Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet oraz potrzebnych akcesorii


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez luceo,

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Padła decyzja o wymianie kotła z eko groszku na pellet. Sądziłem że temat będzie do załatwienia od ręki , niestety same schody . 

Obdzwoniłem kilka firm, wiadomo każdy zachowala swoje produkty , umawianie instalatorzy często zapomnieli przyjechać . Generalnie było dwóch .

Jedna firma proponuje  derfo  calori 20kw , w usługę wliczają montaż kotła , dwie pompki obiegowe , zasobnik ciepłej wody użytkowej 200 litrów . Usługę tą wyliczyli na 44000 tys , poprosiłem o wysyłkę na maila poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu , to facet tylko dzwoni i mówi że wszystko najwyższej jakości nie podawał żadnych nazw i danych. Tylko model kotła, wrzuciłem go w google i wyskoczyło iż kocioł kosztuje 14 tysi i jest to jeden z tańszych modeli na rynku .

Druga firma Metalteres  Orientacyjny koszt montażu kotła paletowego SlimPell 20kW z czujnikiem pogodowym, modułem internetowym i cala armatura (bez wymiany pomp i zaworu z siłownikiem) wynosi ok 26500zl netto + 8% VAT.

Zakładając pompę elektroniczna Yonos Pico 25/1-6 do c.o. (wysoka polka, 5 lat gwarancji) oraz druga elektroniczna do cwu (średnia polka) wraz z zaworem i siłownikiem Afriso (wysoka polka) koszt z usługa wzrośnie o 3100zl. Jeżeli pompy oraz zawór z siłownikiem miałyby być ze średniej polki to koszt dodatkowy wyniesie 2400zł.

Różnica w cenie prawie 15 tysięcy . 

Rreasumując tani kocioł defro(14tysi) + dwie pompki obiegowe + zasobnik cwu 44 tysie

Metalteres  SlimPell 20kW, A+ ECODESIGN, palnik Kipi(16,5 tys) plus wymienion wyżej armatura 30 tysi 

Skąd taka różnica cenowa ? Firma od Defro chce mnie jawnie okuć ? 

Czy któryś z tych kotłów jest wart uwagi ? 

Niedaleko mnie jest firmą zajechałem i oni proponują kocioł Camino 4 jest żeliwny i podobno to jego niesamowity i olbrzymi plus . 

Oglądałem też kocioł firmy ekologiczne kotły z podwójnym podajnikiem śrubowym i palnikiem SC 300 bodajże i sprzedający też twierdzi że to mega plus kotła . 

Przysłowiowo rynce mi opadają , nie mam pojęcia który kocioł wybrać , któryś z powyższych czy całkiem inny . Najchętniej kupił bym z montażem na terenie śląska . 

Czy szanowne grono użytkowników może mnie na coś nakierować ? Na co zwrócić uwagę , co dokupić do kotła aby potem nie żałować że tego jest brak . 

Pozdrawiam serdecznie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już było pare razy pisane ten żeliwny, co to ma być wielki plus, to bardzo stara konstrukcja (wymiennika)

Jest to stary koksiak (wymiennik zasypowego kotła na koks z bardzo krótkim wymiennikiem), tak pewnie 10lat temu częśc firm ubierała i sprzedawała jako modele na ekogroszek a teraz boom i jest na nowo ubrany jako pelletowy z dorzuconymi ceramicznymi przeszkodami, bo inaczej grzałby komin.

