Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakaz Palenia Węglem W Krakowie,a Może I W Małopolsce


henryk1953

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak zniosą to linie energetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł uważam za *** bo:

1) jeżeli prąd będzie tańszy niż inne źródła to ludziska same na własny koszt pozmieniają instalacje

2) jeżeli to będzie prąd tylko w drugiej taryfie to ustabilizuje to obciążenie sieci

 

 

pomysł uważam za zły bo:

1) w latach 90 ludzie sami przechodzili na gaz bo był tani a dalej wiadomo

2) w latach 00 ludzie sami instalowali kotły olejowa dalej wiadomo

3) w latach 10/20 ludzie będą sami instalowali kotły elektryczne i bufory ciepła i tu pytanie czy historia zatoczy koło ?

 

Co do jakości powietrza to pewnie trzeba przeprowadzić bilans zysków i strat. Może się okazać, że taniej i lepiej jest dokonać modernizacji linii energetycznyc które będą służyć nam i naszym dzieciom niż doraźnie przeprowadzać akcje wymiany kotłów itp które w skali kraju mają pewnie podobe koszty.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policzmy :),

http://www.pse.pl/index.php?dzid=77

w godzinach szczytu maxymalny pobór mocy w wczoraj to: 25GW

w godzinach 22-6 bezpiecznie jest przyjąć 20GW 

zatem delta pomiędzy max i min to 5GW które można spożytkować na cele grzewcze.

 

http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5485/6/9/1/zuzycie_paliw_i_nosnikow_energii_w_2014_r.pdf

w tym dokumencie na stronie 8 podają zużycie węgla na poziomie 72,8mln ton gdzie na gospodarstwa domowe przypada 14% tj ~10mln ton.

10mln ton po przeliczeniu na kwh (przyjąłem 1kg węgla to 4kwh) wychodzi 10mln * 1000kg *4kwh = 40Gkwh tyle gospodarstwa domowe spalają w domach.

sezon grzewczy trwa od października do marca zatem mamy 6 miesięcy tj 180dni.

Zatem 40Gkwh/180dni = to daje na dzień zapotrzebowanie 0,22GWh/dzień średnio. W styczniu będzie więcej w marcu dużo mniej.

Podsumowując jeśli nie popełniłem jakiś rażących zaniedbań to w zasadzie nic nie trzeba robić, żeby wyeliminować węgiel z gospodarstw domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za ,a nawet przeciw z tym że producenci kotłów węglowych powinni dostać dotację na przebranżowienie .Tak jak dostawali górnicy czy rybacy nie można przecież Was wylać z kąpielą.Nasze społeczeństwo potrafiło przejść większe przebudowy ,proces powinien być stopniowy i rozpocząć się z końcem ubiegłego wieku.Wiecie jaka kasa idzie na 500+ a Ci ludzie mogli by budować bloki energetyczne (jak w latach 50) czy zwijać kable.Fabryki teraz służą jako magazyny dla chińskich fabryko-pałatek, a żułtek kasę zbija na gównie i wykupi cały świat za czapkę ryżu. Tak mnie wzięło złe to się rozmarzyłem . poz.Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lini przesyłowych mamy na ponad 40GW mocy wytwórczych stabilnych na 36GW czały czas trwa rozbudowa sieci ,a np wczoraj w szczycie zużywaliśmy 25GW i aby prąd był tańszy to trzeba go  dużo zuywać ,ja szarpie ponad 14MWh rocznie średnio 35gr za kWh wiec nie ma sie co zastanawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4676-0-11435800-1481738088_thumb.jpg

dla potwierdzenia przesyłam rachunek i naprawdę nie ma sie co bać prądu to najlepsze najzdrowsze i jak sie dobrze pomyśli to najtańsze źródło Energi

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym się bardziej (niż możliwości wytworzenia tej mocy) obawiał możliwości jej dostarczenia. U mnie np. w ciągu dnia jak włączę czajnik 1,8kW to przygasa światło. Jak ktoś uruchomi "krajzegę" czy spawarkę inną niż "wirówkę" to zwykłe żarówki migają. Na tym transformatorze jest około 25 domów (rozdzielonych już na 3 fazy). Domów ocieplonych jest może 5. 95% z tych domów ma 200 m2 powierzchni.

