Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko OK. Jezeli pogodowka nie obniza temperatury na kotle to jest wporzo. A jaka masz temperature powrotu? U mnie po prostu modernizowalem instalacje i zamontowalem niezalezny sterownik zaworu 4D.

Ok teraz rozumiem, pogodówka sterowana ze sterownika pieca nie obniża temperatury na kotle, tylko steruje poprzez zawór 4D temperaturą wody, która idzie na grzejniki w zależności jaką mam ustawioną krzywą pogodową. Ja na podstawie prób dobrałem tak krzywą pogodową, aby w domu było minimum te 21 - 21,5 stopni. Jak mi się robi za ciepło w domu to w ruch idą zawory na grzejnikach lub obniżenie temperatury zadanej przez pogodówkę na sterowniku pieca. W sterowniku pieca mam taką funkcję: obniżenie procentowe temperatury po zadziałaniu termostatu pokojowego. Np. przy 0 stopni na zewnątrz, pogodówka daje wodę na grzejniki 40 stopni jeśli sterownik pokojowy nie osiągnął zadanej 21 stopni. Jeśli osiągnął to sterownik pieca obniża temperaturę CO o tyle o ile ustawiłem ten parametr, a więc jeśli mam ustawione w tym parametrze obniżenie o 10 procent to z 40 robi mi się 36 stopni, jeśli mam ustawione obniżenie na 20 procent to na grzejniki idzie woda już o temperaturze 32 stopni. Więc mam możliwość regulacji na dwa sposoby. Odnośnie temperatur to jest tak. 66 zadana, dobija 67, powrót 48-50, grzejniki teraz 38. Mam nadzieję, że za bardzo nie skomplikowałem tego procesu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mam  skonfigurowany uklad na podobnej zasadzie. Z tym ze obnizam w przypadku dogrzania pomiesczen nie procentowo tylko o 7 stopni.

I jak ci sie to sprawdza? Ekonomika itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżylem nadmuch z 4 na 3 ( w skali 0-12) i skrecilem pompkę na 1 i co zauważyłem... pięc podciąga temperaturę po osiągnięciu 50 'C do ok 55'C i powoli schodzi ta temperatura.Zauważyłem,moim zdaniem,ze po obniżeniu nadmuchu i zmniejszeniu pompki piec dłużej utrzymuje temperature .... może pomogło tez opiankowanie prawie wszystkich rur w kotłowni ...

Po tych zmianach tez piec schodzi trochę niżej do 44-45 i nie wiem czy tak nisko powinien schodzić z temperaturą ,chyba,ze z powrotem nadmuch na 4 ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  skonfigurowany uklad na podobnej zasadzie. Z tym ze obnizam w przypadku dogrzania pomiesczen nie procentowo tylko o 7 stopni.

I jak ci sie to sprawdza? Ekonomika itd?

Uważam, że ten mój sterownik nie jest zły, funkcjonuje to poprawnie jeśli oczywiście rozpoznasz to wszystko, a ja myślę, że tak prawie  już mam to ogarnięte. Druga sprawa, jak paliłeś          ( mówię teraz o sobie)  przez naście lat w zwykłym piecu, gdzie trzeba było latać co jakiś czas i dokładać, a tu teraz przesiadłem się na coś innego, co można poustawiać w miarę i chodzi 24h to jest już dużo lepiej. Spalanie w tym sezonie mam na poziomie 16 kg na dobę/średnio. Jest to pierwszy poważny sezon więc zliczam. Moja "szopka" jest technologicznie  z początku lat 90 z poprawkami  tzn. ściana 3 warstwowa, od zewnątrz 12cm cegła silikatowa, 10cm  wełna i dalej 25cm siporex. Tynk tradycyjny. Okna PCV z lat 90. Dach mocno spadzisty ocieplony 18 wełna + 2 styropian. Garaż w domu, drzwi garażowe i wejściowe drewniane. Łącznie grzeję jakieś 140 metrów. Zbiornik CWU 140 litrów-46 zadana. Reasumując zdaje sobie sprawę ze strat jakie ponoszę w chwili obecnej. Okna do wymiany to raz i ten garaż w domu masakra. Jadę na Klimoszu Duo NG stalowym, bez rusztu wodnego  ze sterownikiem RT-16 i powiem, że cieszę  się, że nie zdecydowałem się na żeliwniaka. Piec oczywiście za duży, ale jak to mówią Polak mądry po szkodzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Obniżylem nadmuch z 4 na 3 ( w skali 0-12) i skrecilem pompkę na 1 i co zauważyłem... pięc podciąga temperaturę po osiągnięciu 50 'C do ok 55'C i powoli schodzi ta temperatura.Zauważyłem,moim zdaniem,ze po obniżeniu nadmuchu i zmniejszeniu pompki piec dłużej utrzymuje temperature .... może pomogło tez opiankowanie prawie wszystkich rur w kotłowni ...

