Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa co nigdy się nie wyłącZa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mgboczna

pompa co pracuje w podtrzymaniu

czas przebywania kotła w trybie podtrzymania jest zależny od dwóch rzeczy

od ustawionych parametrów pracy - jesli ustawiona duża moc to kocioł dośc szybko osiągnie zadaną i się odstawi. temperatura moze wtedy rosnąć nawet kilka kilkanaście stopni powyżej zadanej i dopiero po pewnym czasie zacznie spadać. to wszystko oczywiście w powiązaniu z poniższym.

od strat domu- im straty mniejsze tym czas podtrzymania dłuższy i odwrotnie. oczywiście w powiązaniu z punktem wyżej. jak ustawiona będzie mała moc to podtrzymanie będzie krótkie nawet przy niewielkich stratach domu

 

nex

nie porównuj swoich osiągów z nowego dobrze izolowanego domu z przewymiarowanym kotłem do pracy zupełnie innego kotła w innym domu o wyższych potrzebach bo to nie ma sensu.

to że kocioł krótko stoi w podtrzymaniu nie świadczy jednoznacznie u dużych stratach o czym  opisałem powyżej

idąc twoim tokiem rozumowania ja mam stodołę bez okien bo u mnie sie wcale kocioł nie odstawia.

sa tez tacy co prowadzą swoje kotły w dwustanie na tak niskiej mocy aby specjalnie nie osiągały zadanej i proces spalania był ciągły. mimo że mają potrzeby w okolicy 3-4KW 

 

można policzyć z wielkim błędem nie znając przesypu palnika przy założeniu podawania 5g/sekundę że u mgboczna kocioł pracując ciągle spaliłby przy podanych nastawach 49,4kg/dobę bez odstawienia w pracy ciągłej. dąłoby to średnią moc 10,4KW przy weglu 26MJ i sprawności 70%

wiemy jednak że kocioł nie pracuje non stop. praca trwa 20 minut a podtrzymanie 10minut

to wychodzi 40 minut pracy na godzinę i w uproszczeniu przy stałym odbiorze pracę przez 16 godzin i zużycie 32,9kg a to da 6,9KW

to nie jest jakiś straszny wynik dla domu z lat 80-ych bez rewelacyjnego ocieplenia.

jesli mgboczna moze podac dobowe zużycie opału to zobaczymy o ile się pomyliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"sa tez tacy co prowadzą swoje kotły w dwustanie na tak niskiej mocy aby specjalnie nie osiągały zadanej i proces spalania był ciągły. "

 

No jasne i grzebią w ustawieniach przy każdej większej zmianie warunków zewnętrznych. Moim zdaniem najlepiej ustawić dwustan przy maksymalnych mrozach aby pracował poprawnie i tak zostawić. Wtedy przy +10 po prostu będzie długo stał w podtrzymaniu. Jak ktoś lubi grzebać przy piecu o zmieniać nastawy to nie ma problemu, ale ja kupiłem piec z podajnikiem po to żeby się ograniczyć do wybierania popiołu i lądowania węgla i to raz na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też słuszna koncepcja

bo to ma samo grzać a my mamy jedynie nakarmić i wyczyścić

jeśli jednak ustawi się zbyt dużą moc w te mrozy to w okresach przejściowych moze być tej mocy za dużo i stany alarmowe mogą się pojawić i wygaszanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON120777

Witam. Jak już wcześniej pisałem dobowe zużycie wychodzi w granicach 40 kg. Jest to z pewnością dużo ale wina leży zapewne nie po stronie izolacji termicznej domu bo jest on wybudowany w technologi trójwarstwowej (cegła-luka-cegła, w lukę wstrzelona była pianka a na zewnątrz elewacja obłożona styropianem. Dachy docieplane wełną min.) a po stronie starej instalacji c.o. Jest to dom dwupokoleniowy i na razie nic z tym zrobić nie mogę. 

 

 

"sa tez tacy co prowadzą swoje kotły w dwustanie na tak niskiej mocy aby specjalnie nie osiągały zadanej i proces spalania był ciągły. "

No jasne i grzebią w ustawieniach przy każdej większej zmianie warunków zewnętrznych. Moim zdaniem najlepiej ustawić dwustan przy maksymalnych mrozach aby pracował poprawnie i tak zostawić. Wtedy przy +10 po prostu będzie długo stał w podtrzymaniu. Jak ktoś lubi grzebać przy piecu o zmieniać nastawy to nie ma problemu, ale ja kupiłem piec z podajnikiem po to żeby się ograniczyć do wybierania popiołu i lądowania węgla i to raz na jakiś czas.

 

Co do grzebania.

