Skocz do zawartości

mankog

Forumowicz
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mankog

  1. Ok, dziękuję. To już mogę inaczej planować kotłownię.
  2. Niedługo czeka mnie wymiana pieca. Zostaję dalej przy drewnie. Do tej pory był zwykły kopciuch, ale teraz musi być bufor. Układ mojej kotłowni jest taki, że pomiędzy piecem a planowanym buforem są drzwi. Zasilanie do bufora pójdzie górą, ale czy powrót z bufora też można puścić nad drzwiami, pod sufitem?
  3. mankog

    Sonda lambda

    Wydawało mi się że sonda w większości pieców ma za zadanie dobrać odpowiednie proporcje PP i PW.
  4. Próbowałem się skontaktować przez stronę, na 3 zapytania, otrzymałem jedną ogólną odpowiedź. Rozmawiałem z przedstawicielem, ale nie chcę zawracać głowy pojedynczymi pytaniami. Kolega @jaremi77 pisał w innym temacie że moduł internetowy nie działa jak powinien, ale pomocy od Was nie uzyskał. na ten moment odstawiał ten piec do zastanowienia się.
  5. mankog

    Sonda lambda

    Obejrzałem film. Myślę że bufor i pompy ktoś źle podłączył dlatego są takie efekty w oddawaniu ciepła, piec zakopcony, może nie było ciągu i na otwartych drzwiczkach palili, smoła to podobno norma, ale wymiennik to zawalony. Jakieś minimum obsługi jest potrzebne. Tylko te sprężyny popękane i nie wymieniane na gwarancji to minus dla producenta. Chyba że miga się tym że nie było odpowiednio palone i traci gwarancję. Tylko szkoda ludzi, bo im zimno a wpakowali tyle kasy.
  6. mankog

    Sonda lambda

    Nad wkładem kominowym też myślałem. O przechowywanie drzewa i suszenie się nie martwię. Teraz potrzebuję znaleźć dobry piec. Każdy pewnie ma swoje plusy i minusy i raczej nikt nie wskaże który mam wybrać.
  7. mankog

    Sonda lambda

    Nie biorę nic na siłę. Porównuje ceny po prostu i też szukam w tym sensu. Ale powoli trzeba zamawiać. Długo byłem za MPM ale jakoś zniechęciły mnie poprawki od razu w nowym piecu, pękające dysze, zmniejszanie rusztu. Pewnie wszystko do przejścia. Teraz szukam dalej.
  8. mankog

    Sonda lambda

    Mam kotłownie ze 20m półtora sezonu się w niej zmieści. Na zewnątrz też nam miejsce. Planowo chciałbym układać na palecie, suszyć na zewnątrz, powiększyć drzwi w kotłowni i wjeżdżać paleciakiem.
  9. mankog

    Sonda lambda

    W obrebie tej samej marki to wiem o Attack SLX z so da droższy o około 9tys. Czyli jakieś 23tys kosztuje. Podobnie jak Heiztechnik tylko tego mam pod ręką. No i Blaze z sonda lub bez. Różnica też pewnie z 10 tys, ale ogólnie drogi. Innych w sumie na razie nie znam.
  10. mankog

    Sonda lambda

    i właśnie takiego szukam. 10% oszczędności jest na drugim miejscu. Potrzebuję łatwość obsługi, bo czasami żona lub mama będą w nim paliły. Duży bufor bo mam miejsce to i duży wsad żeby zagrzać te 2 tys litrów nie więcej niż 2 wsadami. przy rozpalaniu o 16 drugi wsad około 22 i powinno wystarczyć. Dopłaciłbym do czegoś co faktycznie może być tego warte. ale nie dopłacę 20tys żeby kupić Blaze, bo myślę że on już jest trochę lepszy.
  11. mankog

    Sonda lambda

    może się nie napaliłem, ale szukam "najlepszego" dla mnie. Wszystkie mają swoje wady i zalet. jeśli warto dołożyć to coś wymyślę, ale jeśli wsadzę tyle kasy a różnica "tylko" w spalaniu - ilości i czystości to nie będzie sensu.
  12. mankog

