Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ozi, Latem takie rzeczy się zdarzają, wiadomo. Kocioł u Ciebie pracuje z wygaszaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gmaj22 napisał:

Pytam, bo w Igneo Touch pin #13 jest oznaczony jako "sterowanie zewnętrzne" - myślałem, że to jest to.  W Slim tego złacza nie ma.

Jest możliwość sterowania zewnętrznymi urządzeniami na zasadzie udzielenia zgody na pracę. Przykładowo można czujkę zadymienia zaczadzenia wykorzystać do alarmowego wygaszenia kotła przez cofnięcie zgody na pracę rozwierając zworkę. Oczywiście czujka musi mieć złącze NC.

zgoda na pracę.jpg

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym ułatwieniem jest posiadanie sondy lambda. Powietrze jest dobierane do aktualnej potrzeby i to sprawuje się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedż do postu #5302

Tak, ale to wyłącza pracę kotła niejako "awaryjnie". Nie ma możliwości definiowania sposobu pracy pompy, zaworu mieszającego itp.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 Można tak to ująć,.

Możemy tylko dać lub cofnąć zgodę na pracę, czyli doprowadzić do wygaszania lub nie pozwolić na ponowne rozpalenie, bo czujki zadymienia trzeba kasować przez odłączenia zasilania, hipotetycznie jeżeli zadziała czujka dymu pożaru to kocioł nie dostanie zgody na pracę aż wrócimy do domu i fizycznie zresetujemy czujkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Benton661 napisał:

Ozi, Latem takie rzeczy się zdarzają, wiadomo. Kocioł u Ciebie pracuje z wygaszaniem?

Jak jest zapotrzebowanie na ciepło to kocioł się nie wygasza. Gdy zbliża się do temperatury zadanej, to przechodzi w moc 2 (30%). Przy niej jeśli coś (CO lub CWU) wysysa z kotła cieplo, to temperatura kotła zaczyna spadać. Jeśli nic nie wysysa, to temperatura kotła wzrasta i dochodzi do wygaszania. Przy obecnych temperaturach, to rano gdy dogrzewa dom po nocy (w nocy nie ogrzewam domu bo mi się wtedy lepiej śpi), to przez kilka godzin pracuje non stop. Potem jak jest dom wygrzany, to odpala się już parę razy na chwilę żeby dogrzać. Przy mrozach, to właściwie pracuje od rana do nocy z przerwami na czyszczenie (mam ustawiony max czas pracy palnika na 6 godzin). I to wtedy przy tych mrozach mi ściany wymiennika najlepiej wyglądają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Benton661 napisał:

Fuzzy Logic sprawdza się przy grzaniu bufora dużą mocą kotła, pracy z termostatem pokojowym albo gdy mamy właściwie dobrany Kocioł do zapotrzebowania budynku... Ja osobiście nie używam, wolę 3 stopniową modulację mocy, jest bardziej ekonomiczna moim zdaniem. Poza tym, mam przewymiarowany kocioł i właściwie dobrane moce na FL powodują zbyt szybkie dojście do zadanej i mocne jej przebijanie, niejako z rozpędu . Mniejsze spalanie jest wtedy, gdy kocioł pracuje dłużej (oczywiście na odpowiednich mocach dla niego) i zbyt często się nie wygasza. 12-14 razy na dobę to max

FL sprawdza się przy grzaniu bufora? Dlaczego? Wydawałoby się, że bufor najlepiej jak najszybciej nagrzać i wygasić. FL zacznie zmniejszać moc i spowolni nagrzewanie bufora. 

FL sprawdza się przy pracy z termostatem pokojowym i odpowiednio dobranym kotle do budynku. Tu może racja, ale ja mam przewymiarowany i u mnie FL się nie sprawdza bo dochodzi do wygaszania, mimo że  zapotrzebowanie na ciepło nadal jest. Czyli tak jak u ciebie. Tylko że  ty masz jakąś 3-stopniową. Jak to działa? Jakie są te 3 poszczególne moce i kiedy się one włączają?

12 rozpaleń na dobę? Dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daniel1 napisał:

Aby nie było w kotle czarno to nie koniecznie musi być duży ogień tylko odpowiednio dobrane powietrze do podawania. Ważną rzeczą jest posiadania regulatora ciągu kominowego. W naszym przypadku posiadaczy Tekli Tytan Bio 20 KW ustawiony na 10-20 Pa. Równie ważny jest także dogrzany powrót ok 50 stopni. Spełniając te warunki nawet przy niewielkim ogniu nie użyczymy sadzy ani smoły w kotle.

Hmmm.....

Temp powrotu min 55st.

Jest RCK ustawiony na 20 pa 

Dodatkowo sonda

I.....

