Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Minął 3 rok z pompa ciepła wiec pora na podsumowanie. Koszty i porównanie do kotła węglowego.


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

No i teraz trzeba sobie zadać pytanie. Dla kogo są pompy ciepła? Niby dla wszystkich, tylko czy ma to sens w każdym przypadku. U Ciebie jak najbardziej. Lubisz wyższą temperaturę w domu. Ja wolę niższą. Nie kombinujesz z temperaturami i masz zużycie 606 kWh. U mnie dom podobny 127m3, temp 20-21*, region ten sam. Po długim okresie testowania, kombinowania doszedłem do wniosku że na OP trzeba grzać cały czas. Wtedy jest najstabilniej i najtaniej. U mnie zużycie za grudzień 722 kWh. Czyli 116 kWh więcej i do zapłaty o 82 zł więcej, plus około 150 za gaz. 

Nie mam defrostów, zmartwień ile razy sią sprężarka włączy itp. Do tego koszt  PC który by się zwrócił po około 10-12 latach. Jaką żywotność w ogóle mają PC ?

Masz zdecydowana rację.  Pompy ciepła nie są dal wszystkich, nie w każdym przypadku  są najlepszym wyborem.  Każdy dom jest inny i każdy rodzaj ogrzewania ma swoje wady i zalety. Zrobiłem nawet kiedyś takie porównanie.  

 

W domku letniskowym np zamontowałbym klimatyzator lub ogrzewanie prądem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o koszta porównania do węgla to  każdy po szkole podstawowej jest to w stanie wyliczyć a parę minut .

Wystarczy że wiesz ile kWh uzyskujesz z 1kg węgla  x sprawność kotła x ilość spalanego węgla , z pompą masz to samo ilość  kwh prądu x SCOP pompy i masz wynik , dodam że jest to bardzo zbliżone bo z 1kg węgla uzyskasz około 5kwh ciepła  , a z jednego 1kwh prądu  przy dobrej pompie SCOP 5  uzyskasz 5kwh cipeła . więc skoro 1kg wegla kosztuje 2zł , a jeden kwh pradu  bedzie kosztowała 1,4zł to masz wynik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ameno25 napisał(a):

A co to ma do rzeczy ze auto zima pali więcej niż latem ? skoro porównujemy technikę jazdy ,  a nie warunki w  jakich jedzie auto  .

 

A właśnie duzo, Pompy powietrzne czerpią energię z otoczenia, a tam temperatura się zmienia. 

by zrozumieć na czym polega oszczędność, przypomnę że powietrzne pompy ciepła zużywają najmniej prądu, jeśli różnica temperatur pomiędzy dolnym źródłem czyli powietrzem na zewnątrz, a górnym źródłem, czyli temperaturą wody do jakiej grzeje pompa jest najmniejsza.

Przykładowo pompa zużyje mniej więcej tyle samo prądu, gdy przy temperaturze na zewnątrz -10 C zagrzeje wodę do 25C lub przy temperaturze powietrza 0C zagrzeje wodę do 35C. W obu przypadkach różnica temperatur wynosi 35C

Jednak krzywa grzewcza działa w ten sposób, że im chłodniej na zewnątrz, tym do wyższej temperatury grzeje wodę.
Wtedy różnica temperatur pomiędzy dolnym, a górnym źródłem może wynosić ponad 60 stopni Celsjusza. A to bardzo drogo kosztuje, a COP pompy spada poniżej 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej taką pompę nie montować na zewnątrz, tylko w garażu, gdzie jest cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marxxx napisał(a):

A właśnie duzo, Pompy powietrzne czerpią energię z otoczenia, a tam temperatura się zmienia. 

by zrozumieć na czym polega oszczędność, przypomnę że powietrzne pompy ciepła zużywają najmniej prądu, jeśli różnica temperatur pomiędzy dolnym źródłem czyli powietrzem na zewnątrz, a górnym źródłem, czyli temperaturą wody do jakiej grzeje pompa jest najmniejsza.

Przykładowo pompa zużyje mniej więcej tyle samo prądu, gdy przy temperaturze na zewnątrz -10 C zagrzeje wodę do 25C lub przy temperaturze powietrza 0C zagrzeje wodę do 35C. W obu przypadkach różnica temperatur wynosi 35C

Jednak krzywa grzewcza działa w ten sposób, że im chłodniej na zewnątrz, tym do wyższej temperatury grzeje wodę.
Wtedy różnica temperatur pomiędzy dolnym, a górnym źródłem może wynosić ponad 60 stopni Celsjusza. A to bardzo drogo kosztuje, a COP pompy spada poniżej 2.