    Sonda lambda

    No właśnie tutaj mam dylemat. Stoję pomiędzy Stalmarkiem 37kW a tym Heiztechnik. między nimi był jeszcze Attack SLX. Przysługuje mi dofinansowanie z czystego powietrza, także po części by się koszty rozłożyły i zwróciły, ale to nadal kilka tysięcy, które można przeznaczyć na remont kotłowni lub wkład kominowy...
  13. @Heiztechnik mam kilka pytań Czy ten kocioł łączy się ze sterownikami pokojowymi, czy ma jakąś aplikację na telefon do podglądu na smartfonie? a może Tuya, Home Assistant? moduł internetowy? Jaka jest temperatura spalin, 150, 200C ? Ile jest gwarancji na sondę lambda? ile kosztuje jak padnie? jaki bufor jest zalecany do kotła o większej mocy? Chciałbym około 2000l Co może mnie przekonać do wyboru tego kotła?
  14. mankog

    Sonda lambda

    i teraz dalej nie wiem. Czy dopłacać do sondy Lambda i brać piec w sumie 2 razy droższy? Opału nie kupuję, bo mam swój las, więc jak spalę troszkę więcej to trudno, myślę że i tak mniej niż teraz w kopciuchu. bardziej ze względu na czystość spalania i mniej sadzy w kominie. Może kwestia jednorodnego palenia. Mam w sumie każdy rodzaj drzewa - gałęziówka, sosna, olcha, jesion, dąb. Do rozpalania gałęziówka z rębaka. Jeśli każdy wsad będzie podobny to i ustawienia nie będą się za bardzo różniły.
  15. Czyli brać MPMa? Nie będzie problemu z paleniem i jeśli trzeba to zona tez da rozpalić i ustawić wszystko tak jak trzeba. Myślałem że są już lepiej dopracowane konstrukcje, łatwiejsze w obsłudze i bardziej wydajne... i ciągle jestem w kropce.
  16. mankog

