Skocz do zawartości
IGNOROWANY

spalanie defro komfort eko lux 20kw


maly33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tutaj nowy wiec proszę o pomoc. może zacznę od nowa ze mój 30 letni stary piec wymagał wymiany wiec mój majster ze tak powiem odciął piec i pod te same rury podpoił defro 20kw i dołożył pompkę bo dom ponad 100 letni i długo sie rozgrzewały kaloryfery. teraz co do zapytania zakupiłem ekogroszek ogien ultra od 27 do 29 MJ i przeraza mnie spalanie bo wczoraj wsypałem 50kg na dworze plus 12 a piec spalił przez cała dobe całe 50kg a w domu jedna wielka sauna co zrobic by zmniejszyc spalanie?? kumple mowili bym dał jakis zawor 4d czy cos by tak nie grzał na dom ale czy to tylko to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapis w gwarancji i naklejkę na kotle, że masz utrzymywać 65C na kotle i 55 na powrocie. To wymusza konieczność stosowania 4d z siłownikiem, który twój kocioł obsługuje. Wtedy na kotle będzie 65C, a na instalację dasz sonbie ile chcesz, nawet 30 C. Zawór 1,5 cala na grubych rurach między zasilaniem i powrotem najkrótszą drogą może umożliwić pominięcie pompy kotłowej. Wszystko masz opisane na tym forum z 1000 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik to chyba zatrzymał się w latach 70 , termostat na grzejnikach zeby można było ustawić takie temperatury jakie komu pasują a zawór 4d zeby nie grzać niepotrzebnie wody w instalacji do wysokiej temperatury , najlepiej jak 4d będzie sterowane pogodowo , no i 20 kw to całkiem spory ten piec , ile m2 ogrzewasz ? Ponad 200 m2 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawi. Może sprawić, że na obieg CO pojdzie niższa temp. A to ewentualnie ograniczy spalanie. I nie będzesz przegrzewał domu. Jeżeli ogrzewasz 500 m to te 50 kg nie jest za dużo.

I tak to właśnie jest. Zero wiedzy istalatora i inwestora. Kocioł pewnie ze dwa razy za mocny do zapotrzebowania. Brak mieszacza 3  albo 4d. Nie podłączona pogodówka. Brak umiejętnosci palacza przy tych pseudobezobsługowych kotłach. Nieświadomość, że przy 12u stopniach na dworze na grzejniki wystarczy puszczać np 35 stopni i, że to wystarczy żeby w domu było 22.  Temp na kotle to najlepiej 45 stopni. 

I tak się tworzy kastastrofa finansowa. Zaczynając od strasznych kosztów ogrzewania. A kończąc na wyrzuceniu kotła na złom po 5 - 6u latach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piec dużo za duży to trzeba iść w mniej kaloryczne ekogroszki , coś ok 21-22 MJ , no i bez zaworu 4d to będzie wielka k....pa , instalatorom nie można ufać bo większość z nich niewiele wie , duży piec to duży zysk dla instalatora/sprzedawcy a petent to jest po to zeby płacić i później płakać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja bym raczej upatrywał problemu z ustawieniami bo jak dowalił pacan tyle powietrza w palnik i on bardziej przypomina palnik acetylenowy niż palnik węglowy to wsio idzie do komina nie nadążając ogrzać wymiennika ,mniej powietrza a potem ewentualnie korygować kalorycznością paliwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec dobierali eksperci w firmie sprzedające piec. do ogrzania mam 200 metrow dom stary z czerwonej cegły mory 40cm grube bez żadnego ocieplenia dom w lesie nad woda gdzie jest duza wilgotność instalacja to jeszcze stare rury i kaloryfery żeberkowe piec jest nie w domu tylko w garażu obok tam jest nowy komin o srednicy 16cm od pieca do domu 6metrow  stad dali 20kw. mój hydraulik fakt  po 50 moze mało wie o nowych technologiach.

20200927_133827.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale termostaty na grzejnikach to moim zdaniem rzecz niezbędna , zawór 4d tez bo nie ma sensu puszczać ponad 50 stopni na instalacje , no i trzeba piec ustawić zeby nie dmuchało w komin , i co inny węgiel kupisz to trzeba będzie obserwować i korygować dmuchawe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, maly33 napisał:

mój hydraulik fakt  po 50 moze mało wie o nowych technologiach.

 

Zabezpieczenie kotła, to nie nowa technologia, a tego też brak. 

Ogólnie instalacja kotłowa do przeróbki 

Powrót pewnie w okolicach 40st C, więc kocioł zalewany powrotem i palnik musi nadrabiać straty aby utrzymać te 60st. 

