Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Energia z oceanów- czy to możliwe ?


heso

Rekomendowane odpowiedzi

Taki sobie pomysł, chętnie posłucham lepiej zorientowanych: woda w oceanach (morzach) podgrzewana promieniami Słońca.Pytanie : jak z tej nieograniczonej ilości ciepła wyprodukować prąd, łatwy do przesłania gdziekolwiek ? Pierwsza moja myśl to pompa ciepła, podwyższająca temperaturę tej wody.Jasne, że zdaję sobie sprawę z ograniczeń, bo raczej nie da się tej wody podgrzać tym sposobem do wrzenia, aby wytworzoną parę użyć do napędu turbin generatorów prądu.

A może istnieje jakiś sprytny sposób na tę temperaturę ? Może niekoniecznie wytwarzać parę, tylko napędzać tym silniki Stirlinga ?

Dziwne wydaje mi się, że nie słychać jakoś o wykorzystaniu tak potężnych magazynów energii, jak właśnie ta woda zasilana ciągle Słońcem.

Mała burza mózgów ? Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno interesując się tym tematem jest to rozwiązanie dla Ciebie znane ale być może nie dla wszystkich. Energia z fal morskich. Przy okazji odbierając energię z fal w pewnych rejonach może to okazać się np korzystne dla wybrzeża, choć tego nie jestem pewien.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocean (morze) to zagłeboka woda dla mnie. Dużo słyszy się o wykorzystaniu fal morskich do produkcji energii. Ile takich instalacji powstało i gdzie nie wiem. O wykorzystaniu "ciepła" oceanu nic nie słyszałem. Prawdopodobnie koszty zabijają zyski.

U nas jest trochę rzek i gdyby znalazły się fundusze (znowu wszystko sie o to rozbija) to można by to lokalnie wykorzystać. Woda płynie bez względu na porę roku/dnia. Ja cały czas stawiam Solinę czy Żarnowiec za przykład. Oczywiście lokalnie byłyby to mikroinstalacje, nie na taką skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak mi przyszło do głowy ogniwo Peletiera, gdyby je zatopić i umieścić w miejscach gdzie występują duże różnice temp. pomiędzy warstwami wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.