nightwatch Opublikowano 9 Grudnia 2025 #126 Opublikowano 9 Grudnia 2025 Najważniejsze że zapłaciłeś dobrą cenę , a to na ile opiewała poprzednia faktura zakupu to chyba niewiele wnosi. Na pewno były to kwoty mocno nadmuchane dotacjami, wiadomo było że gorączka złota się kiedyś skończy. Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 9 Grudnia 2025 #127 Opublikowano 9 Grudnia 2025 @nightwatch poszukaj w sieci o aferze Polnordu. Ręki nie dam sobie uciąć, ale śmierdzi w podobny sposób. Cytuj
nightwatch Opublikowano 9 Grudnia 2025 #128 Opublikowano 9 Grudnia 2025 Moją 'padlinę' kupiłem w hurtowni, pozbywali się najwyraźniej sprzętu którego producent zaniemógł. No ale jak bierzesz od prywatnej osoby to rzeczywiście warto sprawdzić.. Cytuj
Silver00 Opublikowano 11 Grudnia 2025 #129 Opublikowano 11 Grudnia 2025 przy dzisiejszej sytuacji nie dałbym 15tys czy nawet 10tys za PC, teraz się szuka budżetowej bo po co przepłacać https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-m-s-power-split-6-kw-16574218323 Cytuj
o6483256 Opublikowano 12 Grudnia 2025 #130 Opublikowano 12 Grudnia 2025 (edytowane) Czekamy, aż kupisz ten podlinkowany wynalazek i nam tutaj zdasz relację jak to działa👍 Wtedy może i ja kupię, ale testować dla Ciebie tego nie będę👍 Tutaj kolejny https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-monoblok-6kw-1-faz-v-tac-atw-grzalka-3kw-vt-m6kw-p1h3-w-r32-17303717374 Zdjęty z listy ZUM Edytowane 12 Grudnia 2025 przez o6483256 Cytuj
nightwatch Opublikowano 12 Grudnia 2025 #131 Opublikowano 12 Grudnia 2025 A jakiś dobry i prosty sposób na przetestowanie monobloka bez instalacji? Podgrzewać wodę w beczce? Cytuj
carinus Opublikowano 12 Grudnia 2025 #132 Opublikowano 12 Grudnia 2025 Chwilowo naszła mnie myśl, czy zamiast nowego kotła za 20 tys. dołożyć drugiego monobloka za 4,5tys. 1 1 Cytuj
o6483256 Opublikowano 12 Grudnia 2025 #133 Opublikowano 12 Grudnia 2025 To jest słuszny kierunek👍 Cytuj
carinus Opublikowano 12 Grudnia 2025 #134 Opublikowano 12 Grudnia 2025 Mam geometrycznie dom podzielony na dwie bryły i można by każdą z nich zasilać oddzielnie, lub jak dotychczas, w okresach przejściowych tylko jedną z tych pomp. Stary kociołek pozostanie jako zapasowe zasilanie. 2 Cytuj
oxalis3 Opublikowano 12 Grudnia 2025 #135 Opublikowano 12 Grudnia 2025 (edytowane) To ja mam takie propozycje per-eko i najtańsza na rynku camino. To już poważne firmy. Ta pierwsza to Midea , ale przedstawiciel mówił, ze robiona wg. specyfikacji per-eko, ta druga to sunrain (wg. załączonego keymark). Edytowane 12 Grudnia 2025 przez oxalis3 1 Cytuj
o6483256 Opublikowano 12 Grudnia 2025 #136 Opublikowano 12 Grudnia 2025 (edytowane) Ta Camino śmiesznie tania, gdyby była 6/4kw to miałbym już w koszyku 😁 PS Dobry wątek sie zrobił 👍 czas wysyłki 3 miesiące 😁 Edytowane 12 Grudnia 2025 przez o6483256 Cytuj
carinus Opublikowano 13 Grudnia 2025 #137 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Ja już innej niż monoblok nie kupię. Zrobione jest wyprowadzenie wodne i już tego nie zmieniam. Wymiana na inną pompę to kwestia tylko podmianki jednostki na cokole. Cytuj
o6483256 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #138 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Ja też myślałem o drugiej jako split, ale stwierdziłem, ze to nie ma sensu. Jako, ze pracować będzie okazjonalnie, zaleję ją glikolem i po sprawie, a przejście na drugi budynek do awaryjnego grzania zrobię przez wymiennik glikol/woda Cytuj
cezario1 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #139 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Własnie taki jest problem z monoblokami musi pracować cały czas. Ja mam Kaisai zalane glikolem. PC nie pracuje a i tak przy minusowej temp pobiera dużo prądu. Cytuj
o6483256 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #140 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Nie musi skoro jest zalana glikolem. Wyłączona pobiera ok 16W Cytuj
