Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, wkl napisał(a):

Zawór 3D musiał by być z siłownikiem i sterownikiem do niego żeby to miało sens.

 

6 minut temu, wkl napisał(a):

Zawór 3D musiał by być z siłownikiem i sterownikiem do niego żeby to miało sens.

Mam 2 takie zawory ale do sterowania temperaturą na grzejniki z bufora. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co myslicie,že jest ladomat? 3d zawor termostatyczny plus pompka i cieplomierze.Na tym piekna pianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wkl napisał(a):

Też mam taki do sterowania na grzejniki z bufora, i co z tego?

Co to ma wspólnego z zaworem do sterowania ładowaniem bufora?

Nic. Tylko nie wiem czy takie rozwiązanie byłoby dobre do odbioru  kotła 

2 godziny temu, bercus napisał(a):

I co myslicie,že jest ladomat? 3d zawor termostatyczny plus pompka i cieplomierze.Na tym piekna pianka.

Jeśli tylko działa tak samo to nie ma co przepłacać. Jeśli przy zadanej temperaturze będzie otwierał duży obieg i wpuszczał do kotła powrót o zadanej temperaturze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tako37 napisał(a):

Czy taki zawór będzie rozwiązywał problem?

Screenshot_20221105-131337_Chrome.jpg

Nie

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz namyśli taki zawór i pompka plus zawór zwrotny, by zalatwił sprawę moim zdaniem gdyby był na 70 stopni , a tak to wątpię czy piec da radę uzyskać właściwą temperaturę pracy czyli powyżej 80stopni.

Niech wypowiedzą się ci co mają wkładki na 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o taki zawór (trójdrożny) Plus pompka za zaworem.

Takie zawory zaczynają się otwierać przy 60 stopniach (temperatura nominalna na zaworze) a w pełni są otwarte przy 70 (czyli 10 stopni powyżej temperatury nominalne).

Występują tylko w wartościach nominalnych 45, 50, 55 i 60 stopni. 

Piszesz ze jeszcze zawór zwrotny. Gdzie powinien być do tego? W którym miejscu instalacji. 

Edytowane przez Tako37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny na rurze pomiędzy buforem a zaworem temperaturowym. Ja osobiście chyba bym nie ryzykował 60 stopn,

mam wkładkę w laddomacie 72 i jak pompka chodzi na drugim biegu to na piecu da się osiągnąć 80 w porywach 82 stopnie , więc na 60 wątpię czy dobijesz do 80 , nie wiem nie próbowałam tylko tak się domyślam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wkl napisał(a):

Zawór zwrotny na rurze pomiędzy buforem a zaworem temperaturowym. Ja osobiście chyba bym nie ryzykował 60 stopn,

mam wkładkę w laddomacie 72 i jak pompka chodzi na drugim biegu to na piecu da się osiągnąć 80 w porywach 82 stopnie , więc na 60 wątpię czy dobijesz do 80 , nie wiem nie próbowałam tylko tak się domyślam.

Po moich przygodach z wkładką 53 nie ma możliwości osiągnięcia temperatury 80 stopni na piecu. Teraz mam wkładkę  78 i temperatura na piecu ok. 84 stopni. 

W dniu 24.10.2022 o 13:58, Krystian2805 napisał(a):

Mam wkładkę obecnie 53 dlatego mam problemy z rozgrzaniem pieca. 


Pytanie odnośnie laddomatu, on ma pracować cały czas od momentu uzyskania zadanej temp. do momentu wygaśnięcia w piecu lub do momentu nagrzania bufora? Nie ma potrzeby go dodatkowy wysterowywac w trakcie palenia ?

Po ogarnięciu palenia w piecu na odpowiednich temperaturach pojawił się problem znów z nagrzewaniem bufora.

Po paleniu przez ponad 6h nie udało mi się nagrzać bufora 800l (piec 21kW).  Zastanawiam się czy mam dobrze podpięty bufor… 

tak jak na grafice na zdjęciu.  „Strzalka” czerwona podpięcie z pieca, „Strzalka” zielona podpięcie na grzejniki i boiler. Powroty na samym dole.

Czy to nie powinno być odwrotnie tzn podpięcie z pieca powinno być wyżej niż  wyjście na grzejniki i cwu? Po włączeniu pompki na grzejniki po kilku minutach góra bufora jest zimniejsza i pompka od grzejników wyłącza się bo już spadło poniżej zadanej temperatury, dodam ze piec cały czas pracuje.

