Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na ekogroszek a stara instalacja CO

TomMasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..po raz 1. 
Mam małą zagwostke, może Ktoś mnie tu wesprze dobra rada. 
Mieszkam w budynku typu "warszawiak" zajmuje piętro , na dole mam sąsiada. Czyli dwa niezależne mieszkania dwa piece. Mam piec na ekogroszek, podłączony do starej instalacji stawianej pewnie ze 30 lat temu. Mieszkanie to 80 m, no i właśnie to najgorsze ..spalanie w zeszłych sezonach ok 4 ton. W domu jedynie grzejniki bez podlogowki, okna dwuszybowe szczelne , w tym roku ocieplilem  solidnie dach ( ściany nie docieplone ale gruby podwójny mur)  no i niestety nie widze jakiejś poprawy w ilości spalanego węgla. W domu bez problemu utrzymuje się stała temp. +22,6 grzejniki działają na 3,5 (skala 1-5)z 7 grzejników dwa wyłączone, bojler w mieszkaniu ,  term pokojowy ustawiony na +21,6 poniżej nigdy nie spada nawet przez co jak widzę pompa przy piecu w ogóle się nie załącza pewnie dlatego że temp. Nie spada poniżej +21,6. Rury CO wszystkie widoczne są w otulinie , rury idą klatka schodowa na piętra być może tam w ścianach  traca sporo ciepła .myślałem że ocieplenie dachu  w minimalnym stopniu wpłynie na ilość spalonego węgla ale nie..co moglbym zrobić żeby zmniejszyć ilość spalanego węgla....czy postawić na nową całą instalacje ( cienkie miedziane rury) czy zamontować przy piecu jakiś zawór mieszający ( bo takiego tam nie ma ) ...macie jakieś wskazówki , rady ,porady sprawdzone rozwiązania 🤷‍♂️...bo chyba 4 tony na 80 m to dość sporo a węgiel tani nie jest 😁🤬
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki , z góry dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tego długiego wpisu 🫣

Widzę, że kolega rozpoczął swój wątek, więc może tu lepiej wszystko kontynuować, dałem troche opisów sytuacji i prób tutaj: 

Temperatura po pokrywą na klatce schodowej - 37.5 C, ocieplenie jest, ale słabe - jak na zdjęciu:

image.png.690c8e8281d12a568a791886da7629d6.png

Edytowane przez sielim

Založ zaworu 4d,pompa kotlowa,pompa CO.Bedziesz zasilac CO nižsza temperatura,to pomože stratam.Na kotlu bedziesz mial wyžsza temp,to pomože spalaniu i w koncu spalasz mniej.4d z silownikom,sterowany pogodowo-dalsza wygoda.

Tylko co wtedy z bojlerem, który jest w mieszkaniu w łazience ? Zdaje sie, że 40C to będzie za mało.

image.png.9beed13bd83f8ab433a3d2fe91dd84bc.png

Myślałem żeby może osobnego pexa 60C spróbować tam przecisnąć od pieca do samego bojlera, ale to dalej ten sam problem będzie i trzy rury do izolowania. Więc raczej obstawiam, że lepiej już te dwie co są bardzo solidnie zaizolować, a nad zaworem pomyśleć ew. już w samym mieszkaniu.
Tylko wtedy obieg kotłowy będzie wtedy gonił przez dwa piętra, robi się tak ? Ma ktoś doświadczenie z taką instalacją ?

Edytowane przez sielim

Zawor 4d przy kotlu,na pietru to nie poprawka.Liepiej extra zasilanie bojleru,chodzi wowczas,ale bedzie generatorom strat.Czy tylko grzalke poniechac.