Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Minął 3 rok z pompa ciepła wiec pora na podsumowanie. Koszty i porównanie do kotła węglowego.


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Minął 3 rok z pompa ciepła wiec pora na podsumowanie.

Mamy obecnie kryzys energetyczny, przez co koszty ogrzewania domów doprowadzają niektórych do białej gorączki.  Jak wszyscy wiedza pompy ciepła są dla bogatych i żrą ogromne ilości energii, są całkowicie nieopłacalne. Lepiej posiadać stary kocioł w którym jak mówi prezes,   można spalić wszystko za wyjątkiem opon. A jak jest naprawdę? Sprawdzimy. Wcześniej używałem kotła na miał węglowy, więc porównam koszty. Mam też instalacje fotowoltaiczną wiec zobaczymy czy duża  inwestycja w taki tandem jest ekonomicznie uzasadniona, czy może za te pieniądze kupiłbym węgla na dziesiątki lat.  Powiem też jak ustawi pompę ciepła aby brała mniej prądu. Więc oglądajcie do końca bo warto. 

https://youtu.be/jPDHVOp1tB8

pompa ciepła po 3 latach jest ok.jpg

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zadał Ci pytanie skąd wziąłeś informacje iż to źle gdy pompa włącza się częściej niż 1 raz na godzinę? 

Wyłączasz pompę w godzinach nocnych lub obniżasz Temperature o 5 stopni?

Raz zimno raz gorąco   

gdzie tu komfort?

Jak byś ja raz w tygodniu uruchomił to by Ci zużycie dopiero spadło 😂

Edytowane przez Tomek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek15 Chyba trochę źle zrozumiałeś informacje podane w filmie.

Chodziło o to, aby PC jak najrzadziej się uruchamiała. Jak będzie się włączała i wyłączała co 5 minut, to jest źle dla PC i Twojej kieszeni. Tu nie chodzi o komfort.

Edytowane przez wacio1967
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U każdego producenta PC znajdziesz taką informację.

Chodzi o żywotność sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się trochę zdziwiłem, że ktoś zechciał tu komentować film...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeć to na pewno PC jest bardzo wygodnym źródłem ogrzewania. Niestety jest to jeszcze zbyt drogi ,,interes" dla większości społeczeństwa. A jak do tego dołożymy PV to kwoty rosną znacząco. Gdyby koszt takiego zestawu PC + PV był w granicach 15-30 tysięcy to zapewniam że większość ludzi miałaby w nosie palenie w kotłach. Następnym czynnikiem ograniczającym decyzję o zakupie PV jest brak stabilnego prawa w tym zakresie. Dzisiaj mamy kilowat po np. 70 groszy a za tydzień może on już kosztować 2 zł 10 gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli instalację PV trzeba tak zbudować, aby zaspokoiła 100% Twoich potrzeb. Wtedy nie będzie problemu z ceną za kWh.

No bo jaka jest różnica czy nie zapłacisz 0,70 PLN za kWh, czy nie zapłacisz 2,10 PLN za kWh? Nie ma żadnej. Nie interesuje Cię cena kWh tylko sam abonament, a to na chwilę obecną da się przeżyć.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko już takiej opcji nie ma dla chcących założyć panele PV. Zawsze trzeba płacić za przesył. Cenę energii można zredukować poprzez odsprzedanie energii wcześniej. A koszt samego przesyłu w trafach całodobowych lub w godzinach szczytowych w pozostałych taryfach to 35-45 groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że ludzie publikujący filmy na yt robią to po to, żeby zarabiać pieniądze. Więc takie wpisy, jakiekolwiek by nie miały treści, uważam za reklamę i staram się nie pobudzać tematu.



  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, esselite napisał(a):

staram się nie pobudzać tematu

Ale wpis dodałeś na pobudzenie tematu. 🙂 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy jeden post podbija temat. Nie ważne czy piszesz na temat, czy nie.

Jest jedna zasada. Nie ważne co piszą. Ważne że piszą. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyznam się bez bicia filmu nie oglądałem , dyskusje przeleciałem po łebkach .