Na śląsku moge polecić m.in. kolegę z forum @Kijasr bardzo fachowy instalator i instalacja będzie profesjonalna oraz schludna. Co do kotła polecam na oryginalnym SV300 oraz sterowaniu SKZP-05 Timel SEKOM TechnixPellLux. Kocioł na zielonej liście ZUM na dotację

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Padła decyzja o wymianie kotła z eko groszku na pellet. Sądziłem że temat będzie do załatwienia od ręki , niestety same schody . 
Obdzwoniłem kilka firm, wiadomo każdy zachowala swoje produkty , umawianie instalatorzy często zapomnieli przyjechać . Generalnie było dwóch .
Jedna firma proponuje  derfo  calori 20kw , w usługę wliczają montaż kotła , dwie pompki obiegowe , zasobnik ciepłej wody użytkowej 200 litrów . Usługę tą wyliczyli na 44000 tys , poprosiłem o wysyłkę na maila poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu , to facet tylko dzwoni i mówi że wszystko najwyższej jakości nie podawał żadnych nazw i danych. Tylko model kotła, wrzuciłem go w google i wyskoczyło iż kocioł kosztuje 14 tysi i jest to jeden z tańszych modeli na rynku .
Druga firma Metalteres  : Orientacyjny koszt montażu kotła paletowego SlimPell 20kW z czujnikiem pogodowym, modułem internetowym i cala armatura (bez wymiany pomp i zaworu z siłownikiem) wynosi ok 26500zl netto + 8% VAT.
Zakładając pompę elektroniczna Yonos Pico 25/1-6 do c.o. (wysoka polka, 5 lat gwarancji) oraz druga elektroniczna do cwu (średnia polka) wraz z zaworem i siłownikiem Afriso (wysoka polka) koszt z usługa wzrośnie o 3100zl. Jeżeli pompy oraz zawór z siłownikiem miałyby być ze średniej polki to koszt dodatkowy wyniesie 2400zł.
Różnica w cenie prawie 15 tysięcy . 
Rreasumując tani kocioł defro(14tysi) + dwie pompki obiegowe + zasobnik cwu 44 tysie
Metalteres  SlimPell 20kW, A+ ECODESIGN, palnik Kipi(16,5 tys) plus wymienion wyżej armatura 30 tysi 
Skąd taka różnica cenowa ? Firma od Defro chce mnie jawnie okuć ? 
Czy któryś z tych kotłów jest wart uwagi ? 
Niedaleko mnie jest firmą zajechałem i oni proponują kocioł Camino 4 jest żeliwny i podobno to jego niesamowity i olbrzymi plus . 
Oglądałem też kocioł firmy ekologiczne kotły z podwójnym podajnikiem śrubowym i palnikiem SC 300 bodajże i sprzedający też twierdzi że to mega plus kotła . 
Przysłowiowo rynce mi opadają , nie mam pojęcia który kocioł wybrać , któryś z powyższych czy całkiem inny . Najchętniej kupił bym z montażem na terenie śląska . 
Czy szanowne grono użytkowników może mnie na coś nakierować ? Na co zwrócić uwagę , co dokupić do kotła aby potem nie żałować że tego jest brak . 
Pozdrawiam serdecznie 
 
 
Jak by to zapraszam do kontaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę że nie tylko ja mam problemy z wyceną i instalatorami.

Walczę z tematem od marca, pierwszy przyjechał, popatrzył i pojechał i kamień w wodę.

Drugi obiecywał super złotą robotę, po czym tel nie odbiera.

Z trzecim tylko rozmawiałem przez telefon, że podjedzie kolega kominiarz zobaczyć co i jak i cisza.

Czwarty dzwonił, umówił się i nie przyjechał, nawet tel nie odbiera.

Piąty podjechał , pogadaliśmy i zaj...... taką kwotę że do tej pory nie wierzę co tyle kosztuje.

Szósty, mówi że mu się nie chce 40km jechać.

Siódmy stwierdził że PC gruntową może mi założyć.

Ósmy twierdzi że wysyła mi od miesiąca ofertę, ale nadal jej nie dostałem.

Dziewiąty to stwierdził że po co mi kocioł stałopalny, gaz mi założy. Masakra.

Dziesiąty chciał mi wcisnąć 3 bufory po 1000 l i atmosa 32kW. Też masakra.

Jedenasty, to była renomowana firma która wszystkim się zajmuje. No w sumie fajnie, dotacja, papierologia, wszystko wyglądało elegancko. Ale.

