Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie patrzę, bo nowością w Esbe jest zawór VTC422 - on ma płynną regulację 50-70, wtedy mój błąd, ale mówię, zdjęcie dużo nie pokazuje. Ale podejrzewam że taki ma, bo właśnie do buforów je zakładają.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj zawor ochrony powrotu do dokladnie VTC 422 ESBE.  Cala instalacje robilem sam. Oczywiscie zawor ten jak i inne czesci kupilem dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na forach tematycznych.Podlaczenie bufora,wykonanie rowniez zgodnie ze sztuka dzieki pomocy podobnemu forum z tematem Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepla  

Wiec wychodzi ze ten zawor jest dobry choc moglem go do peleciaka nie instalowac.Jesli faktycznie dlawi przeplyw i dlatego kociol zblizajac sie do zadanej temperatury obniza moc a po oddaniu do bufora znow zwieksza moc to lepeij gdyby go nie bylo.Wtedy wiekszosc czasu kociol chodzil by na 100% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature zadana kotla mialem na 32 C,a to dlatego zeby kociol sie nie uruchamial i nie dogrzewal sam siebie jak to mialo miejsce wczesniej.Te 32C - nastawiona histereze 30 jakos dzialalo.Kilka zdjec z ustawieniami ponizej.Ustawien palnika jeszcze nie zmienialem bo byc moze ten zawor VTC422 ograniczy przeplyw i kociol nie majac odbioru ciepla bedzie schodzil na mniejsza moc palnika a tego wolalbym unikac.Jak widzac na zdjeciach troche sa pozmieniane parametry schladzania.Ale to po rozmowie telefonicznej,Sadzilismy ze ustawiona temperatura na piecu 85C zagrzeje bufor tez w te okolice  ale jakos wiecej czasu chodzilo na 30%.

 

 

IMG_2255.JPG

IMG_2256.JPG

IMG_2257.JPG

IMG_2258.JPG

IMG_2259.JPG

IMG_2260.JPG

IMG_2261.JPG

IMG_2262.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz,

Wydajność podajnika masz 4,8kg/h?

To czym Ty palisz? Powietrzem? Czy balsą? 

Do podajnika nie wejdzie 195kg. 

Temp. Zadana kotła przy pracy z buforem jest ignorowana przez sterownik.  Piec sam się nie włączy nawet jak ostygnie do kilku stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozruchu serwisant zmierzyl ile podajnik poda peletu podczas 6 minut i pomnozyl przez 10 i cos tam wpisal do sterownika. Ja niedawno  z racji tego ze odsuwalem zadobnik peletu  jeszcze raz zmierzylem i wyszlo 9.1kg na godzine wylatujacego peletu.

do zasobnika weszlo mi cos ponadc12 workow ,ale to po same brzegi. 
Czyli co mam zmienic?wydajnosc podajnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznie myslac powinno podawanie wynosic 9.1kg/h wiec nie czekajac na odpowiedz ten parametr zmienilem. Od razu moc palnika wskoczyla na widoczne 33kwh.Jest moc ;). Ide sprawdzic do piwnicy czy piec jeszcze dziala przy takiej mocy. Sprawdzam parametry na sterowniku pieca a tam zmienilo sie podawanie na ponad 18kg. To jak to jest w pokoju na sterowniku sa inne ustawienia a w strrowniku kotla inne? 
juz kiedys zauwazylem rozbierznosc temperatur miedzy panelem w kotle a panelem w mieszkaniu np mialem temperature pieca zadana na 30  C by sie kociol nie dogrzewal jak bufor pelny a na panelu w mieszkaniu bylo widoczne-temperatura zadana 61C.

Na kotle ustawilem 9.1kg/h.

Wydaje mi sie ze trzeba bedzie wszystkie paramarry zwerfikowac na panelu pieca bo nie wiadomo czy te wprowadzone na panelu w mieszkaniu maja wplyw na prace kotla.

4839CE94-0AC0-4F6E-B0CE-10835C9CBEC8.jpeg

ACBB0C19-D159-4E25-87A8-555EE3EC2C4C.jpeg

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wydajność podajnika. Ustaw 8kg/h

 

A i jeszcze jedno, musisz nauczyć się  (przyjąć do wiadomości ) że praca takiego kotła i ładowanie bufora przez niego, to zupełnie inna sprawa niż w smieciuchu. Tu nie ma tak, że hajcujesz na maxa do upadłego. 

