Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie ustawienia Junior 10kw + elster lider


arielooopl

Rekomendowane odpowiedzi

Z tymi kodami to jest rużnie i rużni producenci mają swój kod , zadzwoń do firmy elster to ci podadzą fajne goście tam są i kumaci , ja mam kocioł Zębiec z sterownikiem elster i mam kod a po podaniu kodu dopiero widzisz na co stać ten sterownik bo to co teraz widzisz to tylko dla totalnych laików jest ot takie bzdety tylko . podzwoń popytaj o ten kod , ten co ja podałem kilka postów wyżej sprawdzałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kod to 0000

Po wpisaniu kodu i wejściu do trybu serwisowego posiadam opcje ustawienia maksymalnie, pośrednie i minimalne. W każdej z opcji posiadam moc kotła, długość przerwy i nadmuch.

Obecnie przy temp. dodatnich na zewnątrz, działa ciągle na minimalnych ustawieniach w pidzie przez co podaje mi 2.2/ok62-64sec.

Niestety nie wiem jak zrobić aby kopczyk był trochę wyżej. Ręce mi odpadają gdyż co roku coś.

Napisałem dzisiaj post z moim problemem. Gdyż postanowiłem zrobić wydajność podajnika wg instrukcji na YT i pokazało mi 18.9 a fabrycznie mam 13.5. Po wpisaniu nowej wartości kocioł zaczął podawać 1.5/62, więc wróciłem do ustawienia fabrycznego, jednakże boje się, że nie będzie mi pokazywać prawdziwego spalania na dobę :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To producent palnika ustala ile ma podawać węgla podajnik i na przykład u mnie a mam pps 10-15 czyli najmniejszy pancerpol z maxymalnym podawaniem 6,5kg/godz to do maxymalnej wydajności palnika musi podawać 18 sek na 42 sekundy przerwy ale to wcale tak nie musi być bo można to podzielić na części i ja np mam podawanie max 6sek na 35 sek przerwy a minimalne 1,9sek na 20 sek przerwy , tak że wszystko da się ustawić inaczej a co do powietrza to każdy ma inny wentylator i musi sam ustawiać , ja mam 34 Watowy i minimalna to 19% a maxymalna 25 % i pid sam sobie moduluje jak ma potrzebę między max i minimum wszystkiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że walczę z kopczykiem i nie mogę za cholerę go podnieść, jest na równi z retortą być może nawet poniżej.

Próbuje zmniejszać wydajność podajnika, kaloryczność, czas zmniejszać, oczywiście przy każdej zmianie czasu od dobiera podawanie po swojemu w pidzie ale przynajmniej podaje więcej niż zwykle. Jednakże wtedy dochodzi do zadanej i jak się schłodzi poniżej 60 a następnie do 58 załączy się duże podawanie bo chce nadgonić temperaturę i kopczyk nie chce się uformować, a gdzie tu do wysokości 2-3 cm nad retortą. Boje się o ślimak. Pomimo iż spala wg. mnie ładnie, nie robią się spieki to martwi mnie jak widzę kopczyk lekko zapadnięty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończył się mi ekogroszek z Obi i kupiłem ze składu węgla, 28mj.

Wyczyściłem piec, rozpalilem i jak byłem sprawdzić to widzę, że kopczyk był poniżej dyszy powietrza... Ręcznie póki co podałem więcej ekogroszku, by go podnieść i zmniejszyłem korektę powietrza, 

Teoretycznie, ekogroszek powinien być lepszy ze składu niż ten z Obi. To normalne zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wiatru mniej trzeba dla tego nowego węgla , niestety każda zmiana węgla powoduje walkę z ustawieniami , ja jestem zdania ze najlepiej kupić zapas na cały rok , jak już uda się ustawić dmuchawe to cały rok spokoju 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w momencie jak otworzyłem boczną przesłonę wentylatora musiałem zmniejszać wiatr do prawie minimum, ale wtedy ogień był lekko kopcący a kopczyk był lekko poniżej retorty. Teraz próbuję z domkniętą na 90 %. 

