Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawia mnie ten nadmuch - mały % - i menu serwisowe w ST 48

ciekawe jakie oferuje funkcje. być może da radę coś tam jeszcze ustawić

nie mam niestety kodusad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no do 48 to nie mam serwisówki niestety ale spróbuj poszukać w sieci albo zadzwoń do producenta powinni podać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje ustawienia

temp. pieca 58C

podawanie 5C

przerwa 31s - zszedłem z 33s bo spiekał

dmuchawa - aktualnie 2% i nie ma już z czego zejść - korekty przynoszą efekty

przerwa w podtrzymaniu 20min

podawanie w podtrzymaniu 10s

went. w podtrzymaniu - 19.30 min i 60s

histereza - 3C

Efekty

podczas obserwacji pracy spadło do 49C (włączyłem podłogówkę) i dochodziło do zadanej -58C - przez 24.40min

podtrzymanie - doszło do 61C i trzymało przez 20.55

praca - spadło do 54C i rosło przez 13.22min

Z obserwacji już wiem że muszę zrezygnować z podłączenia sterownika pokojowego pod podłogówkę - niepotrzebne wyłączanie, wychładzanie itp. tylko do czego teraz podpiąć ten sterownik ??? piec, zawór 4D. piec i zawór to sterowanie grzejnikami. mam je w 2 pokojach i sypialni więc jedno z tych pomieszczeń musi być wzorcowe. nt. sterowania zaworem4D zbyt mało jeszcze wiem.

na pewno zakup siłownika i modułu do zaworu 4D ułatwi sterowanie i chyba dokonam zakupu.

co do spalania to czekam na info od firmy. TECH cd. sterowania dmuchawą - obecnie 2% i jeszcze bym zszedł tylko nie ma już za bardzo z czego.

 

w załączniku kilka zdjęć z dziś - ciekaw jestem opinii TIMONA.

smile.gif

post-36078-0-82161700-1326052473_thumb.jpg

post-36078-0-55023400-1326052502_thumb.jpg

post-36078-0-35228200-1326052573_thumb.jpg

post-36078-0-77031800-1326052593_thumb.jpg

post-36078-0-09478800-1326052667_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ciekaw jestem opinii TIMONA.

smile.gif

 

a moja opinia jest taka że nie wyglada to źle oczywiście zawsze może być lepiej ale oglądałem juz sporo zdjęć tego co na palnikach zostaje i to co na tych widzę jest powyżej średniej

jedna rada.

daruj sobie wentylator w podtrzymaniu. pozostaw tylko podawanie w podtrzymaniu i spróbuj je o 5 sekund wydłużyć przy niewielkiej ilości powietrza a to dmuchanie przez minute nie jest wcale dobre.

co do regulatora pokojowego to w sterowniku zazwyczaj pompa CO jest spinana z regulatorem pokojowym i ją właśnie wyłącza tenże gdy pomieszczenie dogrzeje się do ustawionej na nim temperatury.

Moje ale to tylko moje zdanie jest takie ze skoro masz zawór 4d i tylko 3 kaloryfery to bym go sobie darował. dojdziesz do wprawy w regulacji podłogówki to nie będzie Ci on do niczego potrzebny. ja u siebie skończyłem na wyprowadzeniu kabli ze sterownika do pokojówki ale nie podłaczyłem. termostaty same załatwiają temat i mam w każdym pokoju tyle ile chcę. Ale zrobisz tak żeby tobie komfortowo było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia co powyżej to są z trybu grzania? Palnik to brucer czy ekoenergia?

 

zdjęcia z trybu pracy

palnik brucer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moja opinia jest taka że nie wyglada to źle oczywiście zawsze może być lepiej ale oglądałem juz sporo zdjęć tego co na palnikach zostaje i to co na tych widzę jest powyżej średniej

 

co znaczy powyżej średniej

 

daruj sobie wentylator w podtrzymaniu. pozostaw tylko podawanie w podtrzymaniu i spróbuj je o 5 sekund wydłużyć przy niewielkiej ilości powietrza a to dmuchanie przez minute nie jest wcale dobre.

zwiększyłem pracę w podtrzymaniu do 15s, czas pracy went. skróciłem z 60 do 40s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyżej średniej znaczy że jest całkiem przyzwoicie. u bardziej doświadczonych użytkowników widywałem większe spieki i w większych ilościach