 

Nie mam panelu pokojowego, ale ustawienia rób bezpośrednio na kotle. Dane z panelu wprowadzane są z opóźnieniem I mogą mieć przeklamania.

 

Ten panel to jest od Biawara? Czy ma naklejkę Biawar? 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, adam1974 napisał:

Czyli co mam zmienic?wydajnosc podajnika?

Oczywiscie. Moc chwilowa wyswietlana na plumie jest zafalszowana.

Histereze h2 ustaw na 2°C, h1 na 1°C

8 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Temp. Zadana kotła przy pracy z buforem jest ignorowana przez sterownik.  Piec sam się nie włączy nawet jak ostygnie do kilku stopni.

Dokladnie. Masz ustawione podniesienie od CO i CWU o 7 °C. Ustawisz zakonczenie ladowania na 70 to zadana na kotle sama sie zmienia na 77.

8 godzin temu, adam1974 napisał:

 

 

IMG_2255.JPG

 

 

 

Podejrzewam, ze bufor ladujesz bezposrednio i nuie masz wymiennika ciepla pomiedzy kotlem i buforem. Zaznacz te opcje wtedy na nie. To wszystko zaburza.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie zmienilem na 8 kg/h

Panel pokojowy zamowilem z piecem.Panel byl zafoliowany razem z piecem a piec byl wyskany z Biawara wiec raczej  firmowy. Naklejki chyba nie bylo.

Histereza H2 byla na 2C. A H1 bulo na 3 wiec zmienilem na 1C

Wymiennik ciepla ustawilem na -nie.

Na zdjeciu osiagniete temperatury,piec sie wygasza. Oraz histereza H2 i H1 

Histereze kotla mam 30C rozumiem ze to  moze zostac

 

51A67BC2-580C-4763-A836-316FC0F7B0CD.jpeg

5362C0DD-8B36-47FD-A7A1-C926A20E123A.jpeg

3C341033-2A3F-450C-831D-315F27301FAE.jpeg

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp masz ok.

Panel jest firmowy pluma. Podpytaj serwisanta albo w Biawarze czy przypadkiem soft do niego nie powinien być robiony po Biawara. Poznać to można po obrazku kotła na panelu.

Histereze ja bym zmienił na h1- 5 a h2 na 2.

Ja mam odpowiednio 6 i 2

Nie widzę powodu pracy kotła na pełnej mocy do tak wysokiej temp.

Podczas ładowania bufora temp kotła i tak stoi na ok.63 stopnie. Dopiero jak bufor się sporo podgrzeje to temp kotła zaczyna wzrastać.  Przy końcówce ładowania bufora odbiór ciepła jest dużo wolniejszy. Przy takiej histerezie jak ja mam kocioł i tak prawie dochodzi do zadanej.

Ile litrów masz bufor? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel pokojowy byl w worku razem z dokumentami. Na panelu jest widoczny kociol. Bufor 750litrow.

Nie wiem czy zmieniac ta histereze H1 i H2.bo oare pistow wyzej padla inna propozycja.

0A0135DB-E042-444D-9C46-7999E3A28936.jpeg

20AB2171-EC20-4326-B1F8-D80EA1F9B034.jpeg

181419D4-F8B3-47AA-96A6-76359284C8ED.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z histereza zrób jak uważasz, weź tylko pod uwagę instalację. Ja mam prawie identyczną jak Ty.

A co obrazka kotła to porównaj ten co masz na panelu kotła z tym co masz na panelu pokojowym.

Wydaje mi się że powinny być takie same, ale mogę być w błędzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Histereze ja bym zmienił na h1- 5 a h2 na 2.

Ja mam odpowiednio 6 i 2

To juz takie niuanse. Mialem koledze zaproponowac jak sie ogarnie z podstawami. Ja u siiebie ustawilem ze pod koniec ladowania bufora przechodzi od razu na 30% z pominieciem 50%.

