Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Okman napisał:

Trochę z innej beczki i do kolegów którzy mają Teklę Tytan Bio,czyli Ozi,Daniel i IzaTom lub ktoś kto ma ten zbiornik z podajnikiem na pellet bez różnicy jakiej pojemności.Czyje wskazania bierzecie pod uwagę ważąc pellet: wskazania na wyświetlaczu sterownika,czyli różnicę stanu spalonego pelletu przed ważeniem i po ważeniu,czy może ważycie go na innej wadze,na przykład łazienkowej?Zważyłem teraz pellet jeszcze raz bo mi coś nie pasowało i wyszło na to,że pelletu zważonego przez podajnik jest  dokładnie o 1 kg. mniej niż ta sama ilość pelletu zważonego przez wagę łazienkową.Wziąłem więc 5 kg. cukru,położyłem na tej samej wadze łazienkowej i zważyło mi dokładnie 5,1 kg.Tak więc wychodzi na to że ta pseudowaga w podajniku sporo zaniża.A jak u kolegów którzy mają inne kotły?Czyje wskazania bierzecie pod uwagę?

Nie wiem za bardzo o jakiej wadze w palniku, podajniku piszesz. Ja podczas ważenia sypię pellet do reklamówki przez 10 minut. Ważę go przy pomocy wagi kuchennej i mnożę otrzymany wynik razy 6. Otrzymaną wagę wpisuję do sterownika. Kaloryczność pelletu odczytuję z worka i również wpisuję w sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc tak jak opisałem i sprawdzając później spalanie po wsypanych workach to co pokazuje sterownik jest adekwatne do tego co ubywa z zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś ważyłem ale już mi się nie chce. Robię zdjęcie poziomowi peletu w zasobniku, wsypuję np. 40 kg, spisuję ile jest na liczniku. Potem jak w zasobniku znowu jest taki sam poziom, jak na zdjęciu, to spisuję ile jest na liczniku. Sprawdzam ile mam wpisaną wydajność podajnika w kg/h. I liczę  wg proporcji ile powinno być. Równanie z jedną niewiadomą i trzema liczbami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak robię,ale dzisiaj zachciało mi się porównać wagę pelletu między wyświetlaczem na sterowniku (bo przecież podczas sypania się pelletu do reklamówki na wyświetlaczu sterownika nabija nam się ilość tego pelletu w kg.), a wagą łazienkową i okazało się że sterownik policzył że zeszło kilogram mniej niż wskazuje waga kuchenna,więc jeżeli on tak też liczy ilość podawanego pelletu podczas pracy kotła to ja dziękuję.Oczywiście  jest to mało istotne w sumie,bo i tak każdy zobaczy sobie wizualnie ile faktycznie tego opału zeszło.

A zważyło mi aż 27 kg./h ....

 

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozi80 napisał:

Okman o jakiej ty wadze w podajniku piszesz?

 

Chyba już się wyjaśniło ale gdyby nie,to podczas ważenia pelletu,sypiąc go do reklamówki, na wyświetlacza sterownika też widać ile kg. pelletu wpadło nam do reklamówki.I być może według tego wskazania  powinno się wpisywać w ustawienia godzinowe zużycie.Jednak według wagi łazienkowej nie zgadza się o 1 kg. na 10 minut.

 

2 godziny temu, Ozi80 napisał:

 

Benton. Jestem już zniechęcony do kolejnych inwestycji, bo poprzednie nic nie dały. Poza tym nie mam za bardzo miejsca na taki bufor. Ile on kosztuje?

Też jestem ciekaw.Myślę że około 1600-2000 zł za 1000 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku pokazuje ilość kg wg wpisanego potencjału. Jak wpiszesz prawidłowy, dopiero wtedy będzie sie zgadzać :))

5 minut temu, Okman napisał:

Też jestem ciekaw.Myślę że około 1600-2000 zł za 1000 l.

