Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heiztechnik SMART HTV - czy warto?


mankog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam opinii na temat pieca Heiztechnik SMART HTV

Występuje w 2 zakresach mocy  20 i 23 kW. W cenie zbliżonej do najtańszego Blaze, ale ma w standardzie sondę lambda. Blaze z tego co wyczytałem to ma w droższych modelach. 

Komora załadunkowa nie jest mała. Gdzieś znalazłem film na Youtub pokazujący jak on działa. trochę wysoka temperatura spalin, bo nawet ponad 200 oC.

Chcę już coś ostatecznie wybrać i na ten moment mam na liście życzeń Stalmarka 37 kW z buforami 2x1000. Przy Heiztechnik to bufor pewnie max 1500l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mankog Zarówno Stalmark 37 jak i Heitztechnik mają małe komory zasypowe tylko po odpowiednio 96 litrów w Stalmark 37 i 102 litrów w Heitztechnik podczas gdy MPM 26 ma 120 litrów, MPM 34 ma 135 litrów a MPM 68 ma 330 litrów komory zsypowej.

 

Takie luźne pytania:

  1. Jaki jest przekrój Heitztechnik Smart?
  2. Czy w Heitztechnik Smart jest płaszcz wodny pod popielnikiem jak w Atmosie gdzie to powoduje że Atmosa trzeba codziennie czyścić, aby utrzymać wysoką sprawność odbioru ciepła.
  3. Czy również Stalmark ma płaszcz wodny pod popielnikiem?
  4. Następnie fabryczny Stalmark 37 ma małe otwory powietrza wtórnego przez co jest problem z paleniem zrębki i trocin, podczas gdy w MPM można palić zrębki i trociny. Pytanie jak jest z paleniem zrębki i trociny w Heitztechnik Smart?
  5. Czy Stalmark 37 i Heitztechnik osiągają około 80 % sprawności na ciągu naturalnym (bez wentylatora)? bo MPM na dobrym ciągu naturalnym raczej ma takie osiągi.
  6. Stalmark nie ma klapki do regulowania miarkownikiem ciągu powietrza pierwotnego (taką klapkę ma np. MPM i chyba Atmos). Czy taką klapkę ma Heitztechnik Smart?
  7. Stalmark nie ma rusztu ruchomego, a MPM ma ruszt ruchomy co chyba się może przydać do odpopielania jeśli będzie się mieszać drewno z węglem. Czy Heitztechnik Smart ma ruszt ruchomy?
  8. Jaki masz komin? Jaką masz wysokość i przekrój komina?
  9. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu według strony ciepło właściwie?
Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Jaki jest przekrój Heitztechnik Smart?
    na stronie producenta nie znalazłem, jest filmik na Youtube, tam coś widać. Chyba to nowy produkt i jeszcze nie wszystko jest.
  2. Czy w Heitztechnik Smart jest płaszcz wodny pod popielnikiem jak w Atmosie gdzie to powoduje że Atmosa trzeba codziennie czyścić, aby utrzymać wysoką sprawność odbioru ciepła.
    Raczej nie ma płaszcza wodnego pod popielnikiem
  3. Czy również Stalmark ma płaszcz wodny pod popielnikiem?
    NIe wiem, sprawdzę na przekroju
  4. Następnie fabryczny Stalmark 37 ma małe otwory powietrza wtórnego przez co jest problem z paleniem zrębki i trocin, podczas gdy w MPM można palić zrębki i trociny. Pytanie jak jest z paleniem zrębki i trociny w Heitztechnik Smart? 
    Palenie zrębki nie jest dla mnie wyznacznikiem, mam jej trochę, ale bardziej jako rozpałka...
  5. Czy Stalmark 37 i Heitztechnik osiągają około 80 % sprawności na ciągu naturalnym (bez wentylatora)? bo MPM na dobrym ciągu naturalnym raczej ma takie osiągi.
    Pewnie nie osiągają. trzeba użyć wentylatora wyciągowego. tutaj plus dla MPM
  6. Stalmark nie ma klapki do regulowania miarkownikiem ciągu powietrza pierwotnego (taką klapkę ma np. MPM i chyba Atmos). Czy taką klapkę ma Heitztechnik Smart?
    NIe wiem czy maja klapki
  7. Stalmark nie ma rusztu ruchomego, a MPM ma ruszt ruchomy co chyba się może przydać do odpopielania jeśli będzie się mieszać drewno z węglem. Czy Heitztechnik Smart ma ruszt ruchomy?
    Mają dysze skierowane w dół. raczej nie  ma rusztu. 
  8. Jaki masz komin? Jaką masz wysokość i przekrój komina?
    Komin z 8-9 metrów, przekrój na "jedną cegłę" 🙂
  9. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu według strony ciepło właściwie?

