Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Trener40 napisał:

Ozi... Widać, że masz bardzo dobrze ocieplony dom i szacun, że 0.7 st ucieknie Ci przez kilkanaście godzin, ale w takim razie po co Ci 35KW. 

Wystarczył by się kocioł 8-10 KW. 

Może 8-10 by nie wystarczył ale 25 już tak. Mam mocno przewymiarowany. Poza tym obecnie na zewnątrz jest temperatura grubo na plusie. Przy mrozie kilkanaście godzin nie wytrzymałby dom przy takiej histerezie. Ale kilka na pewno.

Benton. Źle odebrałeś mój wpis. Ja się nie mądrzę ani nawet nie polemizuję z Wami. To były normalne pytania i dzielenie się wątpliwościami. 

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eliks napisał:

Mnie z Tekli podoba się tylko jedno, ich zbiornik na pellet. Widziałem to na żywo i moim zdaniem jest bezkonkurencyjny, zwłaszcza w tej cenie. Ładny, masywny i dobrze pomalowany.

 

https://www.fuego.pl/zasobnik-o-pojemnosci-240-litrow-do-kotla-tekla.html

 

A ja z perspektywy trzech sezonów użytkowania mam do tego zbiornika właśnie spore zastrzeżenia. Po pierwsze mam w nim szpary takie, że do teraz żałuję że tego na początku nie reklamowałem. Pan serwisant mi wcisnął kit, że to normalne, a teraz normalnie mi pelet przez te szpary wpada. I dostać się do niego nie da. Tam już pewnie żyje on swoim własnym życiem. Po drugie. Przez jego konstrukcję jest tak, że w zbiorniku jest jeszcze z 5 kg peletu, a ślimak podajnika już ich nie dosięga. Później wam foty prześlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda mój przewymiarowany wymiennik kotła przy pracy na modulacji. Stosuję modulację 3 stopniową 8kw, 12kw, 18kw. Dzięki sporej pojemności wodnej pompuje wodę na grzejniki po wygaszeniu kotła od godziny do trzech. Mam kiepski aparat w telefonie, kolor wymiennika naprawdę jest w kolorze jasno szarym, a może dlatego że palnik pracował. Gdybym pracował większość czasu na mocy np 5 kw, byłoby czarno (dosłownie). Widzisz różnicę, kolego Okman?

 

IMG_20191115_183306.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasobnik mam taki. Wchodzi 400 kg pelletu

IMG_20191115_184452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, już próbowałem. Nigdy więcej

Kotła nie czyściłem 3 tygodnie... 400-kilogramowy zasobnik bardzo rozleniwia:-)

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozi80 no ten co widziałem na żywo to właśnie zrobił na mnie wrażenie w jakości wykonania to albo ja miałem szczęście albo ty trafiłeś na bubla :-)

 

@Benton661 bo zaraz Ci pokażę mój zbiornik na 60kg :-)

 

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks, obawiam się, że mój zasobnik wciąga Twojego nosem hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Benton661 napisał:

Daj spokój, Trener... Szkoda czasu na przepychanki. Koledzy widocznie mają swój świat i niech tak zostanie

Benton661 nie rozumiem dlaczego się oburzasz.Jest forum i dyskutujemy.Natomiast do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi od czego robi się czarno w kotle.Poważnie pytam.Jeżeli wiesz to będę wdzięczny za odpowiedź.Jeżeli poparłbyś to jeszcze jakimś argumentem dlaczego na przykład robi się czarno od niskiej mocy lub może od niskiej temperatury kotła

to byłoby jeszcze lepiej.

36 minut temu, eliks napisał:

Mnie z Tekli podoba się tylko jedno, ich zbiornik na pellet. Widziałem to na żywo i moim zdaniem jest bezkonkurencyjny, zwłaszcza w tej cenie. Ładny, masywny i dobrze pomalowany.