Takich filmów na YT jest mnóstwo , moim zdaniem to co tam ludzie czasem opowiadają to jakieś herezje, w każdym razie ciężko trafić na kogoś kto mów z sensem .  

Według mojej opinii  obniżania temperatur na noc zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym , nie maja najmniejszego sensu  tłumaczyć mi się nie chce , wystarczy logicznie pomyśleć. Co do startów sprężarki , to z informacji wyczytanych w google  większość źródeł podaje  że  sprężarka TwinRotary czyli powszechnie stosowana w większości pomp powietrznych , wytrzymuje 50k startów , teraz trzeba by się zastanowić w jakich warunkach ona pracuję i jaki mamy inverter oraz ustawienia , czy mamy ogrzewanie nisko lub wysoko temperaturowe . Dla przykładu   osoby które grzeją harmonogramem , wychładzają w nocy dom , a w dzień pompa musi to nadrobić więc sprężarka  działa na na wysokiej mocy , większe ciśnienia , do tego np ma jeszcze grzejniki i grzeje parametrem 45* , a drugi użytkownik pompy (np JA ) ma ogrzewanie podłogowe , grzeje ciągle parametrem max 33* delta 5*  , krzywą łagodną tak że przyrost temperatury  na zasilaniu od +10 do -10 to 5*C , startów sprężarki na dobę  gdy jest poniżej 5* mam 1( wymuszone grzaniem CWU ) , sprężarka pracuje na niskim ciśnieniu .Teraz nawet jeśli w tych dwóch przypadkach będzie jednakowa ilość startów to która sprężarka będzie miała teoretycznie  dłuższą żywotność ? 

Aby to zobrazować prościej , porównam do jazdy autem . Jeden ruszy łagodnie , będzie przyspieszał  umiarkowanie i dojedzie do celu ze stała prędkością najbardziej optymalną dla spalania i czasu podróży , drugi zaś będzie przyspieszał gwałtownie ostro hamował  i zatrzymywał się , aby po jakimś czasie jeszcze gwałtowniej ruszyć , dojedzie w tym samym czasie ale spali więcej paliwa i wyeksploatuje mocniej silnik  .

Poniżej moje zużycie za grudzień , strefa klimatyczna śląskie więc było 2 tygodnie mrozików , domek średnio- energochłonny  o powierzchni podłóg 135m2 i użytkowej 116 , CWU 200L 3 osoby , temperatura w domu dół 24* , góra od 22 do 24*. Dla zainteresowanych wykresy temperatur .

Zużycie jest z podlicznika 

Zużycie pompy grudzien.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz trzeba sobie zadać pytanie. Dla kogo są pompy ciepła? Niby dla wszystkich, tylko czy ma to sens w każdym przypadku. U Ciebie jak najbardziej. Lubisz wyższą temperaturę w domu. Ja wolę niższą. Nie kombinujesz z temperaturami i masz zużycie 606 kWh. U mnie dom podobny 127m3, temp 20-21*, region ten sam. Po długim okresie testowania, kombinowania doszedłem do wniosku że na OP trzeba grzać cały czas. Wtedy jest najstabilniej i najtaniej. U mnie zużycie za grudzień 722 kWh. Czyli 116 kWh więcej i do zapłaty o 82 zł więcej, plus około 150 za gaz. 

Nie mam defrostów, zmartwień ile razy sią sprężarka włączy itp. Do tego koszt  PC który by się zwrócił po około 10-12 latach. Jaką żywotność w ogóle mają PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 Pożyjemy, zobaczymy, czy wszyscy tak długo będą się cieszyć tanim grzaniem gazem. Życzę wszystkim jak najtańszych nośników energii, z tą jednak różnicą, że ktoś mający smykałkę do roboty postawi jakikolwiek zestaw PV i już ma zasilanie dla pompy. To jest jej przewaga nad innymi nowymi formami grzania. Taniej jest znosić patyczki z lasu, ale czy wygodniej?