    Sonda lambda

    Sonda jak sonda, pewnie sterownik inny, dodatkowe automaty do sterowania powietrzem. Ale też jestem zdania że to okazja do podniesienia ceny, bo jakby była różnica 2 tys to za mało. Musi być 10 tys.
  17. Tak, to też biorę pod uwagę, że przez awarię sondy, czy wentylatora piec nie będzie działał. Ale jakiś piec trzeba wybrać. Boję się trochę MPMa chociaż miałem na niego chęć. Tylko od razu na wejściu kilka rzeczy do zmiany. tak interpretuje tematy na jego temat na forum. każdy piec wymaga większej lub mniejszej uwagi. Może Stalmark, może Attack i tak małymi krokami może Heiztechnik. Jeśli będzie dofinansowanie z Czystego powietrza to czemu nie. A może Atmos? "Najlepszy" jest kopciuch; spali każdy rodzaj drzewa, regulacja żadna. tylko ten komin i dym jakiś czarny ;)
  18. Tak, wiem że są instalacje w pełni na grawitacji. U mnie piętro by poszło, parter chyba nie.
  19. Szukam i łącze kropki i ten piec to w sumie to samo co Hargassner Smart HV i Rakoczy Smart RHV Wszystko pod jedną grupą Hargassner tylko blachy na zewnątrz inne. Ceny też sie trochę różnią Szkoda tylko że nie ma większych mocy. Bufor 1000l trochę mały dla mnie. chciałbym 2000l, a tego na jednym wsadzie pewnie nie zagrzeję.
  20. Też zwróciłem uwagę na plomien, bardzo jasny. Więc pewnie wydoka temperatura. Ciekawe jak zeliwna dysza się zachowa. Da radę?
  21. Czytam juz od dłuższego czasu, wiem więcej niż rok temu, ale mniej niż dużo osób tutaj. Dlatego pytam. A ten piec jest nowy na rynku,tak mi sie wydaje. Użytkowników jest niewielu, dlatego szukam porad, opinii.
  22. Jaki jest przekrój Heitztechnik Smart? na stronie producenta nie znalazłem, jest filmik na Youtube, tam coś widać. Chyba to nowy produkt i jeszcze nie wszystko jest. Czy w Heitztechnik Smart jest płaszcz wodny pod popielnikiem jak w Atmosie gdzie to powoduje że Atmosa trzeba codziennie czyścić, aby utrzymać wysoką sprawność odbioru ciepła. Raczej nie ma płaszcza wodnego pod popielnikiem Czy również Stalmark ma płaszcz wodny pod popielnikiem? NIe wiem, sprawdzę na przekroju Następnie fabryczny Stalmark 37 ma małe otwory powietrza wtórnego przez co jest problem z paleniem zrębki i trocin, podczas gdy w MPM można palić zrębki i trociny. Pytanie jak jest z paleniem zrębki i trociny w Heitztechnik Smart? Palenie zrębki nie jest dla mnie wyznacznikiem, mam jej trochę, ale bardziej jako rozpałka... Czy Stalmark 37 i Heitztechnik osiągają około 80 % sprawności na ciągu naturalnym (bez wentylatora)? bo MPM na dobrym ciągu naturalnym raczej ma takie osiągi. Pewnie nie osiągają. trzeba użyć wentylatora wyciągowego. tutaj plus dla MPM Stalmark nie ma klapki do regulowania miarkownikiem ciągu powietrza pierwotnego (taką klapkę ma np. MPM i chyba Atmos). Czy taką klapkę ma Heitztechnik Smart? NIe wiem czy maja klapki Stalmark nie ma rusztu ruchomego, a MPM ma ruszt ruchomy co chyba się może przydać do odpopielania jeśli będzie się mieszać drewno z węglem. Czy Heitztechnik Smart ma ruszt ruchomy? Mają dysze skierowane w dół. raczej nie ma rusztu. Jaki masz komin? Jaką masz wysokość i przekrój komina? Komin z 8-9 metrów, przekrój na "jedną cegłę" 🙂 Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu według strony ciepło właściwie? 17,1kW to szacowana moc grzewcza (C.O. + CWU) 33 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU) https://cieplo.app/wynik/1zrwd Taki mam wynik ze strony. jeśli mam zapotrzebowanie 17,1 kW cto czy nie moge zamontować pieca o wyższej mocy, np ten wspomniany Stalmark 37 kw? z buforem 2x1000l? Przez dłuższy czas miałem na liście MPM, ale coś mnie zblokowało na niego. Wiem że każdy piec ma swoje wady i zalety. wiem że on może chodzić bez prądu, ale prąd jest potrzebny żeby odebrać ciepło z bufora. powietrzem trzeba regulować i w MPM i w Stalmarku. Bez regulacji ręcznej byłby właśnie Heiztechnik Wielkość komory nie musi być dla mnie wyznacznikiem. Teraz mam kopciucha i zaglądam do niego ze 3-4 razy podczas palenia. wychodze z domu, wracam a kotłownię mam "po drodze". Popołudnia zimą też nie spędzam na kanapie, także zajrzeć do pieca 2 czy 3 razy to nie problem. Nie wiem właśnie co wybrać i na razie szukam. do Atmosa nie mogę się przekonać, może to błąd.
  23. Witam, szukam opinii na temat pieca Heiztechnik SMART HTV Występuje w 2 zakresach mocy 20 i 23 kW. W cenie zbliżonej do najtańszego Blaze, ale ma w standardzie sondę lambda. Blaze z tego co wyczytałem to ma w droższych modelach. Komora załadunkowa nie jest mała. Gdzieś znalazłem film na Youtub pokazujący jak on działa. trochę wysoka temperatura spalin, bo nawet ponad 200 oC. Chcę już coś ostatecznie wybrać i na ten moment mam na liście życzeń Stalmarka 37 kW z buforami 2x1000. Przy Heiztechnik to bufor pewnie max 1500l.
  24. Drzwiczki mogą w sumie zostać, ważniejsza dzwignia. Zrobiłem pomiary w kotlowni i trochę ciasno, ale się zmieści. Jakie polecacie bufory? Musi być firmowy, czy mogą być jakie OEM? Różnica nawet ponad 2tys. Warto dołożyć do Galmet'a. Na portalach aukcyjnych da różni producenci i różne ceny.
  25. Całkiem wywalać bojlera nie chcę, spięty z solarami, latem się dobrze grzeje. Bez bojlera musiałbym kupować inny bufor, z wężownicami lub coś jeszcze innego. Wiem że kocioł - bufor to jeden obieg a bufor - grzejniki i bufor - CWU to kolejne, ale jeśli jeden sterownik może połączyć to wszystko to nie będę bawił sie w oddzielne sterowanie piecem a oddzielne sterowanie grzejnikami. Do tego nie da rady pewnie podłączyć solarów i one będą żyły własnym życiem. Pozostaje kwestia bojler - bufor. Czy steruje tym sterownik solarów, czy drugi sterownik który ma pod sobą całą resztę?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.