Po tych zmianach tez piec schodzi trochę niżej do 44-45 i nie wiem czy tak nisko powinien schodzić z temperaturą ,chyba,ze z powrotem nadmuch na 4 ...?

Sprawdz najpierw uszczelnienie retorty dopiero dalej mozna cos kombinowac. Druga sprawa to podtrzymanie, podawanie i nadmych w podtrzymaniu. Kluczowa jest tu wysokosc kopca.

 

Piec oczywiście za duży, ale jak to mówią Polak mądry po szkodzie. :)

No. Tez mam 15 kW. Ale w 2007 roku nie bylo slabszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po obniżeniu nadmuchu na 3 kopiec troche poszedł do góry i moim zdaniem jest ok. ,płomień w kopcu pali się normalnym ,żółtym płomieniem ,czyli nie brakuje mu powietrza ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro sprawdzę i dam znać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec sprawdzony ,znowu sukces ... na 24 godziny kocioł pochłonął mi ,,tylko''- maksymalnie  20 kg :), nie wiem,czy ,,pomogło'' ocieplenie wszystkich rur w kotłowni- łącznie  18 m ? mam jeszcze w garażu do ocieplenia 15 m rur 2'' , nie wiem ,czy to tez ocieplać ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No widzisz. Piwo mozesz postawic :) A co znaczy, ze sprawdzony?  I te rury w garazu, to jaka funkcje spelniaja? No i caly czas nie napisales czy masz kolnierz palnika uszczelniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wiszę Tobie duuuuuuźe piwo ,a jeśli chodzi o sprawdzony piec ,to miałem na myśli ,,zbadanie,, możliwośći spalania ekogroszku ,przy tych ostatnich ustawieniach kotła.Rury ,które posiadam w garażu to rury,które ,,łączą,, ogrzewanie z górą czyli z poddaszem ,gdzie posiadam 4 grzejniki.

Kołnierz palnika ,nie mam jeszcze niestety uszczelniony ,po prostu muszę wygasic pięć a teraz większość czasu jesteśmy poza domem.

Czy te rury w garażu mam zaizolowac tymi ,,piankami,, ?

Czy w moich warunkach mogę zejść jeszcze ze spalaniem ekogroszku ? Ocieplenie domu styropianem min.10 cm ...

Czy zawór 4 D ,pomoże mi w zmniejszeniu spalania ekogroszku ? Podobno,jak mam na grzejnikach zamontowane regulatory-termostaty danfoss to pomaga zawór 3D a nie 4 D ...?juz sam nie wiem co myśleć ,jest tyle opinii w internecie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Te uszczelnienie retorty to sprawa podstawowa( link do fotorelacji ci podalem). Jezeli okazaloby sie ze uszczelniona nie jest( silikon 1200 stopni lub fabryczny sznur co rzadziej wystepuja) to z nadmuchem bedziesz musial jescze troche zejsc. Bo bedzie sie palilo jak w kuzni. Ta czynnosc jezeli konieczna i sprawi ze na bank zejdziesz ze spalaniem. Co do rur w garazu.To jezeli nie musisz tam grzac to warto zaizolowac. Zwlaszcza, ze strata na tym odcinku powoduje nizsza temperature w grzejnikach na poddaszu.

 

Ocieplenie domu da efekt bez dwoch zdan. Warto przy okazji inwestycji zapakowac okna z trzema szybami i w tym przypadku koniecznie z nawiewnikami. Jezeli zdecydujesz sie na okna zastosuj tzw cieply montaz.. Tzn. montujesz okna na rowno z istniejacym murem. Zakladasz ocieplenie a parapet zewnetrzny lezy tylko na styropianie. Jarzysz co mam na mysli. Takim zabiegiem likwidujesz do minimum mostki cieplne.