H1 H2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1974, napisz jak to dziala po zmianach. Jak ci sie bufor laduje i rozladowuje. Czy masz ustawiona pogodowke ( obecnosc czujnika na zewnatrz). Jakie temperatury Ida na obieg. Bo przy obecnosci panelu pokojowego mozna by to calkiem fajnie zgrac. I palic na tyle ekonomicznie na ile sie da.  Pamietaj, ze z pelletu na dnie zbiornika bedzie ci sie zbieral pyl. Najlepiej po kazdym zbiorniku pozbyc sie tego pylu z dna. Na dole rury podajnika masz taka blaszne przykrecona dwiema srubkami. Lekko odsuwasz do gory i pyl zlatuje. Tylko nie wyciagaj tego zbym mocno zeby rura podajnika sie nie oproznila z elletu  i kociolnie odpali sie  pozniej. Duza ilosc pylu zaburza rownomiernosc podawania pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 jaki masz zbiornik pelletu? Ten wyglądem przypominający piec? Jeśli tak to on ma chyba trochę inną konstrukcję.  Ja u siebie nie zauważyłem żadnych blaszek. Jest tylko takie "gniazdo" do rury podajnika i jedynie co to można to obrócić w zależności od strony kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, adam1974 napisał:

Zgodnie z odpowiedzia  na moje pytanie w poscie #446 i PW kupilem Biawar 20/100 touch. Do tego panel pokojowy.Komin frezowany,wlozony wklad z nierdzewki no i przy kotle zalozone rck.Jaka mam ustawic max temperature ladowania bufora?Na smieciuchu ladowalem do ponad 100C a obecnie wckotle Biawar widze ze max,temp. robocza to 85C . Teraz mam kociol ustawiony na 61C a ladowanie bufora od spadku gory ponizej 40C a max temp bufora 57. Piec i tak chodzi do zadanych 61C. Po uruchomieniu przez instalatora firmowego zmienialismy ustawienia kilkukrotnie telefonicznie,jak i pozniej jeszcze poprawki z przedstawicielem -serwisantem Biawara.A to dlatego ze kilka ustawien zesmy na poczatku nie zgrali.pozniej piec sie zapalal mimo ze bufor byl zaladowany. Przez te ok 5 dni piec wciagna mi z 6 workow peletu grzejac bufor do ponad 80C. A na zewnatrz temperatury ponad 10 stopniowe.

Teraz mam ustawione 61C i od ok godz 9 do 18 mam zmniejszone grzanie na kaliryfery do minimum tj do 20C na noc leci ok 30-33C 

Ile moge optymalnie podniesc temp zadana kotla i na ile ustawic ustawienia bufora? 
Dlaczego kociol osiaga moc max15kW? 
Pale obecnie berlinkiem,popiol brunatny. 
Ogolnie piec powinien chodzic na max tj 20kW,nagrzac bufor na maxa i sie wylaczyc. A u mnie jakby nie ustawic to grzeje max 15kW potem spada poprzez 10 do 5kW.
Pisze z telefonu wiec troche skladnia pomieszana;)

Tak jak napisałem w moich poprzednich postach kolego, badając swój kocioł doszedłem do wniosku że Nasze Pelmax'y osiągają max mocy, tj. 20kW przy temp kotła ustawionej na 71 stopni celcjusza.  W moim przypadku (celowo piszę w moim bo mogę palić innym pelletem niż Ty), podniesienie temp kotła > 72 stopnie nie zwiększa już mocy, natomiast jak zadam temp 70 stopni - to po 15 minutach kocioł generuje już 19,6 kW mocy. Przy 68 stopniach to już tylko 18kW mocy.  Ty masz ustawione na 61 stopni, więc nie dziw się skąd czasy pracy kotła na różnych mocach.  

Na powrocie kotła masz mieć zagwarantowane 55 stopni i w przypadku bufora to wg mnie KONIECZNOŚĆ.  Ja ładuję bufor do niskich temp (celowo), i powrót mam co najwyżej letni (przynajmniej w początkowej fazie ładowania). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podpowiem..., ale uwaga... Wiąże się to ze skasowaniem wszystkich ustwień... 

W sterowniku jest bateria, która jest odpowiedzialna za podtrzymanie pamięci w razie braku zasilania. Wyjęcie jej na chwilę powinno zresetować wszystko od nowa. Także przed takim ruchem należy wył sterownik z zasilania i zapisać wszystkie ustawiania na jakich pracuje kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.