Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bajecznie. No maks jaki wejdzie to 1000l prostokat z czego musze go zlozyc w kotlowni. Musze jeszcze poczytac jak to wpiac. Na szczescie forum jest obszerne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@M-Szpon spokojnie możesz dać nawet 800l paląc drewnem i tak pewnie jednym wsadem drewna go nie naładujesz. Producent do 18kW zaleca 800-1000l. Możesz też przysiąść do wzoru z normy i dokładnie policzyć.

1010501034_bufornorma.jpg.90564adfbaf663194ff506d58e107f45.jpg

Albo pomóc sobie starą normą i przyjąć 50l wody/1kW mocy kotła, wyjdzie 900l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ktos powiedzial kiedys ze do starej instalacji musialby byc bufor kilka ton. Dlatego wole zapytac zanim kupie blache i sie narobie bez potrzeby. 

Zdaje sobie sprawe ze 3-4 wsady ale jakby reszte dnia nie musialby palic to piekna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, w dużym uproszczeniu, bufor dobiera się do ilości energii jaką może wyprodukować kocioł przy jednym wsadzie, minus to co jest potrzebne do ogrzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M-Szpon napisał:

Zdaje sobie sprawe ze 3-4 wsady ale jakby reszte dnia nie musialby palic to piekna sprawa

To prawidłowe założenie, tylko trzeba policzyć zapotrzebowanie domu na ciepło.

Godzinę temu, Ryni napisał:

bufor dobiera się do ilości energii jaką może wyprodukować kocioł przy jednym wsadzie, minus to co jest potrzebne do ogrzania domu.

To jest definicja wg normy i jest to pojemność minimalna bufora - dla jednego palenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanko, wiem że pomożecie ;) :

 

Dowiedziałem się, iż ten zbiornik buforowy :

https://bojlersklep.pl/pl/p/Zbiornik-buforowy-akumulacyjny-Austria-PSM-500-0w-bufor-bez-wezownic%2C-z-izolacja-WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS/722

nie ma szans ogrzać CWU ( wybaczcie ignorancje, ale bardzo mało znam się na temacie). Czy jest szansa połączyć MPM-a z tym buforem, plus dodatkowo tak aby stary bojler podgrzewał ciepła wodę? Czy lepiej wg. was szukać bufora, który ma funkcję podgrzewania CWU ?

PS. koniecznie muszę mieć zbiornik buforowy, którego wysokość nie przekroczy 180cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z pieca osobne rurki idą do bojlera, a osobne do bufora ? Po załadowaniu CWU, potem grzeje się bufor, czy oba zbiorniki ładują się jednoczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trójnik między kociołkiem a buforami z podpiętym zbiornikiem na c.w.u.. Termostat z pompą  na zbiorniku C.W.U zawsze zabiera tęp. potrzebną  podgrzania albo z kociołka albo z buforów. A jak termostat nie włącza pompy  to kociołek grzeje bufory. :)

Edytowane przez bulo912
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulo912 podzielisz sie schematem jak to wyglada? 

Ciekawi mnie jak wpiac sam bufor w bypass do pompki zeby w razie zaniku napiecia chodzil sam kociol bez bufora na grawitacji. Tylko nie moge wymyslic patentu na powrot do kotla. Bufor stalby z jakies 3 metry od kotla i nie ma szans poprowadzic rur w sposob sztuki grawitacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie więcej instalacje ma zbudowaną jeden z kolegów z forum i działa to od kilku lat, może komuś się przyda.

Clipboard0199.jpg.05d173e4b67e4237b959d9b9e1fd4108.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zrealizowana ochrona powrotu na zaworze termostatycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż nowy wątek, bud budowa bufora prostopadłościennego to nie taka prosta sprawa trzeba wzmocnić ściany by ciśnienie ich nie wypchnęło, pewnie trochę policzyć i zasięgnąć kilku opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@nionio Nim odpowiem zapytam, czy przepalasz teraz na CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za dużo wilgoci w kotłowni i może w opale, a przepalając na CWU kocioł nie może dobrze się wygrzać, będziesz  musiał co jakiś czas nasmarować ten rant jakimś olejem mineralnym, albo syntetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętacie wyłożyłem komorę załadowczą wermikulitem nad przegrodą i po bokach,a że ten po bokach doszedł popękany posztukowałem go na sztukę i po miesiącu zakończył swój żywot,ten nad przegrodą trzyma się nie źle i pewnie długo posłuży ,ten po bokach wymieniłem na szamotki i to był strzał w dziesiątkę,zrobiłem to dość dokładnie i trzyma się super i ruszta działają i spala się jeszcze ciut  dłużej jak z wermikulitem ale przede wszystkim dłużej szamotki utrzymują ciepło co dodatkowo wnosi oszczędności ,bez niczego 20 litrów kostki sosnowej spalało się około 1h  ,ze zmniejszoną komorą i rusztami oryginalną blachą i paroma szamotkami 1,5h ,z wermikulitem 1h45 min, a z szamotkami po bokach do samej góry 2h,i godzinę się wolniej wychładza tak że oszczędności powinny być znaczne bo całą zimę zamierzam tak palić,wsad to 30 litrów do pełna ale spala się 3h więc spoko to styknie ,a z węglem  powinno styknąć na dzień zimowy ,w tym sezonie spaliłem 15m drewna i 2 tony węgla ,w nadchodzącym chcę spalić tyle samo drewna ale 1 tonę węgla,jak się uda znaczyć to będzie że wyłożenie komory szamotami to dobry pomysł ze względów ekonomicznych ale też cieszy oko jakość spalania tej kostki sosnowej ,która jest upierdliwa bez przeróbek,przydymia ,przywiesza się itp.,Jak wermikulit nad przegrodą szlak trafi wymienię go na blachę którą oprę o przegrodę z lekkim odchyłem na górze by nic się nie wieszało  ,tak jak teraz mam blachę po przeciwnej stronie dość mocno odchyloną(około 4cm od pionu co wyśmienicie wpływa na zsuwanie opału  ,z blachą nic się nie dzieje ale to było wiadomo bo ma chłodzenie od pp środkowymi i ścianki kotła i ma wycięcie nad drzwiami więc żar największy jej nie rusza,teraz panowie tak to już zostawię na wieki,pozdrawiam wszystkich po długiej nieobecności 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, coście ciekawego wymyslili bo też mnie tu nie było z 3 miesiace, :)

Apropos Solary grzeją u mnie CUW jak pieron - w ładny dzien cały boiler 200l potrafi to zagrzać do 75;c nawet na samym dole.

A fotowoltanika narobiła mi tyle pradu że chyba wepnę w układ CO jakieś grzałki na zimę albo w okresy przejsciowe- mam już prawie 2 MW nadwyżki prądu nadprodukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Mam pytanie odnośnie Mpm Ds. Zamierzam go kupić do nowo wybudowanego domu, gdzie będzie współpracował z dwoma 1000 l buforami ciepła i podłogówką. W jednym buforze będzie wężownica do c.w.u. I teraz pytanie: czy lepiej kupić 14 kw, z papierami na drewno i węgiel, czy 25 kw tylko na węgiel. Będę palił jednym i drugim, a wiem że w 25 drewno też można spalać, chociaż nie posiada atestu. Co będzie bardziej wygodne i przyszłościowe? Obawiam się trochę zakazów palenia węglem, chociaż w lubelskim żadnych jeszcze nie wprowadzili. Dom 150 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.