TIMON120777 Opublikowano 13 Grudnia 2011 #101 Opublikowano 13 Grudnia 2011 25kg/dobę spalalem poprzedniej zimy w swoim domu gdy nie umiałem palić. Ty masz nowy dom który musi wyschnąć To nie jest zły wynik i będzie się zmniejszac powoli. Skup się na ustawieniu prawidłowego spalania a oszczędzanie będzie jak się chałupka wygrzeje i wyschnie. Daj mi 2 dni czasu to Ci spróbuję termometr załatwić i wysłać szkodza 90zł wyrzucać jeśli można mniej dużo mniej Cytuj
lukbok Opublikowano 13 Grudnia 2011 #102 Opublikowano 13 Grudnia 2011 ja myślę że w tym leży problem iż te palniki są po prostu zbyt dużej mocy bez możliwości zmniejszenia poniżej jakiegoś poziomu. Myślę że pomogły by jakieś nakładki np z otworem o mniejszym przekroju i mniejszej ilości otworów nadmuchowych na okres przejściowy no i dmuchawa o znacznie mniejszej wydajności rzędu 100m3/h to by zupełnie wystarczyło niestety musimy się męczyć z tym co mamy :( zastanawiam się co wywalczył bregho Jest jeszcze jedna rzecz o której nie wspominaliśmy, a z którą mam problem. Mianowicie chodzi o temp. podajnika. Ze względu na niski nadmuch (i wysoką temp. zew.) temp. podajnika dochodzi do 65 st. C. Może to w niektórych sterownikach wzbudzać alarm. Oczywiście temperatura ta nie jest wynikiem obniżenia się żaru, a ciepłem przekazywanym z retorty. Cytuj
bregho Opublikowano 13 Grudnia 2011 Autor #103 Opublikowano 13 Grudnia 2011 25kg/dobę spalalem poprzedniej zimy w swoim domu gdy nie umiałem palić. Ty masz nowy dom który musi wyschnąć To nie jest zły wynik i będzie się zmniejszac powoli. Skup się na ustawieniu prawidłowego spalania a oszczędzanie będzie jak się chałupka wygrzeje i wyschnie. Daj mi 2 dni czasu to Ci spróbuję termometr załatwić i wysłać szkodza 90zł wyrzucać jeśli można mniej dużo mniej wielkie dzięki TIMON ale prawdę mówiąc to nie chciałbym Cię fatygować a z drugiej strony głupio jest mi teraz w sklepie odmówić Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #104 Opublikowano 14 Grudnia 2011 jak chcesz. mnie to nie będzie nic kosztowało poza minutą w sklepie i może 2 na poczcie ale skoro masz zamówiony to ok. Daj znać jak zamontujesz jaki poziom temperatury masz Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #105 Opublikowano 14 Grudnia 2011 (edytowane) Dla zainteresowanych propozycja termometru- bimetaliczny z kapilarą ten akurat długości 100mm- mniej więcej połowa średnicy rury wylotowej montaż przy pomocy wiertła 12 oraz silikonu do 1200stC czas pracy 5 minut, koszty w zależności od źródła zakupu. efekt - świadomość wielkości straty kominowej(orientacyjna mocno oczywiście na podstawie temperatury spalin) oraz poziomu temperatury spalin bregho Mam nadzieję że mogę jako pogląd na sprawę w Twoim wątku to zamieścić??? Edytowane 14 Grudnia 2011 przez TIMON120777 Cytuj
perek Opublikowano 14 Grudnia 2011 #106 Opublikowano 14 Grudnia 2011 ustawienia obecne to 10s, 65s, 20% - na razie. na palniku troszkę lepiej, ale spalanie wychodzi mi ok. 25/dobę bregho ja obecnie spalam ok. 30 kg na dobę i naprawdę nie wiem już co zrobić, żeby te spalanie zmniejszyć... Jak czytam forum to ludzie przy nieocieplonych domach mają mniejsze spalanie. Niby stosuję sie do zasad kolegi TIMONA, pieca nie gonię ostro, tylko powoli, nadmuch mam prawie minimalny, spieki tworzą się ale to wina groszku (i tak jest lepiej niż było na początku)... Ale ilość spalanego węgla ciągle mi spać nie daje... Czy to wina instalacji, czy ustawień na kotle... Nie mam pojęcia... Także bregho ja chciałbym dojść do 25 kg/dobę, więc myślę, że przy Twoim nowym domu to spalanie nie jest złe... Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #107 Opublikowano 14 Grudnia 2011 perek zrób mi zdjęcia Twojego kotła jak on jest podłączony bo na stronie producenta za boga nie mogę tego znaleźć Może problem tkwi w sposobie jego wpięcia w instalację??? nie widzę tam też sposobu rozprowadzenia wody czy sa to oddzielne układy czy jeden wspólny. możesz na swoim watku albo na priv żeby nie śmiecić tutaj Może coś urodzimy wtedy Cytuj
perek Opublikowano 14 Grudnia 2011 #108 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Ok, jak wrócę do domu to zrobię parę fotek i wyślę na priv. Cytuj
mirekm71 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #109 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Mam maly staz wiec nie chce kogos wprowadzic w blad ale caly czas probujecie na podawaniu 5 sek. Jak ja ustawialem takie podawanie to palilo sie srodkiem jak z palnika a boki byly zimne i jednoczesnie mialem mala moc, spieki i niedopalony wegiel. Full opcja. Poprawilo sie jak ustawilem podawanie 11/100. Teraz testuje 13/120 czyli minimalnie mniejsza porcja. Kopiec zaczal sie zapadac to ustawilem nadmuch z 20 na 19% i juz jest wysoki. Zaobserwowalem, ze podczas krotkich podan przy malym nadmuchu palnik sie zabijal popiolem i weglem spieczonym jak i niespalonym. Przy dlugim podawaniu nastepuje przemieszanie zawartosci palnika, powietrze dojdzie szerzej i plomien lepiej dopali wegiel. Nigdy nie obserwuje plomienia po wprowadzeniu zmian tylko po 12-24 godzinach, kiedy na produkuje troche popiolu i mozna cos stwierdzic. Kiedy przychodze po kilku godzinach w popielniku jest minimalna ilosc popiolu to wiadomo, ze jest on efektem spalania w poprzednich ustawieniach. Cytuj
perek Opublikowano 14 Grudnia 2011 #110 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Kolego przez 2 tygodnie testowałem ustawienia na podawaniu 10 sek. Miałem 10/120 sek, 10/118, 10/119, 10/130, 10/131, przez te 14 dni przetestowałem wiekszość ustawień na podawaniu 10 sek i bylo chyba jeszcze gorzej niż jest teraz. Przede wszystkim było wieksze spalanie (dlaczego??? - nie mam pojęcia...) Więc od niedzieli wróciłem do podawania na 5 sek. i ogólnie rzecz biorąc szybciej dochodzi mi do zadanej... Do TIMON120777: Link do zdjęć wysłałem ci na priv... Cytuj
mirekm71 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #111 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Hm. Wieksze spalanie? A jakies roznice w plomieniu czy tylko popiol gorszy? Szybciej dochodzi do zadanej to chyba plomien lepszy? Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #112 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Mam maly staz wiec nie chce kogos wprowadzic w blad ale caly czas probujecie na podawaniu 5 sek. Jak ja ustawialem takie podawanie to palilo sie srodkiem jak z palnika a boki byly zimne i jednoczesnie mialem mala moc, spieki i niedopalony wegiel. Full opcja. Poprawilo sie jak ustawilem podawanie 11/100. Teraz testuje 13/120 czyli minimalnie mniejsza porcja. Kopiec zaczal sie zapadac to ustawilem nadmuch z 20 na 19% i juz jest wysoki. Zaobserwowalem, ze podczas krotkich podan przy malym nadmuchu palnik sie zabijal popiolem i weglem spieczonym jak i niespalonym. Przy dlugim podawaniu