Korekty w ustawieniach, ale to nie da dużych oszczędności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest jeszcze ciepło, a w domu gorąco. Przyjdą mrozy, będziesz miał zimny powrót. I spalanie 100 kg/dobę, bo tyle zużywa kocioł 20kW na nominalnej mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotłowy zredukowany do 3/4C, a ja bym zostawił 1C. 

Wygrzałeś na maxa cała instalacje, to i powrót zrobił się dogrzany, ale tak jak kolega wyżej napisał, to niebawem się zmieni. Zresztą musisz to poprawić, bo teraz nie masz w żadnej możliwości aby na chatę nie szło tyle co jest na kotle, więc grzanie tym kotłem będzie uciążliwe. 

No i gdzie jest to zabezpieczenie kotła? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, maly33 napisał:

piec dobierali eksperci w firmie sprzedające piec

W takich sklepach to z reguły siedzą janusze a nie eksperci. 200 m ok. 20 kw to jest zapotrzebowanie pi razy drzwi. I takiej mocy będziesz potrzebował w najwiekszy mróz. I wtedy ten kocioł spali jakieś  70kg węgla na dobę. Zakładając, że palnik jest optymalnie ustawiony i jeżeli to retorta nieobrotowa to czy jest dobrze i czy wogóle uszczelniony. defro maja palniki w większości pierwszej generacji. Czyli prehistoria. Sterownik posiadający pid czyli automat będzie pracował tylko przy idealnym węglu. A tych coraz mniej. Jak sie trafi spiekający to trzeba przejść na dwustan i mieć wiele umiejętnosci w dobraniu ilosci powietrza do dawki paliwa podawanego w czasie. Mi się to  udało dopiero to po trzech chyba sezonach. Do tej pory marnowałem opał.  

Kocioł w pomieszczeniu obok domu to spora strata opału. Ciepło jakie emituje kocioł nie zostaje w bryle budnku.

Zmień jak najszybciej podłączenie tego kotła. brak mieszacza spowoduje saune w domu. chzba, że ustawisz go na 45 stopni. Ale wtedy nie wytrzyma pięciu sezonów i podzie na złom. 

Zatrudnij kumatego instalatora. Wstaw mieszacz z siłownikiem. Zalacz pogodówke i ustaw krzywą grzewczą. temp zadana kotła to min 65 a jeszcze lepiej 70 stopni. Wtedy ograniczysz produkcję sadzy. Sadza to strata. 5 procent zostaje w kotle a reszta ucieka kominem. Sadza jest węglem za który zapłaciłes a ktory wyrzucasz. Pogodówka będzie dobieral;a temp na obieg CO zależnie od tego jak zimno jest na dworze.a kocioł będzie sobie trzymał swoje 70stopni.

kopczyk na palenisku w trakcie pracy ma mieć max  5 cm wysokości ponad korone palnika. Węgiel powinien cały sie spalić zanim spadnie w postaci popiołu do popielnika, powietrza nie może być za dużo. Bo ono wychladza kocioł. I wiecej potrzeba paliwa żeby uzyskac temp. za mało powietrza to sadza i brak odpowiedniej temp na palniku. 

wiegiel do zasobnika tylko suchy jak pieprz. Inaczej slimak podajnika w strefie odparowywania wilgoci po czterech latach przeżre na wskroś. To samo tyczy się wilgoci i stalowego zasobnika.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiaj zawór 4d póki jeszcze jest ciepło  , na dom pościsz 30 stopni i w cieplejsze dni będzie ok , bo inaczej to będzie spalał kosmiczne ilości ekogroszku a w domu będzie sauna  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jeszcze pytanie o straty na przesyle, 12m rury w ziemi może sprawić, że typowa instalacja z 4d może się nie sprawdzić. 

Poprzedni kocioł też był w garażu? Ile i czego spalałeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten twój majster nie ma o niczym bladego pojęcia. Omijaj go na ulicy i przestań mu się kaniać. Poniżej masz jak działa instalacja z mieszaczem. Mieszacz taki ma silownik podpiety do sterownika kotła. A sterownik kotła ma czujnik temp zewn na dworze. Im na dworze zimniej tym wyższą temp mieszacz podaje oa obieg CO.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trener40 napisał:

Obstawiam, że jest gdzieś naczynie wzbiorcze, tylko gdzie? Bo powinno być wyprowadzone prosto z kotła i to będziesz musiał zrobić... 

A jak ma to zrobić, jeśli garaż z kotłem ma 2m, a dom 6m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.