Który raz mam Ci pisać że ja porównuje metodę grzania a nie warunki ??? czy Ty rozumiesz o czym ja pisze ? myślisz że jak wyłaczysz pompę na noc gdzie powiedzmy temperatura jest nizsza  5* to bedziesz miał z  tego korzysci ? w tym czasie Twoj dom straci   ze 2* i w dzien rzekomo w lepszych warunkach ( a wcale tak nie musi byc ) pompa musi to nadgonic działąjąc z wikeszą moca co rzekłada sie na mniejsza sprawność więc skórka za wyprawkę , a gdzie komfort .

 

Sam sobie odpowiedziałe , im mniejsza roznica miedzy temp powietrza a woda zasilania instalacji tym lepsza sprawnosć , to teraz zeby uzupełnic straty energii i podbic temp w domu po nocnej przerwie w grzaniu musisz podbic temp zasilania .

 

15 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Czyli najlepiej taką pompę nie montować na zewnątrz, tylko w garażu, gdzie jest cieplej.

Tak i z garazu w ciagu kilku  godzin zrobisz  lodówkę a nawet zamrażarkę 

Edytowane przez ameno25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porównanie. Jakoś się to ma nijak z tymi kosztami pozyskania ciepła.

Ja grzeję grzałką, a @ameno25 PC. Ta tabelka pokazuję kosmiczną różnicę. Ciekawe kto ma przekłamane odczyty? Ja, czy @ameno25 ? 🙂 Chyba ani jeden, ani drugi. Dalej twierdzę że PC nie dla każdego.

Żółta ramka niby ja. Czerwona ramka niby @ameno25. Domy są porównywalne. Region również.

image.png.0f7e5c04a2972f1e8c535f7eb4233a87.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ameno25 napisał(a):

… pompa musi to nadgonic działąjąc z wikeszą moca co rzekłada sie na mniejsza sprawność

Ponizej wykres sprawnosci w zaleznosci od obciazenia (nie ma nic o temperaturach). Moze byc tak ze 30 to nie to samo co 70 ale rowniez nie 100.

image.jpeg.dec2c7bddc2ccb0afeea7d5634d85cf5.jpeg

Edit: Jesli jakis producent pomp udostepnia takie wykresy bylyby to bardziej miarodajne rzecz jasna

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marxxx napisał(a):

Jednak zachęcam cię do obejrzenia tego filmu, nie jest długi. 

W twoim porównaniu z Autem zapomniałeś dodać że auto w zimie pali więcej niż latem

Silnik spala tyle samo, tylko sprawność cieplna może być nieco niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Ciekawe porównanie. Jakoś się to ma nijak z tymi kosztami pozyskania ciepła.

Ja grzeję grzałką, a @ameno25 PC. Ta tabelka pokazuję kosmiczną różnicę. Ciekawe kto ma przekłamane odczyty? Ja, czy @ameno25 ? 🙂 Chyba ani jeden, ani drugi. Dalej twierdzę że PC nie dla każdego.

Żółta ramka niby ja. Czerwona ramka niby @ameno25. Domy są porównywalne. Region również.

image.png.0f7e5c04a2972f1e8c535f7eb4233a87.png

Tutaj nie ma cudów , jeśli na weglu spalałem przy sredniej dobowej 12kg węgla x 5kwh/1kg  to  produkowałem około 60kwh ciepła , to samo mam na  pompie zużywam około  20kWh pradu przy sredniej dobowej 0* x COP 3  wychodzi 60kWh ciepła , nad czym sie tutaj zastanawiać ? . Podałem zużycie  z podlicznika   ,  napisałem ze grzeje parametrem W35 ,  jeśli chcesz więcej danych na temat temp wewnetrznej , temp zewnetrznych , zasilania itp bo masz jakies wątpliwosci i nie dowierzasz wal na priv udostępnię , ale jak pisze wyzej tutaj czarów nie ma bardzo prosto to policzyć , a audyt podglądowy każdy może zrobić na ciepło własciwe , a ja przez 5 lat grzałęm kotłem  weglowym , gdzie sterownik zapisywał wszystkie statystyki jakie są tylko możliwe wiec miałem pełen obraz ile mój dom potrzebuje w kazdych warunkach pogodowych , grzałem krzywą z zaworem 4d i pogodówką , także ustawienie krzywej pomy zajeło mi kilka dni , poza tym  może nie zabrzmi to skromnie ale troszkę coś tam rozumię na temat ogrzewania 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież grzanie grzałką zużywa 3x więcej prądu niż grzanie PC.

