Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, berthold napisał(a):
  • No właśnie w to chyba pójdę bo mam apatię do dofinansować po prostu ich nie chcę nie chcę czyjejś jamłóżny który za rok d...

Weź nie pi.... Zgłosisz instalację, dostaniesz 6tyś i odliczysz od podatku.

Za dofinasowanie kupisz sobie chiński falownik i aku.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest wydzielona faza z najmniejszymi obciążeniami i całością oświetlenia, plus lodówka, zamrażarka na której to fazie mam założony falownik zasilania awaryjnego. Pozostałe dwie fazy mają większe obciążenia i tam skierowane jest zasilanie z mikroinwerterów, oprócz tego co idzie z falownika 3-F 6kW.

@bertholdŻadne magazyny nie będą w stanie konkurować na razie z siecią energetyczną. Zawsze możesz coś dokupić, ale też nie musisz pchać prądu w sieć jak nie będziesz chciał, ale zawsze możesz i z tego skorzystaj.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden problem,falownik chinski 3KW,spadnie przeciaženim jak na wlasnej pracy,tak przy bajpasie.Tego nie wiedzialem,myslalem,že wytrzyma na bajpasu do przekažnika.Znalazlem tylko victron i tylko czysty falownik ktory daje rady dobrac i tež wspomagac energii z sieci ponad wlasna moc i to dužo.Za to ma inne wady...Przy hybrydach byloby to bardzo przydatne,no nie to standartowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Nie powinno się lutować zaciskanych końcówek. Takie połączenie jest bardziej podatne na uszkodzenia. Nawet w instrukcjach producentów końcówek MC4 jest napisane, że jest zakaz lutowania końcówek.

Jak jest zakaz to ja nie namawiam ale ja i tak wolę zacisnąć i dodatkowo polutować i trudno mi w to uwierzyć że może to być gorsze połączenie .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutowanie tych końcówek nie ma sensu. 

Tutaj i tak pewnie wszystko statycznie (kable się nie ruszają), ale w wielu przypadkach, to bardziej szkodzi niż pomaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcus312 napisał(a):

trudno mi w to uwierzyć że może to być gorsze połączenie .

Przy falowniku który jest w pomieszczeniu nic się nie powinno stać.

Najgorsze jest połączenie przewodów i skrajnych paneli. Oryginalne końcówki paneli powinny być dobrze zarobione (fabrycznie). Do PV po to stosuje się linkę, a nie drut, żeby instalacja wytrzymała jak najdłużej. Zima -30, lato +60. Takie połączenie linka - MC4 non stop pracuje. Dlatego jest linka, aby nie było sztywnego połączenia. Po kilku sezonach na lutowanym złączu pojawi się mały luz. Złącze zaczyna się grzać i wytapiać cynę. Przychodzi następna zima, złącze kurczy się i powstaje większy luz. Po kilku sezonach luz jest na tyle duży że falownik zaczyna sypać błędami AFCI. Jak zaprosisz instalatora, to zacznie szukać po połączeniach, jak "kolegę" który się zna, to długo będziesz szukał przyczyny błędów.

To jest ta różowa wersja, gdzie falownik ma zabezpieczenia przed takimi sytuacjami.

Jak takiego zabezpieczenia nie ma (pierwsze wersje nie zawsze miały), to obowiązuje czarniejszy scenariusz. Falownik nie wychwytuje luźnych połączeń i instalacja się spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącze mam zaciśnięte normalnie a dodatkowe lutowanie robię na końcu wylotu złączki w miejscu gdzie powinno być już zaciśnięte z izolacją przewodu .W tym miejscu u mnie jest odizolowany jeszcze przewód zaciśnięty i zalutowany na samym końcu .Uznałem że te dodatkowe lutowanie właśnie wzmocni połączenie tym bardziej że i przewód i końcówki są pobielone cyną.Pierwsze takie złączki mam już od 2016 r i raz w roku kontroluje stan instalacji i na razie nic się nie grzeje , mam podzielone na 5 stringów celowałem w napiecia 300 V na string jakoś miałem też obawy żeby budować napięcia pod 800 V czy 1000 V zawsze to bardziej śmiertelny prąd i większy łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie jest napięcie, zależy od inwertera jaki masz podłączony. Są różne inwertery i mają różne optymalne napięcia.

Łuk elektryczny powodowany jest przez natężenie prądu, a nie napięcie. Im wyższe napięcie, a niższe natężenie tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienie łuku elektrycznego.