 

Zawor 4D z sensownym sterowaniem zapewni ci to ze dla zdrowia kotla zapewnisz mu wyzsza temperature zadana a mieszacz sprzezony ze sterownikiem najlepiej pogodowym zawsze da temp. na obieg taki jaki jest w danej chwili wymagany. Zwlaszcza, ze po dociepleniu bedziesz mial przewymiarowane grzejniki. Tzn zeby zapewnic odpowiednie grzanie beda musialy pracowac na nizszych temperaturach niz obecnie. O tym ze bedziesz potrzebowal wtedy max 12 kW mocy to juz nawet nie wspominam.

 

Byl tu przypadek na forum w ktorym delikwent w super nowoczesnym kotle Ogniwo doprowadzil do sytuacji ze dol kotla przegnil na wylot. Jechal na 45 stopni. Zabil kociol w cztery sezony niska temperatura powrotu.

Ja jestem zwolennikiem utrzymywania wysokiej temperatury na kotle. Pale osmy sezon a cos takiego jak rdza w kotle nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna wymieniałem z niecałe 3 lata temu (niestety na 2-szybowe) i w tym przypadku na razie nie będę ich wymieniał .Wiadomo ,że przy ociepleniu styropianem 10 cm, bedę musiał dać nowe ,,dłuższe,, parapety. Co do montażu tych zaworów to u mnie sprawdzi się 3 D czy 4 D ? bo już sam nie wiem ? ewentualnie,gdzie taki zawór miałby być zamontowany ? Co to temperatury kotła to mam cały czas ustawiony na 50' C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

http://www.defro.pl/a,13,gdzie-zaleca-sie-montowac-zawor-czterodrogowy.html

W linku masz zasade czalania zaworu 4d. Co do 3 D nie bede sie wypowiadal bo nie mam doswiadczen. Ponadto jestem praktykiem a nie teoretykiem. Wazne zeby obieg kotlowy nie byl zbyt dlugi, nie byl wielokrotnie zalamywany . i byl zamontowany na wysokosci wyjscia z kotla. Zawor musi miec najlepiej srednice taka jaka ma kociol na przylaczach. Taki rozwiazanie zapewni grawitacje na obiegu kotlowym( brak koniecznosci zamontowania tam dodatkowej pompki). Jezeli masz termostaty na grzejnikach sensowne bedzie zamontowanie pompki adaptacyjnej.

Kupujesz zawor z silownikiem i jezeli sterownik kotla nie obsuguje zaworu dstawiasz autonomiczny sterownik zaworu i po sprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze - kupiłem dzisiaj do prób 100kg groszku w markecie ot tak dla porównania bo mój jest wilgotny i się zawiesza w pojemniku a ten kupiony okazał się bardziej mokry niż ten , który ja mam. Ma może mniej miału - zobaczymy jak się będzie spalał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dzisiaj rano po prawie dobie palenia takie spostrzeżenia:

- zakupiony groszek był w/g opisu o kaloryczności 22-24 kJ ( cena w Casto 72zł/100kg)

- musiałem skrócić czas podawania z 35s do 27s bo nie dogrzewał na wcześniejszych ustawieniach

- przy tej samej prędkości nadmuchu (przyp. na "4") praktycznie nie ma żadnych spieków

- na pewno większe zużycie - ciekawe na ile dób wystarczy mi to 100kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wyczyszczeniu pieca (wczoraj ok .17) i rozpaleniu go mam problem z uzyskaniem temperatury (ustawionej na 50' C) , kocioł wczoraj podczas rozpalania przy 35'C ,( gdy załączyła się pompa co ) schodził z 3 razy do 26'C ,nie wiem ,czy tak być powinno ...czy mam jeszcze poczekac ,aż piec i mieszkanie sie (dogrzeją)... po prostu nie było nas w domu 2 dni i mieszkanie mocno się wychłodziło .Kupiłem nową partię ekogroszku ....czy to może mieć coś  wspólnego  ?Dzisiaj ok 6 rano było na piecu niecałe 48 'C zobaczymy wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO 60, -5 lub-6*C (nie pamiętam) po dogrzaniu pokojówki czyli 54*C,

załączanie pomp 51*C,

ustawienia PID: (te ciągle jeszcze testuje) Sterownik St-450 z PID

współ. went. -16%,

współ. podawania -30%

zawór 1 (podłogówka ok 100m2): temp na zewnątrz/ temp. na zaworze. -20/36*C, -10/32, 0/28; +10/26;

załączenia pompy powyżej 47*C, obniżanie pokojówki -2*C.