17,1kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU)

33 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

https://cieplo.app/wynik/1zrwd

Taki mam wynik ze strony. jeśli mam zapotrzebowanie 17,1 kW cto czy nie moge zamontować pieca o wyższej mocy, np ten wspomniany Stalmark 37 kw? z buforem 2x1000l?

Przez dłuższy czas miałem na liście MPM, ale coś mnie zblokowało na niego.  Wiem że każdy piec ma swoje wady i zalety. wiem że on może chodzić bez prądu, ale prąd jest potrzebny żeby odebrać ciepło z bufora. powietrzem trzeba regulować i w MPM i w Stalmarku. Bez regulacji ręcznej byłby właśnie Heiztechnik

Wielkość komory nie musi być dla mnie wyznacznikiem. Teraz mam kopciucha i zaglądam do niego ze 3-4 razy podczas palenia. wychodze z domu, wracam a kotłownię mam "po drodze". Popołudnia zimą też nie spędzam na kanapie, także zajrzeć do pieca 2 czy 3 razy to nie problem. 

Nie wiem właśnie co wybrać i na razie szukam. do Atmosa nie mogę się przekonać, może to błąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam juz od dłuższego czasu, wiem więcej niż rok temu, ale mniej niż dużo osób tutaj. Dlatego pytam. 

A ten piec jest nowy na rynku,tak mi sie wydaje. Użytkowników jest niewielu, dlatego szukam porad, opinii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciakowości obejrzałem filmik z tym kotłem w roli głównej. Bardzo podoba mi się że płomień w tym kotle ma bardzo długą drogę w otoczeniu ceramiki zanim spaliny trafią na wymiennik. W bardzo dobrym miejscu jest umieszczona sonda lambda, jest bardzo blisko żródła płomienia. Pokazany wymiennik świadczy o bardzo dobrym jakościowo spalaniu. Bardzo interesujący kociołek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zwróciłem uwagę na plomien, bardzo jasny. Więc pewnie wydoka temperatura.  Ciekawe jak zeliwna dysza się zachowa. Da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin jest dość wysoka 220 stopni, dochodzi nawet do 240 stopni, ale jednocześnie kocioł utrzymuje ok 4%,5 % tlenu ( blaze domyślnie 8%, nie mam porównania z innym), więc temperatura plomienia na pewno jest wyższa. Tak to sobie tłumacze :). Ponieważ droga plomienia jest długa, półka z którą płomień ma kontakt jako pierwszy nie ma styczności z płaszczem wodnym, czyli prawidłowo. Za to dno kotła już posiada płaszcz wodny i mysle że to jest na plus, zawsze to dodatkowa powierzchnia wymiany. Teraz mam dylemat między tym kotlem, a gołym blaze natural 25kw. Co według was lepiej zda egzamin przy planach drewna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeliwny wlot do palnika? Wszystko zależy od TEMPERATURY panującej w miejscu zastosowania żeliwa.  Uważam że żeliwo w tym miejscu jeśli nie będzie się przytapiać, to z czasem się wypaczy, zresztą ceramika też się degraduje w takich miejscach, niestety nic nie jest wieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wstepu w dysze želiwo bedzie wytrzymalniejsze,niž szamot.Ruszty w kotlach koksowych,czy weglowych  tež nie maja dužych problemow z stapianiem,czy znikaniem.Pod želiwom wewnatrz dyszy juž bedzie szamot,gdzie wlot pw i temperatura wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Szukam i łącze kropki i ten piec to w sumie to samo co Hargassner Smart HV i Rakoczy Smart RHV

Wszystko pod jedną grupą Hargassner tylko blachy na zewnątrz inne. Ceny też sie trochę różnią

 

Szkoda tylko że nie ma większych mocy. Bufor 1000l trochę mały dla mnie. chciałbym 2000l, a tego na jednym wsadzie pewnie nie zagrzeję. 

