, a płomienia praktycznie nie ma. 

0.7 kg też by u mnie pracował, ale wtedy spalanie na dobę mam prawie 17kg przy obecnych temp na zewnątrz..., więc wolę jak kocioł mi dogrzewa chatę co 3-4 godziny i tym sposobem spałam 10kg/dobe.  Tylko, że w Platinum Bio tryb auto działa właśnie w ten sposób (dogrzej-wył-dogrzej) decyduje o tym czujnik pokojowy

Trener40 nie możesz porównywać ilości spalania na dobę w Twoim kotle i w naszych.Ty masz 10KW a my 20KW i 35KW (Ozi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi... Czy 1.5 sek to mało, czy dużo musisz sam zobaczyć... Ja nie wiem co się dzieje na Twoim palniku gdy przechodzi na niższą moc. Jak przejdzie, to sprawdź po kilku minutach jak już trochę popracuje na tej niższej mocy.. 

Wiem, że praca kotla non stop daje lepszy komfort, ale czy jest u Was możliwość wył pompy CO gdy kocioł wygasza się po tych 75 st? Chodzi o to aby nie wychładzać kotla o ustawianą histereze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie to ja mam włączoną stałą pompę i niską krzywą grzewczą (grzejniki letnie).

Póki co nie mam czego obserwować, bo 4 listopada zmniejszyłem próg foto z 25 do 15 i od tej pory nie miałem ani razu takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma takiej możliwości żeby po przekroczeniu zadanej wyłączała się pompa CO.Ale jaki ma to sens?Jeżeli wyłączy się pompa CO to nie będą grzały grzejniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było by dużo łatwiej utrzymać kocioł w ryzach gdyby można było jak w tochu ustawiać o ile może kocioł przekroczyć temperaturę zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak w Touchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Okman napisał:

.Ale jaki ma to sens?Jeżeli wyłączy się pompa CO to nie będą grzały grzejniki...

Dlatego pisałem, że zmienia się komfort... Mnie akurat nie przeszkadza jak temp w chacie spada o ok 0.7-0. 8 st i ponownie rozpala się kocioł. Kocioł nie pracuje wtedy jakieś 3-4 godziny, ale to też wszystko zależy jak długo chata trzyma ciepło. 

Jeżeli można by u Was wył pompe i nie przeszkadzało by domownikom taki komfort, to można by tak ustawić histereze kotla, aby kolejne zał kotla nastąpiło poprzez histereze. 

Czyli :

Dogrzana chata, kocioł się wył... W domu spada temp, a Ty uważasz, że jest już za chłodno. Idziesz do kotłowni i przestawiasz tak histereze aby nastąpiło rozpalenie kotla. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe przy naszych sterownikach wyłączenie pompy CO przez ustawienie temperatury załączenia (lub nie) wszystkich pomp.Od CWU też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Trener40 napisał:

Dlatego pisałem, że zmienia się komfort... Mnie akurat nie przeszkadza jak temp w chacie spada o ok 0.7-0. 8 st i ponownie rozpala się kocioł. Kocioł nie pracuje wtedy jakieś 3-4 godziny, ale to też wszystko zależy jak długo chata trzyma ciepło. 

Jeżeli można by u Was wył pompe i nie przeszkadzało by domownikom taki komfort, to można by tak ustawić histereze kotla, aby kolejne zał kotla nastąpiło poprzez histereze. 

Czyli :

Dogrzana chata, kocioł się wył... W domu spada temp, a Ty uważasz, że jest już za chłodno. Idziesz do kotłowni i przestawiasz tak histereze aby nastąpiło rozpalenie kotla. 

