Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła w nowym domu na działce uzbrojonej w sieć gazową


mateo1995

Rekomendowane odpowiedzi

Czy planując budowę małego domu parterowego ok 115m2 i mając na działce gaz ziemny warto obecnie iść w powietrzną PC?

Trochę naiwnych pytań, dopiero zakręcam się w temacie.

1. Załóżmy, że kotłownię i podłogówkę robię sam z pomocą znajomego hydraulika. Czy PC powinna być instalowana przez autoryzowanego instalatora? Chodzi o gwarancję. Co maksymalnie powinienem zrobić we własnym zakresie aby zminimalizować koszt instalacji PC? Jaki powinien być koszt z możliwymi dofinansowaniami powietrznej PC 7kW z instalacją? Do nowego domu 115m2 7kW jest ok?

2. Czy można taki dom ogrzewać jedynie w 2 taryfie? Powiedzmy przegrzewając pod koniec tańszej taryfy do 24st aż do spadku do 21st pod koniec droższej? Czy to ma sens? Czy tak się da?

3. Myślałem o PC głównie ze względu na możliwość wyzerowania w odległej przyszłości po zainstalowaniu PV opłat za ogrzewanie i prąd. Czy przy obecnych zasadach rozliczania można jeszcze zbilansować produkcję/zużycie energii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Przy obecnych systemie rozliczenia, możesz obniżysz koszty "grzania prądem" za pomocą PV. 

Możesz przyjąć, że w sezonie zimowym średnio z PV zaoszczędzisz ok 30% poboru z sieci, resztę wyeksportujesz do sieci, a potem to odkupisz po wyższej cenie.

Przykład:

Zużywasz dobowo 10kWh.

Bez PV pobierasz z sieci 10kWh

Z PV pobierasz z sieci 7kWh

 

W tym samym czasie eksportujesz do sieci np 5kWh, które potem odkupujesz od operatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mateo1995 napisał(a):

Do nowego domu 115m2 7kW jest ok?

To powinieneś mieć w projekcie domu. Charakterystyka energetyczna domu jest do tego potrzebna. 7kW to zapewne będzie na wyrost i spuchliznę. Jak dasz za dużą PC, to będą problemy z eksploatacją.

7 godzin temu, mateo1995 napisał(a):

Czy można taki dom ogrzewać jedynie w 2 taryfie? Powiedzmy przegrzewając pod koniec tańszej taryfy do 24st aż do spadku do 21st pod koniec droższej? Czy to ma sens? Czy tak się da?

To chyba nie ma sensu. Jak na dzień przegrzejesz pomieszczenia po nocy, to PC nie będzie pracować w dzień. A jak wiadomo PV dają prąd w dzień a nie w nocy. Założenie jest dobre, ale nie zawsze się sprawdza. Ja na przykład też tak kombinowałem, ale okazało się że mam za mały bufor na takie coś. Poza tym, idzie mniej prądu jak nie grzeję na maxa, tylko po to aby przez kilka godzin stygło (ja nie mam PC, tylko grzałki). Przy PC nie kombinowałbym w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze sobie wyobraź jak by się domownicy czuli ,raz by okna otwierali a później, a włącz że wreszcie tą pompę bo zimno ❄.

Na dzień dzisiejszy to gaz wyjdzie taniej , ale co dalej to czort wie .

Co do samodzielnego montażu to pytać sprzedawcy co i jak , mnie sprzedał z watem na montaż, jak zamontowałem to mu zgłosiłem by mi wciągnął do gwarancji , nic nie miał przeciwko bym sam uruchomił .

Niektórzy pozwalają na własny montaż a do uruchomienia przyjeżdżają posprawdzają czy zgodnie ze sztuką .

Jak pompa typu split to własny montaż tylko po stronie hydraulicznej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mateo1995 napisał(a):

Czy planując budowę małego domu parterowego ok 115m2 i mając na działce gaz ziemny warto obecnie iść w powietrzną PC?


Zmień swój sposób postrzegania na zagadnienie ciepła i chłodu w domu.

źródło:
Otwórz okno na YouTube.

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są zawsze nagłówki w tych filmach. Tutaj dom pasywny, w cenie mieszkania 😂

 

Wszystko się zgadza, tylko zapomnieli napisać mieszkania w Warszawie, domu w Pile 😁

 

Teraz trzeba mieć "pół bańki" na byle jaki domek w stanie deweloperskim.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię dziadka ale są rzeczy z którymi się nie zgadzam w jego filmikach.