Każde dostarczenie powietrza powoduje najpierw wychłodzenie paleniska i spadek i tak marnej w podtrzymaniu sprawnośći a kocioł za pośrednictwem ciągu kominowego przez szparę w wentylatorze zaciągnie sobie odrobinę powietrza i nie zgaśnie przez kilka godzin. dawka węgla służy utrzymaniu wysokości kopca bo i ta nie spali się efektywnie tylko będzie "kisić" do momentu dostarczenia powietrza ale już we właściwym cyklu pracy zatem sugeruję sobie ten czas pracy wentylatora darować zupełnie ale nie żebym kazał zrobisz jak chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyżej średniej znaczy że jest całkiem przyzwoicie. u bardziej doświadczonych użytkowników widywałem większe spieki i w większych ilościach

Każde dostarczenie powietrza powoduje najpierw wychłodzenie paleniska i spadek i tak marnej w podtrzymaniu sprawnośći a kocioł za pośrednictwem ciągu kominowego przez szparę w wentylatorze zaciągnie sobie odrobinę powietrza i nie zgaśnie przez kilka godzin. dawka węgla służy utrzymaniu wysokości kopca bo i ta nie spali się efektywnie tylko będzie "kisić" do momentu dostarczenia powietrza ale już we właściwym cyklu pracy zatem sugeruję sobie ten czas pracy wentylatora darować zupełnie ale nie żebym kazał zrobisz jak chcesz

 

zacznę od tego iż otrzymałem kod serwisowy i zalecenia producenta co do zmniejszenia w menu serw. wartości min. wentylatora

oto co zastałem w menu serwisowym - pogrubię nurtujące mnie ustawienia

 

  1. temp. alarmu podajnika - 70C
  2. podawanie alarmu podajnika - 10 min
  3. temp. priorytetu - 62C
  4. alarm załącz. pompy CO - 80C
  5. temp. alarmu kotła - 85C
  6. pompa CWU lato - załączona
  7. pokojówka pompa CO - załączone
  8. wybór wentylatora - RV12R (ja mam RV12PK)
  9. min. wentylator - 22, zakres 10 do 100 ustawiłem na 15
  10. max wentylator - 63, zakres 20 do 100, ustawień nie ruszałem
  11. kontrola zasobnika - załączona

powiem szczerze że ubogie to menu

TECH zalecił mi w opcji nr 8 (wybór wentylatora) odnaleźć swój i ustawić - nie mam takiej możliwości gdyż jest tylko RV12R. następnie w opcji nr 9 min. wentylator ustawić wartość na 1 - zakres regulacji jest 10-100, ustawiłem na 15. po tych zmianach wentylator już tak nie szaleje - nie bucha jak z palnika i z wczorajszego 2% nadmuchu zmieniłem na 15%. jak na razie jestem zadowolony.

wyniki z dziś po zmianie ustawień

piec 58C, podawanie. 5s, przerwa 35s, nadmuch 15%, podawanie podtrzymanie 10s, przerwa podtrzym. 20min, went. 40s co 19.45min, histereza 4C

podtrzymanie 34 min -wzrosło do 61C

praca 16.15 min - spadło do 53C

 

zmieniłem pracę w podtrzymaniu na 15s, innych nie ruszałem i

podtrzymanie 27.20 min -wzrosło do 60C

praca 15.30 min - spadło do 54C

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bregho powiedz mi proszę, czy używasz dalej deflektora czy go zdjąłeś?

 

zgodnie z zalecaniami TIMONA (odl. nad palnikiem) narazie nie używam ale kusi mnie coś zrobić w tym temacie

  1. po pierwsze ochrona rusztu wodnego
  2. po drugie rozproszenie płomienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak od siebie dodam - mam juz jakieś doświadczenie - iż najważniejszy jest nadmuch. właściwe ustawienie wentylatora to podstawa. a mój przykład jest dobitnym przykładem na to, iż nie ma się co wzorcować na ustawieniach innych tylko na ich doświadczeniu i radach

DZIĘKI TIMON biggrin.gif ROBERT i inni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak aby się pochwalić to przyznam szczerze iż cieszy mnie coraz większa liczba popiołu i mniejsza ilość coraz to mniejszych spieków tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro obniżyłeś wartość minimalną nadmuchu do 15 to sugeruję jeszcze niżej(tak jak serwis do 1). Będziesz mial większy i bardziej precyzyjny zakres regulacji

