Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Atlantic Excelia 11kw zużycie prądu


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Trudne pytanie. Teoretycznie to łatwiej jest podtrzymać temperaturę, niż ją gonić. Ale jak z rana przyświeci słońce i na dworze zrobi się cieplej, to wcale nie będzie tyle do nadgonienia.

Zrób sobie taki test, ale odwrotny. Ustaw temperaturę ECO na 24h i zobacz co się będzie działo z temperaturą pomieszczeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie ma jednej odpowiedzi. Nawet w identycznym domu, z taką samą ilością domowników, będą rozbieżności. Jeden chce mieć trochę cieplej, inny częściej wietrzy, a jeszcze inny bierze gorącą kąpiel.

Do każdego domu, mieszkania trzeba podchodzić indywidualnie i jak wszystko jest sprawne, to pozostaje metoda prób i błędów, aby osiągnąć swój cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak dla mnie ich algorytmy oparte na osprzęcie Simens kuleją pompa zamiast ładnie modulować podbija wy się wyłączyć nawet przy - 5 i więcej.
 

Dodzwonić się do serwisu- fakt - trudno. Ja też mam tą samą sytuację i podbija mi z zadanej 21,5 do ponad 22. (22,1 wyłącza pompe i pompkę obiegową. Mimo, że ma np 21,8 ona dalej grzeje. Czy ogarnołeś może jak to ustawić aby tak się nie działo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego wątku, ponieważ moje pytanie będzie dotyczyło w dalszym ciągu pompy Atlantic. W tym wątku była dyskusja na temat średnicy przyłączy pomp. Instrukcja Atlantica mówi „ średnica instalacji rurowej pomiędzy modułem hydraulicznym a kolektorem grzewczym winna wynosić minimum 1 cal (26x34). Odległość przyłączenia zasilania i powrotu do instalacji u mnie wynosi ok. 1,5 M. Mi mój instalator połączył to rurą zgrzewaną DN32 gdzie średnica wew wynosi 23 mm, do tego dochodzą zawory kulowe, które mają przelot 22-23mm, ale co najważniejsze pompę podłączył półśrubunkami, gdzie przelot wynosi ok 19mm. Czy takie połączenie zapewni prawidłową pracę, przepływ pompy? Jakie mogą być tego skutki?
Dodam tylko, że pompa ta ma przyłącza gz1” ( zasilanie i powrót).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mircio26 napisał(a):

Czy takie połączenie zapewni prawidłową pracę, przepływ pompy?

Nikt na pytanie nie odpowie jednoznacznie.

Może być alarm w PC, może być utrata gwarancji , a może działać i nic złego się nie zrobi.

Ale jak będą jakieś kłopoty , to producent/ sprzedawca/ gwarant zawsze będzie miał wymówkę o niewłaściwej instalacji i się może wypiąć na właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał(a):

Ale jak będą jakieś kłopoty , to producent/ sprzedawca/ gwarant zawsze będzie miał wymówkę o niewłaściwej instalacji i się może wypiąć na właściciela.

Dokladnie niestety ale tak.

Jak chcesz psa uderzyc to kij zawsze znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Wyjście z pompy 1 cal, zawory 1 cal, tylko ten nieszczęsny pół śrubunek, który ma przelot 19mm. Na razie odpukać nic złego się nie dzieje. A co z wydajnością takiej pompy? Mówi się, że pompa musi mieć duży przepływ dla wydajnej pracy. Oczywiście te zgrzewane rurki można zamienić na miedz i wtedy przelot będzie nie 23mm a 26, ale czy to znacząco coś zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mircio26 napisał(a):

No ok. Wyjście z pompy 1 cal, zawory 1 cal, tylko ten nieszczęsny pół śrubunek, który ma przelot 19mm. Na razie odpukać nic złego się nie dzieje. A co z wydajnością takiej pompy? Mówi się, że pompa musi mieć duży przepływ dla wydajnej pracy. Oczywiście te zgrzewane rurki można zamienić na miedz i wtedy przelot będzie nie 23mm a 26, ale czy to znacząco coś zmieni?