Prawda jest jednak taka, ze zapłaciłem za swoją pompę tyle samo co sąsiad za wymianę kotła gazowego na nowy egzemplarz, gdyż poprzedni ,,się wzioł i rozciekł''.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

No i teraz trzeba sobie zadać pytanie. Dla kogo są pompy ciepła? Niby dla wszystkich, tylko czy ma to sens w każdym przypadku. U Ciebie jak najbardziej. Lubisz wyższą temperaturę w domu. Ja wolę niższą. Nie kombinujesz z temperaturami i masz zużycie 606 kWh. U mnie dom podobny 127m3, temp 20-21*, region ten sam. Po długim okresie testowania, kombinowania doszedłem do wniosku że na OP trzeba grzać cały czas. Wtedy jest najstabilniej i najtaniej. U mnie zużycie za grudzień 722 kWh. Czyli 116 kWh więcej i do zapłaty o 82 zł więcej, plus około 150 za gaz. 

Nie mam defrostów, zmartwień ile razy sią sprężarka włączy itp. Do tego koszt  PC który by się zwrócił po około 10-12 latach. Jaką żywotność w ogóle mają PC ?

Jeśli chodzi o koszt inwestycji w pompę i PV w moim przypadku  gdzie wszystko wykonałem sam w kilka dni , do tego dostałem dotacje z  czyste powietrze , jest nie wielki bo zaledwie  z włąsnej kieszeni wydałem coś w okolicach 15k , przy dzisiejszych cenach energii powinno mi się to zwrócić dość  szybko , poprzednio zuzywałem 3t ekogroszku  na rok , więc licząc po 2k to 2,5 roku i inwestycja zwrócona , bo liczę że kwh z PV całkowicie pokryją zużycie pompy ciepła i jeszcze powinno ciut zostać na zużycie domu , po roku planuję dołożyć  tyle ile będzie potrzebne .

Jak narazie odpukać w niemalowane pompa od włączenia działa bez najmniejszych problemów ,  choć nie jestem instalatorem , hydraulikiem cały montaż wykonałem sam , co uważam za czynność banalnie prostą . Pompa monoblok z gotowym wewnętrznym hydroboxem , z gotowym naczyniem , zaworem 3d , grzałkami , instalacja bez bajerów , bez bufora , regulacja tylko na ratometrach , a  moc z pompy ciepłą do instalacji  przekazuje pompa wody sterowana sygnałem PWM ,  czyli przepływ  zależny od delty  , wzrasta zapotrzebowanie przepływ wzrasta i odwrotnie maleje zapotrzebowanie to przepływ maleje , do tego  termostat i wpływ pomieszczenia ustawiony na minimum  i jak wcześniej pisałem krzywa tez bardzo łagodna , podłogowka sam a sie reguluje do tego pompa ma inverter który potrafi zejść bardzo nisko z mocą , pompa również ma mnóstwo opcji dostosowania mocy do budynku , wystarczy wszystko z gławą ustawić 

Edytowane przez ameno25
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wszystko zgadza. Nie jestem przeciwnikiem PC. 

@carinus Od gazu odchodzę. Podałem koszt gazu, bo jeszcze używam do CWU, żeby porównanie zużytych kWh była prawdziwa w porównaniu do PC @ameno25. Dom ogrzewam buforem i grzałką. Dlatego piszę, że nie u wszystkich montaż PC jest ekonomicznie uzasadniony. Wolę dołożyć PV (mam ponad 9 kWp) i doprowadzić do bilansu zerowego. Paliwa kopalne (gaz, węgiel, olej opałowy) odchodzą do lamusa. Ceny tych paliw tylko to przyśpieszą. A biomasa, to jakiś absurd dla mnie. Wycinać lasy, żeby zrobić z tego opał. Trzeba stawiać na technologię. Z tym że handlowcy od PC, PV (zależy kto zapuka do drzwi) wciskają na siłę ludziom swoje produkty, wiedząc że inne rozwiązania byłby tańsze i porównywalne w eksploatacji. Dlatego piszę że PC nie w każdym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Jakbym miał większy dom na 90% bym miał PC. W moim przypadku wystarczy BC z grzałką i odpowiednie sterowanie.