 

https://www.fuego.pl/zasobnik-o-pojemnosci-240-litrow-do-kotla-tekla.html

 

Nic bardziej mylnego.Zwykła blacha i problemy jak u Oziego.Szpary przez które przelatuje pellet zatkałem tekturą która później również wypadła a jak się przy tym zatykaniu namęczyłem.Musiałem przewrócić cały zbiornik,wejść do środka i poutykać te szpary.Teraz mam pellet 8 mm więc tak już nie przelatuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, eliks napisał:

@Ozi80 no ten co widziałem na żywo to właśnie zrobił na mnie wrażenie w jakości wykonania to albo ja miałem szczęście albo ty trafiłeś na bubla :-)

 

@Benton661 bo zaraz Ci pokażę mój zbiornik na 60kg :-)

 

Nie trafił na bubla bo tak jak wyżej napisałem mam te same problemy,aczkolwiek lepiej taki niż żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman, tłumaczyłem to parę postów wcześniej. Nie chcę się powtarzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Benton661 napisał:

Tak wygląda mój przewymiarowany wymiennik kotła przy pracy na modulacji. Stosuję modulację 3 stopniową 8kw, 12kw, 18kw. Dzięki sporej pojemności wodnej pompuje wodę na grzejniki po wygaszeniu kotła od godziny do trzech. Mam kiepski aparat w telefonie, kolor wymiennika naprawdę jest w kolorze jasno szarym, a może dlatego że palnik pracował. Gdybym pracował większość czasu na mocy np 5 kw, byłoby czarno (dosłownie). Widzisz różnicę, kolego Okman?

 

IMG_20191115_183306.jpg

Tak widzę kolego Benton661.Czyli mam u siebie tak ustawić parametry żeby kocioł pracował przynajmniej z mocą 8 KW?Wiąże się to ze zwiększeniem podawania,nadmuchu i innych parametrów.Nie wydaje ci się że duża część wyprodukowanego ciepła pójdzie w komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że masz tak zrobić. Masz dużą moc kotła i małą pojemność wodną. Taki kocioł musi się wygaszać i jak najdłużej stać w postoju, co u Ciebie może być problemem, a nie pyrkać cały czas na małej mocy. Tak jak pisałem wcześniej, albo współpraca z termostatem pokojowym, albo bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to raczej termostat.Dedykowane termostaty do sterowników od Estymy...no powiedzmy są średniej jakości a innych się nie podłączy.

https://estyma.pl/produkty/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Ozi80 napisał:

Przez jego konstrukcję jest tak, że w zbiorniku jest jeszcze z 5 kg peletu, a ślimak podajnika już ich nie dosięga. Później wam foty prześlę.

To jest celowe, żeby ślimak podawał "granulat" a nie zmieloną papkę z dna (której i tak nie będzie w stanie podać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Okman napisał:

No to raczej termostat.Dedykowane termostaty do sterowników od Estymy...no powiedzmy są średniej jakości a innych się nie podłączy.

https://estyma.pl/produkty/

Już zaczynasz dobrze kombinować, chociaż lepszy komfort termiczny zapewniłby bufor....

Czujnik pokojowy umieszczasz w najzimniejszym pomieszczeniu, histerezę na nim ustaw taką, żeby jak najmniej odczuć brak tegoż komfortu. Kocioł niech odpala się z sygnału od czujnika i pracuje z dużą mocą. Na grzejniki też ustaw wysoką temperaturę. Ten kocioł powinien nagrzać dom bardzo szybko. 

Gdy dobrze dobierzesz nastawy i powietrze, w środku kotła będzie siwo-szaro , a nie czarno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Okman napisał:

No to raczej termostat.Dedykowane termostaty do sterowników od Estymy...no powiedzmy są średniej jakości a innych się nie podłączy.

https://estyma.pl/produkty/

Tu niestety masz rację, bo Estyma nie ma zworki termostatu, tylko wejście czujnika wewn.  Zaś regulatory używają  interfejsu CAN i pozwalają na obsługę zdalną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trener40 napisał:

Mam również skokową, ale wolę FL2. 

Przez drugi sterownik zrobisz sobie " oszukaną" auto pracę kotła + histereze. Czyli będziesz miał dogrzej/wył/dogrzej. 

Zaopatrz się przykładowo w ten sterownik co podałem. Wyczyść kocioł z tego syfu ( być może będziesz musiał wypalić to palnikiem), bo nie wiadomo ile tego już jest na ściankach wymiennika. Podawanie paliwa przykładowo na 4 + korekta nadmuchu i zobaczysz jak będzie wyglądał wymiennik przy takiej pracy. 