Ofertę dostałem po tygodniu bez wyszczególnionego kosztorysu i napisaną na kolanie tak ogólnikowo że kwota będzie to tyle i tyle. Na zapytanie czy oferta zawiera elementy o których rozmawialiśmy kontakt się urwał.

Przypomnę tylko szanownym kolegom że walczę z tematem od marca, a mamy już koniec lipca. Czyli wynika z tego że żaden z instalatorów nie chce zarabiać, bo już mówiłem że place żywą gotówką, a dotację sam sobie ogarnę.

W tej chwili jestem po rozmowie z dwunastym instalatorem, mówił że początek września jest realny, nawet w miarę szybko dostałem ofertę na 4 różne opcje w kwocie od 37 do 48k.

Tylko trochę mnie dziwi fakt że nie chciał żadnej zaliczki ani spisania umowy na robotę.

Czy mam szukać kolejnego instalatora?

Powiem wam że już mnie to zmęczyło, a czasu zostało coraz mnie przed sezonem grzewczym.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak drogi skomplikowany kocioł, drogo zainstalowany się zepsuje zimą i przez kilka tygodni, czy miesięcy nie będzie komu naprawić, a jak w końcu znajdzie się ktoś kto nie będzie z serwisu to powstaje pytanie czy taka naprawa nie spowoduje to utraty gwarancji. A ludzie nie mają nawet awaryjnej kozy aby sobie drewnem zapalić  w oczekiwaniu na serwis.

 

Jeden przypadek awarii nowego skomplikowanego kotła trafił do telewizji https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2023-11-21/nowy-piec-nie-dziala-gwarancja-im-nie-pomogla/ Przed zainstalowaniem polecam obejrzeć ten film.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten materiał.

Czyli jednoznacznie sugerujesz, że lepiej napalić ognisko w domu, a nowoczesne kotły na pellet lub HG są nie dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nikomu nie sugeruje palenia ogniska w domu.

Moim zdaniem z podajnikowców to jakby był jakiś nowoczesny tani kocioł na zrębkę który się nie zacina to dobrze byłoby mieć taki kocioł obok kozy/kominka/pieca kaflowego. Każdy ma subiektywne zdanie - moim subiektywnym zdaniem lepiej mieć nowoczesny kocioł gazowy/pompę ciepła/megabufor jak zwykłego pelletowca/ekogroszkowca przy którym trzeba dokładać, pellet/ekogroszki potrafią zdrożeć 3-4 razy a w razie awarii co najwyżej można próbować robić ruszt awaryjny który ma m.in. problem z niską sprawnością (no chyba że to Kamino da się awaryjnie "wskrzesić" i awaryjnie użyć jak zasypowca). Do tego skoro jest problem z założeniem kotła to może być problem z serwisem.

W okolicach Moskwy ostatnio 150 tysięcy ludzi było odciętych od prądu i ogrzewania i palili meblami aby się ogrzać, więc niestety coś w tym stylu miało miejsce.  Moim zdaniem to bardzo drastyczne i lepiej nie dopuścić do sytuacji że nie ma czym domu ogrzać. Moim zdaniem dobrze mieć coś awaryjnego na drewno kawałkowe np. kozę, kominek, piec kaflowy, piec rakietowy i inne.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Widzę że w dzisiejszych czasach dobrze jest umieć zamontować sobie samemu .

I wiedzieć czego się chce .

Jak nie to trzeba mieć wypchany portfel .

Niestety, do gwarancji i dotacji potrzebne są papiery , nie każdy zna się na wszystkim , ogrzewanie to moja pięta Achillesa , dlatego tutaj zawitałem 

5 godzin temu, sambor napisał(a):

Masz kocioł, to wymieniasz tylko sztukę za sztukę, ew poprawiasz powrót kotła, aby temp powrotu była wyższa

Sam nie wymienię gdyż nie wiem czy istniejącą instalacja jest bez wad, no i tracę gwarancję i papiery na dotacje .

