Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Umywalki nie przeniosę bo już płytki zrobione i przyłącza. Po prostu z niej trzeba zrezygnować. Pisałem wcześniej o przeniesieniu cwu na strych. Pomysl z kosmosu ale do zrealizowania. Orientujecie sie jak w takim przypadku z ciśnieniem wody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym. Ja do tego tematu teoretycznie podchodzę. Bojler byłby zaraz nad kotłownia. Dom mamy parterowy z dachem kopertowym. Nie planujemy poddasza. Będzie po prostu strych, taka graciarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest głęboki na 95cm. A ile jeszcze potrzeba odsunąć od ściany by wpiąć czopuch itd?

Da radę zamontować dwa termostaty pokojowe? Jeden w salonie z podłogówką a drugi w sypialni z grzejnikiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

A policzyłes ile rur musisz na ten strych poprowadzić? Z czego 4/5 musisz porządnie ocieplić i to nie pianką 6-9mm tylko znacznie grubiej.

Popieram. Chyba że wepniesz się gdzieś w pion łazienkowy o ile łazienka i kuchnia jest obok siebie żeby nie stosować cyrkulacji. 

PS. Jeszcze woda z sieci musi być na strychu. Do tego super ocieplenie bojlera wchodzi w grę. 

PS2. Ogólnie zbyt dużo kombinacji raczej przy tej opcji. 

 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz czyli lepiej nie montować pokojówek? Wtedy piec czyta temp otoczenia z tego co wnioskuję? Czy pogodowo? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim rodzinnym domu bojler był na strychu przez 20 lat i powiem Ci że nie jest to najlepsze rozwiązanie - zwłaszcza jak bojler pęknie - pewnie to były innej jakości zasobniki ale pomieszczenie poniżej do remontu.  Pomyśl jeszcze nad zasobnikiem CWU wiszącym np. BIAWAR QUATTRO W-E 150.7 Wymiennik C.W.U. z wężownicą 24702

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 Pisałem o takim module w innym temacie da sygnał do grzania z obojętnie z którego czujnika i uruchomi pompę tylko w tym pionie.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli musi mieć osobne obwody co do sterowania :)

Mało kto robi kilka obwodów CO z reguły jest jeden na podłogówkę albo na grzejniki lub dwa w podziale na podłogówkę i grzejniki.

ewentualnie sterowanie na belce rozdzielacza elektrozaworami, ale to dochodzi sterownik i siłowniki.

 

Ja osobiście nie widzę potrzeby stosowania termostatów pokojowych zwłaszcza przy kotle na paliwo stałe.

Sterowanie pogodowe mieszacza, dobranie odpowiedniej krzywej do najzimniejszego pomieszczenia, a reszte pomieszczeń to albo regulacja przepływami w podłogówce, albo zawory termostatyczne na grzejnikach, albo jedno i drugie. Wszystko wyregulować tak, aby nie wyłączać pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem pracy start stop ewentualnie stosowanie jej tylko przy przegrzaniu.Tutaj to już wszystko zalezy od modulacji kotła na niskiej mocy i nie wychładzaniu zładu w szybkim tempie tylko przedłużenie tak jakby dogrzewania pomieszczeń na wyższej mocy.Moim zdaniem generuje to duże oszczędności.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ale przypomnę. Mam dwie sypialnie w których są grzejniki (osobny obieg), oraz podłogówkę rozłożoną na ok. 70mkw podłogi co dało 8 obwodów spiętych w rozdzielacz z mieszaczem i pompa. Czyli inst mieszana. Zastosuje bufor ew sprzeglo. Zastanawiam się czy dawać termostaty pokojowe. Jeden w głównym pomieszczeniu z podłogówką a drugi w sypialni. 