 

Pytanie czy taki "drut" jak jest da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie mieszkasz ale zgodnie z ustawa kazde gospodarstwo domowe moze mieć przyłączone do 40kW mocy i taka sama moc może tez wysłać z energi zielonej ,jesli po zgłoszeniu do zakładu energetycznego nic sie nie dzieje że masz spadki napięć to pozostaje prokuratura ,rzecznik praw konsumenta i oraz instytucje związane z ochroną środowiska bo instalacja  zasilająca nie pozwala Tobie ekologicznie ogrzewać domu np prądem  .Gwarantuje że w 30 dni będziesz miał prąd jak trzeba .

u nas jak tylko sie władze zmieniły w 2008 roku to poczyniono tyle ze teraz nic nie przygasa i na telefon sie moc załatwia w przeciągu 7 dni masz warunki zwiększenia mocy i następnie   umowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oni sie zajmą wszystkim co jest na papierze i dobrze uzasadnione  ale zaczynami od energetyki

czyli zgłoszenie ,wniozek o załozenie rejestratora na tydzien czasu ,jesli sa uchybienia na napieciu przed złączem to interweniują jesli nie ma lub sa w zakresie to jest protokół że jest ok i daję gwarancję że jesli na rejestratorze wyjdzie że sa zbyt duze wachniecia to strach im nie pozwoli nie wykonać zmiany w instalacji/sieci

no chyba że to RWE bo to to jakis dziwny twór jest ale i tak podlega pod to samo prawo

Pamietajcie wymagać dociekać i nie dawać sobie wcisnąć kitu że ktoś ma kabelek za cienki lub że linki stare ,jak stare to wymienić ale to trzeba wymagać

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie mieszkasz ale zgodnie z ustawa kazde gospodarstwo domowe moze mieć przyłączone do 40kW mocy i taka sama moc może tez wysłać z energi zielonej ,jesli po zgłoszeniu do zakładu energetycznego nic sie nie dzieje że masz spadki napięć to pozostaje prokuratura ,rzecznik praw konsumenta i oraz instytucje związane z ochroną środowiska bo instalacja  zasilająca nie pozwala Tobie ekologicznie ogrzewać domu np prądem  .Gwarantuje że w 30 dni będziesz miał prąd jak trzeba .

u nas jak tylko sie władze zmieniły w 2008 roku to poczyniono tyle ze teraz nic nie przygasa i na telefon sie moc załatwia w przeciągu 7 dni masz warunki zwiększenia mocy i następnie   umowę

Ostatnią umowę mam z 2001 roku - moc przyłączeniowa 16,5 kW. Może na mocy ustawy należy się więcej - w to nigdy nie wnikałem.

 

Tym niemniej nie chodzi mi o prawo tylko o faktyczny stan linii energetycznych i ew. koszty. Może lepiej wiesz, jaka moc byłaby potrzebna, żeby np. w nocnej taryfie nagrzać tak piece akumulacyjne, żeby przez cały dzień przy np. -10 stopniach potrafiły w miarę nagrzać nieocieplony dom 200 metrów kwadratowych.

 

Ja obawiam się, że skoro niecałe 2kW z czajnika powoduje spadek napięcia (żarówka tradycyjna ciemnieje), a jak jeszcze włączę np. toster to jest jeszcze o 1 stopień ciemniej to nie wiem czy da się z tego naładować piece akumulacyjne.

 

I jeżeli do prokuratury nagle zgłosi się np. 5 mln ludzi, bo kupili piece na prąd i ciągle nie mają prądu to może i sąd zasądzi, ale czy taki np. Tauron to pociągnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym psem, co panie on jeszcze nikogo nigdy nie ugryzł.

Zależy gdzie i dla kogo. Tydzień temu powiało, pośnieżyło i 300 tys. luda bez prądu.

U nas generalnie przerw praktycznie nie ma, ale ostatnio np. się zdarzyło w ciągu 3 dni 2x po 4-8 godzin. W sumie w dzień. Tym nie mniej wciąż zastanawiam się co by się stało jakby te 20-kilka domów z "naszego" transformatora zechciało się ogrzewać prądem.

 

P.S. Nie obawiajcie się. Admin forum jest zabezpieczony UPS'em (na około 24 godziny razem z kotłem - ale w razie czego odłączę kocioł i będę w kurtce moderował ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym psem, co panie on jeszcze nikogo nigdy nie ugryzł.

Zależy gdzie i dla kogo. Tydzień temu powiało, pośnieżyło i 300 tys. luda bez prądu.