Dzisiaj na ogrzewanie poszło u mnie już ponad 10kWh, z tym że od rana około 4kWh są z PV i grzeją BC na noc, żeby nie trzeba było grzać a taniej taryfie. Zresztą dzisiaj przez cały dzień jest tania taryfa, a temperatura BC jest wyższa od zadanej o 10*.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ameno25 napisał(a):

Przyznam się bez bicia filmu nie oglądałem , dyskusje przeleciałem po łebkach .

Takich filmów na YT jest mnóstwo , moim zdaniem to co tam ludzie czasem opowiadają to jakieś herezje, w każdym razie ciężko trafić na kogoś kto mów z sensem .  

Według mojej opinii  obniżania temperatur na noc zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym , nie maja najmniejszego sensu  tłumaczyć mi się nie chce , wystarczy logicznie pomyśleć. Co do startów sprężarki , to z informacji wyczytanych w google  większość źródeł podaje  że  sprężarka TwinRotary czyli powszechnie stosowana w większości pomp powietrznych , wytrzymuje 50k startów , teraz trzeba by się zastanowić w jakich warunkach ona pracuję i jaki mamy inverter oraz ustawienia , czy mamy ogrzewanie nisko lub wysoko temperaturowe . Dla przykładu   osoby które grzeją harmonogramem , wychładzają w nocy dom , a w dzień pompa musi to nadrobić więc sprężarka  działa na na wysokiej mocy , większe ciśnienia , do tego np ma jeszcze grzejniki i grzeje parametrem 45* , a drugi użytkownik pompy (np JA ) ma ogrzewanie podłogowe , grzeje ciągle parametrem max 33* delta 5*  , krzywą łagodną tak że przyrost temperatury  na zasilaniu od +10 do -10 to 5*C , startów sprężarki na dobę  gdy jest poniżej 5* mam 1( wymuszone grzaniem CWU ) , sprężarka pracuje na niskim ciśnieniu .Teraz nawet jeśli w tych dwóch przypadkach będzie jednakowa ilość startów to która sprężarka będzie miała teoretycznie  dłuższą żywotność ? 

Aby to zobrazować prościej , porównam do jazdy autem . Jeden ruszy łagodnie , będzie przyspieszał  umiarkowanie i dojedzie do celu ze stała prędkością najbardziej optymalną dla spalania i czasu podróży , drugi zaś będzie przyspieszał gwałtownie ostro hamował  i zatrzymywał się , aby po jakimś czasie jeszcze gwałtowniej ruszyć , dojedzie w tym samym czasie ale spali więcej paliwa i wyeksploatuje mocniej silnik  .

Poniżej moje zużycie za grudzień , strefa klimatyczna śląskie więc było 2 tygodnie mrozików , domek średnio- energochłonny  o powierzchni podłóg 135m2 i użytkowej 116 , CWU 200L 3 osoby , temperatura w domu dół 24* , góra od 22 do 24*. Dla zainteresowanych wykresy temperatur .

Zużycie jest z podlicznika 

Zużycie pompy grudzien.jpeg

Jednak zachęcam cię do obejrzenia tego filmu, nie jest długi. 

W twoim porównaniu z Autem zapomniałeś dodać że auto w zimie pali więcej niż latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma do rzeczy ze auto zima pali więcej niż latem ? skoro porównujemy technikę jazdy ,  a nie warunki w  jakich jedzie auto  .

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marxx I to jest właśnie źle napisane. Auto w zimie nie pali więcej niż w lato. Wszystko zależy od warunków jakie panują na drodze. Silniki diesla spalą mniej paliwa w zimie w niż w lecie przy takich samych warunkach drogowych, bo mają podane chłodniejsze powietrze do komory spalania. Zakładam że auto jeździ na oponach całorocznych. Przy zmianie opon w grę wchodzą jeszcze opory toczenia.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.