Jeśłi chodzi o dmuchawy to pierwsze oznaczenie czyli rv12 oznacza model dmuchawy a kolejne literki to dodatki typu przesłona lub klapka miarkownika ciągu. zatem wystarczy jeśli wybierzesz model rv12 bo tutaj chodzi o wydajność danego modelu.

w temacie deflektora taka ciekawa propozycja która może się przy tym nisko osadzonym nieszczęsnym ruszcie wodnym sprawdzić

Mianowicie tarcza hamulcowa. poszukaj na złomowisku takiej o podobnej średnicy, na pewno będzie cieńsza niż deflektor i będziesz mógł ją podwiesić tuż pod rusztem wodnym.

jeden z użytkowników na innym forum tak robił bo mu rozmiar pasował i mniej miejsca w pionie niż standardowy deflektor zajmowała a z pewnością temperaturę wytrzyma

Cieszę się że moje rady są pomocne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro obniżyłeś wartość minimalną nadmuchu do 15 to sugeruję jeszcze niżej(tak jak serwis do 1).

 

zakres regulacji parametru 10-100, obecnie 15

 

Jeśłi chodzi o dmuchawy to pierwsze oznaczenie czyli rv12 oznacza model dmuchawy a kolejne literki to dodatki typu przesłona lub klapka miarkownika ciągu. zatem wystarczy jeśli wybierzesz model rv12 bo tutaj chodzi o wydajność danego modelu.

 

parametr oferuje tylko i wyłącznie RV12R

 

w temacie deflektora taka ciekawa propozycja która może się przy tym nisko osadzonym nieszczęsnym ruszcie wodnym sprawdzić

Mianowicie tarcza hamulcowa. poszukaj na złomowisku takiej o podobnej średnicy, na pewno będzie cieńsza niż deflektor i będziesz mógł ją podwiesić tuż pod rusztem wodnym.

jeden z użytkowników na innym forum tak robił bo mu rozmiar pasował i mniej miejsca w pionie niż standardowy deflektor zajmowała a z pewnością temperaturę wytrzyma

 

też o tym myślałem - za początkiem naszej korespondencji

 

Cieszę się że moje rady są pomocne

 

tak naprawdę to gdyby nie Ty to już dawno szlag ... albo zmieniłbym piec albo ... smile.gif

DZIĘKI za pomoc biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam kociołek tylko 20kW. Spróbuje twoich ustawień. Chociaż martwi mnie ten nadmuch, u mnie przy takim ustawieniu będę miał spore kalafiory po lewej stronie i bardzo slabypłomień.

 

poczytaj od początku wątek a w szczególności rady TIMONA

BEZCENNE smile.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakres regulacji parametru 10-100, obecnie 15

to ustaw najniżej czyli na 10 będzie płynniejsza regulacja- zresztą zauważyłeś już poprawę po mniejszej korekcie

 

 

parametr oferuje tylko i wyłącznie RV12R

to wystarczy - chodzi głównie o to jaki program jest zapisany w sofcie do konkretnej wydajności dmuchawy- ten model jest mocny i potrzebuje łagodnego prowadzenia - jak chcesz zobaczyć różnicę to wybierz sobie na chwilę rv14 - będziesz miał mały huragan albo dmuchawa zgłupieje już na niskich mocach :D

 

 

też o tym myślałem - za początkiem naszej korespondencji

warto spróbować koszt niewielki a poprawa może być znacząca

 

 

tak naprawdę to gdyby nie Ty to już dawno szlag ... albo zmieniłbym piec albo ... smile.gif

DZIĘKI za pomoc biggrin.gif

ja walczyłem 2 sezony zanim odkryłem dobrodziejstwa forum i nauczyłem się palić. Tobie idzie znacznie szybciej a i z czasem będziesz miał coraz większe doświadczenie i w końcu wystarczy rzut oka na to co w kotle i będziesz wiedział który parametr w którą stronę zmienić by wróciło wszystko do normy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametr oferuje tylko i wyłącznie RV12

to wystarczy - chodzi głównie o to jaki program jest zapisany w sofcie do konkretnej wydajności dmuchawy- ten model jest mocny i potrzebuje łagodnego prowadzenia - jak chcesz zobaczyć różnicę to wybierz sobie na chwilę rv14 - będziesz miał mały huragan albo dmuchawa zgłupieje już na niskich mocach :D

nie mam RV14 tylko i wyłącznie RV12R

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON czy byłbyś tak dobry i wyjaśnił mi do czego służą