W kotle czarno. 

Jaka przyczyna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ozi80 napisał:

Jakie są te 3 poszczególne moce i kiedy się one włączają?

Mam ustalone 3 progi mocy 8/12/18kW. Histerezami przejścia pomiędzy tymi mocami ustalam, jak długo, tzn od jakiej temperatury na kotle ma on pracować z ustaloną mocą

29 minut temu, Ozi80 napisał:

12 rozpaleń na dobę? Dużo...

To jest taki max... Zwykle rozpaleń mam 6-9

30 minut temu, Ozi80 napisał:

FL sprawdza się przy grzaniu bufora? Dlaczego? Wydawałoby się, że bufor najlepiej jak najszybciej nagrzać i wygasić. FL zacznie zmniejszać moc i spowolni nagrzewanie bufora. 

Znajomy grzeje bufora w FL. Dobrze dobrane parametry FL naładują bufor i nie dopuszczą, żeby kocioł wcześniej się wygasił, zanim go  naładuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gonzo19 napisał:

Hmmm.....

Temp powrotu min 55st.

Jest RCK ustawiony na 20 pa 

Dodatkowo sonda

I.....

W kotle czarno. 

Jaka przyczyna? 

Gonzo, może pellet do bani? @Visitor1230 kiedyś wspominał, że próbował testowo kilku worków NN i też miał ciemno w kotle grzejąc bufor i zmiany ustawień niewiele pomagały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
22 minuty temu, Gonzo19 napisał:

Hmmm.....

Temp powrotu min 55st.

Jest RCK ustawiony na 20 pa 

Dodatkowo sonda

I.....

W kotle czarno. 

Jaka przyczyna? 

Widzisz jakim minusem okazuje sie byc brak econeta? Wrzucilbys nam ustawienia. Porownalibysmy to z wykresem. Zaleznoscia plomienia od tlenu i temp spalin i mozna by cos wyjarzyc. Jakie masz poziomy tlenu na poszczegolnych progach mocy? Druga sprawa to pellet jak juz @Benton661 wspomnial. Mialem jeden worek jakiegos ciemnego no name. I po dwoch zaladowaniach bufora w w komorze paleniskowej pojawila sie smola. Troche zasmniecamy tu watek. Odgrzeb jakis swoj to popiszemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Benton661 napisał:

Mam ustalone 3 progi mocy 8/12/18kW. Histerezami przejścia pomiędzy tymi mocami ustalam, jak długo, tzn od jakiej temperatury na kotle ma on pracować z ustaloną mocą

No i wytłumacz mi dlaczego takie 3 progi to lepiej dla jakości nalotu na ściankach wymiennika, niż modulacja Fuzzy Logic? 8kW to 44% z max mocy jaką masz 18kW. No to na Fuzzy Logic też można sobie ustawić moc minimalną 44%, podawanie takie żeby przy 100% było 18kW i tak samo będzie sobie oscylował mocą od 8 do 18kW, jak przy tych 3 progach.

Powiem więcej. Przy przewymiarowanym kotle i tendencji do przebijania zadanej temperatury przy Fuzzy Logic, wychodzi na to że przy tym algorytmie, palnik dłużej pracuje na wyższej mocy, niż przy tych trzech progach. A z tego co pisze Trener, to im dłużej pracuje na wyższej mocy, tym lepszy nalot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowiarek z Ciebie. Po co mi praca na FL praktycznie na mocy max? Żeby mieć więcej rozpaleń? Ja ustalam sobie tak, że od temperatury na kotle od 59 stopni do 69 stopni pracuje z mocą 12kW. Od 69 do 74 stopni moc minimalna 8 kW. Od rozpalenia, gdy temperatura na kotle spada do 53 stopni, wiadomo, rozpędza się na mocy max do osiągnięcia na kotle 59 stopni. Potem stoi w wygaszony półtorej godziny, cały czas pompując wodę na grzejniki

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja ci wierzę. Sam używam mocy skokowej, żeby się nie rozpalało częściej. Ale nie do końca rozumiem Waszej nagonki na te "wędzenie" przy niskiej mocy. No kurde, palnik musi w pewnym momencie przecież zejść z mocą i powędzić, żeby nie przebił zadanej i nie wygasił się... Albo rybki albo akwarium. Albo wędzi albo wygasza. Nie da się i tego i tego. A skoro ty nie wygaszasz, to też wędzisz przy tych 8kW. Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędziłbym, gdybym większość czasu trzymał palnik na 4-5kw. Moc minimalna dla kotła 20kw to 8kw mocy palnika. U mnie służy głównie do dopalenia resztek pelletu, żeby kocioł docelowo mógł przejść w postój, który trwa im dłużej, tym lepiej... Zbyt długo na tej mocy minimalnej 8kw nie pracuje zresztą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sądzisz o moim paleniu? Jasnozielone to praca na mocy 30%, a ciemnozielone to 100%. Max to powiedzmy 18kW tak, jak u ciebie, czyli te 30% to jest 5,5kW.
Wędzi się z rana koło 3 godzin z przerwami, żeby dogrzać dom. Potem jeśli już pali się na 30%, to żeby dopalić resztki peletu.
Im zimniej będzie jednak na dworze, tym więcej tego wędzenia będzie.