Kocioł będzie się wygaszał, a drugim sterownikiem dostroisz ponowne zał kotła, który będzie czekał na kolejne rozpalenie. Oczywiście bądź świadomy, że komfort cieplny się zmieni, ale też zmieni się proces spalania jak i wygląd wymiennika. 

To tak w skrócie i na tyle. Jak nie chcesz nic zmieniać, to pal jak palisz, ale to nie jest dobre. 

P. S. Jakbys miał ostry duży ogień, to nie byłoby czarno. 

Aby nie było w kotle czarno to nie koniecznie musi być duży ogień tylko odpowiednio dobrane powietrze do podawania. Ważną rzeczą jest posiadania regulatora ciągu kominowego. W naszym przypadku posiadaczy Tekli Tytan Bio 20 KW ustawiony na 10-20 Pa. Równie ważny jest także dogrzany powrót ok 50 stopni. Spełniając te warunki nawet przy niewielkim ogniu nie użyczymy sadzy ani smoły w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowie mi ktoś w końcu po co te wszystkie fuzzy logiki i moce skokowe, skoro lepsza dla kotła jest praca na najwyższej możliwej mocy i częste wygaszanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gmaj22 napisał:

Tu niestety masz rację, bo Estyma nie ma zworki termostatu, tylko wejście czujnika wewn

To nie jest do końca prawda, estyma jak najbardziej obsługuje zworkę termostatu, Touch obsługuje. 

IMG_20191115_200107.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się Igneo Slim - dziękuję za sprostowanie.

Czyli w opcji "termostat" złącze CTP działa jak zworka, czy jest inne dedykowane do termostatu?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce się mieć komfort termiczny przy stale działającej pompie, jak również czysty wymiennik, potrzebne są 3 rzeczy

1. Kocioł odpowiednio dobrany mocowo do zapotrzebowania budynku

2. Kocioł z dużą pojemnością wodną, żeby postój był jak najdłuższy po jego wygaszeniu (taki mini bufor jak u mnie)

3. Bufor

Kolega Okman nie spełnia żadnych z tych kryteriów, co skutkuje kiszeniem pelletu na małych mocach palnika, których duży wymiennik nie odbiera właściwie.

Fuzzy Logic sprawdza się przy grzaniu bufora dużą mocą kotła, pracy z termostatem pokojowym albo gdy mamy właściwie dobrany Kocioł do zapotrzebowania budynku... Ja osobiście nie używam, wolę 3 stopniową modulację mocy, jest bardziej ekonomiczna moim zdaniem. Poza tym, mam przewymiarowany kocioł i właściwie dobrane moce na FL powodują zbyt szybkie dojście do zadanej i mocne jej przebijanie, niejako z rozpędu . Mniejsze spalanie jest wtedy, gdy kocioł pracuje dłużej (oczywiście na odpowiednich mocach dla niego) i zbyt często się nie wygasza. 12-14 razy na dobę to max

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gmaj22 napisał:

Czyli w opcji "termostat" złącze CTP działa jak zworka, czy jest inne dedykowane do termostatu?

Tak działa jak zworka, czyli rozróżnia zwarcie lub rozwarcie, na tych samych złączach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Slima i nie mam trzystopniowej mocy. Mam dwustopniową (skokową): 100% i 30%. Mam regulator pokojowy, ale pracuje na stałej pompie. No chyba że na zewnątrz jeszcze jest w miarę ciepło, to wiadomo że nawet przy stałej pompie, ta pompa w końcu się wyłączy, bo sterownik wyliczy zadaną na CO poniżej ustawionej minimalnej temperatury CO. Smoły na ściankach wymiennika nie mam, a jedynie pył. W jednych miejscach bardzo jasny,  w innych ciemniejszy.

Smoła pojawia mi się tylko w lecie, gdy kocioł pracuje krótko na niskiej temperaturze, żeby dogrzać bojler CWU. I to mimo tego, że pracuje on wtedy cały czas na mocy 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czarny38 napisał:

Tak działa jak zworka, czyli rozróżnia zwarcie lub rozwarcie, na tych samych złączach.

Pytam, bo w Igneo Touch pin #13 jest oznaczony jako "sterowanie zewnętrzne" - myślałem, że to jest to.  W Slim tego złacza nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.