 

Otóż tak się składa, że ta moja nieszczęsna instalacja składa się z dwóch pieców - gazowego i na groszek. Ponieważ piec na groszek ma już prawie 11 lat i jeszcze jest sprawny to szkoda mi go wyrzucić. Dlatego co roku załączam go na dwa -trzy miesiące w celu przepalenia żeby go rdza nie zjadła. I tak też było i w tym roku. Zdarzyło się tak, że załączyłem go dopiero w największe mrozy i nie mogłem sobie z nim poradzić. Teraz jak mrozy odpuściły to wszystko powoli wraca do normy i dlatego tak kombinowałem z nastawami. Przy okazji dużo się od Was dowiedziałem za co raz jeszcze dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym poprosić o podpowiedz w sprawie ustawień kotła, ponieważ przy obecnej pogodzie 0-7 stopni spala mi 30 kg dziennie, wydaje mi sie ze to zdecydowanie za duzo ;/ Posiadam kocio Classic SD DUO 25 kW z zaworem 4drogowym i boilerem 200l , powierzchnia grzewcza to okolo 220 metrów, dom jest ocieplany, grzejniki mieszane nowe ze starymi ( bo nie udalo mi sie wszystkich wymienic przed zima). Przy okazji chciałbym zapytać jaki ekogorszek polecacie. Bardzo prosze o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są straty tego domu- dom ocieplony to dość mgliste stwierdzenie

dla jednego ocieplony to 5cm styropianu marketowego 0,044 a dla innego 20cm grafitowego 0,033

30kg to okolice 7,5KW średniej mocy a to nie jest najgorzej dla powierzchni 220m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów od wtorku wieczora jestem szczęśliwym posiadaczem pieca z podajnikiem na ekogroszek ....przez prawie 2 dni piec,,zjadł ,, mi prawie 100 kg ekogroszku - masakra !!!!!!! Na dworze + 5 .Może ktoś z kolegów podpowie mi jakie błędy popełniłem w ustawieniach pieca.A więc:

-nastawienie kotła 50'

-czas między pod 00 min 30 sek.

-wydajność dmuchawy 06 bieg

-czas przedmuchu 10 s

-czas przerwy w podtrzymaniu 10 min

-krotność 01 nie wiem co to znaczy ?

-czas podawania 12 s

Na Cybuchu lekko zamknąłem ok,25%, miał kupiłem podobno wysoko kaloryczny 28000 kJ,cena 850 zł /t workowany i suchy.Do zasobnika wsypalem równe 4 worki 150kg.W grzejnikach mam regulatory danfoss ustawione na III czyli (wg hydraulika 21'C).W piecu pali się dobrze,jedynie mam dużo oo tzw. Żużlu.

Czytam tu troche na forum ,ze jak dobrze się ustawi piec to powinien dziennie spalić nawet 18 kg....? ,posiadam sterownik do pieca firmy Titanic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z kolegów nie pomoże mi w problemie ....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie są straty tego domu- dom ocieplony to dość mgliste stwierdzenie

dla jednego ocieplony to 5cm styropianu marketowego 0,044 a dla innego 20cm grafitowego 0,033

30kg to okolice 7,5KW średniej mocy a to nie jest najgorzej dla powierzchni 220m

Witam. Dziekuję za pomoc. Cieżko mi powiedzieć dokładnie jakim styropianem był ocieplany dom, ponieważ nie ja go budowałem. Przeraża mnie fakt że gdy przy takiej temperaturze spala 30 kg, to jak będzie przy -20. Chciałbym jeszcze zapytać o ekogroszek. Bo kupuje dla próby na razie big fire, ktory ma rózne opinie ale nie spala mi sie zupełnie. Jest duzo niecałkowicie spalonych bryłek, czy mogę to zmienić ustawieniami kotła czy raczej wymienić ekogroszek ? Może jakieś Pan poleca? Dziękuję bardzo za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kocioł osiąga zadaną to wydłużaj przerwę podawania

jesli ma problem z osiąganiem zadanej podnoś nadmuch- problem to dla mnie praca powyżej 1,5 godziny w takich jak teraz warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pojawił się kolejny problem a mianowicie wilgoć w pojemniku. Zauważyłem ,że nie do końca obsypuje mi się groszek w pojemniku a na ściankach jest coraz więcej wilgoci. Czy jest to wynik wilgotnego groszku (chociaż był kupiony w maju i składowany luzem w pomieszczeniu- garażu) czy przyczyny są inne . Proszę o wasze spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną jest wilgotny węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ze skladowany luzem? Na "kupie" vel "hałdzie"? Z moich tegorocznych obserwacji wnioskuje ze eko nie ma szans doschnac glebiej niz ok 20cm od powierzchni. Jak owieralem worek to niezaleznie od tego jak dlugo by on stal schnela tylko wierzchnia warstwa wegla. Teraz rozsypuje cienka warstwa w kotlowni i schnie az za bardzo (pyli przy zaladunku). Może zbieraj wegiel tylko po wierzchu a reszcie pozwól wyschnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam piec z podajnikiem cieplomax z pleszew 15kw ze sterownikiem argon 3 ekogroszek.piec spala mi 10 workow po 25 kg na tydzien wiec to chyba za duzo.ustawienie na piecu mam takie jak na kartce dolaczonej do sterownika.dotychczas maz sie zajmowal piecem ale wyjechal za granice i zostalam z tym sama.dom 80 m parterowy nie podpiwniczony okna plastiki nowe dom ocieplony styropianem obnizone sufity i podwyzszona podloga w laziece grzejnik drabinka plus podlogowka w reszcie domu po jednym grzejniku panelowym a w salonie dwa.piecem ogrzewam tez wode baniak 100 l bodajze.czy ma moze ktos taki piec albo pomysl na ekonomiczniejsze ustawienia.z gory dziekuje i pozdrawiam milena