zapewne chodziło o to ze kaloryczność z eko z obi jest dużo mniejsza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ilość powietrza należy obserwować indywidualnie na każdym eko, ja kiedyś miałem sztygar i mi spieki się robiły niedopał itp, teraz mam pieklorz od 2 sezonów i jest w porządku. Mam podobny do CIebie sterownik tylko ja mam model elster elider, ale niestety co roku ciężko mi ustawić poprostu nie potrafię, teraz jak pisałem męczę się z zapadającym kopczykiem. Zapewne ostatecznie pogodzę się z tym. Zobaczę jak to będzie jak będzie zimniej. Czasem ciężko o pomoc i trzeba próbować kombinować samemu. 

Ja w odróżnieniu od Ciebie posiadam galmet 12 kw kwp już 3 sezon z tym sterownikiem.

Co roku próbuje zmieniać, ustawiać aby w pidzie pracował dobrze i na koniec sezony czuję rozczarowanie, że ciężko mi tego dokonać, czasami uczę się czegoś nowego, poczytam forum i próbuje. Ogólnie ciężka sprawa dla laików jak my. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma nic ciężkiego wiem coś na ten temat bo też mam sterownik elster i uważam go za rewelacyjny ale jest jedno ale , bez kodu do instalatora a najlepiej serwisanta nic nie zrobicie i tyle a korekty powietrza i kaloryczności za wiele nie dadzą , teraz po bojach początkowych mogę spalać każdy rodzaj ekogroszku od lichego stabka (nie polecam) do węgla typowo koksującego żaden problem ale niestety trzeba wejść w meny serwisanta i tam ustawić minimalne oraz maxymalne podawanie oraz max oraz min powietrze aby pid mógł się poruszać w widełkach przez was ustalonych on nie ma muzgownicy i musi dostać od was w czym ma się poruszać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, arielooopl napisał:

Czyli jak jest bardziej kaloryczny ekogroszek, to potrzebuje mniej powietrza?

Więcej - 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, berthold61 napisał:

Tam nie ma nic ciężkiego wiem coś na ten temat bo też mam sterownik elster i uważam go za rewelacyjny ale jest jedno ale , bez kodu do instalatora a najlepiej serwisanta nic nie zrobicie i tyle a korekty powietrza i kaloryczności za wiele nie dadzą , 

To musi być jakieś badziewie nie sterownik. Kody instalatora, serwisanta, jakie jeszcze kody są potrzebne żeby dobrze napalić ? Brr, wzdrygam się na samą myśl że mógłbym mieć taki sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to producent tego sterownika ma swoje forum. Może tam zadaj pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wchodzę do serwisanta poprzez kluczyc i 0000. Posiadam tam 3 rodzaje: moc maksymalna, moc pośrednia, moc minimalna, w każdej opcji mam 3 podopcje czyli moc kotła, przerwa podawania oraz nadmuch.
Teraz pytanie jak można ustawić te podopcje, proszę podać przykład.
Czy powinienem się interesować tylko max i minimalną opcją. Jakiś punkt zaczepienia aby tworzył się kopczyk i powoli kocioł dochodził do zadanej.5ad8a554a937be1fb410be6ac6dc4012.jpg&key=2ffed9e40f14697604760ed2e2b7f6c78ef8ea9ebe7364d44806ad996affd652809f619d22d875e270ca71f9c786e5ef.jpg&key=0a2d4a6e392740adb13d7348c0b4dc5ecdf06fa800df6472b3ebf83259f87619dbcc913749d950d57c7ddb95ae9012ad.jpg&key=027c1528f95fa44d0b6825adbca33bbfb16fbddcb6a2dccbd382745b3c5812cdcb38f29a120d7f4c9080444d1d66ab9f.jpg&key=cc775cd5a9ffa46828a8a935c5b9b4ab438214b90f6a7f41b61a409b64101549