O ile u kolegów którzy mają czujniki pokojowe można było by wykonać taki manewr jak pisałem wyżej,czyli ustawić temp. załączenia/wyłączenia pomp to u mnie  chyba by to nie przeszło.Nie mam czujnika pokojowego i  pompa CO zaczęłaby działać  dopiero po tym jakby kocioł sam by wystygł do temp. załączenia pomp.Podejrzewam że trwałoby to o wiele dłużej niż w przypadku kiedy sterownik patrzy na czujnik pokojowy i u mnie,zanim kocioł złączyłby się ponownie i pompka zaczęłaby działać wychłodziło by się w pomieszczeniach.Podsumowując,pomieszczenie szybciej się wychłodzi przy nie działającej pompce CO niż sam kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman... Jest możliwe i to bardzo prosty sposób. 

Wystarczy drugi sterownik podłączyć do pompy CO.  Dobrze gdyby miał 20-sto stopniową histereze. Wtedy.. 

Kocioł wygasza się przy 75st. Temp kotła jest podbijana (przykładowo) do 85. Na drugim sterowniku ustawiasz temp zał pompy na 85. ( tu podaję tylko przykładowe temperatury) 

Teraz zależy jaką masz ustawioną temp zał pomp w ogrinalnym sterowniku...., ale niech będzie 50 st... 

Na tym drugim sterowniku wystarczy tylko zgrać temperatury i histereze, aby pompa pracowała do  takiego momentu, aby wychodziło kocioł, ale żeby jeszcze zostało kilka stopni, aby nie nastąpiło złączenie kotla. Tym sposobem masz odzysk z kotła i możesz wydłużyć jego postój. 

Mam nadzieję, że jakoś to wytłumaczyłem... Jak coś to pytaj. 

Chociaż by taki : Ma histereze 30 st. Start pompy ustawiasz sobie na 80 st, a histereze dopasujesz już pod "swój" start pompy. 

https://tomsan.pl/ibo-s-130-sterownik-pompy-co-p-11378.html?gclid=Cj0KCQiAtrnuBRDXARIsABiN-7C7apvQissQaOt0Joa4OVd5jel5b_9S8p42arYrDxr8PHJl47xYexYaArKZEALw_wcB

Warunek taki, że Twój sterownik wył pompę CO po przekroczeniu 75 st. 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.Tylko jak podłączyć drugi sterownik do pompy CO?Mam kupić drugiego Slima?Chyba odpada,tym bardziej że nie ma szans podłączyć do tego kotła dwóch sterowników naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman... Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post... Drugi sterownik, to nic więcej jak czujnik do kotla i przewody zasilające pompę. Przewody podpinasz do tych co już są. Kolory przewodów te same. Brązowy, niebieski, żółto zielony. 

Drugi sterownik nie ma nic wspólnego z pracą kotla ani z obecnym sterownikiem. On ma tylko załączyć i wył pompę przy odpowiednich temp. jakie sobie ustawisz.

 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny ok..., ale skoro Okman pisze, że temp kotła nie spadnie mu na tyle szybko żeby nastąpiło kolejne jego włączenie gdy pompa od CO się zatrzyma, a w chacie zrobi się chłodno, to tym sposobem odzyska część energii z kotła i na tyle może go wychłodzić, aby kocioł postal bezczynnie, aż do momentu jak dojdzie temp do startu pomp i kocioł ponownie się zalaczy. Wydłuży tym sposobem jego postój. 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak ja mam w moim 75 litrów i to wystarcza na 20 minut i tyle ma ustawiony wybieg pompy bo akurat w Touchu jest taka opcja. Przy 25 litrach moim zdaniem gra nie warta świeczki, ekonomiczniej u Okmana chyba nie gasić kotła, choć mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się tylko podpowiedzieć jak można wydłużyć postój kotla, bo przy obecnej sytuacji i pracującej pompie jest dużo rozpaleń..., ale to już Okman musi podjąć decyzję czy mu nie będzie przeszkadzało jak grzejniki będą robić się zimne. 

Prosiłem także o fotkę, bo ciekaw jestem jak wygląda (ją) wymiennik (i) z tak niską mocą pracy palnika. 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.