Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem bezpośrednio do Robika, jak znajdzie czas i chęć to może coś podpowie ;)

wschodni9 - odnośnie cwu to zamiast paneli to może pompę ciepła powietrzną do CWU? Mam taką, pobiera ciepło z powietrza (nawet do -7*, ale to pewnie zależy od modelu) i tym grzeje wodę, niezależnie czy dzień, noc, pada deszcz czy świeci słońce. Koszt takiej pompy jest tańszy kilkukrotnie niż paneli solarnych.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol wybacz, z tapatalka się rejestrowałem i nie widziałem nic do wypełnienia profilu.

 

Jestem z Zielonej Góry.

Ogólnie tutaj jest kiepski dostęp jeśli chodzi o kotły z podajnikami na pellet ( Chyba, że masz sporo $ i sobie ściągniesz)

a ja znalazłem firmę ok. 50 km ode mnie która sprzedaje właśnie kotły sas z montażem.

 

Do tego co wyżej napisałem czyli podłogówka + 2 grzejniki + CWU chciałbym jeszcze dołożyć w przyszłym roku

panele do grzania wody na lato.

Hej

20 km od Zielonej Góry jestem... u mnie jest sas 17 kw bio multi... na któreś ze stron masz opisana moja instalacje, jak zainteresowany proszę o kontakt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzi4d3k a ile płacisz więcej za prąd z powodu tej powietrznej pompy ciepła do CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno stwierdzić ile więcej płacę za prąd, bo mam tą pompę odkąd się wprowadziłem :) Wprowadziłem się rok temu w październiku i była jedna korekta rachunku za energię.

Ogólnie teraz za prąd płacę 107zł miesięcznie 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Rymol ja też miałem problemy z tym, że piec mi wygasał na podtrzymaniu i jest to jedna z niewielu rzeczy którą udało mi się ustawić metodą prób i błędów. Mam wrażenie że tutaj dużo zależy od ciągu kominowego u mnie nie wygasa na następujących nastawach w podtrzymaniu:

Wydajność podajnika: 0,33 kg;

Podajnik 6 do 8 sek (musisz sprawdzić);

Postój 6 min.

Ruszt ruch co 11 lub 14 minut

Czyszczenie rusztu 1

Moc wentylatora 47% do 52% (sprawdź u mnie wygasał dlatego , że pellet po zasypaniu nie mógł się rozpalić)

Opóźnienie wyłączenia nadmuchu 18 do 22 sek (sprawdź).

 

Ja dalej walczę z tym ustrojstwem i dalej uważam że źle zrobiłem kupując kocioł od tego producenta. Udało mi się zejść do ok 37 kg pelletu na dobę (2,5 worka po 15 kg) ale dalej uważam, że przy 170 metrach dobrze wycieplonego domu to dużo.

 

Może po zakończeniu sezonu wymienilibyśmy się doświadczeniami na temat używanego pelletu, bo ja przerabiam już trzeci rodzaj i widzę różnicę.

Opóźnienie wyłączenia nadmuchu 18 do 22 sek (sprawdź).

do 12s ma sens , później wychładza kocioł i nie ma żaru na palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz takie ustawienia dla podtrzymania i wszystko jest OK:

Czas pracy podajnika: 8s
Czas postoju podajnika: 6m
Czas postoju rusztu: 15m
Czyszczenie rusztu: 1
Moc wentylatora: 32%
Opóźnienie wyłączenia nadmuchu:    10s
Opóźnienie załączenie podajnika: 10s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zainstalowaną taką pompe jak pisal Dzi4d3k. Jeszcze nie mieszkam wiec nie wiem jakie koszta pradu, ale podobno tragedii nie ma a spokoj na lato z cieplą woda.

 

No, i teraz takie same parametry co wskazuje rymol tylko do sterownika zPid450 i byloby super ;)  Widzejednak z ilosci postow, ze chyba na rynku wiecej uzytkownikow recalta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem bezpośrednio do Robika, jak znajdzie czas i chęć to może coś podpowie ;)

wschodni9 - odnośnie cwu to zamiast paneli to może pompę ciepła powietrzną do CWU? Mam taką, pobiera ciepło z powietrza (nawet do -7*, ale to pewnie zależy od modelu) i tym grzeje wodę, niezależnie czy dzień, noc, pada deszcz czy świeci słońce. Koszt takiej pompy jest tańszy kilkukrotnie niż paneli solarnych.

 

pozdr.

 

Hej.

 

Rozważałem pompę, ale znalazłem tanie solary polskiej produkcji więc instalacja nie wyjdzie drogo.

A wiadomo, że w tego typu rzeczy nie inwestuje się niewiadomo ile bo to się nigdy nie zwróci.

 

Pzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zgłupiałem więc Was spytam.

 

Czujnik pokojowy auraton plus termometr zewn.

Jak ustawiam sterowanie obiegiem dla co1 (grzejniki) na:

- termostat

- termostat z czuj. zew.

- czujnik pokojowy z czuj.zew

 

to po osiągnieciu w pokoju temp zadanej na termometrze temperatura zadana na piecu spada na 50st. Normalnie jest 60st.

Na logike to powinno wtedy przykręcać zawór 4d.

 

Jak u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zbliża się do zadanej temp. wg czujnika w pomieszczeniu to zmniejsza temp. wody która idzie w CO (czyli przykręca zawór 4d, temp na kotle jest bez zmian) i pompy pracują w modulacji, a masz włączoną modulację? Może masz włączone pompy non stop i dlatego tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam siłownik na zaw. 4d i mi pompy wchodzą w modulację, bo tak mam ustawione (tak było domyślnie) zresztą można sobie ustawić jak się chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja mówi co innego,ale sprawdze Twoją opcje :)

 

Kluczem do rozwiązania problemu było podwyższenie krzywej pogodowej na nr 3 :)

 

Jak macie ustawioną korekte czujnika pokojowego dla grzejników?