Edytowane przez mankog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hargassnery mocniejsze: Neo-MHV 30-45 kW

Czy poki kasa jest: verner vn25d

Kociol nie jest tanim,ale zrobiony z niedrzewki 4mm,sterownik 1*.Jest to klonowane blaze,ale wychodzi taniej i ma pelne wyposaženie.Blaze z takimi bajermi 150% ++ ceny vernera.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2024 o 23:43, speed211 napisał(a):

Temperatura spalin jest dość wysoka 220 stopni, dochodzi nawet do 240 stopni (...) dno kotła już posiada płaszcz wodny

To wydają się takie objawy jak w Atmosie, gdzie też jest problem z wysoką temperaturą, która wynika ze zbyt małego wymiennika i do tego pewnie w części z umieszczenia płaszcza wodnego pod popielnikiem (czyli trochę w poziomie:(), wskutek czego właściciele Atmosa go codziennie czyszczą.

 

W dniu 19.03.2024 o 12:54, mankog napisał(a):

powietrzem trzeba regulować i w MPM i w Stalmarku

W Atmosie (i przypuszczalnie w innych holzgazach - być może też w Stalmarku) jest dodatkowy powód do regulowania powietrza wtórnego którego nie ma w MPM, bo w Atmosach (i przypuszczalnie w innych holzgazach) pali się wszystko na raz (jak w ognisku) przez co palenie odbywa się w dwóch fazach: pierwszej odgazowania i drugiej spalania pozostałego węgla drzewnego. Ta druga faza wymaga mniejszej ilości powietrza wtórnego i podobno w chwili rozpoczęcia tej fazy należałoby zejść do kotłowni i zmniejszyć ilość powietrza wtórnego.

 

W dniu 19.03.2024 o 12:54, mankog napisał(a):

prąd jest potrzebny żeby odebrać ciepło z bufora

Jak są kaloryfery to prąd nie jest potrzebny do odebrania ciepła z bufora i wystarcza grawitacja. Nawet zdarza się spotkać użytkowników, którzy twierdzą że ich podłogówka nie tylko przebija ale wręcz działa grawitacyjnie. Dlaczego sądzisz, że prąd jest potrzebny żeby odebrać ciepło z buforów?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że są instalacje w pełni na grawitacji. U mnie piętro by poszło, parter chyba nie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mankog Dlaczego parter ma nie pójść na grawitacji? Jeśli dobrze kojarzę, to wydaje mi się, iż ludzie robili w kuchniach kaflowych na parterze podkowę i nawet z takiej podkowy byli w stanie ogrzać grzejniki na parterze, czyli na tym samym poziomie. Także nawet na tym samym poziomie grawitacja ma szansę zadziałać.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Matejko1 napisał(a):

Także nawet na tym samym poziomie grawitacja ma szansę zadziałać.

Na tym samym poziomie nie ma prawa dzialac. A jesli dzialalo to dlatego ze srodek kociol/pieca byl nizej niz srodek grzejnika i byla duza roznica temperatur.

Za chwile dojdziemy do aburdu ze podlogowka zadziala na grawitacji.

7 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Nawet zdarza się spotkać użytkowników, którzy twierdzą że ich podłogówka nie tylko przebija ale wręcz działa grawitacyjnie

Ooo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy na jednym poziomie???

Naszkicuj o co pytasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że grzejniki i kocioł są na tym samym poziomie miałem na myśli to co napisałem w poprzednim zdaniu tj. że działają na tym samym piętrze czyli w ogólnym sensie, że na tym samy poziomie domu, czyli jeden poziom jest tu skrótem myślowym od jednego poziomu domu.

Sam zresztą piszesz że na jednym piętrze to może działać.