image.png.7c1b73f204759606d007e744228c84e3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benton... To 4 KW przy 20KW, to była by moc patrząc na procentowe w dół 

... 

Jak ja  wł kocioł( 10Kw) w stała pracę i przez dwie godziny utrzymywał zadaną 66 st, na grzejniki szło jakieś 40st, a powrot był ok 58-60, to tak zszedłem z mocą palnika, że pracował z mocą 1.2-1.4 KW... Spojrzałem w kocioł i " widzę ciemność, widzę ciemność"  

Z palnika szły tylko iskry... 

Teraz wyobraź sobie, że palnik działa Ci na ok 2.5 KW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozi80, jesteś doświadczonym "wyjadaczem", skoro taka praca Ci odpowiada, spalanie jest na akceptowalnym poziomie i nie ma sadzy ani smoły,  nic mi do tego... Pytałeś mnie w jaki sposób prowadzę kocioł, więc opisałem, ale nikogo do niczego nie namawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoły nie mam, ale spalanie nie jest na akceptowalnym poziomie. Z tym że palę czwarty sezon, próbowałem już chyba wszystkiego i spalanie jakie było, takie jest. 7-7,5 ton na sezon. W tym roku będzie więcej, bo teściowa stwierdziła że dorzuci się więcej do peletu, ale chce mieć w domu cieplej. No to podwyższyłem temperaturę pokojową i zobaczymy na koniec sezonu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niezłego potwora w kotłowni, a jak wiadomo takie monstrum ma duży apetyt :-) Nie myślałeś o dostawieniu buforka, takiego 1000L ? Wtedy kociołek pracowałby na mocach, do których został stworzony, bo teraz jest tłamszony na małych mocach palnika, przez co sprawność wymiany ciepła między nim a wymiennikiem jest kiepska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie podobny metraż i ocieplenie, w domu minimum 23 stopnie, spalanie za ostatni sezon wyszło jakieś 4,5 tony. Rocznie, razem z grzaniem CWU w lecie, to niecałe 5,5 tony/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki i do kolegów którzy mają Teklę Tytan Bio,czyli Ozi,Daniel i IzaTom lub ktoś kto ma ten zbiornik z podajnikiem na pellet bez różnicy jakiej pojemności.Czyje wskazania bierzecie pod uwagę ważąc pellet: wskazania na wyświetlaczu sterownika,czyli różnicę stanu spalonego pelletu przed ważeniem i po ważeniu,czy może ważycie go na innej wadze,na przykład łazienkowej?Zważyłem teraz pellet jeszcze raz bo mi coś nie pasowało i wyszło na to,że pelletu zważonego przez podajnik jest  dokładnie o 1 kg. mniej niż ta sama ilość pelletu zważonego przez wagę łazienkową.Wziąłem więc 5 kg. cukru,położyłem na tej samej wadze łazienkowej i zważyło mi dokładnie 5,1 kg.Tak więc wychodzi na to że ta pseudowaga w podajniku sporo zaniża.A jak u kolegów którzy mają inne kotły?Czyje wskazania bierzecie pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozi80 napisał:

Smoły nie mam, ale spalanie nie jest na akceptowalnym poziomie. Z tym że palę czwarty sezon, próbowałem już chyba wszystkiego i spalanie jakie było, takie jest. 7-7,5 ton na sezon. W tym roku będzie więcej, bo teściowa stwierdziła że dorzuci się więcej do peletu, ale chce mieć w domu cieplej. No to podwyższyłem temperaturę pokojową i zobaczymy na koniec sezonu. 

To ja myślałem że mój kocioł to smok i żre pellet. Tamten sezon ( 12 miesięcy - latem ciepła woda ) spalił mi niecałe 4 tony. W domu całą dobę 23 stopnie i bojler 200 litrów 65 stopni przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman o jakiej ty wadze w podajniku piszesz?

Benton. Jestem już zniechęcony do kolejnych inwestycji, bo poprzednie nic nie dały. Poza tym nie mam za bardzo miejsca na taki bufor. Ile on kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.