Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakaz Palenia Węglem W Krakowie,a Może I W Małopolsce


henryk1953

Rekomendowane odpowiedzi

Mały wycinek wrażliwych danych z strony, którą zapodał @henryk1953.

 

 

,,,,Ostrzeżenia:
 
Pył PM10
Dzisiaj, jutro i pojutrze na obszarze Zakopanego zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny.
Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia. ,,,,
 
 
ps.
Proponuje zajrzeć do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie ( a także innych województwach)  http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/
 
Możemy przeanalizować sobie dane z poszczególnych godzin doby, miesiąca, czy roku.
Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kto teraz ponosi koszty za te "skutki uboczne". 

poczytaj sobie o wielkich zakładach takich jak puławy, petrochemie, grupy azoty itp itd....

W odległości 10km odemnie jest wysypisko, 3lata temu zmienili system odgazowywania i wiesz jak czasem potrafi śmierdzieć?

itp itd. 

cały czas stawiam pytanie kto zapłaci za zmienę ogrzewanie oraz za koszty ogrzewania. 

Podam jako przykład, że w nowych blokach już sie nie prowadzi instalacji gazowych do indywidulanych mieszkań. Tylko rura zbiorcza do kotłowni wspólnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dynamika zmian naszego najbliższego otoczenia na wschodzie i NA ZACHODZIE, kompletnie mnie zaskakuje, wydarzenia o których jeszcze pięć lat temu nie pomyślałbym nawet po czteropaku i dobrym skręcie ludziom o odrobinie wyobraźni każe bardziej mysleć o zasypowcu z grawitacyjną instalacją, dobrym kominie i piecokuchni, niż o gruntowej, czy też powietrznej pompie ciepła i braku komina w domu. Już nie wspomnę o własnej studni i kawałku uprawnej ziemi. Historia zatacza koło i raz są okresy wielkiego freundschaft'u, a raz jest zawierucha. Wielki freundschaft powoli się kończy i te cudownie ciepłe zimy też w końcu się skończą....

Dlatego też wbrew brukselskiemu związkowi radzieckiemu i jego komisarzom zachowałbym tak na wszelki wypadek własny przemysł wydobywczy, bo jeszcze nie wiadomo, czy za naszego życia pociągów nie będą ciągnąć parowozy a w chałupach nie trzeba będzie hajcować wunglem i drewnem.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tani olej opałowy, gdzieś w latach '90. I co ? Nic, szybko zdrożał, likwidowano osiedlowe olejowe kotłownie.

 

Niedawno przy sporym mrozie zabrakło u nas prądu przez parę godzin. Jako że ciągnę grawitacyjnie, zupełnie nam

to w domu nie zaszkodziło przy ogrzewaniu.

Tak w ogóle to z lekka dziwię się, że posiadając takie zasoby węgla, jakoś nie rozwinięto u nas szeroko pojętej przeróbki

węgla. Sam fakt, że tak niewiele osób używa koksu jako opału, jest dla mnie kuriozalny. Na dobrą sprawę większość

kotłów górnego spalanie nadaje się wyłącznie do opalanie koksem.

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tani olej opałowy, gdzieś w latach '90. I co ? Nic, szybko zdrożał, likwidowano osiedlowe olejowe kotłownie.

 

Niedawno przy sporym mrozie zabrakło u nas prądu przez parę godzin. Jako że ciągnę grawitacyjnie, zupełnie nam

to w domu nie zaszkodziło przy ogrzewaniu.

Tak w ogóle to z lekka dziwię się, że posiadając takie zasoby węgla, jakoś nie rozwinięto u nas szeroko pojętej przeróbki

węgla. Sam fakt, że tak niewiele osób używa koksu jako opału, jest dla mnie kuriozalny. Na dobrą sprawę większość

kotłów górnego spalanie nadaje się wyłącznie do opalanie koksem.

Coś tam próbują robić w tym kierunku.

http://tvn24bis.pl/surowce,78/blekitny-wegiel-alternatywa-dla-tradycyjnego,604354.html

Ale administracyjnie tez można było coś zrobić -no ale zaczęli od zakazu spalania węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne przyczyny nadmiernej emisji( w domowych kotłowniach) to złe konstrukcje kotłów i ich przewymiarowanie.Jeśli chodzi o inne przyczyny smogu to np. brak obwodnic w dużych aglomeracjach.     http://niewygodne.info.pl/artykul6/02713-Niemiecka-hipokryzja-w-spr-CO2.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj ta propagandę:

http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-10-20/niepewna-przyszlosc-energetyki-weglowej-w-niemczech

I to -jak to w Polsce  zamyka się tylko  elektrownie.

http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/st,33,335,tr,145,0,0,0,0,0,budowane-i-planowane-elektrownie.html

Poczytajcie o parametrach technicznych tych bloków energetycznych ,o ich sprawnosci i zmniejszeniu emisji CO2 w stosunku do tych starych. 

Problemem są tak na prawdę elektrownie opalane węglem brunatnym. 

Ale watek założyłem nie po to aby dyskutować o problemach energetycznych w Niemczech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ciekawi mnie jedna rzecz związana z zakazem palenia węglem w Krakowie.Jak to jest, że kiedyś ileś lat wstecz, gdzie uważam kotłów na węgiel było więcej jakoś nikt nie widział tego magicznego smoga.

I jak to jest z tymi badaniami podanymi w Tvp Wiadomości, gdzie w porównaniu z innymi dużymi miastami Europy stężenie czegoś tam w powietrzu jest wielokrotnie większe w Krakowie.

Czy to aby nie jest zwykła propaganda?