Natomiast pisząc o ogrzewaniu przez kocioł bufora które to kocioł i bufor są na jednym poziomie to mam na myśli to że kocioł stoi na podłodze i bufor też stoi na tej samej podłodze.

Edytowane przez Matejko1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyjście z kotła jest wyżej niż góra grzejników w suterynie i one grzeją na grawitacji, ale trzeba długo czekać i dlatego dałem pompkę. 

Moim zdaniem nawet podłogówka poniżej bufora będzie grzać na grawitacji tylko trzeba by zasilać ją z bufora cały czas, czyli dół bufora nie może być rozładowywany poniżej 50 stopni. Cienkie rurki i mała różnica poziomów sprawiają, że woda będzie krążyć  bardzo powoli i jeśli przerwiemy zasilanie, to potem trzeba będzie czekać pół dnia, żeby podłoga złapała właściwą temperaturę.

Według mnie układ niezapowietrzony będzie zawsze działał na grawitacji tylko im mniejsza różnica poziomów, tym większa musi być średnica rur i tym większa różnica temperatur, bo może się okazać, że odbiór ciepła z grzejników, czy podłogówki jest większy niż wydolność tej grawitacji i wtedy rzeczywiście nie będzie grzało. 

 

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu żeliwa w piecu/kotle. Ci co mieli kontakt z plecami kaflowymi pamiętają pewnie pojedyncze elementy ruszta i co się z nimi działo pod wpływem temp. szczególnie przy węglu. Pamiętam że nawet drzwiczki wewnętrzne odkształcały się  a nawet pękały. Brak chłodzenia i jeżeli ktoś się decyduje na takie rozwiązanie to powinien  zaopatrzyć się w duplikat i mieć dostęp do odlewni na poczekaniu. Podejrzewam że wytrzymałość będzie większe niż te fabryczne z betonu (?)

Pozdrawiam  

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szpenio napisał(a):

Moim zdaniem nawet podłogówka poniżej bufora będzie grzać na grawitacji tylko trzeba by zasilać ją z bufora cały czas, czyli dół bufora nie może być rozładowywany poniżej 50 stopni

??? Co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szpenio napisał(a):

 

Moim zdaniem nawet podłogówka poniżej bufora będzie grzać na grawitacji tylko trzeba by zasilać ją z bufora cały czas, czyli dół bufora nie może być rozładowywany poniżej 50 stopni. Cienkie rurki i mała różnica poziomów sprawiają, że woda będzie krążyć  bardzo powoli i jeśli przerwiemy zasilanie, to potem trzeba będzie czekać pół dnia, żeby podłoga złapała właściwą temperaturę.

 

 

Słabo to widzę, żeby zimna woda w pętlach mogła ruszyć w którąś że stron w kierunku bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum muratora jest wątek o temacie „ogrzewanie grawitacyjne” w którym opisano przypadek osoby u której ogrzewanie podłogowe działa grawitacyjnie:

 

„Witam

Nie zastanawiałem się w ogóle nad grawitacją gdy ekipa robiła mi instalacje CO - przy budowie domu ciągle byłem zagoniony aby wszystko zrobić szybko i aby się przeprowadzić.

W każdym razie wyszło tak, że całe poddasze i większość grzejników na parterze przebija mi grawitacyjnie - i na jesieni albo przy takich temperaturach jak teraz kocioł grzeje tylko CWU i jest w podtrzymaniu a grzejniki przebijają i grzeją trochę grawitacyjnie to temperatura w domu tak szybko nie spada. Dodatkowo 3 z 4 podłogówek też grzeją mi grawitacyjnie, z tym, że trochę na opak bo raz zasilają się zasilaniem a raz grzeją w ten sposób, że zasila je powrót - ciężko jest tak wysterować dokładnie ich temperaturę ale jakoś działają. Akurat tej 4 podłogówki nie używam, a te 3 przez cały bieżący sezon chodziły właśnie grawitacyjnie.

Jak wynika z powyższego to ja jestem zadowolony z takiego rozwiązania.”

 

To jest link gdzie jest dyskusja o tym przypadku: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?175444-ogrzewanie-grawitacyjne&s=c48b809d8d5208b2b31ce6f2deb9da60

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.