Nie zapomnieć o większym naczyniu przeponowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypując inny pellet niż ten który był prawidłowo zważony techniką którą opisałem, licznik musi pokazywać ci źle. Każdy pellet ma inną gęstość co za tym samym idzie wagę. Nie można przy zmianie pelletu patrzyć na licznik i z niego spisywać. W zależności od gęstości pelletu w danej jednostce czasu poleci go inna ilość. Dlatego należy go ważyć aby niejako określić jego gęstość i to ile w danej jednostce czasu podajnik jest w stanie go podać.

Mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem kolegą dlaczego trzeba po każdej zmianie pelletu go ważyć a nie spisywać z licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu śledzę ten wątek jako właściciel kotła Draco Bio 25. Dzięki temu wiele rzeczy się dowiedziałem ale jako że to mój pierwszy sezon grzewczy mam trochę wątpliwości. Czy ktoś ma pomysł dlaczego mój wykres z ostatniej nocy wygląda tak jak na załączonym zdjęciu? Ogrzewam ocieplony dom z lat 90tych o pow. ok 230m2. Kocioł obsługuje tylko CO. Za CWU odpowiada kocioł gazowy. Kocioł pracuje w trybie skokowym, wcześniej pracował w trybie FL2 ale nie byłem do końca zadowolony z pracy w tym trybie stąd test trybu skokowego. Dodam że takich rozpaleń jak na zdjęciu było 6 a potem kocioł pracował przez kilka godzin na mocy1. Dlaczego palnik pracował na 100% i szybko dobił do temp. zadanej +5 a nie pracował na 30%?

Pozdrawiam.

20191116_152620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szedł na 100%,bo go zimna woda z instalacji wychładzała, potem przechodził na 30 %, ale siłą rozpędu doszedł do temp +5 i się wygaszał. Widać, że pompa cały czas pracuje po wygaszeniu... Kilka takich cykli ( u Ciebie było 6) i cała instalacja została na tyle dogrzana, że wystarczało mu 30% mocy. 

Tak ja to widzę.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Okman napisał:

jeżeli on tak też liczy ilość podawanego pelletu podczas pracy kotła to ja dziękuję

Heh Okman sory, ale mnie teraz trochę rozwaliłeś ;)

Jaką wydajność podajnika mu wpisałeś, tak pokazuje wagę podanego w danym czasie peletu. Więc możesz podziękować samemu sobie za złe wskazanie. ;) Tam nie ma żadnej wagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanTadeusz. Zmniejsz moc, czyli podawanie max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki Ozi80 tylko że ja mam podawanie na 4,5 czyli minimalnie ile mogę i przy takim podawaniu moc palnika mam jakieś 19kW. Trener40 rozumiem że go wychładzało tylko czemu tak szybko (w nocy było jakieś 5 st.). Instalacja nie była na pewno wychłodzona na tyle bo kocioł cały czas pracuje i pompa też.

Ozi80 czy to zmniejszenie ma być sztucznym oszukaniem trybu skokowego który ma tylko dwa tryby?

Edytowane przez PanTadeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Ozi80 napisał:

Heh Okman sory, ale mnie teraz trochę rozwaliłeś ;)

Jaką wydajność podajnika mu wpisałeś, tak pokazuje wagę podanego w danym czasie peletu. Więc możesz podziękować samemu sobie za złe wskazanie. ;) Tam nie ma żadnej wagi :)

Podczas pomiaru ilości podawanego pelletu trzeba wyłączyć sterownik przyciskiem on/off tak więc nie myślałem że ustawione wcześniej parametry w serwisie palnika (między innymi podawanie), mają wpływ na ten pomiar jeżeli sterownik jest całkowicie wyłączony.Ten Slim to o kant ...... potłuc.

Aha,no i pozbierałeś się jakoś?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanTadeusz napisał:

 

20191116_152620.jpg

Tadeuszu.... Przeciez ja Ci tych górnych kresek nie namalowałem, a z nich jasno wynika, że po wygaszeniu temp kotła spadała, aż do startu pomp i ponownie było kolejne rozpalenie. 

Po 6-tym rozpaleniu wszystko się ustabilizowało i szedł sobie na 30%. 

Tu nie ma żadnej filozofii.... 