 

382215B5-A1A8-4BFA-BA4B-9574446FC0CD.jpeg

Edytowane przez Krystian2805
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wkl napisał(a):

Niech wypowiedzą się ci co mają wkładki na 60 stopni.

Ja mam zaw VTC511/60C i nie ma problemu z osiągnięciem temp nawet 100C i więcej- mam układ zamknięty i bufor potrafię naładować nawet do 105C na górze i 97C na dole.

Mój VTC511/60C  zaczyna się otwierać przy 55C a całkowicie jest otwarty przy ok 70C

21 godzin temu, Tako37 napisał(a):

Piszesz ze jeszcze zawór zwrotny. Gdzie powinien być do tego? W którym miejscu instalacji. 

U mnie zaw zwrotny na obiegu kotłowym jest między pompą kotłową a kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Krystian2805 napisał(a):

 

Po ogarnięciu palenia w piecu na odpowiednich temperaturach pojawił się problem znów z nagrzewaniem bufora.

Po paleniu przez ponad 6h nie udało mi się nagrzać bufora 800l (piec 21kW).  Zastanawiam się czy mam dobrze podpięty bufor… Może wiecej ciepła dajesz na grzejniki niż kocioł produkuje .

tak jak na grafice na zdjęciu.  „Strzalka” czerwona podpięcie z pieca, „Strzalka” zielona podpięcie na grzejniki i boiler. Powroty na samym dole.Zasilenie na grzejniki to może być z mufy na samej górze bo całe ciepło z bufora można wyciągnąć .

Czy to nie powinno być odwrotnie tzn podpięcie z pieca powinno być wyżej niż  wyjście na grzejniki i cwu? Po włączeniu pompki na grzejniki po kilku minutach góra bufora jest zimniejsza i pompka od grzejników wyłącza się bo już spadło poniżej zadanej temperatury, dodam ze piec cały czas pracuje.A co się dzieje z temperaturą dolną bufora ,może nie ma u Ciebie rozwarstwienia a następuje mieszanie ,masz tam jakiś mieszacz na grzejniki ? jak to podłączone jest ?

 

382215B5-A1A8-4BFA-BA4B-9574446FC0CD.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Ja mam zaw VTC511/60C i nie ma problemu z osiągnięciem temp nawet 100C i więcej- mam układ zamknięty i bufor potrafię naładować nawet do 105C na górze i 97C na dole.

Mój VTC511/60C  zaczyna się otwierać przy 55C a całkowicie jest otwarty przy ok 70C

U mnie zaw zwrotny na obiegu kotłowym jest między pompą kotłową a kotłem

No tak bufor naładujesz do temp. jakiej chcesz , chodzi o to czy piec da radę się rozgrzać do właściwej temp. gdy jeszcze bufor na powrocie nie osiągnął temp. 60 stopni. Nie wiem jaki masz piec? .Piec zgazywujący drewno powinien pracować na temp. powyżej 80 stopni aby ten proces przebiegał prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to DS, konstrukcja prawie własna z szamotową komorą spalania.

Moc nominalna 12-14kW, ale podczas pełnego otwarcia zaw 3-D daje nawet 25kW ciepła - pomiar ciepłomierzem przed buforem.

Jak macie problemy z osiąganiem odpowiedniej temp na kotle, to warto zmniejszyć bieg pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano

Na wyjściu z bufora na grzejniki mam zawór 3-drogowy z pompka i właśnie wygląda to tak gdy włącza sie pompka na grzejniki to  po dosłownie chwili na górze bufora spada temperatura a na dole bufora jest temperatura wyższa, tak jakby właśnie ta woda się wymieszała. Tylko pytanie dlaczego nie następuje rozwarstwienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytał bym Kolegę @samborjako biegłego,  jakie ma zdanie na powyższy problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał(a):

Mój kocioł to DS, konstrukcja prawie własna z szamotową komorą spalania.

Moc nominalna 12-14kW, ale podczas pełnego otwarcia zaw 3-D daje nawet 25kW ciepła - pomiar ciepłomierzem przed buforem.

Jak macie problemy z osiąganiem odpowiedniej temp na kotle, to warto zmniejszyć bieg pompy kotłowej.

A ten zawór 3 d to gdzie jest umiejscowiony? na obiegu co, czy kotłowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pytam o ten 3D , bo nie rozumiem co piszesz o tym że daje nawet 25 kw? co piec? jak masz ciepłomierz przed zaworem 3d na CO i pokazuje ci że idzie nawet 25KW to co to ma wspólnego z mocą pieca? skoro bierzesz wodę z bufora.

