Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sambor - masz rację. Kluczowa sprawa to dobranie ilości podawanego paliwa w ciągu 1 min w zakresie mocy od minimum do maksimum. Tylko tyle i aż tyle, bo okazuje się że oprogramowanie Recalarta ma z tym problem i wszyscy kombinujemy jak to zrobić ręcznie.

Ja na przykład pracuje w zakresie:

Moc minimalna podawanie 2 sek postój 20 sekund

Moc maksymalna podawanie 4 sek postój 12 sekund

które zostały ustawione po konsultacji z serwisem producenta, piec powinien pracować w tych przedziałach bo mam ustawiony wybór mocy AUTO. Efekt średni - przy ostatnim ataku zimy gdzie było u mnie - 23 stopnie piec spalił 60 kg pelletu na dobę i prawdę powiedziawszy nie wiem czy jest mnie jeszcze coś w stanie zdziwić przy tym kotle. Czytałem Twoje poprzednie wpisy i wiem że trzeba liczyć średnie spalanie z całego sezonu, jednak skoro jednego dnia pali 60kg/24godziny to fajnie by było żeby też spalił np 20/24, ale na to nie ma widoków, ucieszę się jak spali 30/24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - oczywiście im dłuższe podawanie tym większa moc palnika, ale w parze z odpowiednią ilością powietrza. Zgodzisz się, że dużo paliwa + mało powietrza może dać mniej energii niż mniej paliwa + więcej powietrza?

 

Tatanka - jaką masz moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość paliwa i powietrza musi być zoptymalizowana pod kątem spalania , czyli powinien być po takich nastawach pomiar spalin.

Nie wiem dlaczego u nas jest mało popularna metoda "pomiaru" jakości spalania przez obserwację światła latarki w wyczystce pracującego kotła.

Metoda ta jest często opisywana na forach skandynawskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ilość paliwa i powietrza musi być zoptymalizowana pod kątem spalania , czyli powinien być po takich nastawach pomiar spalin.

Nie wiem dlaczego u nas jest mało popularna metoda "pomiaru" jakości spalania przez obserwację światła latarki w wyczystce pracującego kotła.

Metoda ta jest często opisywana na forach skandynawskich

 

Sambor proszę opisz tą metodę,poniewaz nie dysponuje żadną metoda do optymalizacji spalania

Edytowane przez marku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione sterowanie czujnik wewn. + czujnik zewn. i u mnie działa to inaczej niż u ciebie z termostatem, a jeszcze inaczej jak jest sterowanie ręczne.

Też teraz tak mam tzn czujnik wew + zewn. Pokojowy auraton 2025 i w nim ustawiłem temp zadaną pomieszczenia, godziny grzania i chłodzenia. I jak narazie działa tzn przymyka zawór 4d w godzinach chłodzenia. Ale chciał obniżać zadaną kotła. Pomogła zmiana krzywej grzewczej i korekta czujnika pokojowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej metoda regulacji/ sprawdzenia pracy palnika na pellet

za forum szwedzkim na temat palnika Viking Bio http://www.pellets.info/viewforum.php?f=12

Tłumaczone 2x  raz google z szwedzkiego na polskie, następnie moje tłumaczenie z googlowego na nasze. :D

 

Otwórz rewizję wyczystki na czopuchu i świeć latarką w dym, jeżeli widzisz szary, niebieski lub czarny dym, stopniowo zmniejszaj dawkę paliwa, lub dodawaj powietrza, aż dym praktycznie przestanie być widoczny – ta granica to prawie prawidłowa nastawa stosunku paliwo/ powietrze.
Oczywiście jak w pierwszej fazie regulacji dymu nie widać to trzeba spróbować zwiększyć dawkę paliwa lub zmniejszać dawkę  powietrza

Decyzję co zmniejszać a co zwiększać należy podjąć wg zapotrzebowania  na moc palnika.

 

Podczas regulacji lub sprawdzania kocioł nagrzany i spaliny muszą mieć ponad 120C !!!

 

Przed regulacją zapisać stany początkowe – aby można było wszystko przywrócić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - oczywiście im dłuższe podawanie tym większa moc palnika, ale w parze z odpowiednią ilością powietrza. Zgodzisz się, że dużo paliwa + mało powietrza może dać mniej energii niż mniej paliwa + więcej powietrza?

 

Tatanka - jaką masz moc kotła?

17 kW z tego co pamiętam masz taką samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, w kwestii przywitania się :D posiadam Sas Slim 17kW multiflame, do wygrzania nowy domek parterowy ocieplony (styropian 15cm), 115m2+ garaż, podłogówka ok.105m2 i tym grzeje,zasobnik wody 240l, zawór 4d.

Teraz jestem na etapie próbowania nowych ustawień z tego forum.

Zakupiłem zawirowywacze i rck, tylko pytanie. Na ilę nastawić te pokrętło na tym rck przy tym piecu?Do czego się to dostosowuję? Do rodzaju i mocy pieca? Czy też wysokości komina?