 

Nie ugryzł,bo pewnie był szczepiony :D,my też powinniśmy przyjąć szczepionkę na zdrowy rozsądek...(odnośnie prądu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak potwierdzam przyjąć zdrowy rozsadek i przejść w 100% na prąd

źródło stabilne  ,bezpieczne ekologiczne tanie i przede wszystkim nikt na energii elektrycznej Cie nie oszuka jest to jedyna energia ktora jest zawsze dokładnie mierzona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem

http://www.bankier.pl/wiadomosc/ME-zakonczylo-prace-nad-ustawa-ograniczajaca-import-wegla-3629915.html

De facto oznacza to dodatkowy zarobek dla Rosjan, bo będą sortować u siebie. Pół biedy, jakby dodali konkretne zapisy na temat jakości paliw, choćby w sprzedaży detalicznej, np. maksymalnej zawartości siarki czy popiołu. Nie było by to konieczne, gdyby pośrednicy się trochę ogarnęli z marżami. Zobaczcie:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w-sierpniu-po-raz-pierwszy-srednia-cena-wegla,135,0,2174855.html

Średnia cena węgla energetycznego dla kopalni to niewiele ponad 200 zł (ja wiem, że rozliczenia z elektrowniami to inny świat, ale to tylko połowa wydobycia). Jednocześnie

http://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-przecietnej-sredniorocznej-ceny-detalicznej-1000-kg-wegla-kamiennego-w-2015-r-,53,3.html

Komu zostaje te 560 zł na tonie? Nie podpada to pod ustawę antylichwiarską? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może to się zmieni , podobno mają jakiś rządowy projekt aby prąd w taryfie nocnej był totalnie tani , przebąkują coś o 11 groszach za kw , a to już taniej niż wszelakie paliwa , policzyli że prąd z elektrowni truje 10 razy mniej niż spalanie w domowych kotłach 

Tak tylko nie wspominają w tych materiałach że żeby ogrzać dom prądem to elektrownia (węglowa) wyprodukuje od 5 do 10 razy więcej CO2 :blink:

 

A tak ogólnie to wynika z tego że tanie ogrzewanie już było... dlaczego?!?

1. bo teraz jak zachęca ludzi tanim prądem i uda się uzależnić od prądu indywidualne gosp. to będzie można następnie podnieść cenę+podatki w prądzie. Te 11 gr za kWh to też prąd będzie dotowany (bo chyba nie myślicie że to jest realna rynkowa cena)

2. Jak już wszędzie będzie ogrzewanie na prąd zakaże się w gminach palenia węglem i in. stałymi. A po podwyżce cen prądu (tak jak to było z olejem i gazem) nie będzie już drogi powrotnej :( (ok mylę się, będzie ale po zapłaceniu podatku od komina...;)

3. Za te pieniądze wydane przez Polskę na poprawę jakości powietrza, energetyka zmodernizuje sobie sieć i jeszcze wzmocni swoje lobby. Żegnajcie więc producenci kotłów, zduni, kominiarze i handlujący opałem... nikt (z rządzących) nie będzie po Was płakał.

4. Zwykłym ludziom zostaje tylko konkretna termomodernizacja i inwestycje w fotowoltaikę...

 

ps. żeby tylko tą kasę jaką na tym zarobią wydali na elektrownie jądrowe, oraz badania naukowe i produkcję ogniw słonecznych. Chyba że fuzja jest za rogiem...?

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

musisz wiedzieć że prąd w nocy to prawie odpad :D  a tak na serio to tak czy siak na noc nie da rady zmienić mocy elektrowni bo ona pracuje non stop z taką samą mocą ale nikt tego prądu nie chce oczywiście w tych cenach co są , jak obniżą cenę to pewnie ludzie w to pójdą ale masz rację że potem kiedyś to sobie odbiorą tak *** ten rynek niestety działa , chyba że zapisali by to w konstytucji 90-cioma procentami głosów :lol: ale przy tej targowicy ? :o

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce cena w hurcie  na 2017r ma wynosić   40E x 4,5zł =180 zł za 1MWh takie są prognozy http://elektroenergetyka.pl/upload/file/2016/4/Gabrys_kwiecien_2016.pdf   więcej można poczytać jak kogoś interesuje .poz. Hermogenes     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co bysmy nie pisali to i tak jesteśmy rok w D ....  mogliśmy mieć juz zamontowanych ponad 1GW fotoogniw ludzie sie za tym zabijali i co wyszło ??? - dobra zmiana , za ta enerią poszło by ogrzewanie elektryczne termomodernizacje i ogólny dobrobyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się tak nie da nie możesz być nawet o krok przed prominentem jak ONI się nachapią wtedy mogą się karmić inne ryje, oczywiście do następnej jedynie słusznej zmiany.poz.Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.