Godzinę temu, Matejko1 napisał(a):

Gorzej jak drogi skomplikowany kocioł, drogo zainstalowany się zepsuje zimą i przez kilka tygodni, czy miesięcy nie będzie komu naprawić, a jak w końcu znajdzie się ktoś kto nie będzie z serwisu to powstaje pytanie czy taka naprawa nie spowoduje to utraty gwarancji. A ludzie nie mają nawet awaryjnej kozy aby sobie drewnem zapalić  w oczekiwaniu na serwis.

 

Jeden przypadek awarii nowego skomplikowanego kotła trafił do telewizji https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2023-11-21/nowy-piec-nie-dziala-gwarancja-im-nie-pomogla/ Przed zainstalowaniem polecam obejrzeć ten film.

Dlatego najchętniej kupił bym razem z montażem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z dotacją czy bez to u mnie taka sama kwota wychodzi, dotację ogarniam sam. 

Ale generalnie program dofinansowania napędził mocno wzrost cen kotłów, armatury, oprzyrządowania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja już chciałem opcje Defro calori 20 kw brać , ten za 40 kilka tysi, ale poprosiłem żeby gość mi napisał co wchodzi w skład zamówienia , to podał mi tylko model kotła , i że jakieś pompki nowe w miejscu starych . Wpisałem model kotła w allegro wyszło że kosztuje tam w granicy 14 tysi no i to dało mi do myślenia aby się bardziej zagłębić . Tym bardziej że jakieś moduły do sterowania wi fi czy panel w mieszkaniu to dodatkowy koszt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dofinansowania wszystko drożeje. Zasypowce zgazowujące drewno zdrożały tak, że w zasadzie straciły sens (no, chjyba, że ktoś ma dostęp do taniego drewna / swój las). To też efekt dotacji.

 

Skontaktuj się z @Pieklorz, @Puławiak, @Kijasr. Pogadaj z @sambor. Pozwili Ci to się porządnie zorientować w możliwościach i cenach, a może z nimi zrobisz przy okazji deal, zamiast szukać randomów po okolicy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcin83Sl napisał(a):

Generalnie ja już chciałem opcje Defro calori 20 kw brać , ten za 40 kilka tysi, ale poprosiłem żeby gość mi napisał co wchodzi w skład zamówienia , to podał mi tylko model kotła , i że jakieś pompki nowe w miejscu starych . Wpisałem model kotła w allegro wyszło że kosztuje tam w granicy 14 tysi no i to dało mi do myślenia aby się bardziej zagłębić . Tym bardziej że jakieś moduły do sterowania wi fi czy panel w mieszkaniu to dodatkowy koszt 

Akurat peleciak mnie nie interesuje, ale wygląda solidnie.

Jednakże słyszałem od kilku osób że serwis Defro to masakra, ale się nie wypowiem bo nie wiem. Poczytaj, może coś w sieci znajdziesz czy warto się w to pchać.

3 godziny temu, miklo napisał(a):

Przez dofinansowania wszystko drożeje. Zasypowce zgazowujące drewno zdrożały tak, że w zasadzie straciły sens (no, chjyba, że ktoś ma dostęp do taniego drewna / swój las). To też efekt dotacji.

 

Skontaktuj się z @Pieklorz, @Puławiak, @Kijasr. Pogadaj z @sambor. Pozwili Ci to się porządnie zorientować w możliwościach i cenach, a może z nimi zrobisz przy okazji deal, zamiast szukać randomów po okolicy.

Las własny jakiś nie duży mam, ale na razie niech sobie rośnie.

Akurat na chwilę obecną kupuję drewno u zaprzyjaźnionego dostawcy taniej niż w mieście. Daje chłopu zarobić a ja się cieszę że mam trochę taniej drewno i zawsze z zimowej wycinki.

