Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

No to teraz wiem po co u mnie jest zaślepiony otwór z przodu kotła tyle że jest z prawej strony.Prawdopodobnie jest to miejsce na zegar termometru.Nie widzę jednak otworu gdzie mógłbym wsadzić tę sondę o termometru.Ten otwór miałeś wykonany fabrycznie czy sam robiłeś/wierciłeś?To mój kocioł i miejsce (tak mi się wydaje) na termometr po prawej stronie sterownika.

20181105_194955.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć temat?Dlaczego jest dużo zabawy?W sumie to nie musi być w tym oryginalnym  otworze.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Okman napisał:

Ten otwór miałeś wykonany fabrycznie czy sam robiłeś/wierciłeś?

Fabrycznie był. Tylko musiałem śrubokrętem przetkać dziurkę przez ten materiał, jaki tam jest. Nie wiem co to dokładnie jest za materiał. Po włożeniu sondy uszczelniłem to widoczną na filmiku wełna mineralną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriss12 Nie ma dużo zabawy z przełożeniem Slima na Toucha.

Po prostu zamieniasz wyświetlacze, trzeba jedynie zwrócić uwagę czy wtyczki są tak samo połączone, chodzi o polaryzację wtyczki z zasilaniem i wtyczki komunikacji CAN, chyba pasuje 1 do 1 ale lepiej sprawdzić, bo robiłem to rok temu.

W module IO natomiast trzeba dołożyć dwie zworki, ponieważ doszły nowe funkcje wcześniej nieużywane.

Doszło np. "pozwolenie na pracę" ja mam takie zabezpieczenia jak czujka dymu, czadu, gdy wykryje zadymienie lub zaczadzenie cofa zgodę na pracę i wygasza kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi czy przy trybie stałym wygaszasz kocioł czasowo na noc  czy też kocioł chodzi całą dobę z tym że w nocy ogrzewanie przełącza się na temperaturę ekonomiczną. 

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2018 o 11:07, IzaTom napisał:

Cześć,

Jakie macie dzienne spalanie i przy jakim metrażu? ...

Wczoraj, średnia dobowa około zera, 37kg/190m2 -> po przeliczeniu około 19,5kg/100m2, dom z lat 80 z grubymi ścianami, nieocieplony.

... bufor, RCK 12Pa, zawór 3D temperaturowy na powrocie (niby 55C), odrobinę obniżone podawanie powietrza w stosunku do oryginalnych nastaw, test latarki nie pokazuje jakiegokolwiek zamglenia spalin, temperatura spalin tuż za czopuchem 145-150.

Na Tytanie Bio ciężko wymyślić jakiś turbulizator spalin. Myślałem żeby skleić z szamotki taki tunel tuż za palnikiem, ale potrzebowałbym większych płyt, a nie typowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie powiedzcie mi czy vide net też się aktualizuje? Mam wersję 1.10 i np. U niektórych można w sewisie igneo ustawiać nadmuch max i widać spalanie  dokładnością do 0,1 kg, a u mnie z dokładnością do 1 kg i nadmuchu nie mogę ustawiać. Jak to zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam VideNet tegoroczny, v1.10. Nie widziałem u nikogo rozdzielczości 0,1kg, ani możliwości zmiany nadmuchu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano pokazywał to w swoim poście rotkeh, a jeżeli chodzi o ustawienie nadmuchu max to jest taki filmik na you tube gościa, który ma tekla draco bio 12 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już wszystko wiem. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo na Slimie widać spalanie z dokładnością do 0,1 kg, a na Touch już nie. Dla mnie to jest niezrozumiałe, że jest nowszy sterownik, a oprócz oczywistych rozszerzeń funkcjonalności, pojawiają się także zawężenia funkcjonalności. Nie tylko to, o czym teraz piszemy, ale i np. wycofanie mocy skokowej.

 

14 godzin temu, robi007 napisał:

Ozi czy przy trybie stałym wygaszasz kocioł czasowo na noc  czy też kocioł chodzi całą dobę z tym że w nocy ogrzewanie przełącza się na temperaturę ekonomiczną. 