 

Wszystko się zgadza w tabelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PioBin napisał(a):

Ponizej wykres sprawnosci w zaleznosci od obciazenia (nie ma nic o temperaturach). Moze byc tak ze 30 to nie to samo co 70 ale rowniez nie 100.

image.jpeg.dec2c7bddc2ccb0afeea7d5634d85cf5.jpeg

Edit: Jesli jakis producent pomp udostepnia takie wykresy bylyby to bardziej miarodajne rzecz jasna

Wejdz sobie w dtr pompy kazdy szanujący sie producent pokaze COP w zaleznośći od temp powietrza i wody wychodzacej , a więc  COP dla A-7 W35  bedzie o wiele lepszy niż COP dla A-7W45 , a nawet niektóe pompy mają lepszy COP dla A-7W35 niz dla A2W45 lub W55 . innym slowem pompa przy wodzie wyjsciowej 35* bedzie oszczędniejsza przy -7* niz przy wodzie wychodzącej 45-55 przy 2* na dworze  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz powyzej tam nie ma nic o temperaturach a jedynie obciazenie sprezarki vs COP.


Mnie jeszcze interesuje COP przy takich samych temperaturach powietrza i wody wychodzacej ale innych przeplywach w instalacji (rozna dT).

Jest takie cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 Ty chyba myślisz że się Ciebie czepiam. NIE. Jest wszystko OK. Chodzi mi tylko o porównanie jakie robi @marxxx na Swoich filmikach. One mają się nijak do rzeczywistości. To jest tylko teoria, a praktyka pokazuje że jest całkowicie inaczej. A idealnym przykładem jest Twoja i moja instalacja. Jeżeli bilans wyjdzie u mnie na zero, to po co mam inwestować w PC. Byłby to bez sensu. Zakładając że u Ciebie byłoby jakieś tam ogrzewanie (nie PC) i nie płaciłbyś rachunków, lub były bardzo niskie, to inwestowałbyś w PC. Chyba nie. Za cały zeszły sezon zapłaciłem 3200 zł za prąd. W tym było ogrzewanie. Gazu w ogóle nie używałem do CO, tylko do CWU. Jestem przed wywaleniem gazu. Na CWU będę potrzebował w okresie grzewczym 70kWh na miesiąc. Poza sezonem będzie energia z BC służącego do CO.

16 minut temu, o6483256 napisał(a):

Przecież grzanie grzałką zużywa 3x więcej prądu niż grzanie PC.

Prąd mam za darmo z magazynu energii. Nie ważne czy cena 1kWh to 0,75, czy 1,25. Ważne żeby się nazbierało na tyle energii, aby jej starczyło na sezon grzewczy. Jeszcze mam za mało PV, więc wspomagam się gazem dopóki go będę miał. W ten sposób nazbieram na następny sezon trochę kWh, a między czasie dołożę PV. Mam netmetering. W netbiling nie da się tego zrobić. Tam zawsze trzeba zapłacić za dystrybucję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup PC, to nie będziesz musiał dokładać paneli bo zużycie prądu na grzanie co/cwu spadnie trzykrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 Możliwe że w Twoim przypadku takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne i bezproblemowe. Wyłożysz więcej na instalację PV, przyoszczędzisz na zakupie PC i problemach z nią związanych. Nie narzekam na moją pompę, ale widzę zmarnotrawioną energię na częste defrosty, które pojawiają się akurat w temperaturze najbardziej dominującej w sezonie grzewczym. Myślę nad dodatkową, równolegle/zamiennie pracującą PC woda-woda, mogącą poprawić ekonomię grzania w tych niekorzystnych dla pomp powietrznych warunkach pogodowych.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, o6483256 napisał(a):

Kup PC, to nie będziesz musiał dokładać paneli bo zużycie prądu na grzanie co/cwu spadnie trzykrotnie.