nastepuje przemieszanie zawartosci palnika, powietrze dojdzie szerzej i plomien lepiej dopali wegiel. Nigdy nie obserwuje plomienia po wprowadzeniu zmian tylko po 12-24 godzinach, kiedy na produkuje troche popiolu i mozna cos stwierdzic. Kiedy przychodze po kilku godzinach w popielniku jest minimalna ilosc popiolu to wiadomo, ze jest on efektem spalania w poprzednich ustawieniach. To że my ustawiamy palniki z mała ilością podawanego opału nie oznacza że jest to jedyna słuszna droga. jeśli Twoja metoda działa to tak trzymaj. jeśli przy niewielkim podawaniu miałeś takie objawy mogło być kilka czynników nie tylko zła ilość podawania i czas przerwy, być może opał wymaga ze względu na inna kaloryczność innej ilości powietrza i czasu na spalenie??? tego nie wiemy. :( :( :( bregho zakup termometru możliwy dopiero po nowym roku. wczoraj mieli ostatnią dostawę od tego klienta więc kupuj w swoim źródle Cytuj
Pieklorz Opublikowano 14 Grudnia 2011 #113 Opublikowano 14 Grudnia 2011 (edytowane) Masz rację, że trzeba zwiększyć ciśnienie. Ale jeśli wentylator przy niskich obrotach go nie wytwarza to lipa. I chyba nic nie da zwiększenie oporu. Moim zdanie trzeba aby wentylator wytwarzał dobre ciśnienie przy małych obrotach (i małej wydajności). Mógłby się ktoś wypowiedzieć, kto się zna na wetylatorach, bo moja wiedza w tym zakresie jest niska. Zadzwonię dzisiaj do Ewmar-mess. Ja mam wentylator rv13 Z drugiej strony jeśli Twój sposób przynosi efekt to czemu nie spróbować. Zatykałeś te otwory wg rysunku który podałeś? Silikonem? Mniejszą wydajność mają m.in.: RV-13AMs (silnik 40W) ale ta dmuchawa nie pracuje z każdym sterownikiem. WPa07 (silnik 34W) ale ta dmuchawa również nie lata z każdym sterownikiem Timon RV-14 to tania dmuchawa, ma mniejsza wydajność, ale jej silnik to wredna masa. Też nie nadaje się do każdego sterownika Lukbok przypomnij mi jaki masz sterownik. ps. nie myślałem, że mnie takie doświadczenie spotka, ale walczyłem ze zbyt małym palnikiem do kotła i domu... to jest dopiero masakra jak wygasa a leciutka zmiana podania (1sekunda) lub powiększenie szczeliny o jakiś 1-2mm powoduje już rosnące spieki.... za ciula palnik nie chce się palić i gaśnie po 2-4godzinach........ 1sekunda w dół i palenisko się zapada i gaśnie, jedna w górę jest w miarę dobrze a jeszcze jedna w górę rosną spieki i podnosi aż deflektor.... Nastawy tak abstrakcyjne, że szczęka opada... szkoda słów... to dla domku 60-70m2 i kociołka o max. mocy 10kW... ehhh nic więcej nie mówię.... jutro zmieniam na nieco większy palnik i zobaczymy..... Edytowane 14 Grudnia 2011 przez Pieklorz Cytuj
perek Opublikowano 14 Grudnia 2011 #114 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Hm. Wieksze spalanie? A jakies roznice w plomieniu czy tylko popiol gorszy? Szybciej dochodzi do zadanej to chyba plomien lepszy? Dokładnie tak! Nie mam pojęcia od czego to zależy i dlatego tak się dzieje... Różnice w płomieniu też są. Przy dłuższym podaniu bardziej kopciło, teraz dużo mnie kopci... Miałem wrażenie że piec przy dłuższym podaniu strasznie się męczy zanim dojdzie do zadanej, przy krótszym podaniu pracuje jakoś inaczej... może już wymyślam :lol: :) :D ale nie wiem czemu mam takie wrażenie... Cytuj