To drugie.
W Slim nie ma takiej możliwości, jak wyłączenie czasowo kotła. Programy czasowe dotyczą CO i CWU, ale samego kotła już nie. W Touch z tego co gdzieś widziałem, to jest też program czasowy dla kotła, co jest fajnym rozwiązaniem, bo mi np. w nocy odpala się kocioł, bo wystyga do 55 stopni, mimo że nie ma odbioru ciepła. Z ciekawostek dodam, że wczoraj byłem u szwagra, który ma SASa na pelet ze sterownikiem Techa bez czujnika pokojowego (ma termostaty) i on ma program czasowy tylko dla kotła, a nie ma programu czasowego osobno dla CO i dla CWU. Nie wiem, czy po zainstalowaniu czujnika pokojowego mu się te programy czasowe pokażą, ale w każdym razie i tak bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2018 o 20:17, Okman napisał:

I coś dała ta nakładka?Ja również mam dom z 90-tych lat,nie ocieplony (w środku w ścianach jest styropian chyba 5 cm.,nie wiem dokładnie bo ten dom kupiliśmy).Ogrzewam jakieś 120 m2 i schodzi mi około 25 kg na dobę.Uważam że to bardzo dużo.Mam inny piec niż w założonym tutaj temacie,mianowicie Tekla Tytan Bio 20 KW.Moje wątpliwości opisałem parę stron wcześniej.Powiem szczerze że mam dosyć zagłębiania się w ustawienia bo można dostać hopla. 

Wydaje mi się, że tak, ustabilizowało się spalanie i brak efektu cofania (nie śmierdzi w domu palonym drewnem przy rozpalaniu - wcześniej ten efekt występował bez tej nakładki). Jeśli chodzi o temp. spalin to nie wiem, gdyż nie mam tam czujnika, ale zamontuję go. Narazie widzę mniejsze zużycie peletu, ale czy to jest wina akurat tej nakładki to nie wiem, napewno trochę tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zebbik napisał:

Wczoraj, średnia dobowa około zera, 37kg/190m2 -> po przeliczeniu około 19,5kg/100m2, dom z lat 80 z grubymi ścianami, nieocieplony.

... bufor, RCK 12Pa, zawór 3D temperaturowy na powrocie (niby 55C), odrobinę obniżone podawanie powietrza w stosunku do oryginalnych nastaw, test latarki nie pokazuje jakiegokolwiek zamglenia spalin, temperatura spalin tuż za czopuchem 145-150.

Na Tytanie Bio ciężko wymyślić jakiś turbulizator spalin. Myślałem żeby skleić z szamotki taki tunel tuż za palnikiem, ale potrzebowałbym większych płyt, a nie typowych.

Zebbik o jakiej mocy masz tego Tytana?Możesz podać jakie masz ustawienia (moc dmuchawy- u mnie min 15,max 30,temp zadana na kotle-60,przy wygaszaniu dochodzi do 75 itd).Co to jest ten test latarki i do czego służyłby turbolizator?Pytam bo tez mam Tytana 20KW.Spalanie podobne do twojego,pellet w zwykłych workach po 750,popiół bez spieków,bardzo miałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebbik a jakiej pojemności masz bufor i czy masz moduł do bufora ?i jakie temperatury na buforze masz zadane?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kyciu napisał:

Witam. Panowie powiedzcie mi czy vide net też się aktualizuje? Mam wersję 1.10 i np. U niektórych można w sewisie igneo ustawiać nadmuch max i widać spalanie  dokładnością do 0,1 kg, a u mnie z dokładnością do 1 kg i nadmuchu nie mogę ustawiać. Jak to zmienić?

A co daje ta dokładność spalania, chyba tyla żeby się pochwalić sąsiadowi. Tydzień temu sterownik pokazywał mi ze mam w zasobniku 21 kg, postanowiłem to sprawdzić i opróżniłem zasobnik co do jednego ziarka pelletu okazało się po zważeniu na wadze tak naprawdę było 11kg.