 

Po montażu zawirowywaczy zauważyłem zmniejszenie temp spalin o ok 10-15 stopni, czy to tak ma wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak też uczynię. A w kwestii ilości spalonego pelletu. To czy ~15-17kg przy temperaturach -3 do ok 0 stopni to okej? Przy ostatnich mrozach sięgających do -20 stopni spalał mi ~30-33kg na dobę. Chyba nie jest zły ten wynik drodzy forumowicze? Jestem jeszcze teraz na etapie kupna regulatora pokojowego + siłownik na zawór 4d. Grzeję w domu teraz cały dzień tak samo do temperatury ok 21-22 stopnie:) Ciekawe czy montując ten zestaw poczynię jakieś zyski w pellecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieków nie ma narazie, ale przy podawaniu podczas palenia potrafi trochę wydmuchiwać kawałki nie dopalonego do końca pelletu, jak zmniejsze nadmuch to płomień jest słaby. A co do sadzy to osadziło mi się na ściankach taka cieniutka szklista sadza a na tym zbiera się czarny pyłek. Coś jest w tym wypadku nie tak? Wy macie piec czysty aż do blachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam mozliwosc ustawienia czestotoliwosci pdawania od -30 do +30. Ale jaka bym wartsc nie ustawil podajnik i tak pracuje w takim samym odstepie czasu - kilka sekund (nie mierzylem dokladnie). Czy przy wartosci -30 ten czas nie powinienm byc widocznie dluzszy? zpid450

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sas.busko.pl/pl/produkty/sas-bio-slim.html

Wejdź w kartę katalogowa- parametry techniczne. Tam jest info wymaganym ciągu 0,3 mbar. Jak dla mnie dużo ale skoro tak producent podaje to testuje. Jak dla mnie to za dużo bo ssie spaliny jak nie wiem i jest bardzo dużo strat kominowych. Dlatego zapytałem o Twoje nastawy bo bardziej mi pasują.

Pytanie czy przy tych nastawach ciąg nie jest za słaby? Jaki masz wysoki komin?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mógłby ktoś z szanownych kolegów pomóc mi z nastawami. Mój kocioł to sas biosmart 10kw. Dom parterowy z użytkowym poddaszem 120 m2 urzytkowej + garaż i kotłownia ok.30m2. Na parterze ogrzewanie podłogowe ok.70m2 a na poddaszu grzejniki. Dom ocieplony styropianem grafitowym 20cm, okna z pakietami 3 szybowymi, na strychu 30cm wełny. Obecne spalanie pelletu jest na poziomie 38 kg na dobę, czyli dość sporo. Przy CO zawór 4 drogowy z siłownikiem. Zbiornik CWO ok 250 litrów.

Za wszystkie uwagi z góry dziękuję.

post-65353-0-95596500-1484733953_thumb.jpg

post-65353-0-57564500-1484733963_thumb.jpg

post-65353-0-72073200-1484734003_thumb.jpg

post-65353-0-09912600-1484734013_thumb.jpg

post-65353-0-86538800-1484734019_thumb.jpg

post-65353-0-00388100-1484734027_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy przy tych nastawach ciąg nie jest za słaby? Jaki masz wysoki komin?

 

Nie powinien być za słaby - masz wentylator,

mam komin fi200 i 8m wysoki, ale u mnie minimalny ciąg może być nawet 5Pa, gdyż mam inny kocioł.

Wystarczy poczytać o innych kotłach na pellet np Biawara i sprawdzić jaki dla nich ma być ciąg.

Jak masz mieć minimum 30Pa to nie potrzeba ci RCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Panowie jeszcze jedno pytanie. Jeżeli mam temp co1 ustawioną na 50* i ochronę powrotu 50* i bardzo rzadko osiągam te temperatury to co może być przyczyną. Jeżeli na powrocie osiągne już 50 stopni to i na co1 mam odrazu koło 50.Kocioł pracuje na ustawienia robikf. I jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje na wykresach widzę ze kocioł pracuje cały czas na 15% mocy. Czyli tak jakby na dolnym ograniczeniu PID standard. nie wiem czy to dobrze czy jak to dolne ograniczenie zmienie np na 30% to szybciej osiągnę zadane temp co1 i ochronę powrotu?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mógłby ktoś mi poradzić które parametry zmienić, aby piec pelletowy sas bio smart 10kw nie gasł na podtrzymaniu. Obecnie jak chcę wydłużyć czas opóźnienia wejścia w wygaszanie to na podtrzymaniu mi gaśnie.

Parametry wyjściowe podtrzymania:
Czas pracy podajnika: 8s
Czas postoju podajnika: 10m
Czas postoju rusztu:15m
Czyszczenie rusztu: 1
Moc wentylatora: 40%
Opóźnienie wyłączenia nadmuchu: 10s
Opóźnienie załączenie podajnika:10s
 
Zmniejszałem czas postoju podajnika do 6m i moc wentylatora na 35% i też mi gasł. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poście nr #558 są parametry podtrzymania które u mnie działają, a też miałem problem-> https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18782-multifun-sas-slim-29-kw-na-pellet/page-28?do=findComment&comment=288131

 

Do wszystkich którzy mają RCK, jakie macie ustawione ciśnienie dla swoich SASów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.