Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wykładałbym szamotem dolnej komory bo tam jest płaszcz wodny, zaizolujesz sobie powierzchnię odbioru ciepła.

ja zmodyfikowałem to dość prosto wykonując klin z szamotu na którym płomień sie przełamuje i zawirowuje na misie palnika.

Jest troche mniej popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.12.2022 o 18:47, Krystian2805 napisał(a):

@wkl będę testował na weekendzie. Powiedz mi proszę jeszcze jak podłączyłeś czujnik spalin do sterownika. Przeglądam menu w moim sterowniku Tech i-2 plus OT i obawiam się, ze nie mam go jak podłączyć bo w ustawienisch czujników próg alarmowy czujnika to max 99 stopni. Chyba, ze się to da jakoś innaczej ustawić. 

 

 

Po dłuższych testach wyglada na to, ze piec ładuje prawidłowo, po ok 2h bufor jest naładowany na ok 80 stopni. Rury nie zostały zmienione, zostały 1-calowe. Zostały jednak trochę przerobione ponieważ były porobione „kieszenie powietrze” i mocno szalało powietrze. Teraz jest dużo lepiej ale jednak od czasu do czasu pojawia się powietrze. 
@wkl jak sprawuje Ci się separator powietrza? Rozwiązał problem z pojawiającym się powietrzem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mpm ds ale o obu tych co piszesz się trochę naczytałem i powiem ci że lepszy powinien być stelmark bo będzie raczej trwalszy ,ma grubszą blachę 21kw waży ponad 400 kg ,atmos 300kg,stelmark ma izolowaną komorę co poprawia zgazowanie ,jest mniej smoły lub w ogóle jej nie ma, ma lepsze dojście do rozpalania, środkowe drzwi,ma wymiennik czyszczony w prosty sposób i skuteczny ten rurowy, ma regulacje mocy 1do 100% obroty dmuchawy,dobre przy braku bufora,jest polski jest tańszy ,przewaga atmosa to większa komora ,możliwość pracy bez prądu na samym miarkowniku, szersze drzwi załadowcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 08:33, Trx9 napisał(a):

Urok tego kotła. Palnik jest dość ubogi jak na wspołczesne konstrukcje.

Z taka zabudowa punktowo daje niezle dopalenie. Ja zastanawialem sie nad wylozeniem dolnej komory szamotem naokoło. Ale to jak ogarne ssanie w kominie bo bez rck to mi wentylator momentami niepotrzebny.

@wkl

Obstawiam ze zabudowa poprawia jakość spalania/ czysciejsze spaliny. Bo wydajności to juz wiele sie nie wyciągnie bez gęstszego zawirowywacza. U mnie pełna komora osiki spala się do wyłączenia około 4godziny jak u ciebie to wygląda.

Hmm , sam nie wiem czy coś to  daje, wydaje się że więcej gorących cegieł to powinno się lepiej dopalać ale czy nie trzeba doprowadzić więcej powietrza oto jest pytanie. Pełna komora to tak jak mówisz około 4 godzin się pali. Ciekawy jestem jak u ciebie dym z komina, jest? u mnie jest i wydaje mi się że powinno go być mniej.

W dniu 28.12.2022 o 11:44, Krystian2805 napisał(a):

Po dłuższych testach wyglada na to, ze piec ładuje prawidłowo, po ok 2h bufor jest naładowany na ok 80 stopni. Rury nie zostały zmienione, zostały 1-calowe. Zostały jednak trochę przerobione ponieważ były porobione „kieszenie powietrze” i mocno szalało powietrze. Teraz jest dużo lepiej ale jednak od czasu do czasu pojawia się powietrze. 
@wkl jak sprawuje Ci się separator powietrza? Rozwiązał problem z pojawiającym się powietrzem?

Z tym separatorem to jak go zainstalowałem to powiem ci że nie wiem co było przyczyną ale nie działał, może ten filtr przed był przyczyną nie wiem. Wymontowałem zrobiłem taką mini instalację by go sprawdzić  i o dziwo działa , zamontuję na rurze poziomej bez filtra zobaczymy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymek jest, raz mniej raz wiecej. Ogolnie na rozpałke najlepiej walić największe szczapy, a dopiero potem reszte drobniejszą. Wtedy optycznie mniej dymu.