Ja rozumiem i wiem co znaczy zadymienie okolicy.Sam to nieraz wyczuwam,chociaż mieszkam w małym mieście.

Dla mnie to dosyć dziwne,żeby nie mówić że podejrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest podejzane ,poprostu trzeba wprowadzić  zakaz jak przed 89r sprzedazy wegla jak sie nie ma kotła do tego wegla

kiedyś żeby kupić miał to trzeba było mieć np szklarnie i kocioł z podajnikiem (ruchomym rusztem ) dzis idzie przecietny smiertelnik kupuje na składzie miał ,muł flot dolewa do tego stary olej albo inne smieci z tym miesza i do kotła i to jest problem

lekartwo na to wszytko

totalny zakaz sprzedazy miałów  mułów flotów  i kotłow co sie zwą miałowcami i gdyby teraz te kotły wszytkie wygasić to jutro mamy najczystrze powietrze w europie

Edytowane przez automatyk
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tego co działo się w mojej okolicy mogę powiedzieć tak, do końca lat 80 była jakąś polityka prowadzona w zakresie ogrzewania domów. Systematyczna gazyfikacja i dość niskie ceny gazu skłaniały wielu do ogrzewania w ten sposób domów. Ci co nie mieli gazu to zazwyczaj palili koksem, rzadziej węglem. Mułem węglowym w domach prywatnych nie palono.

W latach 90 ze względu na cenę większość przestała palić gazem i przerzuciła się na muł węglowy rzadziej węgiel. Koks też był bardzo drogi.

Z tego powodu powietrze  jest bardzo złe w Bielsku-Białej. Gdyby stację monitorującą zanieczyszczenia umieszczono w innym miejscu a nie tak jak obecnie czyli na wzgórzu a od zachodu jest szeroka obwodnica to pomiary byłyby dużo gorsze, szczególnie w dolinach gdzie jest dużo domów prywatnych.

Taki zakaz jak w Krakowie jest moim zdaniem chory bo każdy opał można spalać dobrze lub żle. Ciekaw jestem czy wszystkich mieszkańców Krakowa będzie stać na zaproponowane rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ]A kto ich się bedzie pytał? Zrobią tak jak z gazowymi :

 

Podobnie będzie z kotłami na paliwa stałe  Już pracują nad tym aby od 2018r można było produkować i sprzedawać na terenie UE ,tylko kotły klasy 5
Tyle tylko ze w Krakowie zgodnie z uchwała nawet 5 nie przejdzie.
 Zwróćcie uwagę jak do tego przygotowują się w innych krajach ,a jak w Polsce.

kotly-atmosferyczne-juz-niedlugo-znikna-z-rynku.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco zamieszania z mojej strony.

 

Sambor to był projekt Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 2015.11.12 (chyba wersja B ). http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9081206,bedzie-nie-tylko-zakaz-palenia-weglem-drewnem-tez,id,t.html

Natomiast to co uchwalono dnia 2016.01.15 na Sejmiku Województwa Małopolskiego nieco się różni od wersji projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja wprowadzic ogolnie testy spalin wiec juz nie bedzie wycinaniem kata czy dpf a kazdy przeglad auta ma byc online z danym urzedem wiec nie bedzie sie dalo nic sciemnic przez diagnoste. Co do palenia w piecach powinni wszedzie zakazac. Ewentualnie na ekogroszek bo to co ludzie pala w smieciuchach to jest tragedia nie da sie oddychac. Ja nie mieszkam w krakowie. W latach 90 duzo ludzi przeszlo na gaz ale jak to w polsce bywa ceny szly z roku na rok do gory i w porownaniu z paleniem weglem to bylompoprostu nie oplacalne.

Edytowane przez blachaxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachowanie polskich władz można porównać do niezrównoważonego ćpuna na głodzie.

Był okres gdzie ludzie masowo instalowali kotły olejowe :), jak ten bum osiągnął znaczące rozmiary to wporwadzono akcyzę....

teraz nagle sraczka bo trujo... w sklpach można kupić kocioł 30kw do ocieplonego domu 100m2.... to jest dramat.

Najgorsze i tak moim zdaniem są kominki bo jezeli sa one traktowane jako źródło ogrzewania to jest równoznaczne z wędzarnią drewna w okolicy.

Generalnie dziwię się polskim władzom, że tak łatwo dają się wodzić za nos wszelkiej maści lobbystom....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) można zapoznać się z:

 

UCHWAŁA Nr XVIII/243/16 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

 

http://bip.malopolska.pl/umwm/Article/get/id,1159347.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parodią jest rozniez to że ludzie biedni co kozystają z pomocy MOPS a jest ich sporo to dotacje lub zapomoge (zwał jak zwał ) dostają tylko do węgla natomiast jesli ktos kto kozysta z pomocy a ma gaz w domu to pomoc mu sie nie nalezy i jak tą patologię urzedniczą wytłumaczyć ???

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w zamian? To będzie taka klęska organizacyjno-wizerunkowa Gminy Miejskiej Kraków, jakiej uchwałodawca sobie nawet nie wyobraża.

Skądże znowu klęska. Że biedaki pozamarzają? Nie będzie słychać, media będą chwalić, że tak zdecydowanie zawalczono ze smogiem :)

 

Ale serio: jest tzw. Lokalny Program Osłonowy czyli dopłaty do kosztów ogrzewania z tak dobrym hajsem, że nawet jakby dziurawą lepiankę ogrzewać prądem, to się to skalkuluje. Problem w tym, że ten program potrwać ma tylko do 2022 roku. Co potem? Nie wiem, ale się domyślam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.