Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

3d z silownikiem mam miedzy buforem a kaloryferami a zawor ochrony powrotu to esbe VTC422 z mozliwoscia regulacji 55-70C. Pisalem o tym w poscie #503 tego tematu:) Nizej przy tym zaworze nie zejde. 
Czy schodzac z obrotami przy mocy 100% z 2400 na 2200 i zmniejszajac czas zasypu z 7,6 do 7.2sek poprawie sprawnisc kotka , tzn mniej wydmuchiwal  bedzie do komina. 

 

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam ustawione ladowanie bufora od 50 do 70C z uwagi ze czasem puszczam na kaloryfery 45C. Wczesniej mialem ladowanie bufora od 45-70C ale wtedy temperatura bufora za bardzo spadala bo piec musial sie rozgrzac do 55C zanim zacza ladowac bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem kiedys  10 workow peletu z ukrainy i bylo w miare ok.Teraz ponownie kupilem na probe jasniejszy i lipa straszna.Palnik przy czyszczeniu jakby po piasku sie przesuwal. Bedac w piwnicy chcialem zobaczyc jak pelet ubywa jak sie pali,Wchodze a tu cos czuc jakis dziwny zapach jakby farba czy izolacja. Okazalo sie ze rura podajaca byla czesciowo zapchana peletem.Widocznie bramka peletu zostala zablokowana przez jakis spiek i pelet nie mial ujscia,Nagrzala sie blacha drzwiczek i to stad byl ten dziwny zapach.

 

Na tym pelecie zmniejszylem podawanie z 7,6sek na 6,8 sek i nadmuch z 2400 na 2200obr/min.Spale te pozostale workow i koniec z ukraina.

IMG_2796.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dwa lata temu przerobiłem podobny scenariusz. Za kolankiem osadzały się trociny i na nich zawieszał sie pellet. Później doszedłem do tego, że był zbyt wilgotny. W tej chwili palę Lavą i o takich problemach zapomniałem, choć stwierdzic muszę, że teraz Lava też jest gorsza. Spala sie dobrze, ale na samym palenisku zostaje wiecej zanieczyszczeń w postaci warstwy nagaru, ktory raz na jakiś czas muszę usunać z paleniska.

Wysłane z mojego SM-A605FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tez pale na chwile obecna Lava. W moim pelluxie nagar czyszcze dwa - trzy razy w roku. Jest go moze 3-4 mm. W poprzednim sezonie mialem Olimp. Ale ceny poszly za wysko.Przy Olimpie popiol byl deko jasniejszy. Nagaru bylo praktycznie tyle samo. Bramke pelletu wyrzucilem z kotla jeszcze przed uruchomieniem.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam w Nowym Roku, i korzystając z okazji Wszystkiego Dobrego!

Mam do Was zapytanie, czy jak zdejmę z palnika rurę podawczą pelletu ( Pelmax 100 ), załącze ręczne podawanie pelletu, i np. przez 10 min podajnik nasypie mi, strzelam 0,5kg - to na podstawie tego będę mógł obliczyć zużycie pelletu w ramach danych z Licznika Serwisowego kotła "Czas pracy podajnika" ?  Myślicie, że to będzie miarodajne ?

A może macie jakiś inny, hmm, precyzyjny sposób ile pelletu kocioł zużywa w danym czasie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypuje co tydzień do pełna, a dwa czy trzy kilo w te, czy w te mnie rybka ;) 

Ogólnie zaczynam sezon z pełnym zasobnikiem i na koniec ponownie uzupełniam do pełna. W czasie sezonu zapisuje ile worków  wspypalem. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak robię, no i w zasobniku zrobiłem sobie kreski co 15kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to słabo.   U mnie to nie wyjdzie, gdyż mój zasobnik zmieści ...1100kg.

Dziwi mnie trochę, że soft potrafi podać moc płomienia a nie potrafi przeliczyć ilości pestek przelatujących przez plastykową rurę :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., i trzeba z tym żyć :) 

Jakbyś uzupełnił na max i dosypał po dwóch tyg, to też będziesz miał przybliżony wynik. Przy tak dużym zasobniku niech będzie, że wyjdzie Ci 5 kg tolerancji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ostatnio rozmawiałem z moim instalatorem na temat zagranicznych kotłów. Był na targach w Monachium na zaproszenie Biawara. Mówił ze jakiś austriacki producent a nie pamiętał jaki w swoich kotłach wazy każdą, pojedyńczą dawkę wrzucaną do palnika. To pokazuje jak prymitywne kotły mamy u nas na rynku.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, wg mnie ten temat jest do zrobienia (policzenia).   Skoro kocioł ślicznie pokazuje moc płomienia, i de facto potrzebuje do tego zadania paliwa jakim jest pellet i tlen, i przy tym wszystkim potrafi ten płomień zwiększyć bądź zmniejszyć to musi, powtarzam MUSI znać dawkę paliwa jaką ma podać do palnika.  Zauważcie, że podajnik raz pracuje 2 sekundy, a raz potrafi sypać 3-4 sekundy w zależności ile pestek poleci ze spirali podajnika.  I płomień skacze, a to 90%, a to 50% itd.  Teraz wystarczy znać algorytm, ile pelletu potrzebne jest do tego by uzyskać płomień o danych wartościach, np. do utrzymania 90 procentowego płomienia potrzebujemy 30g pelletu o kaloryczmności xxx, do uzyskania 89 procentowego płomiania potrzeba pelletu 28g o kaloryczności xxx, itd.   Dodatkowo potrzebne są dane ile czasu kocioł pracuje z danym płomieniem, by ogrzać ilość wody xxx.  

