Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Ogrzewam 162 m2. Piec jest bez podajnika z dmuchawą i pompą c.o. o mocy 24 kW. To o 7,8 kW za dużo. Palę w nim tak, że najpierw ekogroszek na to podpałka i pali się całą dobę następnego dnia wybieram i od nowa wrzucanie i rozpalanie. Wrzucam około 65 kg. Muszę kupować około 7,5 tony ekogroszku, aby utrzymać temperaturę, tylko wkurzam się jak tylko pomyślę że część energii "idzie w komin" :unsure: . Wrzucanie mniej opału i zmienianie częstotliwości i długości przedmuchów nic nie daje. Jedynym rozwiązaniem jest zmniejszenie komory spalania przez wsadzenie cegieł szamotowych.

 

Co myślicie Państwo o takim rozwiązaniu?

 

Nie jestem tylko pewien, czy to nie skróci czasu spalania?

 

Bardzo proszę o Państwa przemyślenia i wskazówki

 

Pozdrawiam

Niedoświadczony palacz

 

PS Piec DOMINO kupiony we wrześniu 2004

Opublikowano

witam. Ja tez mialem taki podobny problem tylko moj piec nie byl za duzy tylko bardzo nie oszczedny ale do rzeczy oblozenie go szamotem w moim przypadku troche pomogo i wcale nie skrocilo dlugopalnosci tylko wydluzylo

Opublikowano

Najlepszym rozwiazaniem byloby sprzedanie i kupno mniejszego kotla bez dmuchawy.

Inaczej bedziesz sie meczyl jak inni.

Jak chcesz juz cos kombinowac,to najpierw pozbadz sie dmuchawy.

Szamot taczej nie pomoze.

  • 1 rok później...
Opublikowano

Mam tylko na tylnej ścianie, cegły płasko. Palenisko jest teraz bardziej kwadratowe (koło 25x28 cm).

Ściana do samej góry - bo zasypuję wysoko, po skosie w kierunku ujścia spalin w tylnej części kotła (górnego spalania).

Opublikowano

Nie szkoda kasy na ekogroszek ? Proponuję wyłożyć kocioł cegłami/szamotem małe cegiełki/ po jednej warstwie na 3 sciankach kotła, w poziomie lub pionie. musisz je spasować. przyciąć aby stały pewnie i przylegały

do ścianek kotła,najlepiej na zaprawę szamotową., obserwuj może będzie potrzeba dołożyć jeszcze jedną lub dwie warstwy.,dmuchawa do kąta , miarkownik mechaniczny lub unister pozdrawiam

Opublikowano

jak obkładacie piec szamotem tzn cały czy wybrane ścianki jak wysoko proszę o rady i zdjęcia

Kiedyś obkładałem kocioł Domino 38kW, miałowiec. Na tylnej ściance ma przyspawane 2 kątowniki z dziurkami. Obłożyłem wiec 2 boczne. Cegła szamotowa kładziona warstwami na zakładke, jak styropian na ścianie.

Spasowałem w ten sposób, że jak brakowało do końca warstwy parę centymetrów (od ściany kotła), to wepchnąłem tam miękką watę ociepleniową, mocno, na wcisk. I tak warstwa po warstwie prawie do samej góry.

Drugi sezon nie odpadło, łatwo zdemontować.

  • 4 lata później...
Opublikowano

Witam.

Latem wprowadziłem się do nowo wybudowanego domu. Dom ocieplony styropianem 15cm. Narazie mieszkam tylko na parterze (80 m2) ale w przyszłości jak dokończę poddasze pow użytkowa / czyli do ogrzania powiększy się do ponad 150m2.

Kupując piec sprzedawca stwierdził że kupując większy kocioł poprostu opału starczy na dłużej. Uwierzyłem w jego teorię a dodatkowo myśląc o moim poddaszu które kiedyś też będzie użytkowane / ogrzewane, zdecydowałem się na piec miałowy zasypowy, górnego spalania - 24kw. Jak dotąd paliłem tylko drewnem ale z powodu sporych mrozów w ostatnich dniach i nocach, postanowiłem napalić miałem. No i zaczęły się problemy. Opał nie pali się tak jak trzeba i nie wypala się do  końca.