mirekm71 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #115 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Ja mam chyba dlatego takie podawanie, bo moj palnik duzo powietrza podaje na dole. Jak mam krotkie podawanie to wypalony popiol na dole palnika nie chce pozwolic sie wydmuchac. Jak podaje dluzej to jest swiezy opal i latwiej sie pozbyc tego, co juz sie spalilo. Cytuj
lukbok Opublikowano 14 Grudnia 2011 #116 Opublikowano 14 Grudnia 2011 Mniejszą wydajność mają m.in.: RV-13AMs (silnik 40W) ale ta dmuchawa nie pracuje z każdym sterownikiem. WPa07 (silnik 34W) ale ta dmuchawa również nie lata z każdym sterownikiem Timon RV-14 to tania dmuchawa, ma mniejsza wydajność, ale jej silnik to wredna masa. Też nie nadaje się do każdego sterownika Lukbok przypomnij mi jaki masz sterownik. ps. nie myślałem, że mnie takie doświadczenie spotka, ale walczyłem ze zbyt małym palnikiem do kotła i domu... to jest dopiero masakra jak wygasa a leciutka zmiana podania (1sekunda) lub powiększenie szczeliny o jakiś 1-2mm powoduje już rosnące spieki.... za ciula palnik nie chce się palić i gaśnie po 2-4godzinach........ 1sekunda w dół i palenisko się zapada i gaśnie, jedna w górę jest w miarę dobrze a jeszcze jedna w górę rosną spieki i podnosi aż deflektor.... Nastawy tak abstrakcyjne, że szczęka opada... szkoda słów... to dla domku 60-70m2 i kociołka o max. mocy 10kW... ehhh nic więcej nie mówię.... jutro zmieniam na nieco większy palnik i zobaczymy..... Ja mam zwykły PLC (swobodnie programowany). Obecnie zaprogramowałem go jak ST-37. Co do wentylatora to mogę zastosować dowolny, którego prąd jest w zakresie od 100mA (ok. 23W) do 5A . Do regulacji obrotów używam regulatora prądu rp7 firmy lumel. Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #117 Opublikowano 14 Grudnia 2011 pieklorz Ja się dopiero niedawno połapałem że rv14 jest słabsza- wcześniej byłem przekonany że to rv12 ma mniejszą wydajność- cały czas nauki zbieram i na forum i na żywo. Wiem jedynie że mój kocioł jest do mojego domu za duży- po termomodernizacji myślę że wystarczyłaby jakaś 15-a ale kupiony jest ten i musi wytrzymać i ja z nim do jego końca. Pozostaje mi wyciągnąć z niego tyle ile się da w kierunku na dół z mocą. Nie umiem jej liczyć ale wiem jakie są kierunki zman w górę i w dół. Myślę że jedyne co mi zostało do zrobienia ale raczej nie nastąpi to zmniejszenie otworu palnika tak by wchodziła mniejsza ilość opału i była mniejsza ilość otworów nadmuchwych ale odlew nie wchodzi w grę zaś kombinować z jakimiś opaskami to dopiero na wiosnę chyba jak go wygaszę moze spróbuję????? Cóż za cudo ogarnąć próbowaleś??? Cytuj
bregho Opublikowano 14 Grudnia 2011 Autor #118 Opublikowano 14 Grudnia 2011 bregho Mam nadzieję że mogę jako pogląd na sprawę w Twoim wątku to zamieścić??? no problem Ty tu rządzisz Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 14 Grudnia 2011 #119 Opublikowano 14 Grudnia 2011 O NIE :o Ja tylko staram się pomóc ;) Cytuj
Pieklorz Opublikowano 16 Grudnia 2011 #120 Opublikowano 16 Grudnia 2011 Timon koronę gołą idzie jakoś załatwić. Wówczas powiercisz czy zrobisz nacięcia w/g własnego widzi-mi-się. Musisz jednak na 100%wiedzieć, czy palnik w Twoim kotle to oby na bank jest brucer..... Cytuj