 

Zawór2 (kaloryfery 14szt) : -20*C/50; -10*C/45*C, 0/40*C, +10/36*C.

załączenie pompy powyżej 47*C. obniżanie pokojówki -3*C.

w nadzór piec praktycznie nie wpada, oscyluje wokół zadanej. Czasami spada do 46 na b.krótko. Ochrona powrotu 25*C na obu zaworach. wyłączyłem na ten tydzień bojler. Zobaczymy jakie bedzie spalanie.

 

Wcześniej na całym podajniku wytrzymał wg moich obliczeń 100godzin. Z tym że dogrzał dom z 12*C do 22*C. To też na pewno kosztowało sporo wysiłku, teraz tylko utrzymuje 22*C. Niestety nie wiem dokładnie ile mi wchodzi kg węgla do podajnika, węgiel mam luzem, weszło 17 wiader metalowych. Ile to może być kg węgla ekogroszka ?

Podajnik mam taki:

31b0689e6b632274.jpg

 

No i pozbyłem sie skrapalnie wody w podajniku, najpierw za radą kolegów z forum, brałem węgiel z wierzchu, ale teraz już widzę że nie ma takiej potrzeby bo tak czy inaczej nie skrapla mi się w podajniku nic, więc pewnie węgiel sie sam przesuszył. Otwierałem częściej poprostu tamto pomieszczenie i to pomogło.

Kolego pytanie z innej beczki. Widzę na zdjęciu ze chyba mamy taki sam zasobnik cwu. Mógłbyś podać producenta i model. Mnie to montowali tacy fachowcy ze nie wiem kto to wyprodukował a muszę wymienić anode i nie wiem jak się za to zabrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wyczyszczeniu pieca (wczoraj ok .17) i rozpaleniu go mam problem z uzyskaniem temperatury (ustawionej na 50' C) , kocioł wczoraj podczas rozpalania przy 35'C ,( gdy załączyła się pompa co ) schodził z 3 razy do 26'C ,nie wiem ,czy tak być powinno ...czy mam jeszcze poczekac ,aż piec i mieszkanie sie (dogrzeją)... po prostu nie było nas w domu 2 dni i mieszkanie mocno się wychłodziło .Kupiłem nową partię ekogroszku ....czy to może mieć coś wspólnego ?Dzisiaj ok 6 rano było na piecu niecałe 48 'C zobaczymy wieczorem.

Podnies temp. CO na okolo 70stopni i rozgrzej inastalacje i dom potem zjedz na 65 i bedzie "tanczyl" jak mu zagrasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

po wyczyszczeniu pieca (wczoraj ok .17) i rozpaleniu go mam problem z uzyskaniem temperatury (ustawionej na 50' C) , kocioł wczoraj podczas rozpalania przy 35'C ,( gdy załączyła się pompa co ) schodził z 3 razy do 26'C ,nie wiem ,czy tak być powinno ...czy mam jeszcze poczekac ,aż piec i mieszkanie sie (dogrzeją)... po prostu nie było nas w domu 2 dni i mieszkanie mocno się wychłodziło .Kupiłem nową partię ekogroszku ....czy to może mieć coś  wspólnego  ?Dzisiaj ok 6 rano było na piecu niecałe 48 'C zobaczymy wieczorem.

Dwa dni przerwy to wychlodzone nie tylko powietrze ale i tez mur. Kociol musialby zasowac na pelnej mocy. A ze miales ustawionna nizsza to stad te spadki temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Podnies temp. CO na okolo 70stopni i rozgrzej inastalacje i dom potem zjedz na 65 i bedzie "tanczyl" jak mu zagrasz.

Kolega mie ma mieszacza. Zafundowalby sobie niezdrowa saune.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł tak od ok. 8 rano ,,pracuje'' już normalnie ,dochodzi  ponad 50'C (dom i mury  są  już prawie wygrzane) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MikiQ,  to jest bojler 250L  z podwójną nagrzewnicą  firmy Elektromet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem następną partie eko-groszku i piec pali mi duuuużo więcej niż poprzednio ,a zakup u tego samego sprzedawcy ... 150 kg pochłonął mi w 4 dni -jakas masakra , co miałbym zmienić ,aby piec zaczął znowu normalnie palić ? zmniejszyć jeszcze nadmuch mam na 3 (w skali do 12),czas podawania mam 5s,przerwę między podawaniem mam ustawioną na 37s ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.