A masz w promocji PC za 3000 zł ? Tyle prawdopodobnie wydam na PV, aby mieć bilans zerowy.

49 minut temu, carinus napisał(a):

widzę zmarnotrawioną energię na częste defrosty, które pojawiają się akurat w temperaturze najbardziej dominującej w sezonie grzewczym.

To będzie bardzo głupie pytanie, ale nie znam odpowiedzi.

Co się stanie jak zewnętrzna jednostka zostanie zamontowana gdzieś w środku, gdzie jest cieplej. Wtedy nie byłoby defrostów. Gdzie jest haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wacio1967 napisał(a):

 

Co się stanie jak zewnętrzna jednostka zostanie zamontowana gdzieś w środku, gdzie jest cieplej. Wtedy nie byłoby defrostów. Gdzie jest haczyk?

Masz racje pytanie jest głupie , wiesz ile m3 taka pompa  przerzuca dziennie powietrza  powiem CI  mnóstwo  .także jakbyś dał taka pompę w srodku to  w ciagu kilku minut schłodziła by  powietrze w tym pomieszczeniu , bo tak działa pompa ciepła ze odzyskuje ciepło z powietrza co skutkuje jego schłodzeniu przewaznie o około 5*C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wacio1967 napisał(a):

,,, Co się stanie jak zewnętrzna jednostka zostanie zamontowana gdzieś w środku, gdzie jest cieplej. Wtedy nie byłoby defrostów. Gdzie jest haczyk?


Pompy ciepła to nie są urządzenia magiczne.
Przy pomocy energii elektrycznej i wrzących (parujących) gazów przenoszą ciepło z jednego obszaru do drugiego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem. Działa tak samo jak lodówka. Z tym że w lodówce mam -26, a poza lodówką z tyłu trochę ciepła.

Dalej nie wiem co się stanie jak jednostkę zewnętrzną zamontuje się w pomieszczeniu zamkniętym, aby było choć trochę odseparowane od warunków zewnętrznych. Na przykład, mam ocieploną szopkę koło domu i akurat stoi w miejscu gdzie chcę zamontować jednostkę zewnętrzną. W szopce jest 5*, a na zewnątrz -10*. To taka pasywna szopka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ty sobie jaja robisz czy co ? przecież napisane miałeś juz chyba ze 3 razy , ze pompa to powietrze w szopie o temp 5* przerzuci przez parownik schłodzi je o 5* czyli wyrzuci o temperaturze 0* , w kilkanasci minut całe powietrze w szopie będzie miało coraz niższą temperaturę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno w jakiej lodówce masz -26* ?? druga sprawa lodówka jest zamknięta , odizolowana , ma pojemnośc moze ze 2m3 co Ty porónujesz to do mieskzania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):


To w bardzo krótkim czasie (kilkanaście minut) zrobisz z niej lodówkę, po godzinie pracy będzie bardzo dobra zamrażarka. 

W lato jak znalazł, tylko wtedy w domu dalej będziemy grzali, a w szopie chłodzili, ale zawsze można zrobić odwrotnie grzać w lato w szopie, a chłodzić w domu 🤣

42 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

A masz w promocji PC za 3000 zł ? Tyle prawdopodobnie wydam na PV, aby mieć bilans zerowy.

 

Za te pieniądze (same panele) to ok 1,5kW Wystarczy?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 To nie zadziala z tytulu bardzo malej pojemnosci cieplnej powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na wstępie napisałem, że to będzie głupie pytanie.

Godzinę temu, ameno25 napisał(a):

Kolego Ty sobie jaja robisz czy co ?

Nie robię sobie jaj. Wiem że z jakiś powodów się tak nie da. Teraz wiem dokładnie dlaczego. A pytanie zadałem z prostej przyczyny. Są PC do CWU które stoją wewnątrz budynku. Zasada działania przecież jest taka sama, chyba że się mylę.

Godzinę temu, ameno25 napisał(a):

A jeszcze jedno w jakiej lodówce masz -26*

Sorki. Mój błąd miało być -16* w zamrażarce.

 

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Za te pieniądze (same panele) to ok 1,5kW Wystarczy?

Prawie się zgadza. Za same panele 3000PLN 2,6kWp. Resztę mam (profile, śruby etc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.