TIMON120777 Opublikowano 16 Grudnia 2011 #121 Opublikowano 16 Grudnia 2011 Timon koronę gołą idzie jakoś załatwić. Wówczas powiercisz czy zrobisz nacięcia w/g własnego widzi-mi-się. Musisz jednak na 100%wiedzieć, czy palnik w Twoim kotle to oby na bank jest brucer..... wygląda identycznie a czy stąporków kładzie oryginał czy nie to nie wiem tego niestety. na ich stronie nawet słowem że to brucer nie wspominają tylko że żeliwny ale kto ich tam wie??? bo ja nie mam pojęcia Bardziej myslałem raczej o odlaniu podobnej korony ale z mniejszym światłem otworu którym eko na świat wychodzi niż o robieniu samych otworów w dowolnym miejscu. Uważam że ten palnik za duży jest i mniej eko już nie zużyję :( że tak do silnika porównam - 3 litrowy musi dostać więcej paliwa niż 1,4 żeby wogóle chciał pracować i chyba tutaj leży problem??? a może się mylę???? Nadal kombinuję z nastawami dodatowo ale mam do wyboru albo dobrze spalony węgiel albo długa przerwa podawania i spieki i to przy minimalnym nadmuchu. nie wiem co wybrać szczerze mówiąc :( :( :( Cytuj
sorier Opublikowano 16 Grudnia 2011 #122 Opublikowano 16 Grudnia 2011 (edytowane) Brucer ma dmuchawę prostopadle, a ekoenergia pod kątem do ślimaka. Jest jeszcze palnik Ewmar, podobny do Brucera, ale o mocy 25kW. A przynajmniej kiedyś był, bo coś tam z prawami patentowym i było ;) Edytowane 16 Grudnia 2011 przez sorier Cytuj
lukbok Opublikowano 16 Grudnia 2011 #123 Opublikowano 16 Grudnia 2011 wygląda identycznie a czy stąporków kładzie oryginał czy nie to nie wiem tego niestety. na ich stronie nawet słowem że to brucer nie wspominają tylko że żeliwny ale kto ich tam wie??? bo ja nie mam pojęcia Bardziej myslałem raczej o odlaniu podobnej korony ale z mniejszym światłem otworu którym eko na świat wychodzi niż o robieniu samych otworów w dowolnym miejscu. Uważam że ten palnik za duży jest i mniej eko już nie zużyję :( że tak do silnika porównam - 3 litrowy musi dostać więcej paliwa niż 1,4 żeby wogóle chciał pracować i chyba tutaj leży problem??? a może się mylę???? Nadal kombinuję z nastawami dodatowo ale mam do wyboru albo dobrze spalony węgiel albo długa przerwa podawania i spieki i to przy minimalnym nadmuchu. nie wiem co wybrać szczerze mówiąc :( :( :( To cytata z http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/#comment-1499: "Kocioł jest produkowany w typoszeregu mocy nominalnych 10kW, 16kW i 25kW. Poszczególne kotły typoszeregu różnią się konstrukcyjnie tylko wysokością. Przekrój poziomy komory spalania i wielkość palnika są takie same. Palniki w poszczególnych kotłach różnią się tylko ilością otworów nadmuchowych powietrza. Zmniejszenie maksymalnej mocy palnika (np. w przypadku stwierdzenia, że zakupiony kocioł jest przewymiarowany) jest łatwe i mało kosztowne." Cytuj
sorier Opublikowano 16 Grudnia 2011 #124 Opublikowano 16 Grudnia 2011 Małe sprostowanie bo poguglowałem troche. Już nie Ewmar a EWM-1 i nie 25 a 20kW http://kotly.es24.pl/opis/2861655/ewm-1-nowy-zeliwny-palnik-typu-brucer-ii-ej-generacji.html Z tym zakresem pracy Brucera to nie jest tak łatwo jak pisze zawijan. na każdym forum można przeczytać że e palniki nie lubią małych mocy. A chodzą słuchy, że nowy wynalazek, czyli Burner, też ma z tym problemy. Dlatego też bliźniaczo podobna Ekoenergia produkuje dwa rozmiary palnika potocznie zwanego "Brucerem". Cytuj
lukbok Opublikowano 17 Grudnia 2011 #125 Opublikowano 17 Grudnia 2011 Przez pewien czas testowałem mała ekoenergię, ponieważ mam kocioł 20kW. Ma on mniejszą komorę gdzie wychodzi węgiel oraz ślimak bez przeciwzwoju. Teraz wróciłem to dużej ekoenergii. Wniosek jest taki, że węgiel który mam tworzył na małym spieki, a na dużym już nie. pozdrawiam Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.