Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana kotła z ekogroszku na pellet (pompę ciepła?)


qqde23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

już kilkakrotnie prosiłem o rady w podobnym temacie, jednakże sprawa wciąż się rozwija i mam nadzieję,  że zbliżam się ku końcowi. W jednym z moich poprzednich postów dokładnie tutaj:

prosiłem o pomoc w zakresie doboru kotła do mieszkania 45 mkw w starej kostce. Dostałem dużo różnych cennych uwag i rozwiązań. Po przemyśleniu i przeanalizowaniu sprawy wykluczyłem grzanie prądem - mam słabe przyłącze, a dodatkowo bufor w drugiej taryfie i grzejniki mogą wcale nie wyjść tak tanio. Brałem pod uwagę jeszcze ogrzewanie klimatyzacją typu split, ale ten pomysł ma również kilka poważnych wad. Nie chce się ładować w koszta kosmiczne oraz rozpalać codziennie. W taki wypadku zostaje przy piecu na ekogroszek.

Tak jak pisałem w poprzednich postach mam dom w fazie wykończenia, w którym będę mieszkał już na stałe. Zmontowałem w nim 2 lata temu kocioł Skam-P Plus 12 kW. Dom 133 mkw po podłodze z użytkowym poddaszem. Komin systemowy ceramiczny. Niestety dom posiada wentylację grawitacyjną oraz grzejniki (2 pętle podłogówki na RTLch w łazience). Poniżej link do cieplowlasciwe:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/48px

Aktualnie postanowiłem przenieść kocioł z nowo budowanego domu i podłączyć go do grzania mieszkania. W nowo budowanym domu zmieniłbym w ogóle źródło ogrzewania. Ogólnie jestem niedoświadczoną osobą w ogrzewaniu ekogroszkiem, ale uważam,  że jest z tym jednak sporo pracy. Węgiel trzeba wysuszyć, robią się spieki, popielnik w najlepszym wypadku starcza raz na dwa dni no i mnóstwo pyłu. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla rodzin, w których kotłownie musi często obsługiwać kobieta. Jako, że inwestycję i tak muszę przeprowadzić by ogrzewać mieszkanie, myślę, że przeniesienie pieca do "starego" mieszkania i zmiana źródła ciepła w "nowym" domu jest najrozsądniejsza.

Zamiast pieca na ekogroszek rozważam:

1) Piec na pellet. Chciałbym jak najbardziej bezobsługowy. Rozważam model przy którym się po prostu "nic nie robi". Z wyczytanych Internetów biorę pod uwagę Edilkamin Laguna P 12, Edilkamin Termika, Pellux Compact 12 kW oraz Witkowski BIOVERT 15 kW. Chciałbym, aby piec był w 5 klasie (dopłata u mnie w gminie 1500 zł). Co myślicie o tym rozwiązaniu oraz tych modelach kotłów?

2) Pompę ciepła powietrze-woda. Niestety tutaj kłaniają się błędy związane z brakiem rekuperacji oraz grzejnikami. Czy jest sens pakować pompę ciepła w taki dom? Szacuje, że węgla w sezonie spalam około 3 ton czyli 2500-3000 zł. Czy ogrzewanie pompą ciepła wyszłoby taniej?

Dołączam jak wygląda moja kotłowania w nowym domu oraz schemat podłączenia tam Skama.

O jakich kwotach za instalację rozwiązań mniej więcej mowa przy każdym z wariantów? Myślę o cenie niezbędny sprzęt + montaż. Czy piece na pellet są faktycznie takie "bezobsługowe" i "czyste"? Jaki byłby mniej więcej roczny koszt utrzymania? Warto rozważać takie zmiany?

Mam nadzieję, że za bardzo nie nagmatwałem w opisie obecnego stanu rzeczy i moich przemyśleń:D Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

9p1D3DyB.jpg

Kotłownia_aktualne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracują już nad Skam-em na pellety, ale to projekt na koniec roku więc jeszcze potrwa.

Co do pelletów taka uwaga - trzeba je odpowiednio przechowywać - sprawdziłem to u siebie, że po 2-3 miesiącach pod wiatą na dworze łapią wilgoć i się zaczynają rozpadać - Skam-PV z SV-200 spalił to bez problemu, ale nie wiem czy typowy peleciak by się nie zapchał.

 

Z ciekawych peleciaków jest jeszcze RBR-B - więcej info na @ jeśli chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po przeczytaniu kilku postów odnośnie plleciaków (im więcej czytam tym mniej wiem) chciałbym kocioł z planikiem obrotowym KIPI lub Pellas REVO. Interesują mnie kotły do około 10 k zł (23% VAT). Do tego sterownik (S.Control TOUCH lub ecoMAX 860P), panel pokojowy, moduł internetowy, czujniki pogodowy oraz spalin. Chciałbym palić pelletem średniej jakości raczej takim 600-700 zł. 

Który z kotłów z poniżej listy byłby najlepszy? Ewentualnie jest jeszcze jakiś inny warty uwagi?

- Galmet Genesis Plus KPP 15 - palnik Pellas Rrevo

- MPM BIO-PELL 19 - palnik KIPI

- Witkowski BIOVERT 15 lub 21 - palnik KIPI

- Kotlospaw UP 16 - palnik KIPI

- Pereko KSR Beta Pelet 16 - palnik Revo

- Ekogreń EG-PELLET MINI 16 - palnik Revo

Jest ktoś w stanie polecić instalatora, który mógłby mi to podłączyć z woj. kujawsko-pomorskiego?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo ludzi zadowolonych z obu rodzajów palników, więc nie warto słuchać opinii o ich przereklamowaniu, tylko podpytać użytkowników tychże palników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.