Dla przykładu. 20 paneli 250Wp jest teoretycznie bezpieczniejsze od 10 paneli 500Wp, bo mają mniejsze natężenie prądu, ale wyższe napięcie. Mają też oczywiście większą sprawność, ale zajmują więcej miejsca.

Nie twierdzę, że takie lutowanie u Ciebie doprowadzi do awarii, ale jest większe prawdopodobieństwo tej awarii.

Dużo osób co samemu buduje instalacje popełnia dużo drobnych błędów. Jednym z nich jest również łączenie paneli. Wiele paneli ma ładnie zwinięte przewody, które idealnie się łączy bez ich rozwijania. Takie zwinięte przewody tworzę małe pętle indukcyjne, które źle wpływają na prace paneli. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

,,, Dużo osób co samemu buduje instalacje popełnia dużo drobnych błędów. Jednym z nich jest również łączenie paneli. Wiele paneli ma ładnie zwinięte przewody, które idealnie się łączy bez ich rozwijania. Takie zwinięte przewody tworzę małe pętle indukcyjne, które źle wpływają na prace paneli. 


To chyba nie widziałeś instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez firmy instalatorskie (duże, małe).
Przecież sam osobiście nie dopuściłeś do tego, by instalatorzy podłączyli Ci instalacje przyłączeniową w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wacio1967 napisał(a):

To jakie jest napięcie, zależy od inwertera jaki masz podłączony

Dokładnie w specyfikacji technicznej jest wszystko podane wystarczy się dostosować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Przecież sam osobiście nie dopuściłeś do tego, by instalatorzy podłączyli Ci instalacje przyłączeniową w garażu.

Nauczyłem się na własnych błędach. 🙂 To fakt. Podłączenie zrobiłem samemu, ale firma co dokładała PV na dachu stwierdziła że wszystko jest ok i nie mają żadnych zastrzeżeń. Swoją robotę na dachu wykonali idealnie. Poprawili to, co poprzednia firma zrobiła nie do końca dobrze z pierwszą instalacją. Tą firmę mogę w 100% każdemu polecić.

49 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

To chyba nie widziałeś instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez firmy instalatorskie (duże, małe).

Widziałem skutki ich pracy. MCDonalds w Tychach. Sprawa ucichła, przyczyny nieznane. 🙂 

https://www.nowinytyskie.pl/pozar-dachu-restauracji-mcdonalds-w-tychach-ewakuowano-klientow-i-pracownikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Wy, ale widząc tytuł tego postu, za każdym razem mam skojarzenia że @berthold zaczyna przygodę z fotografią.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

,,, Widziałem skutki ich pracy. MCDonalds w Tychach.


Odbiegnę nieco od tematu "FOTO", by ukazać jakość wykonywanych usług elektrycznych w naszym kraju.
McDonald, jeden z wielu na Śląsku.


Oprawa hermetyczna lampy najazdowej. (śruby ja odkręciłem) 

1160667142_MCD_Oprawalampynajazdowej.thumb.jpg.943a1d94774bad5cf62e371fc9a1c937.jpg

 

Puszka hermetyczna i przewody ziemne. (te białe)

1378883449_MCD_Puszkahermetycznaiprzewodyziemne.thumb.jpg.61a8726019254c1031fb5793d8e51e33.jpg

 

Wnętrze puszki hermetycznej.

555105464_MCD_Puszkahermetycznaodrodka.thumb.jpg.df01fe4d8149c3db2d8eb65597caf847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te ziemne kable w kolorze bieli. 🙂 Masakra.

Ja u siebie też mam jedną puszkę w ziemi. Chyba nawet taka sama. Z tym że potrzebowałem "coś", aby zalać specjalną żywicą łączenia. Za takie "coś" posłużyła właśnie taka puszka. A może ta żywica im wyciekłą ? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepieprzyliście się do tej puszki w worku. Przecież wszędzie piszą, nie wyrzucaj worków, bo rozkładają się 1000lat, to chyba dobre zabezpieczenie było 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co lepsze, jak przez szkody górnicze i tak kostka do przełożenia za parę lat? Albo i mak do likwidacji, jak w Bytomiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez faktury nie odliczysz wydatków. Biednego nie stać na tanie używane rzeczy. To nie zapalniczka jak padnie to raczej w kosz.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold napisał(a):

Szukam jakiegoś falownika ale nie za trylion bulionów , nadają się te chłamy do czegoś 


Kup nowego FoxEss.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.