Tak, ceny kotłów stałopalnych powariowały i jestem świadom że trzeba wydać chore na to pieniądze, ale mam śmieciucha którego muszę wymienić bo ma tylko 3 klasę, a do węgla nie wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nightwatch napisał(a):

Ekogroszek? No to tym bardziej uderzaj do ludzi tutaj z forum, jest silna ekipa od palników SV200/300 - lepsze wsparcie niż firmowy serwis.

Idę w eko, ale nie groszek i nie węgiel.

Uparłem się na HG, może źle i nie potrzebnie, bo trza by było iść w gaz, ale dowiem się jak się oparzę.

W PC się nie pcham w stary dom do modernizacji, a PV założę w przyszłości ale off grid do grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuptus napisał(a):

Poczytaj, może coś w sieci znajdziesz czy warto się w to pchać.

Właśnie dlatego tu jestem 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do dotacji i drożyzny to większość firm praktykuje naliczanie jeszcze swojej prowizji 20-30% do wszystkich gratów typu pompki, mufy, zawór itp. stąd min. takie ceny 

ogólnie ciężko wybrać "właściwą drogę" co do ogrzewania... ale takie czasy, taki kraj

Edytowane przez luceo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

pisałeś, że masz już kontakt z @Kijasr to dobry fachowiec

 

pisałem to we wcześniejszym moim poście, ale edytowałem i mi gdzieś uciekło, że dwie firmy robiły mi kosztorys i obydwie oferty wychodziły drożej jak zakup osobiście wszystkiego + zapłata firmie za sam montaż po cenach rynkowych z mojej okolicy

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luceo napisał(a):

praktykuje naliczanie jeszcze swojej prowizji 20-30% do wszystkich gratów ....... itp. stąd min. takie ceny...

 ogólnie ciężko wybrać "właściwą drogę"

Słusznie zauważyłeś, bo tak jest. Warto otworzyć działalność na czas modernizacji kotłowni czy budowy domu. Dostaniesz ze startu ok 30 % rabatu na kocioł też ( jeśli nie masz nikogo znajomego na którego rabat i dane mógłbyś brać). Znajomy brał tak ostatnio pompę i na wstępie ( nowo otwarta firma) 30% rabatu. Ja już w 2002r tak robiłem jak całą instalacje zmieniałem ( brałem na znajomego, który miał firmę hydrauliczną - na wszystko z 30% rabatem). Zresztą podzwoń po hurtowniach jako firma hydrauliczna jakie rabaty dają jak będziesz od nich brał? - to się dowiesz. Możesz mailem jako firma wysłać do kilku hurtowni na konkretne gadżety, które są Ci potrzebne i będziesz widział jakie są różnice cenowe. Stąd te ceny dla klienta końcowego się biorą i naginanie na modernizację instalacji, wymianę pomp itd. ( hydraulicy są naganiaczami obrotu dla hurtowni, ale mają z tego nie mały zysk). Po inwestycji zamykasz firmę, a w międzyczasie jak inwestycja np. budowy trwa długo to ja zawieszasz i masz inwestycję w miarę rozsądnych cenach. 

Druga sprawa to musisz mieć hydraulika z okolicy. Najlepiej pozyskać jakiegoś pracownika od takiej firmy żeby zrobił na fuchę., bo jak powiesz firmie że wszystkie gadżety masz to żadna firma do Ciebie nie przyjedzie na samą robociznę, bo nie będą mieli dodatkowej kasy z hurtowni. Tak ogarniesz najtaniej, a jak z dotacjami, fakturami to mega drogo Ci wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że trafisz na normalnego hydraulika, któremu się chce i może wykonać modernizację kotłowni w realnych kosztach. 

Akurat dostałem taką wycenę że kocioł jest tańszy o 6k u hydraulika niż w hurtowni, bufory tańsze o 1.5k, CWU też ok 1k. A reszta kosztów to robocizna, komin i trochę gratów aby to wszystko zmontować.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.