Piszesz, że w nocy było +5 st i instalacja ciepła, a przecież w rurach nie siedziales. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener40 ja wiem na czym polega cykl pracy kotła i nie o to pytam. Mnie zastanawia te 6 krótkich cykli po których kocioł pracował ponad 3 godziny a warunki się nie zmieniły. Piszesz " po wygaszeniu temp kotła spadała, aż do startu pomp " u mnie pompa pracuje ciągle i ma stop jedynie jak temp. kotła spadnie poniżej 50 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś na skokową, więc zmieniła się również sytuacja w instalacji. Praca kotla też się zmieniła z modulacji na skokową. Przez chwilę prykał na 30, a po chwili na 100. Przeszedł na 30, a mimo tego kocioł z rozpędu się wygasił... ( pompa dalej pracuje)...

Ciekaw jestem jaka była temp powrotu wody z instalacji, gdy na kotle było 50 st zanim się ponownie rozpalił... Możesz podać ile było wtedy na powrocie? Nie interesuje mnie wykres tylko temp powrotu... 

Rozumiem, że teraz już kocioł śmiga na 30% i nie ma przestojów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jasno opisałem sytuacje. Tryb skokowy włączyłem dwa dni wcześniej i kocioł nie miał właśnie takich krótkich cykli. Raczej sobie pykał na 30%. Niestety nie mam czujnika temp. powrotu. Mnie zastanawia to że kocioł szybko traci temp. czyli dom ma duże zapotrzebowanie na ciepło a zarazem kocioł się szybko nagrzewał czyli tak jakby nie miał gdzie oddać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener40 ja Cię nie zmuszam do klikania. Jak napisałem na początku kocioł miał 6 krótkich cykli kiedy pracował głownie na 100% przez co szybko przekraczał zadaną a po tych 6 cyklach rozpalił się i pracował na 30% przez kilka godzin w sumie z przerwą na czyszczenie. Pisząc że kocioł pykał na 30% miałem na myśli że pracował tak jak chyba powinien w tym trybie przy takich temperaturach czyli podczas cyklu chodził głownie na 30% i powoli dobijał do zadanej +5. U mnie 6 razy z rzędu kocioł ekspresowo dobił do zadanej +5 po czym ekspresowo ochłodził się poniżej histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to możecie się pastwić nad moim czarnym kotłem:)Chociaż chyba z tym czarnym kolorem to nie jest aż tak źle.Siwego też trochę jest.Smoły żadnej nie widać.Zdjęcia przed czyszczeniem po wypaleniu 140 kg pelletu niskich lotów za 550 zł.Popiołu jest 3 razy więcej niż z pelletu który miałem w poprzednim sezonie za 750 zł.Świadomie kupiłem teraz ten tańszy chcąc go wypróbować,wiedząc że popiołu będzie dużo więcej.

20191116_120214[1].jpg

20191116_120226[1].jpg

20191116_120253.jpg

20191116_120356.jpg

20191116_121017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po czyszczeniu:

20191116_124554.jpg

20191116_124606.jpg

20191116_124620.jpg

20191116_130818.jpg

20191116_130834.jpg

20191116_130901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - Sporo masz tego syfu i sadzy w kotle i to zaledwie po wypalaniu 140 kg pelletu. Powiedz mi czy te płyty co są posadowione na tych stojakach w środku kotła sięgają ci do samego tyłu kotła i prawie pod drzwiczki. Jaki masz sposób na czyszczenie tego górnego wymiennika aby dojść do jego zakamarków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo syfu bo taki pellet.Te płyty sięgają do tylnej ścianki kotła ale między drzwiczkami a nimi jest spora przerwa.Ten górny wymiennik najpierw czyszczę z grubsza odkurzaczem, a zaraz potem chochluję tą drucianą szczotką która jest w zestawie.Wydaje mi się że ona do tego jest bo akurat pasuje jak ją się włoży między dolny a górny wymiennik.I potem jeszcze raz odkurzacz.Oczywiście przemysłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman - możesz wysłać mi fotkę końcówki od odkurzacza jakiej używasz ja mam kilka i zarąbiście ciężko jest nimi odkurzać w środku tego górnego wymiennika.

Masz przerwę między tymi górnymi płytami po ich ułożeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.