Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

 Z uwagi na to że mam już dość uciążliwości związanej z ekogroszkiem (z wiekiem  dzwiganie worków 25 ka zaczyna przeszkadzać, brudno w kotłowni mimo sprzątania, czyszczenie kotła po którym wygląda się jak górnik dołowy) zaczynam przymierzać się do zmian w ogrzewaniu. Dom pow ogrzewanej 160 m2,  na dole poza sypialnią podłogówka, na górze grzejniki. Oddzielne obiegi na podłogówkę i grzejniki ale obydwa obiegi są zasilane niskotemperaturowo 35-38 stopni. Teraz korzystam z Sekom Skamp 12 kw z palnikiem sv200, zużycie ekogroszku do 3 ton. W zeszłym roku zacząłem myślec o przejsciu na powietrzną pompę ciepła, ale tegoroczna zima trochę ostudziła zapał. Rozważam różne opcje, w grę wchodzi instalacja hybrydowa pompa ciepłą i np pellet (tu albo przeróbka Sekoma przez wymianę palnika na sv300 bo i tak jak się przyjrzałem to mój sv200 jest powichrowany albo nowy kocioł na pellet) albo sam kocioł na pellet albo instalacja gazu płynnego (najdroższa opcja inwestycyjnie) bo na podłaczenie gazu ziemnego mam odmowę. Przy pellecie (w przypadku nowego kotła) i pompie ciepła można przynajmniej  skorzystać z dotacji, przy instalacji gazu płynnego niestety nie. Jakie macie doświadczenia przy zmianie z ekogroszku na coś innego. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem i pomysłami.

  • Przydało się 1
Opublikowano

palnik sv300 ze sterownikiem wychodzi ciut drozej ale można powiedziec ze to komplet, na częsci musiałbym dokupic wszystkie częsci plus sterownik pod pellet, nie mam doświadczenia jak piec powiedzmy ekogroszkowy z dołożonym palnikiem pod pellet jest "gorszy"od kotła stricte pelletowego jeżeli chodzi o czystość i sprawność. Nie wiem o ile przy nowym kotle pelletowym potencjalna wyższa sprawność i mało problemów z czystością plus możliwość wykorzystania dotacji przewyższa prostotę wymiany palnika bez wielkich zmian w podłaczaniu kotła do instalacji

Opublikowano

Zmieniłem z ekogroszku na pellet. Z mojego już rocznego doświadczenia. Pelletu idzie trochę więcej. Kocioł na ekogroszek wybacza więcej błędów w instalacji niż kocioł pelletowy. Dobrze dołożyć bufor 500l. Wtedy w razie dołożenia PC łatwo spiąć dwa systemy grzewcze. Czy wrócił bym do węgla? nie. I jeszcze jedno a to ważne. O wiele więcej miejsca zajmuje pellet, więc to też należy mieć na uwadze. 

Opublikowano
2 godziny temu, wuwok1 napisał(a):

Zmieniłem z ekogroszku na pellet. Z mojego już rocznego doświadczen...

Zmian w instalacji nie ominę, bufor 500 litrów brzmi w miarę rozsądnie jeśli bedę brak pod uwagę jeszcze jakaś pompę ciepła jako źrodlo na mało mroźne miesiące. Zagwozdkę mam czy przerabiać dotychczasowy kocioł  Skamp na pelletowy czy próbować korzystać z dotacji i zaszaleć z czymś nowym typowo pelletowym

Opublikowano
11 godzin temu, cedanlbn1 napisał(a):

 Zagwozdkę mam czy przerabiać dotychczasowy kocioł  Skamp na pelletowy czy próbować korzystać z dotacji i zaszaleć z czymś nowym typowo pelletowym

Dobrze się zastanów z tymi dotacjami , obyś później nie został z tym kotłem pelletowym jako jedyne źródło ogrzewania bez możliwości zmian przez ileś tam lat . 

Pisze to człowiek który ma kocioł pelletowy z rusztem do drewna i pompę ciepła spięte buforem 650 l .

i jestem szczęśliwy że nie skorzystałem z łaski zwaną dotacja .

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
2 godziny temu, Kordjano napisał(a):

jestem szczęśliwy że nie skorzystałem z łaski zwaną dotacja .

Ja skorzystałem, nie żałuję, 5lat-co tu zmieniać, człowiek nie zdąży sie obejrzeć.

Opublikowano

Jezeli chodzi o dotacje to rzeczywiście jak poczytałem sam przepisy to wygląda to trochę mniej optymistycznie niż przedstawiał to chatGPT czy Gemini (AI nadal potrafi wymyślać niestniejące przepisy i nawet je czasem cytuje :), myślałem że to już przeszłość) Dzięki za trafną uwagę, zostaje mi jedynie przerobienie albo zmiana palnika plus dołozenie jakiejś pompy ze stajni Midei i przerobienie całego układu w kotłowni i jedynie ulga podatkowa. Teraz tylko muszę rozkminić czy modernizować sv200 plus sterownik czy cały kompletny nowy palnik ze sterownikiem sv300. Czy sv300 jest duzo lepszy?

Opublikowano

Ja Ci powiem że jak Ci pompa chodzi po głowie to jak najbardziej montuj , jak to fajnie zepniesz z kotłem to dużo Ci ulży z tym ekogroszkem a potem możesz rozkminiać co z kotłem czy nowy palnik czy kocioł ,

Ja mimo że mam same grzejniki ,to i tak pompa jest mi bardzo przydatna i nie żałuje że jest .

Opublikowano

Jak teraz dzielisz ogrzewanie? Samemu PC tanie chodzi mi po łbie.

Opublikowano

Grudzień styczeń i połowa lutego paliłem drewnem swoim i na pellet  przełączałem na noc , jak mrozy odpuściły załączyłem pompę , piec się odpala raz dziennie by zagrzać cwu pracuje około godziny , mniej więcej od kwietnia , maja do października pompa grzeje cwu , jak będzie na przyszły  sezon to się zobaczy , będzie pelet w normalnych pieniądzach to się kupi więcej , będzie drogi to się kupi tonę i pompa będzie więcej chodzić co najwyżej wspomogę bufor drewnem .

Opublikowano
3 godziny temu, wuwok1 napisał(a):

Samemu PC tanie chodzi mi po łbie.

Jeżeli masz parę wolnych tysięcy, to kupuj ( ja kupiłem). Pamiętasz, na tamtym forum, jakie zużycie prądu raportował karoka (tylko na grzejnikach). Ja, chcę mieć układ hybrydowy, ale jak padnie mi OEP, to na kocioł tylko peletowy nie przejdę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.