Dzisiaj zrobiłem to samo opróżniłem zasobnik z pelletu sterownik pokazywał 28 kg po zważeniu było 27 czyli tylko jeden kilogram mniej.

Ogólnie od początku października do dzisiaj według sterownika touch spaliłem 520 kg a tak naprawdę 560kg.

Wolę sypać worki a pod koniec miesiąca podzielić sobie kilogramy faktycznie spalone przez ilość dni i w ten sposób wychodzi mi średnie spalanie na dobę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Zebbik o jakiej mocy masz tego Tytana?Możesz podać jakie masz ustawienia (moc dmuchawy- u mnie min 15,max 30,temp zadana na kotle-60,przy wygaszaniu dochodzi do 75 itd).Co to jest ten test latarki i do czego służyłby turbolizator?Pytam bo tez mam Tytana 20KW.Spalanie podobne do twojego,pellet w zwykłych workach po 750,popiół bez spieków,bardzo miałki.

Opis instalacji mam w opisie.
Tytan 20kW, na sterowniku Touch, więc moc dmuchawy jest zadawana wg krzywej - dla mocy (20,60,100) odpowiednio (33%,47%,62%). Bardziej zrobiłem z tego prostą niż krzywą. Powoli zjeżdżam w dół dalej.

Touch nie potrzebuje żadnego modułu. W zależności od wybranego Profilu może obsługiwać do 2 obiegów CO plus bufor. Jak go kupowałem to mogłem kupić albo Slim plus moduł dla bufora lub w tej samej cenie Touch.
Bufor 800L, ale w tej chwili korzystam z połowy (mam podpięte 4 czujniki).

Pracuje w automacie. Temperaturę zadaną kotła wylicza z zadanej temperatury na dole bufora plus podbicie. W podbiciu to co sobie wpiszę to moje. Obecnie dół bufora mam na 58C plus zwiększenie temperatury źródła 14C stopni co daje zadaną na kocioł 72 stopnie. Ale i tak nie dochodzi do więcej niż 68 stopni, choćbym na głowie stawał. Przy wygaszaniu zawsze spada. Niestety, mam pobór wody z bufora z samego dołu, po przejściu przez zawór temperaturowy na zasilaniu kotła, na wejściu do kotła mam około 48-50 stopni. Nawet przy pompce ustawionej na 1, temperatura na kotle nie przekracza 68 stopni. Pellet mam od większego lokalnego składu węgla, bez certyfikatów, ale niestety po 900. Nic w miarę uczciwego po niższej cenie wokoło mnie nie ma.
 
Test latarki opisywał Sambor: przy dobrze rozgrzanym kotle patrzysz się w wizjer/wyczystkę rury dymowej (ja mam RCK w wersji EX). Jeżeli masz przeźroczyste spaliny, to możesz jeszcze zjeżdżać z dmuchaniem.

Turbulizator = zawirowywacz. Do Compacta da się dokupić w Tekli i było chyba nawet jego zdjęcie w tym wątku.

30 minut temu, matrix3078 napisał:

Ogólnie od początku października do dzisiaj według sterownika touch spaliłem 520 kg a tak naprawdę 560kg ...

Zgadzam się. Trochę się to rozjeżdża, ale zawsze to jakaś wskazówka co do aktualnego stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 czujniki w buforze?
Ile masz na górze bufora ustawione?
Ja mam automatyczna temperaturę na górze i na dole 70 stopni też 800l bufor .na kotle wyliczona 80 stopni do 78 stopni dochodzi i bufor nagrzany

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki w Estymie to zwykłe NTC 10k za parę złotych lub za kilkanaście w tulei z przewodem silikonowym.
Przylepiłem jeden na deklu na górze, 10cm poniżej krawędzi górnej, w środku i na dole.