  • min. wentylator - zakres 10 do 100
  • max wentylator - zakres 20 do 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie bo nie czytałem instrukcji jest to opcja ograniczenia zakresu obrotów wentylatora. czyli np ustawiasz

min wentylator 30

max wentylator 50 i wtedy żebyś nie wiem jak niski bieg ustawił to będzie pracował z mocą nie mniejszą niż 30% oraz nawet jak ustawisz maksymalny bieg to będzie pracował nie mocniej niż 50% mocy.

Miałeś tego przykład gdy mimo nadmuchu2% była spora moc a zmniejszenie parametru z 20 do 15 sprawiło że moc nadmuchu spadła pomimo braku korekty nadmuchu w normalnym menu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotorelacja z dziś

za radą TIMONA

58C, 5s, 35s, 20%(przedtem zmiana w serwismenu opcji min.went. na 10) podtrzym. 10s, 20min, went. podtrzym. 40s, 19.45min, hister. 3C

podtrzymanie 24.10 min - wzrosło do 60C

praca 15.00 min - spadło do 54C

podtrzymane 23.05 - wzrosło do 60C

praca 15.14 min - spadło do 52C

w załącznikach zdjęcia podpisane aktualnym stanem pieca

 

po zmianach w menu serwisowym (parę postów wyżej) zmiany są od razu zauważalne. aż serce cieszy. tylko te 2 miesiące ... smile.gif nie stracone !!!

zastanawia mnie teraz wysokość kopczyka no i ciekawe jakie będzie spalanie w styczniu w odniesieniu do poprzednich miesięcy - pomimo zapowiadanej zimy

post-36078-0-50412200-1326223503_thumb.jpg

post-36078-0-02657200-1326223572_thumb.jpg

post-36078-0-82763600-1326223635_thumb.jpg

post-36078-0-65616200-1326223700_thumb.jpg

post-36078-0-38082200-1326223730_thumb.jpg

post-36078-0-36259000-1326223782_thumb.jpg

post-36078-0-64872600-1326223842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie bo nie czytałem instrukcji jest to opcja ograniczenia zakresu obrotów wentylatora. czyli np ustawiasz

min wentylator 30

max wentylator 50 i wtedy żebyś nie wiem jak niski bieg ustawił to będzie pracował z mocą nie mniejszą niż 30% oraz nawet jak ustawisz maksymalny bieg to będzie pracował nie mocniej niż 50% mocy.

Miałeś tego przykład gdy mimo nadmuchu2% była spora moc a zmniejszenie parametru z 20 do 15 sprawiło że moc nadmuchu spadła pomimo braku korekty nadmuchu w normalnym menu

 

w instrukcji nie ma nawet słowa na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielu ciekawych rzeczy w instrukcjach nie ma niestety

ze zdjęć wynika że te spieki które są to już nie rasowe kalafiory i podejrzewam że po wzięciu w palce się kruszą???? spróbuj zaobserwować w podtrzymaniu jak nisko schodzi żar zanim poda paliwo. możliwe że przy tak krótkim podtrzymaniu to podawanie jest zbędne i powoduje zwiększanie nadmierne kopca i przewęglenie palnika. powinien być odrobinę niższy ale to już kosmetyka raczej więc albo wydłuż przerwę podtrzymania albo o 1-2 sek przerwę podawania w fazie pracy.

 

PS

wyślij mi na priv kody do twojego sterownika może mi się kiedyś przydadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat deflektora w tym kotle (biorąc pod uwagę bardzo małą przestrzeń między rusztami, a palnikiem), zastanawiam się czy nie lepiej by było położyć deflektor, ewentualnie tarczę na ruszcie wodnym. Wydaje mi się, że wtedy płomień byłby lepiej rozproszony na ruszta wodne. Pytanie tylko czy ruszta by to wytrzymały w najbardziej obciążonym miejscu?

Edytowane przez Grzechh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.