Na tą chwilę zakładałbym gaz i nie wpierdzielał się w PC chyba że masz PV na starych warunkach.

Wystarczy poczytać po ile w ciągu dnia sprzedaje się prąd z pv w ciągu słonecznego dnia

Oddasz za 6,5gr kWh a w zimę odkupisz za 1zł co najmniej bo przecież nie zmieścisz się w tych śmiesznych 2000kWh na rok z ogrzewaniem.

 

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie gość proponuje szukać odpowiednio zlokalizowanej działki, potem projekt chaty ( bez komina ), garaż odczepiony od bryły domu...Wszystkiego pogodzić się nie da i dochodzi potem do takiej paranoi, że po ciemku w chacie będzie siedział, bo mu promienie słońca podniosą temp. o x stC, albo jakieś pomieszczenie od str. północnej będzie bez dostępu światła naturalnego... Wolę jakieś straty zaakceptować na rzecz wygody i komfortu, a termos mieć tylko herbaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.03.2023 o 11:38, o6483256 napisał(a):

3. Przy obecnych systemie rozliczenia, możesz obniżysz koszty "grzania prądem" za pomocą PV. 

Możesz przyjąć, że w sezonie zimowym średnio z PV zaoszczędzisz ok 30% poboru z sieci, resztę wyeksportujesz do sieci, a potem to odkupisz po wyższej cenie.

Przykład:

Zużywasz dobowo 10kWh.

Bez PV pobierasz z sieci 10kWh

Z PV pobierasz z sieci 7kWh

 

W tym samym czasie eksportujesz do sieci np 5kWh, które potem odkupujesz od operatora.

Kolego  mógłbyś tutaj wszystkim wytłumaczyć jak Ty w okresie zimowych chcesz dzieki PV zmniejszyć o 30% zuzycie prądu z PC w postaci auto konsumpcji ? z Twoim wyliczeniem zgodzę sie jedynie w miesiącach gdzie jest jakie takie słońce , ale wtedy też zbytnio nie trzeba ogrzewać domu , powiedzmy mamy ciepły październik , listopad i w miare sporo słońca to OK te 30% jest możliwe , jednak  nie są to miesiące zimowe , bo np grudzień gdzie moja instalacja 6kW wyprodukowała  90kWp , a pompa zjadłą 600kWh , styczeń był ciepły i to samo PV 123kkWp i pompa 530kWh , luty podobnie , dopiero marzec PV 550kWp pompa 450kWh , gdzie w locie pompa zjadła może z 50kWh , bo niestety ale najwięcej energii do ogrzania domu potrzebujemy nocą lub w zimne pochmurne dni , gdzie energia ze słońca ani nie ogrzewa naszych domów , ani nie zezwala na produkcje prądu .

 

A co do pytania autora , to ja powiem tak  wiadomo kto decyduje o energetyce w Europie i ogólnie reguluje prawo w tym temacie . Dwie grube rurki z gazem pękły , także już  piece gazowe sa be , za to pompy ciepła sa cacy , nie wiadomo co przyniesie przyszłość , bo tak naprawdę my jesteśmy na końcu łańcucha pokarmowego , i bedziemy grzać domy tym co w danym czasie będzie sie opłacało   naszym Panom    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadinterpretujesz moją wypowiedź. Nigdzie nie wspominałem o PC 😇 

 

Nawet przykład który podałem, jasno wskazuje, że o PC nawet nie wspominam.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zgadzam się , jednak nie ma to znaczenia  , w okresie zimowym produkcja z PV jest znikoma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająca, aby zaspokoić chociaż 30% z 10kWh

 

 

Luty (to jest pobrana z pv w stosunku do całości z sieci):

image.thumb.png.b2294231bf64689ebc46fd711c694314.png

Niestety, nie mam stycznia i grudnia.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty podajesz  na swoim przykładzie  jakiś tam % pokrycie  nie podając ile kW masz instalacje  i podając że 10kW srednie zapotrzebowanie domu , wychodzi ze dziennie z samej auto konsumpcji musiałbyś pobierać 3kW . Ten procent się zmieni jesli np tak jak w moim przypadku dzienne zapotrzebowanie domu to 30kWh ,  a za miesiąc luty uzysk z PV sredni dzienny to 4kW , z czego moze 1-2 kWh auto konsumpcja , to sam sobie policz jaki marny % PV  zaspokaja dzienne zapotrzebowanie budynku 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne miesiące pokazały, że pochmurne dni zdominowały większość kraju i uzyski prądu były mizerne. Większe korzyści przyniosą wyższe temperatury dobowe, zamiast mizernych zimowych uzysków z paneli. I tutaj mamy pole do popisu nawet dla rekuperacji, która może robić nadmuch na wymiennik pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ameno25 napisał(a):

Ale Ty podajesz  na swoim przykładzie...