IMG_20200104_122934.thumb.jpg.8dbc1a963c7a16e9729d6cc47aa129ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, arturwin87 napisał:

Zastanawiam się czy dawać termostaty pokojowe. Jeden w głównym pomieszczeniu z podłogówką a drugi w sypialni. 

nie.

oprócz kosztów niewiele zdziałasz.

 

ten 3D termostatyczny przy podłogówce to nie zda egzaminu, chyba, ze będziesz często latał i przestawiał we zależności od pogody.

grzejniki czym sterujesz? Masz tam jakąś grupę pompową?

W Twoim przypadku taki schemat byłby optymalny

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze żadnego sprzętu. Jestem tu na forum by złapać trochę wiedzy i wykorzystać to przed zakupami. Dzięki za schemat. 

Gdzie wpiąć drabinkę łazienkową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem.

Od początku :

Mam rozprawadzona podłogówkę i zasilenie do dwóch grzejników. Zdjęcie to rozdzielnia która znajduje się w garderobie. W kotłowni mało miejsca więc pomyślałem o garderobie. W kotłowni mam rurki zasilenie powrót grzejników oraz rurki do podłączenia rozdzielni na podłogówkę. Teraz szukam kotła który by to ogarnął trochę od d... strony, ale pisałem już o tym w innym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, arturwin87 napisał:

Gdzie wpiąć drabinkę łazienkową?

równolegle z grzejnikami

15 minut temu, arturwin87 napisał:

Mam rozprawadzona podłogówkę

czyli zdjęcie Twoje. ten termostatyczny przy pompie podłogówki sprawi Ci trochę kłopotu.

A chociaż masz tam doprowadzony jakiś kabelek z kotłowni do czujnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Czyli wszystkie grzejniki równolegle, ok. W łazience też jest podłogówka więc po prostu termostat na grzejnik?

Ad2. Czemu problem? Taki jest oryginalny zestaw. 

Ad3. Jaki kabelek? Mam tylko przewód zasilający doprowadzony do kotłowni. W skrzynce nie robiłem gniazda 230v.

Fachowiec starej daty, obiecał ze wszystko będzie ok. Jego nie bedzie, problemy widocznie będą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, arturwin87 napisał:

Ad2. Czemu problem? Taki jest oryginalny zestaw. 

bo nie masz możliwości sterowania np pogodówką. sam mam termostatyczny przy podłogówce, ale na szczęście dodatkowo grzejniki z grupa pompową, wiec mam mniejszy problem, ale i tak muszę co jakiś czas zmienić temp zasilania podłogówki w zależności jaka pogoda jest na dworze. Dzisiaj dałbym taka sama grupe pompową jak do grzejników.

10 minut temu, arturwin87 napisał:

Ad3. Jaki kabelek?

do czujnika temperatury 2x0,5mm2 lub jak dalej to 2x0,75mm2. Chodzi o czujnik 17 z rysunku co wstawiłem. W Twoim przypadku umieszczasz go bezpośrednio na belce rozdzielacza.

Jak kupisz kocioł ze sterownikiem pluma, to miałbyś możliwość sterowania pompą

19 minut temu, arturwin87 napisał:

W łazience też jest podłogówka więc po prostu termostat na grzejnik?

tak, ale nie koniecznie, w praniu się okaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak wstawię ten kabelek i doprowadzę go do kotła to będzie ok? Czy jeszcze muszę coś zmienić w tej mojej rozdzielnicy? Mam jeszcze możliwość. Między kotłownią a garderobą jest łazienka. W łazience nie mam jeszcze glazury. Wiercę otwór w ścianie na kabelek i puszczam pod płytkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, jak chcesz sterować pompą to musisz mieć dwa kabelki. Jeden 3x1mm2 lub 3x1,5mm2 do zasilania pompy i 2x0.5 lub 2x0.75mm2 do czujnika. Oba wpiete w sterownik. 

Natomiast jeśli tam masz zasilanie 230V do pompy i chcesz nim zasilać pompę , to żaden kabelek nie jest juz potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.