Wpadłem na pomysł ze zmniejszeniem komory spalania przy pomocy cegieł szamotowych. Korzystając z Waszego doświadczenia utwierdziłem się w swoim pomyśle i we wtorek zamierzam go zrealizować. Będę informował o wynikach prac.

Gość berthold61
Opublikowano

no to czekamy bo chyba też chciałbym zmniejszyć mojego defro górniaka 20kw narazie 100m2 a kiedyś tam strych

Opublikowano

Koledzy z 24KW zrobić ok 8-10KW ciężko zrobić. Nawet zmniejszając komorę zasypową o 3/4 tego nie uzyskamy, tam pewnie wymiennik ma 2.4m2

Opublikowano

A tak w ogóle to jak to jast z tym przeliczaniem kw na metry.?? 

Bo tutaj: http://www.pereko.pl/seria-ksw-master.php#ksw_master_12

możemy dowiedzieć się że 24 kw ogrzewa 240 metrów a z kolei na stronie producenta mojego pieca podają że 24 kw ogrzewa do 140 metrów: http://piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-m

To jak to wkońcu jest.??

Opublikowano

To zależy od zapotrzebowania na ciepło budynku (izolacji)

Opublikowano

 

 

A tak w ogóle to jak to jast z tym przeliczaniem kw na metry.?? 

Wpisac dane budynku i wtedy sie okaze jakie mniej wiecej jest zapotrzebowanie http://cieplowlasciwie.pl/start

Opublikowano

A tak w ogóle to jak to jast z tym przeliczaniem kw na metry.?? 

Bo tutaj: http://www.pereko.pl/seria-ksw-master.php#ksw_master_12

możemy dowiedzieć się że 24 kw ogrzewa 240 metrów a z kolei na stronie producenta mojego pieca podają że 24 kw ogrzewa do 140 metrów: http://piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-m

To jak to wkońcu jest.??

Heheh też miałem ten problem. Mam 213 słabo ocieplone, w sklepach doradzali mi 22-25kw Ale byli i tacy co 30 chcieli mi sprzadaC  :blink:

Niesamowicie się cieszę że dotarłem na to forum. 

NA tą stronkę

http://czysteogrzewanie.pl/ i tą  http://cieplowlasciwie.pl/start

Byłem w szoku,porównując to co mi proponowali sprzedawcy w porównaniu do forumowiczów i innych stron . Kalkulator wyliczył mi 11kw. Nie wierząc do końca, kupiłem Mpm 12/14 ds. Przy temp do -10 musiałem mocno zmniejszyć palnik i komore spalania(ciesze się że w tym kotle ,można to bezproblemowo zrobić) . JAk sa duże mrozy pali się super na oryginale :)  NA piecu trzymam  70-75* i wiem że w ten sposób dbam o piec, swoją kieszeń i środowisko,bez większego wysiłku ;) 

Pozdr. Grzegorz 

Opublikowano

W moim śmieciuchu przerobionym na ds normalnie palę na 1/3 pow rusztu, w obecne mrozy na 1/2 i temp spalin mam 180 z zawirowaczami a bez zawirowywaczy mam 230. Gdybym palił na pierwotnym ruszcie bez modyfikacji to temp spalin pewnie doszła by do 350 leciutko.

Opublikowano

Żałuje że kupiłem taki duży piec, no ale cóż teraz zrobić. Byłem zdecydowany na firmę piecbud a u nich na stronie podają że mój piec 24kw ogrzewa max 140m. Wprowadziło mnie to w błąd.

Kolego Drewniak zmniejszyłeś komorę spalania szamotówką czy jakąś inną technikę zastosowałeś.??

Opublikowano

Ktoś wcześniej pisał że do zmniejszania cegła szamotowa a do poprawy spalania przy drewnie bez ujmowania kilowatów płytka szamotowa

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.