No chyba, że podajnik Biawara to bardzo łopatologiczne urządzenie, podające pellet tylko na podstawie czujnika płomienia 1/0 (włącz / wyłącz). W momencie gdy płomień się zwiększa (choć osobiście nie zauważyłem tego za każdym razem stąd moje dywagacje), podaje wyłącz, jak paliwo się wypali a płomień maleje - sterownik załącza podajnik aż do momentu uzyskania płomienia xxx.  I tak w kółko.

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sandek, przykro mi bardzo, ale z tego co napisałeś nie ma ani grama prawdy. To co napisałeś jest tylko w Twojej głowie i marzeniach.

żaden Biawar nie pokazuje/nie liczy

  1. mocy płomienia tylko jasność opartą na fotodiodzie
  2. nie zmniejsza a ni nie zwiększa płomienia - to tylko przyduszanie i rozpalanie danej dawki paliwa. Wrzuc do ogniska wiecej chrustu, to najpierw przygasnie a później buchnie ogniem
  3. nie zna dawki paliwa, nie liczy ilości "pestek" itp. Zawsze podaje określoną ilość czasu ustawioną w sterowniku. Na danej mocy zawsze podaje stałą określoną ilość czasu, nigdy tego nie zmienia niezależnie od temp, jasności płomienia czy jakiegokolwiek parametru.
  4. nie liczy i nie ma żadnego algorytmu aby " Teraz wystarczy znać algorytm, ile pelletu potrzebne jest do tego by uzyskać płomień o danych wartościach, np. do utrzymania 90 procentowego płomienia potrzebujemy 30g pelletu o kaloryczmności xxx, do uzyskania 89 procentowego płomiania potrzeba pelletu 28g o kaloryczności xxx, itd.   Dodatkowo potrzebne są dane ile czasu kocioł pracuje z danym płomieniem, by ogrzać ilość wody xxx. "
  5. tak, podajnik Biawara jak i każdego innego producenta to łopatologiczne urządzenie, ale podaje pellet tylko i wyłącznie na podstawie zaprogramowanego czasu podawania i przerwy. Żadnych płomieni i jakichkolwiek czujników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zgadzam się  w całej rozciągłości z @Gonzo19. Palnik nie ma wielkiego wpływu na parametry a oprogramowanie. FL steruje dawka i nadmuchem na podstawie wpisanych parametrów dla 100, 50 i 30 procent mocy. Parametry A,B i C regulują płynność przejść pomiędzy tymi progami w stosunku do odchyłki od temp zadanej kotła. Jeżeli kocioł jest wyposażony w sondę lambda to jest uruchomiony dodatkowo FL sondy z adekwatnymi parametrami. Ten steruje poziomem nadmuchu w stosunku do zadanych poziomów nadmiaru tlenu na progach mocy podobnie wedle ustawionych parametrów A, B iC.  Poziom płomienia nie bierze udziału w jakiejkolwiek regulacji. Podajnik ma to do siebie ze podaje nierównomiernie. Poza tym każda nowa dawka przydusza płomień na krótka chwile. Moc chwilowa i zużycie wyliczane jest tylko i wyłącznie na podstawie wpisanego przesypu i ustawień podawania i przerwy. I nic poza tym. Przez nierównomierności podawania podajnika moc chwilowa jest płynna i zmienna. Płomień na foto wzrasta i maleje. Konsekwencja tego jest odpowiednio wzrost i spadek nadmiaru tlenu w spalinach. Dlatego właśnie nieodzowne jest posiadanie sondy która w lanie odpowiednio do tego moduluje mocą nadmuchu. U mnie na 100% mocy went dmucha pomiędzy 2100 a 2600 obr.!  Jeżeli płomień spada często do poziomu 50% to znaczy ze nastawy są złe.u mnie z sonda utrzymuje się pomiędzy 80 a 100%. I rzadko spada poniżej 70. Można utrzymać płomień powyżej 85, 90% ale to zadziała przy ograniczonym nadmuchu. Niestety będzie się to działo przy nadmiarze tlenu w spalinach poniżej 6,5 %. A wtedy palnik wtedy będzie już kopcił i generował w kotle sadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo, widzę że masz duża wiedzę n/t tego kotła ... 

Oczywiście, jest mi przykro, że miałem rację.  To drugą rzecz jasna.

ArturS74, to nie rakieta a zwykła automatyka.  I z całym szacunkiem ale  podejrzewam, że do spalania trocin wystarczy też kocioł za 1000 zł, a nie sprzęt za przeszło 10 razy tyle.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz, automatyka to podstawa. Dla przykładu wysteruj Kipi na Techu i Płynie. Nie mówiąc już o zachodnich konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

I tu się mylisz, automatyka to podstawa.

Witam kolegów.

A ja zawsze myślałem że palnik i kocioł to podstawa....potem paliwo ...a na końcu sterowanie... :-))

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.