W dtr pompy powinieneś mieć podany  nominalny przepływ oraz minimalny , przepływ wody przez pompę  jest warunkowany tym z jaką mocą  działa  . Dla przykłady producent mojej pompy wymaga przepływ 23l/min przy maxymalnej mocy grzewczej delta 5* , natomiast kiedy pompa działa na minimalnej mocy , ma mieć zapewniony przepływ 10l/min delta 5*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet niewielka zmiana średnicy rury, powoduje sporą różnicę jej przekroju. Dwukrotne zwiększenie średnicy zwiększa prawie czterokrotnie przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi proszę jeszcze, mam bufor 220l miałem go spiąć z kotłem na drewno i pompą Atlantica ale ostatecznie kocioł zrobił wypad z kotłowni. Fachowcy od Atlantica twierdzą, że do tej pompy bufor jest nie potrzebny. Moja pompa traktuje od 7 st i po paru minutach po zatrzymaniu ponownie startuje. Problemem może być zład wody choć mam min wymagane przez producenta 50l (mam 60-65). Zastanawiam się czy nie mógłbym wpiąć go szeregowo na powrocie w układ. Czy by to coś pomogło, i przede wszystkim czy te 220l to nie za dużo. Mam same grzejniki.






W dtr pompy powinieneś mieć podany  nominalny przepływ oraz minimalny , przepływ wody przez pompę  jest warunkowany tym z jaką mocą  działa  . Dla przykłady producent mojej pompy wymaga przepływ 23l/min przy maxymalnej mocy grzewczej delta 5* , natomiast kiedy pompa działa na minimalnej mocy , ma mieć zapewniony przepływ 10l/min delta 5*

U mnie jest min. 1170l/h, max 2340l/h dla 4*C /delta/8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Spróbuję w weekend przerobić układ. A powiedzcie, czy w przypadku wpięcia bufora szeregowo na powrocie w celu zwiększenia zadu, to powrót z instalacji wpinamy na dole a powrót na pompę u góry, czy odwrotnie? Czy nie ma znaczenia?

A odnosząc się do tego połączenia 3T to sprawdźcie proszę czy taka konstrukcja ma prawo zadziałać.CO..thumb.png.89b66cfd5b3e994798f9dc7b5b8d46a3.png

Edytowane przez mircio26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem rury pp DN32 od pompy do instalacji na CU28 i będę sobie obserwował czy coś się zmieniło. Bufora na tą chwilę jeszcze nie podłączyłem. W związku, że bardzo dużo uwagi ostatnio poświęcam tej maszynie na czasy pracy, defrosty, postoje i zauważyłem pewną rzecz, która mnie zastanawia. Mówi się, że pompy mają trzymać te delta t 5*C, i tak gdy moja pompa osiągnie zadaną temperaturę w pomieszczeniu, a nawet ją przekroczy, temperaturę na zasilaniu np 34, na powrocie dojdzie do 34 to się wyłączy. Ok. Wydaje się prawidłowo. Po czym stoi tylko 5 min, a w zasadzie to jest wymuszone programowo( minimalny czas zatrzymania sprężarki- do ustawienia w menu w zakresie 3-20min) i mimo, że temp na powrocie spadnie np o dwa stopnie tj. na 32, ale mija ten czas wymuszenia zatrzymania to pompa startuje. Czy tak powinno być? Czy nie powinna stać do czasu jak różnica zasilania i powrotu będzie te 5*C? Zaznaczam, że temperatura w pomieszczeniu osiągnięta, a nawet przekroczona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem do mojego Atlantic równolegle bufor 220l (dla przypomnienia - same grzejniki, dom 140m2- część grzejników trochę przewymiarowana, w układzie bez bufora i pompy Ok.65l wody). Zakładając bufor, chciałem ją zmusić do dłuższych postojów, bo obecnie nie zatrzymuje się na dłużej niż 5-10min. Na razie obserwuję bo za oknem dziś +5. Obserwuję jej pracę poprzez wykresy z licznika supla, i zauważyłem, że pompa robi defrost co 30min. Czy to aby nie za często?
Proszę również o ocenę podłączenia bufora od pompy. Z racji że bufor z dwóch stron ma po cztery króćce przyłączpenieiowe ( licząc od góry 1, 2, 3, 4) to z jednej strony mam przypięty kocioł stałopalny 1- zasilanie, 4 powrót, 3 - powrót z instalacji, a z drugiej strony pompa: 1-zasilanie, 4-powrót. Tak jak na schemacie powyżej. Czy takie podłączenie,że powrót z instalacji jest wyżej, niż powrót na pompę jest do przyjęcia? Czy nie gdzie to zakłócać pracy pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mircio26 a na jakich ustawieniach masz grzałkę w pompie, chodzi o temperaturę załączania?