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


W moim sterowniku nie mogę ustawić minimalnego podawania i maksymalnego gdyż tam moc pokazana jest w opcji minimalnej jako %, zaś w opcji maksymalnej mam możliwość wybrania mocy czyli 12kw,11kw itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Tam nie ma nic ciężkiego wiem coś na ten temat bo też mam sterownik elster i uważam go za rewelacyjny ale jest jedno ale , bez kodu do instalatora a najlepiej serwisanta nic nie zrobicie i tyle a korekty powietrza i kaloryczności za wiele nie dadzą , teraz po bojach początkowych mogę spalać każdy rodzaj ekogroszku od lichego stabka (nie polecam) do węgla typowo koksującego żaden problem ale niestety trzeba wejść w meny serwisanta i tam ustawić minimalne oraz maxymalne podawanie oraz max oraz min powietrze aby pid mógł się poruszać w widełkach przez was ustalonych on nie ma muzgownicy i musi dostać od was w czym ma się poruszać .

Witajcie.

Pozwolę zacytować ten wpis, ponieważ chciałbym prosić o pomoc berthold61, bo myślę że jego wiedza pozwoli mi rozwiązać mój problem. Posiadam ten sterownik przy piecu Zębiec Topaz 17KW, prod. 2020 i mam problem z zarastaniem pieca sadzą, po 5 dniach dość gruba warstwa. Palę ekogroszkiem ze sprawdzonego źródła - 29mJ.
Sterownik mam puszczony w PID, uruchomiony tryb zima, zawór 4-drogowy ustawiony tak, że na dom za pompką puszcza ok 40*C
Moje nastawy:
Temp zadana 60*C
Temp CWU 47*C
Temp załączania pomp 45*C
Podtrzymanie: podanie: 5s/8min
Nadmuch: 30s/40%

Problemy są de facto dwa:

1) Brak utworzenia kopczyka, jest za niski - próbuję cały czas podnieść kopczyk zmniejszając ustawienia kaloryczności opału na sterowniku, aktualnie 26,5mJ, korekcja powietrza +20, inaczej dymi się jak otworzę drzwiczki podczas pracy, a podobno nie powinno i jest niski płomień, moc kotła ustawiona na 100%, klapka na wentylatorze podniesiona na stałe i zablokowana żeby się nie zamykała.
2) Strasznie zarasta kocioł sadzą, po 2 dniach jest sporo, po tygodniu aż grubo, co świadczy o za małej ilosci powietrza.

Jak mam podnieść moc dmuchawy i czy to wystarczy, żeby kocioł nie zarastał?
Jak podnieść kopczyk?

Berthold61, mam kod serwisanta, będziesz w stanie mi coś podpowiedzieć?

W załączeniu foto - płomień podczas pracy i po recznym podniesieniu kopczyka w trybie rozpalania, zdjecia popiołu (i tu ładnie spala co jest dziwne), zdjęcia jak zarasta kocioł po 2 dniach od czyszczenia. Popielnik nie czyszczony tydzień.

Zużycie ekogroszku +- 30kg na 2 doby, grzane około 160m2, ocieplone ściany, nieocieplony dach.

Proszę o poradę.

 

IMG_20201013_223150.jpg

IMG_20201013_223124.jpg

IMG_20201013_223106.jpg

IMG_20201013_223229.jpg

IMG_20201013_223258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zasadnicze pytanie dlaczego nie jedziesz na pid-dzie ? wtedy idzie nad kopczykiem zapanować a w dwustanie tak będziesz miał bo on mimo postoju wypala ekogroszek i masz pusty zapadnięty palnik 

a co do kodów jest ich więcej bo np 55555 u mnie wyłacza halotron a 11111 pozwala na drobne korekty natomiast 521124 pozwala na dosłownie wszystko i nie jest to kod 4-ro cyfrowy tylko 6-cio cyfrowy i o niego się dowiadujcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.