cezario1 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #141 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) 6,3 kw na dobę jeśli jest wyłączona (zależy od temp na zewnątrz). Lub wcale jeśli odłączona od prądu. Edytowane 13 Grudnia 2025 przez cezario1 Cytuj
o6483256 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #142 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) Bo grzałka oleju i pompa obiegowa pracuje cały czas. Wyłącz ją fizycznie od sieci i nie będzie nic pobierała Edytowane 13 Grudnia 2025 przez o6483256 Cytuj
cezario1 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #143 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) Pewno Ci pobiera tylko o tym nie wiesz. Pompa obiegowa się wyłącza. Te wysokie słupki to 800W jeden. Pewno załącza się grzałka. Edytowane 13 Grudnia 2025 przez cezario1 1 Cytuj
o6483256 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #144 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) Faktycznie mam problem z monitoringiem zużycia ee: pc dom 🤣🤣🤣 Edytowane 13 Grudnia 2025 przez o6483256 Cytuj
cezario1 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #145 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) Wyszło by ci jakbyś wcale nie ogrzewał domu a temperatura wody CO była bliska 0 stopn. I na dworze musi być temperatura minusowa. Edytowane 13 Grudnia 2025 przez cezario1 Cytuj
lajosz Opublikowano 13 Grudnia 2025 #146 Opublikowano 13 Grudnia 2025 To zależy ... W moim przypadku nie pobiera tyle . Raz w roku ( w mrozy ) przepalam kopciucha (podłączony równolegle) , jakoś 15-20 luty było -13stopni i paliłem . Pompa brała jakieś 15-30 wat (ale moja cały czas pompowała gorącą wodę z kopciucha ) . Chyba że liczyć moc bierną indukcyjną wtedy luzem 300var do 500var pod obciążeniem - ale za to płacą tylko firmy (na razie) więc mnie nie boli . Cytuj
o6483256 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #147 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Zamontuję kolejną w drugim budynku i zobaczymy. Tam co prawda nie schodzi mi temperatura poniżej 8-10*C, więc może nie będzie to do końca miarodajne względem cezario1 Jak to mówią pożyjemy, zobaczymy 👍 Cytuj
cezario1 Opublikowano 13 Grudnia 2025 #148 Opublikowano 13 Grudnia 2025 (edytowane) W instrukcji nie pisze że ona ma funkcję anty zamarzania. Natomiast wyczytałem że przed pierwszym uruchomieniem przy minusowej temperaturze na dworze i wyziębionym domu należy wodę w CO dogrzać innym źródłem ciepła. W moim przypadku dogrzewa do plus 16 stopni wodę CO grzałką zanim załączy się sprężarką. I druga czynność to podłączyć do prądu pompe ciepła dużo wcześniej przed załączeniem żeby wygrzała sprężarkę. Podejrzewam że co cztery godziny właśnie tą sprężarkę wygrzewa tak wynika z poboru prądu. Oczywiście że możesz PC odłączyć od prądu ale jak grzejesz dwoma źródłami ciepła jednocześnie lub przełącza je automatycznie to wynika z tego że będzie dodatkowe zużycie prądu w moim przypadku wcale nie małe. Chyba niemożliwe żeby to się załączała grzałka tacy skropli? Edytowane 13 Grudnia 2025 przez cezario1 1 Cytuj
carinus Opublikowano 13 Grudnia 2025 #149 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Jak swojej nie używam, lub jak pracuje kocioł, to odłączam całkowicie od zasilania. Dziennie pobiera ok 2kWh na samym podtrzymaniu nie wiadomo czego. Mam zrobione specjalne obejście i PC ma delikatny obieg wody gdy pracuje kocioł, więc nie zamarznie. Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 13 Grudnia 2025 #150 Opublikowano 13 Grudnia 2025 Godzinę temu, lajosz napisał(a): ,,,, Chyba że liczyć moc bierną indukcyjną wtedy luzem 300var do 500var pod obciążeniem - ale za to płacą tylko firmy (na razie) więc mnie nie boli . Nauki pobierałem w latach 70 ubiegłego wieku. Nie wiem czy coś się od tego czasu w tej dziedzinie zmieniło (z elektrotechniki zawsze miałem piątki), ale wtenczas moc bierna indukcyjna zawsze wrastała przy pracy silnika elektrycznego, kiedy ten był niedociążony ( bieg jałowy) i jego prędkość obrotowa malała. ps. Przesłanie także dla ziomala @berti. 1 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.