 

Ciepłomierz oblicza moc na podstawie temp. wody i przepływu ,im większa temp. i przepływ tym większa moc,

im grubsza rura i pompka na wyższym biegu  tym wiecej energi przepływa - to tak na chłopski rozum.

9 godzin temu, Krystian2805 napisał(a):

Po moich przygodach z wkładką 53 nie ma możliwości osiągnięcia temperatury 80 stopni na piecu. Teraz mam wkładkę  78 i temperatura na piecu ok. 84 stopni. 

Po ogarnięciu palenia w piecu na odpowiednich temperaturach pojawił się problem znów z nagrzewaniem bufora.

Po paleniu przez ponad 6h nie udało mi się nagrzać bufora 800l (piec 21kW).  Zastanawiam się czy mam dobrze podpięty bufor… 

tak jak na grafice na zdjęciu.  „Strzalka” czerwona podpięcie z pieca, „Strzalka” zielona podpięcie na grzejniki i boiler. Powroty na samym dole.

Czy to nie powinno być odwrotnie tzn podpięcie z pieca powinno być wyżej niż  wyjście na grzejniki i cwu? Po włączeniu pompki na grzejniki po kilku minutach góra bufora jest zimniejsza i pompka od grzejników wyłącza się bo już spadło poniżej zadanej temperatury, dodam ze piec cały czas pracuje.

 

382215B5-A1A8-4BFA-BA4B-9574446FC0CD.jpeg

Z tego co tu napisałeś to ciężko cokolwiek wywnioskować chłopie np. co to znaczy w ciągu 6 godzin nie udało mi się naładować bufora , jaka temp. na termometrach może by coś rozjaśniła? jaki był w tym czasie odbiór z bufora? brak danych. Potem piszesz po włączeniu pompki od Co ale nie piszesz kiedy ona się włącza przy jakiej temp. do tego pewnie pompa CWU kiedy jak przy jakiej temp? do tego potrzebny jest dokładny schemat podłączenia tych buforów żeby tu coś wywnioskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ma znaczenie ale ja mam wyjście na grzejniki przez zawór czterodrożny na szczycie bufora, zasilanie niżej jak widać. Zależy  z jaka temperaturą zasilasz grzejniki, lepiej ciągle a niższą aby rozładować bufor. Jak mam ustawione 32/34 stopnie w okresie jak teraz jest pogoda to mi wraca do bufora 22/24. Ale jaka bym zasilił 60 to by wróciło 50 stopni, zależy też od prędkości pompki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 12:23, sambor napisał(a):

Ja mam zaw VTC511/60C i nie ma problemu z osiągnięciem temp nawet 100C i więcej- mam układ zamknięty i bufor potrafię naładować nawet do 105C na górze i 97C na dole.

Mój VTC511/60C  zaczyna się otwierać przy 55C a całkowicie jest otwarty przy ok 70C

U mnie zaw zwrotny na obiegu kotłowym jest między pompą kotłową a kotłem

Jakie masz ciśnienie przy takich temperaturach?

Czym masz zalana instalację?

W dniu 6.11.2022 o 17:26, Krystian2805 napisał(a):

@Kordjano

Na wyjściu z bufora na grzejniki mam zawór 3-drogowy z pompka i właśnie wygląda to tak gdy włącza sie pompka na grzejniki to  po dosłownie chwili na górze bufora spada temperatura a na dole bufora jest temperatura wyższa, tak jakby właśnie ta woda się wymieszała. Tylko pytanie dlaczego nie następuje rozwarstwienie?

Jest cos nie tak z podłączeniem. Zawór 3 drogowy powinien na grzejniki wyrzucić zadana temperaturę i na powrót powinna wpłynąc cała zimna woda z grzejników. powrót podłączony jak najniżej a zasilanie jak najwyżej.

Mam pytanie, czy macie może dojście do wykonawcy ceramiki do takich kotłów ?

 

Chciałbym sobie na zaś kupić palnik i misę palnika a Panowie ze Stalmarku chca mnie za to skasować prawie 800 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Micha90zgaz napisał(a):

Jakie masz ciśnienie przy takich temperaturach?

Czym masz zalana instalację?

Ciśnienie podczas pracy nie przekracza 2bar, przeważnie 1,5-1,8bara

Zalane wodą ze studni, nie wymienianą od 11 lat, więc nie wiem co tam teraz jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.