Zobaczymy po montażu RCK powinno się jeszcze bardziej ustabilizować spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem wam że jestem zawiedziony tym dymkiem bo i w moim 5 letnim i w tym nowym wood dymku brak w ponad 90% czasu, nie raz trochę zanim się rozgrzeje ale na sośnie bo na dębie zero i to jest opał drobny kostka sosnowa lub klepka dębowa parkietowa, nie taki zły ten mój ds ,wsad luźno narzucony spala się 3h 60l, a ułożony ponad 4h temp bez bufora 90 na miarkowniku ,na grawitacji wtedy idzie  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37kw bo nagrzejesz bufor jednym wsadem i szybciej, a tym mniejszym podniesiesz temp 1500l o około 40 stopni więc też nagrzejesz bufor ale np od 40 do 80 i bez wyciągania w tym czasie z bufora ciepła, po prostu komora 70l da ci plus minus 70kw ciepła w 21kw a wtym 37 90kw ciepła i dla tego będzie lepszy i niby wg opisu jest promil sprawniejszy i są szersze drzwi co ma znaczenie przy drobnym opale ładowanym łopatą

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z Podkarpacia.

Panowie a jak wyglada u was temperatura na piecu podczas ładowania bufora. Czy piec trzyma wam zadana temperaturę? Czy temperatura spada o pare stopni i znów rośnie do zadanej? Np osiąga 85 stopni i spada do 82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealne nie musi być, ale budowanie warsztwy żaru w tym kotle to sztuka naprawde. Jak poukłada sie równo i scisło  na wysokość z 10~15 cm od palnika, to wyżej wwalasz wszystkie scinki z obrobki drewna i idzie jak burza.

Dzisiaj w menu podpałka z sosny, wkład na żar z szczap sosnowych, a dalej drobnica z osiki, olszyny i sosny

Po osiagnieciu temperatury 190, po godzinie 0 dymu. Widać ciąg mu dzisiaj też pasował, warstwa żaru nie puszczała bokiem.

Trzeba znaleść chwile czasu i montować RCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zawiedziony, że ten kocioł dymi. W atmosie parę minut po odpaleniu drobnego drewienka już słychać że dopala i dymu brak. A przecież dysza też na spodzie. @Trx9 Ten dym jest bardziej biały, czy bardziej brązowy/ciemnoszary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały rzadki dymek coś jak z kotłów gazowych, szybko sie rozchodzi po wyjsciu z komina. Tylko zapach zdradza ze to niedopał sosny. Tak jak dzisiaj przy blisko prawidłowym  ciąg dla tego kociołka, ale dalej za dużym, jestem zadowolony.

Tak jak było -10*C to potrafił i przez 2 godziny coś wypuscic, chociaz wtedy to i mogła być para wodna bo ślad po wodzie obok komina był. Narazie trudno do końca oceniać.

Jak rozmawiałem ze serwisem stalmarka to zalecaja rck bo kocioł ma niskie wymagania ciagu kominowego 10~15 Pa. Wiec narazie wstrzymuje się z oceną.

Drugie to zalecane rozpalanie z instrukcji to 20cm drobnicy aby zbudować żar, a dopiero po zbudowaniu 10cm żaru załadować do pełna. Przy tetrisie z drewnem cietym pod stary piec nierealne 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układem drobne dębowe zrzynki luźno na palnik, wkoło 2 garście wiórów, i odpalam po bokach, po chwili ogień jest już w dyszy i dym jeśli był widoczny to znika. Przy otwartych drzwiach i pracującym wyciągu, także przeciąg powietrza na dyszy. I to jest dla mnie ta wstępna warstwa(taki kopiec luźno ułożonych patyków na 10cm), na którą praktycznie od razu ładuje do pełna. Jeśli chcesz obniżyć ciąg, jak r k, to możesz na próbę otworzyć wyczystkę komina. Tak jak rck rozrzedzi dym, ale ja sprawdzałem, czy nie dymi lusterkiem w wyczystce, jak będzie lekko dymił, to będzie to widoczne w wyczystce, a z zewnątrz niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2022 o 11:52, marcin25 napisał(a):

W jak moc celowac do bufora 1500L, cena miedzy 21 a 37 to chyba 1000zl

Zasada jest prosta. 

 

Na każdy kW mocy kotła 50 l pojemności bufora.

Moc kotła dobieramy do zapotrzebowania energetycznego budynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Micha90zgaz jeżeli kupujemy kocioł+bufor to dobieramy wtedy moc kotła do wielkości bufora...

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.