Prywatnie od 4 lat mam w budynku firmowym zainstalowaną PC Atlantic Excelia Alfea 16kw, w połowie stycznia 2023 zrobiłem rewolucję i doposażyłem ją w bufory na łącznie 620L wody i już widzę zmniejszone zużycie o około 20%

PC pracuje w parterowym budynku 320m2 postawionym w 2018r. 2 obiegi: podłoga (170m2) i grzejniki( 150m2). Pierwotnie miał być kocioł na groszek lub pellet, ale w ostatnim momencie padł wybór na PC więc przepływy są mówiąc krótko lipne, bo szykowane pod zwykły kocioł.

Budynek zaizolowany następująco: 30cm wełny pod dachem, 20 cm styropianu podłoga i 20cm styropianu ściana. Drzwi wejściowe całe ze szkła, jedna brama garażowa i kilka dużych okien (łącznie ok. 90m2 szkła), wysokość wewnętrzna pomieszczeń 80% to 3,30m i 20% 2,80m.

Co do zużycia kWh na samo ogrzewanie przy obecnych temperaturach (łódzkie, powiat zd-wola) styczeń zamknąłem na zużyciu 1003 kwh, luty - 872 kwh , a w marcu do dnia dzisiejszego 201 kwh

W budynku ustawione 21 oC. Woda na zasilaniu podłogi 25 oC, na zasilaniu grzejników 31 oC

PC zasila bufory, a z buforów 2 pompy obiegowe pchają wodę w instalację.

Krzywa ustawiona następująco:  jeden obieg, wpływ czujnika wewnętrznego 100%, nachylenie zmienione na wskaźnik temperaturowy, max. temperatura wyjścia 37 oC, min. temperatura wyjścia 20 oC, grzałka może się włączyć przy -15 oC

Sprężarka: minimalny czas zatrzymania 3 min., maksymalna temperatura 60 oC, cyrkulacja wtórna 50 sekund, odciążanie zablokowane

Grzałka od C.W.U. ustawiona na najniższy parametr czyli 0,1 kW

Z obserwacji pompa pracuje praktycznie ciągle, modulacja średnio w okolicach 16-20% woda na wyjściu 37 oC, na powrocie 35 oC

Edytowane przez tatar2305
dopisany ostatni akapit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 11kw pozwolenie na załączenie grzałki jest poniżej -10, ale grzałki nie podłącczone i nie były tej zimy jeszcze potrzebne. Bardzo zainteresował mnie twój opis działania ponieważ na innym wątku opisywałem mój problem z moją pompą na który może mógłbyś udzielić mi odpowiedzi. Opis: Od czasu montażu czyli listopad 2022 borykałem się z problemem częstych drfrostów. Serwis na to: a to za wilgotno, a to za sucho. Wreszcie ich zmęczyłem i przyjechali- za mało gazu. Defrosty znikneły ale pojawiły się częste uruchomienia już od -4*. Nasówa się odpowiedz- pompa przewymiarowana, ale w dalszym ciągu walczę ponieważ przy montażu instalator zrobił przepięcie, poleciała płyta w jednostce zewnętrznej ale ją wymienili. Jednak mam dalej taki niedosyt bo np pompa po zatrzymaniu na postój startuje i idzie na wysokie parametry i później oczywiście schodzi ale wydaje mi się że słabo reaguje. Mają jeszcze wymienić płytę w jednostce wewnętrznej i jeśli to nic nie zmieni to zostanie pewnie sprawa przewymiarowania. Teraz do rzeczy: mam bufor 220l z którym próbowałem pracy tej pompy, ale nie wiele to zmienia. Proszę opisz jak masz podłączony ten bufor do pompy i jak to jest sterowane. Czy pompką na buforze zarządza PC czy inny sterownik. Serwis mi mówił że do pracy z buforem ta pompa potrzebuje jakiejś sondy i dodatkowej elektroniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do zużycia kWh na samo ogrzewanie przy obecnych temperaturach (łódzkie, powiat zd-wola) styczeń zamknąłem na zużyciu 1003 kwh, luty - 872 kwh , a w marcu do dnia dzisiejszego 201 kwh