post-67311-0-43835900-1455028081_thumb.jpg

post-67311-0-70734500-1455028116_thumb.jpg

post-67311-0-37679700-1455028172_thumb.jpg

post-67311-0-94570500-1455028191_thumb.jpg

post-67311-0-07024900-1455029016_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom a już taki nieład w kotłowni. Ogrzewasz 80m2 do jakiej temp w domu. Rozumiem że spalanie dobowe 35kg, to stanowczo kilkukrotnie za dużo. Opisz jak wygląda temp na piecu, jaka temp powrotu, jak się pali w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piec na eko mam od marca 2015r tak, że palę w nim tak naprawdę pierwszy sezon. Zalety: na okrągło ciepło w domu w porównaniu do zwykłego pieca, ciepła woda bez problemu, dużo mniej obsługi jak w poprzednim piecu i ogólnie jestem na TAK. Problem: różnorodność opału od tego samego dostawcy. Niestety tam, gdzie mieszkam jest tylko do kupienia Ekoret z "Katowickiego Węgla" tj. chyba kopalnia Wesoła jeśli się nie mylę, a jeśli tak proszę mnie sprostować. Moje wrażenia: eko kupione latem luzem - prima sort paliło się super, środek zimy sylwester zakup workowanego, który był wysuszony w kotłowni - spieki koksowe - tragedia, a na zewnątrz - 15, później kupiony znów worek - ekstra, teraz znów problem spieki koksowe. Czytam forum i walczę ze spiekami, wydłużam czas między podaniem węgla, trochę pomaga, ale do końca nie wiem co robić może jakaś pomoc :) (na prawdę przeczytałem wiele wątków na tym forum ) i wiem, że węgiel o wysokim RI potrzebuje czasu na palniku więc idę w tym kierunku, ale czy to dobry kierunek tego do końca nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....wydłużam czas między podaniem węgla, trochę pomaga, ale do końca nie wiem co robić może jakaś pomoc :) (na prawdę przeczytałem wiele wątków na tym forum ) i wiem, że węgiel o wysokim RI potrzebuje czasu na palniku więc idę w tym kierunku, ale czy to dobry kierunek tego do końca nie wiem .

Oprócz wydłużania przerwy podawania zmniejsz również nadmuch tak aby płomień był "spokojny". Przesłony na wentylatorze przysłoń na 80%.Spróbuj podawać np 5s, przerwa 40 lub 50s.

Też mam eko dość spiekalny, Ri powyżej 20 i po korekta pali się bez problemów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nie jest nowy i dalej trwa w nim remont to po pierwsze,temp zadana to 45 czasem 48 stopni w domu panuje temp 23,24 stopnie a gdzie mam sprawdzic jaka temp jest na powrocie ?a w piecu pali sie roznie raz jest idealnie a raz groszek jak by nie nadaza z rozpalaniem sie i okropnie dymi i nie moze nabrac temp zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wydłużania przerwy podawania zmniejsz również nadmuch tak aby płomień był "spokojny". Przesłony na wentylatorze przysłoń na 80%.Spróbuj podawać np 5s, przerwa 40 lub 50s.

Też mam eko dość spiekalny, Ri powyżej 20 i po korekta pali się bez problemów. Pozdrawiam.

Podawanie 5 s, przerwa 38, nadmuch 113 w skali od 20-230 i powiem, że nie jest tak tragicznie. Przysłona na razie całkowicie otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna jednoznacznie określić czy ten nadmuch jest duży czy mały nie znając wydajności wentylatora, jego progu sprężu i sposobu napowietrzenia palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na noc przerwę na 42 sekundy, przy podawaniu 5 sekund. Nadmuch pozostawiłem jak wcześniej i o dziwo dopala dobrze. Na razie nie chcę kombinować dalej i poczekam dzisiejszy dzień i noc, zobaczę co będzie jutro rano. Jeśli będzie ok to co próbować schodzić z nadmuchem w dół  czy pozostawić takie ustawienia jak teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.