 

Rymol - pewnie masz najnowszą wersje softu, gdzie dodali modulacje pracy pompy przy siłowniku zaworu.

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję z listopada ale nie polecam, dzieją się na niej różne szopki. Przypomniałeś mi, że faktycznie soft z marca ma jakąś okrojoną tą modulację w stosunku do tego co ja mam. Sory za wprowadzenie w błąd.

 

Serwis Recalart twierdzi, że w tym miesiącu mają wypuścić oficjalną aktualizację (na początku stycznia z nimi rozmawiałem), jest już gotowa, tylko ponoć ustalają coś z SASem. Ciekawe czy faktycznie tak będzie.

 

Co do tej korekty czujnika; podłogówkę mam ustawioną na -60% a kaloryfery na 0%, ale co ta korekta dokładnie robi to nie wiem, instrukcja nie wyjaśnia tego dokładnie, oprócz zalecenia -60% dla podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Marwol wg mnie temperatura na piecu spada dlatego, że w funkcjach jest coś takiego jak obniżenie temperatury ogrzewania. Ustawia się tam wartość procentową (fabrycznie o 10%) i po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu z automatu sterownik obniża temperaturę na piecu.

Przynajmniej tak to działa u mnie, na sofcie z X bez modulacji pracy pompy.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatanka - gdyby to było takie proste :)

 

U mnie na temp zadaną ma jeszcze krzywa grzewcza i korekta czujnika pokojowego.

 

Bo temp zadana na piecu nie powinna spadać, a jedynie siłownik zaw 4d się domykał. Tak chyba jest logicznie/lepiej.

Edytowane przez marwol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Marwol wg mnie temperatura na piecu spada dlatego, że w funkcjach jest coś takiego jak obniżenie temperatury ogrzewania. Ustawia się tam wartość procentową (fabrycznie o 10%) i po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu z automatu sterownik obniża temperaturę na piecu.

Przynajmniej tak to działa u mnie, na sofcie z X bez modulacji pracy pompy.

Pzdr.

Zaraz, a czasem nie jest tak, że parametr "Obniżenie temperatury ogrzewania" odnosi się tylko do parametru "Program C.O."?

 

Czyli jeśli chcę aby w nocy obniżała mi się temp. wewnątrz, to w "Program C.O." ustawiam sobie w jakich godzinach ma mi się obniżać temp. o wartość którą ustawiam w "Obniżenie temperatury ogrzewania"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol - logicznie i lepiej to zwroty, których w odniesieniu do tych kotłów (albo przynajmniej mojego boję się używać), ale najważniejsze żeby zadziałało. I skoro u Ciebie tak zareagował i jest OK to tylko się cieszyć. Cały czas utwierdzam się w przekonaniu, że kupiłem produkt baaaardzo niedopracowany i nie ma widoków na to żeby się to w miarę szybko zmieniło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marwol, a wiesz dokładnie jak działa ten parametr "Czujnik pokojowy korekta"? Instrukcja zaleca dla podłogówki ustawić "-60%" i jeśli tak ustawię to co to w sumie robi, sterownik przeliczy -60% czego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymol - po części jest tak jak napisałeś. Obniżenie temperatury ogrzewania odnosi się do programu C.O., ale wg mnie w taki sposób że jak w pomieszczeniu zostanie osiągnięta zadana temperatura ogrzewania to na KOTLE (u mnie) obniża się temperatura kotła i jednocześnie ciepłej wody która jest pchana w układ. Dla wyjaśnienia ja w tej chwili jadę na sterowaniu: termostat + czujnik zewnętrzny. I u mnie jest tak, że jeżeli są sprzyjające warunki to na obniżonej temperaturze ogrzewania (woda w układ 50 stopni) mogę utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczeń tak jak by kocioł pracował na "normalnej" temperaturze (woda w układ 55 stopni), ponieważ jak pisałem zachowałem fabryczne - 10% obniżenia temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione sterowanie czujnik wewn. + czujnik zewn. i u mnie działa to inaczej niż u ciebie z termostatem, a jeszcze inaczej jak jest sterowanie ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam  wersje z listopada .wydaje mi sie ze wiecej spala 

 

W końcu wybębniłem od Recalartu ustawienia dla paliwa PELLET dla mojego kotła. Na początku naiwnie myślałem, że paliwa: INNE to przepisane ustawienia paliwa:PELLET - nic bardziej mylnego, domyślne ustawienia paliwa:INNE są od czapy.

 

W tych ustawieniach dla paliwa PELLET dla mocy max ustawione jest:

podawanie: 2s

postój: 4s

 

co daje łącznie 20s podawania w ciągu 1 min pracy palnika z mocą max.

 

W tym wątku zalecane jest ustawienie dla paliwa: INNE moc max:

podawanie: 2s

postój: 8s

(w moim przypadku świetnie się takie ustawienie sprawdza)

 

co daje łącznie 12s podawania w ciągu 1 min pracy palnika z mocą max - czyli 8s/min mniej podawanego paliwa czyli 40% mniejsze spalanie (jak palnik pali na maksa)!

 

Możliwe że soft z marca ma podawanie / postój = 2/8 i dlatego kocioł pali mniej.

Edytowane przez rymol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.