Temperatura na górze obecnie w automacie, a ręcznie zadawałem 45st. "Dół" bufora (czyli obecnie środek) jest na 56 stopni. Chyba nie do końca ekonomiczne jest grzanie tak wysoko - na 70stopni. Pomimo tego, że mam 35cm wełny na buforze, raczej na razie nie planuje grzania powyżej 65st na dole. Zresztą, mam trochę skopaną instalację i inaczej bym teraz to rozwiązał. Na pewno bym miał pobór wody z bufora do kotła powyżej powrotu z CO. No i może też trochę się obawiam ciągnąć z kocioł mocą do góry. Palnik jest niby pod 25kW, a wymiennik obliczony na 20kW. Stad może taka niska temperatura na kotle, maks 68 stopni. Zaczynam też podejrzewać, za mam walnięty zawór temperaturowy na zasilaniu kotła, niby jest na 55stopni, ale na kocioł idzie maksymalnie 50stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przełącznik masz jakiś do czujników tak ?bo 4 czujnikow na raz raczej nie podlaczyles do kotła?
Ten bufora jest żeby nagrzać na maxa i długo wtedy stoi kocioł
Ja mam start raz na 24 godziny na jesieni w zimę ostrą co 12 godzin..w zależności od temperatury.


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 20:20 kocioł uruchomił mi się 3 raz tego dnia. Grzeje 3,5h-4h przy okazji ładuje bufor. Wczoraj uruchomił się 4 razy, ale w nocy było -4st. Jestem jednak zdania, że 65 stopni dla bufora przy pellecie to i tak całkiem sporo. Pierwotnie chciałem dać tylko sprzęgło.

Do sterownika mam podłączone dwa kable pod wejścia pomiarowe dla dołu i góry bufora. I jak mam ochotę to w puszce przy buforze, na kostkach, podmieniam aktualnie podłączone do nich czujniki. Oczywiście sterownik musi być wtedy wyłączony, bo non stop wywala błędy.

A grzeje na ograniczeniu mocy minimalnej na 95%, maks jest na 100%.

Edytowane przez zebbik
Uzupenienie danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zebbik napisał:

Dziś o 20:20 kocioł uruchomił mi się 3 raz tego dnia. Grzeje 3,5h-4h przy okazji ładuje bufor. Wczoraj uruchomił się 4 razy, ale w nocy było -4st. Jestem jednak zdania, że 65 stopni dla bufora przy pellecie to i tak całkiem sporo. Pierwotnie chciałem dać tylko sprzęgło.

Do sterownika mam podłączone dwa kable pod wejścia pomiarowe dla dołu i góry bufora. I jak mam ochotę to w puszce przy buforze, na kostkach, podmieniam aktualnie podłączone do nich czujniki. Oczywiście sterownik musi być wtedy wyłączony, bo non stop wywala błędy.

A grzeje na ograniczeniu mocy minimalnej na 95%, maks jest na 100%.

No właśnie.U mnie wygasza się i uruchamia mniej więcej 1 raz na godzinę,może godzinę piętnaście minut bo po prostu się wychładza.Domyślam się że u ciebie rzadziej bo masz bufor?Nie wiem też czy takie częste uruchamianie jak u mnie  jest zdrowe bo przy każdym uruchomieniu czyści palnik.Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co godzinę to za często. A masz tak bo ustawiłeś max czas pracy palnika na 1 godzinę, czy też dlatego, że tak często przekracza histerezę wygaszania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie większość sezonu kocioł pracuje właśnie tak, że średnio godzinę grzeje, godzinę oddaje ciepło i znów się uruchamia. Przy stałej pompie tak to u mnie wygląda. Dopiero przy silnych mrozach chodzi cały czas na jakieś 60%. Już trzeci sezon tak jest i uważam, że to najlepszy tryb pracy jeśli chodzi mój dom. Kocioł ustawiony tak, że przy 100% mocy wskazuje 10,3KW mimo że to 18tka. Zapasowa zapalarka już czeka w kotłowni na wszelki wypadek, ale kiedy będzie potrzebna to nie wiem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.