Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana pompy CO na energooszczędną.


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Za niedługo, w tym roku, rozpocznie się u mnie rozbudowa budynku i w związku z tym będę "wołał" hydraulika do montażu instalacji do dwóch pomieszczeń. 

Chciałbym wykorzystać to i zmienić pompę CO obiegową na taką, która ciągnie mniej prądu. Obecnie (od października 2021 r.) mam pompę Ferro Typ 25-40-180. Na najmniejszym biegu ciągnie 35W. Chciałbym w tym roku zmienić ją na pompę ePCO 25/40-70Z 180 LFP. Czytałem, że ciągnie ona od 6W.

Chciałbym, aby działała ona całą dobę i przepompowywała wodę na bieżąco z pieca do grzejników. Obecnie mam tak, że dopiero po spadku temperatury w domu piec włącza pompę i do pieca wraca zimna woda (temperatura pieca bardzo spada, pomimo, że mam zawór 3d, - z ok. 76*C do ok 40*C). Na ciągłym obiegu i przykręconych grzejnikach ta temperatura nie będzie miała aż takiej różnicy. Aktualnie mam ok 80-100 L wody w instalacji, a po wymianie rur, za ok 2 lata, powinno pozostać ok. 40 - 50 L wody w instalacji. Obecnie mam bardzo duże przekroje rur w pionach.

Opisałem sytuację, aby zapytać, czy przez najbliższe pewnie 2 lata (do wymiany rur na mniejsze średnice) taka pompa (ePCO 25/40-70Z 180 LFP) będzie dobrze cyrkulowała wodę ww. opisanej instalacji i grzała grzejniki? 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Spełni doskonale swoje zadanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2022 o 15:47, markus383 napisał:

Obecnie mam bardzo duże przekroje rur w pionach.

Opisałem sytuację, aby zapytać, czy przez najbliższe pewnie 2 lata (do wymiany rur na mniejsze średnice)

I tylko się z tego powodu cieszyć należy. A po co chcesz wkładać cieńsze rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy może ktoś używa pompki o podobnej mocy początkowej? Sprawdzaliście może ile faktycznie zużywa mocy przy pracy ciągłej przez 24h ? Czy rzeczywiście, przy mocy ok. 6W, potrafi tą wodę skutecznie pompować? Czy tego typu pompki ustawiają moc automatycznie w zależności od ilości (wagi) pompowanej cieczy, czy może ustawia się ją np. na pierwszym biegu (czyli załóżmy, że na tych 6W) i ona tak sobie pompuje (pewnie wolno, ale jakiś ruch wody w instalacji jest ciągle)?

Na tą chwilę mam dużo wody i instalację wykonaną tak, że piec działa na swoim sterowniku i sam pilnuje, aby woda była ciągle powyżej 65*C (faktycznie dochodzi do ponad 70*C - zapewne bezwładność). W domu mam sterownik, który dba o temperaturę w domu. W momencie, kiedy temp. spada poniżej 21,4*C załącza się pompa CO, która pompuje ciepłą wodę z pieca w instalację i do pieca spływa woda zimna, która w czasie nie działania pompki CO chłodziła się w rurach.

Pomyślałem, że mniejszy przekrój rur, a co za tym idzie - mniej wody, nie będzie powodował aż takich różnic w temperaturze, która spływa do pieca i z niego wypływa.

Jednakże, mając, w sumie, wodę ciągle w ruchu nie będzie aż takich różnic. Martwi mnie jednak część rur, która leży pod podłogą na parterze. Kiedyś domy stawiano na fundamencie dużym, szerokim, a podłoga była bezpośrednio nad glebą. Ta rura, o której pisze idzie pod podłogą praktycznie na ziemi i tam najszybciej spada temperatura. Jest jakoś (chyba - tak twierdzi mój tata, który nadzorował budowę) zaizolowana, ale to nie jest jakaś rewelacyjna izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem swoją pompke i jak pamietam jej wskazanie było 21 a ogolnie brała 24 . To też zależy czy elektronika pomiarowa sama się bierze pod uwagę . To i tak nie istotne . 

Sorki że ci włożę kij w mrowisko 😁

Kupowanie nowej pompy by oszczędzić dwadzieścia Watt jest nie potrzebne . Chyba że ta juz tryka (taki objaw ostatniej prostej w zyciu pompki ) jak działa niech działa dalej . 

Jeśli nie posiadasz żadnego sterowania np zawór 3lub4 drogowy ewentualnie nie masz termostatów . To ta nowa pompa też będzie sterowana działaj, dogrzej, czekaj .

Koszty tego zakupu nie jest mały . Są w necie kalkulatory i można wiele policzyc . 

Biegi i opcje . Po zmianie zwykłej na energo odniosłem wrazenie że biegi tych pomp są identyczne czyli że pcha identycznie a bierze mniej pradu . 

Możesz poszukać na np olx używki takich pomp. Mi się trafila za 80 zeta i teraz żałuję że nie wzięłam drugiej od gościa 😁. Działa jak rok podziala non-stop to stratny nie będę . Pompa c.o też używka już kręci trzeci rok i coś już ją słychać , koszty 100 zeta .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20W mniej, to w jakieś 0,5kWh dziennie * ilość dni grzewczych w roku. U mnie 8-9 miesięcy to 250-260 dni, czyli jakieś 130kWh mniej. Pomnożyć przez cenę kWh i znamy oszczędności.

Mnie trafiła się Wilo Stratos 1-6 za 150 zł, więc żal było nie skorzystać. Ma ona licznik prądu i zjadła mi na teraz w sezonie 91kWh. Tylko ja grzeję niższym parametrem przez to musi tłoczyć więcej wody i 41W dość często się na niej pojawia w trybie AA. Jakbym trzymał stale np. 55-60 stopni na grzejniki zjadłaby duo mniej prądu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki metraż masz zamiar ogrzewać. To że pompa będzie ganiała wodę przy 6W poboru nie neguje, ale czy zasili ci wszystkie pokoje/grzejniki? Wszystko zależy od instalacji jaka jest.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z drabinkami mam 17 punktów odbioru na trzech poziomach. Kocioł na poziomie -1 (piwnica). Pompa Wilo Stratos 1-6 w trybie AA daje radę przepompować wodę do wszystkich grzejników na wszystkich piętrach(max 8m w górę). Pobiera wtedy 41W. Jak są okresy przejściowe to adaptuje się nawet do 6W. Teraz (grudzień, styczeń) nie spada u mnie pobór poniżej 24W. Wszędzie mam zawory termostatyczne.

Jakbym u siebie na sztywno ustawił 1bieg np. 6W, to teraz z 2/3 grzejników nie grzałoby.

Z drugiej strony miałem starszą pompę LFP, która na 1biegu zjadała 40W. Zimą musiałem ją ustawiać na 3bieg 65W. W innym przypadku trzeci poziom się nie dogrzewał.

Na krótkim obiegu pompa Wilo Pico 1-4 pobiera 10-11W. Jak było mniej nie dogrzewała powrotu, było z 5 stopni mniej na powrocie. Tylko na CWU załącza mi się pompa LFP energooszczędna na pierwszym biegu, coś koło 5W.

Ogólnie cały kocioł pożera około 60kWh na miesiąc prądu. W grudniu było to około 70kWh.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.