Z obserwacji pompa pracuje praktycznie ciągle, modulacja średnio w okolicach 16-20% woda na wyjściu 37 oC, na powrocie 35 oC

Czy do tego zużycia jesteś pewien? Mam 11kw i gdyby nawet ciągle pracowała na 16% to zużycie jest rzędu 1,3kW/h x24h x 30 dni = 936kWh, a 16 kW bierze chyba trochę więcej. Jeśli faktycznie masz takie zużycia to pewnie ciągle nie pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie według licznika założonego przed PC. To że pompa jest większa nie oznacza wcale, że bierze więcej, po to moduluje żeby dać zamierzony efekt i tak w mniejszej pompie będzie przykładowo chodzić na 50%, w większej na 40%, ale zużycie będzie powiedzmy, że jednakowe.

Wyłączać będzie się zawsze jak wykryje, że nie ma zapotrzebowania. U mnie temat jest bardziej rozwinięty, bo po pierwsze wszystkie obiegi (podłoga i grzejnik) chodzą u mnie na termostatach więc obiegi zamykają się po osiągnięciu zadanej temperatury, a po drugie jestem strasznie nadgorliwy i mam tak zryty łeb, że u mnie nawet w rozdzielnicach znajdziesz wszystko zaizolowane otuliną - taki fetysz 😄 . Więc siłą rzeczy kiedy woda nie traci temperatury to PC będzie się wyłączać. Jeżeli chcesz żeby chodziła cały czas to ustaw ją sobie na "suszenie posadzki" w trybie ręcznym, możliwe, że będzie wtedy chodzić ciągiem - ja tego nie sprawdzałem.

Co do defrostów - u mnie pompa szroniła się kilkoma wąskimi paskami i robiła defrost, a bywało nawet, że na pompie osadzała mi się 15 centymetrowa warstwa lodu - powód jest według mnie złożony, bo jedno to ilość czynnika, a drugie to temperatura jaką chcemy uzyskać na wyjściu. Jak podnosiłem temperaturę to szroniła się cała, ale rosło zużycie kWh, jak znowu obniżałem to szroniła się mniej i częściej robiła defrost, ale też i mniej kWh pobierała.

Ogólnie to niby PC robi defrost jak czuje, że nie ma przepływu powietrza, a ja mam wrażenie, że ten temat może być bardziej złożony.

Finalnie do tego co było w PC dorzuciłem 380g czynnika i mam wrażenie, że spokojnie można by jeszcze trochę dodać - inna sprawa jest taka, że dopóki nie ściągniesz czynnika i go nie zważysz to nie wiadomo ile rzeczywiście go jest, a ja u siebie nie ważyłem żeby go nie "brudzić" - gość który mi dobijał gazu mówił, że miał przypadki, w których w pompie lub w klimie (robi jedno i drugie) było nawet mniej niż 25% ilości czynnika która być powinna, a miał też ponoć przypadki, że czynnika nie było w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian
W dniu 10.01.2023 o 22:33, sambor napisał(a):

Szeregowe wpięcie mało co da.

Jak bufor ma możliwość , to wepnij go jako 3- rurowy i będzie OK.

image.thumb.jpeg.85232ce1abd33792aeac78f78520db23.jpeg

Jak masz na grzejnikach termostaty to ich pojemność nie powinna być liczona do wymagań pojemności.

To ja  dopytam przy okazji czy w tym układzie 3 rurowym też oczywiście muszą być dwie pompy obiegowe ? jeśli tak to obie na powrotach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Siliesian napisał(a):

,,, czy w tym układzie 3 rurowym też oczywiście muszą być dwie pompy obiegowe ? ,,,

Nie.
Jeżeli w pompie ciepła lub hydroboksie jest zainstalowana pompa obiegowa, to nie należy jej powielać.

 

Godzinę temu, Siliesian napisał(a):

,,, jeśli tak to obie na powrotach ?


Nie.
Ideą tego układu hydraulicznego jest to, że gdy pracuje optymalnie, co zdarza się niezmiernie rzadko jest, "wyeliminowanie" z układu zładu wody w buforze.

Wspominałeś coś o swoim wykształceniu elektrycznym. Można to porównać z węzłem obwodu elektrycznego, czyli pierwszym prawem Kirchhoffa.


ps.
Ja nie jestem hydraulikiem i wszystkie te skomplikowane zagadnienia hydrauliczne w ten sposób sobie tłumacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.