  

Oczywiście, że tak. Każdy może mieć inną sytuację i inne zużycie.

 


Nadmuch na wymiennik przez reku nie ma sensu. Średni przepływ powietrza przez wymiennik reku to max 300m3/h. to dla pompy jak pierdnięcie myszy w kosmosie.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadmuch z reku na PC może powodować większe szronienie parownika , jakby nie było jest to wilgotne powietrze 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy w jakich temperaturach otoczenia będziemy podawać to powietrze. Bynajmniej patrząc ma ekonomikę działania, najszybciej zrobię drugą pompę na wodę gruntową, zamiast np. powiększać moce paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak jesteś na etapie budowy to od razu zadbaj o dobrą termoizolacje i  ogrzewanie niskotemperturowe, np podłogówka  z rurkami  co 10 cm, a nie co 15 jak to się często robi.  ( pompa ciepła z taka podłogówka będzie bardzo opłacalna) W nowym domu montaż kotła na gaz to jakieś nieporozumienie. Walka z gazem się już zaczyna, najpierw od 2027r zakaz montażu kotłów gazowych i podatek od emisji CO2 (ETS2) a finalnie ten gaz zostanie zakręcony.   

Grzanie powietrzna pompą ciepła w tanich nocnych taryfach  nie ma sensu, ponieważ sprawność pompy w nocy spada bardziej niż cena prądu. Dodatkowo posiadając PV zawsze skonsumujesz coś swojej energii.  

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marxxxZnowu piszesz ogólnikowo i znowu bzdury. Od kiedy sprawność pompy spada w zależności od pory dnia? Ja zawsze myślałem że to temperatura o tym decyduje, a czasem w nocy miałem cieplej niż w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał taką sytuację że buduję wszystko od zera, to tylko ogrzewanie niskotemperaturowe.

Odległość rurek 10 czy 15 cm jest zależne od izolacji podłoża. Na etapie budowy zadbałbym o bardzo dobrą izolację od gruntu. Przez grunt bardzo dożo ciepła ucieka.

Co do kotłowni, to poszedłbym w hybrydę. Trochę tego, trochę tamtego, czyli:

  • bufor ciepła odpowiednio dobrany do zapotrzebowania i instalacji
  • grzałka offgrid w buforze
  • PC podłączona do bufora (może być gaz, kocioł na paliwo stałe i inne)
  • odpowiednia taryfa dostawcy EE
  • PV na dachu na cele bytowe
  • PV na ścianie na potrzeby CO i CWU (nadprodukcja w lecie do sieci)
  • Magazyn energii elektrycznej (w ten sposób można wyeliminować drogą taryfę z użytkowania)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, carinus napisał(a):

@marxxxZnowu piszesz ogólnikowo i znowu bzdury. Od kiedy sprawność pompy spada w zależności od pory dnia? Ja zawsze myślałem że to temperatura o tym decyduje, a czasem w nocy miałem cieplej niż w dzień.

Wydaje mi się że dziecko w przedszkolu wie że w nocy jest zazwyczaj chłodniej niż w dzień.   Jak to doradzają ludzie którzy  nie domyślają się o co chodzi w tej  wypowiedzi to tylko współczuć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marxxxWidocznie masz nas za małe dzieci, które nie wiedzą ze w nocy jest chłodniej i trzeba nam to wytłumaczyć. Musisz nakręcić o tym kolejny filmik na YT i promować na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej jakby kolega marxxx wrócił do nagrywania "unboxingu" telefonów z Chin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2023 o 15:56, marxxx napisał(a):

Grzanie powietrzna pompą ciepła w tanich nocnych taryfach  nie ma sensu, ponieważ sprawność pompy w nocy spada bardziej niż cena prądu. Dodatkowo posiadając PV zawsze skonsumujesz coś swojej energii.  

Zakładając, że w nocy nie będę grzał PC, to w dzień zacznie nadganiać straty z nocy. Trochę pomoże słońce.

Zastanawiam się gdzie w takim przypadku znajdę oszczędności ? Po nocnym grzaniu, w dzień zużycie byłoby znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.