Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lokalizacja PC


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ustawiacie lub jak macie ustawioną PC względem budynku, który grzejecie - ile od ściany, jak ustawiona jednostka zewnętrzna - równolegle do ściany, czy prostopadle do niej.

Czy jest jakiś daszek, osłona ?

Jak będziecie podawać,  to z mocą i marką PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne odległości  są zapewne w każdej   instrukcji. Logika nakazuje  żeby na drodze przewiewu nie było zbyt wiele przeszkód. Sąsiad ma  swoją pompę ustawioną na daszku wiaty  za altaną - idealne miejsce  - jednak wprzypadku dużych opadów śniegu może mu przysypywać  .   

Pompa pod wiatą nie miała dobrego przepływu i temperatura wokół niej przy wlocie  spadała o 2 C względem otoczenia. Otwarcie okna w bocznej ścianie wiaty  poprawialo sytuację.  Tak więc tłumienie pompy pod wiatą - nie jest ok choć pompa działała bez zarzutu. Wiata co prawda niewielka i niewysoka bo ledwo 2 m wysokość - może dlatego ta likalizacja  sąsiada nie zadowoliła i wstawił pompę na daszek.    

Ta pompa to :

Niby chińczyk    moc  11 kw ale to chińczyk to diabli wiedzom ile naprawdę i kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja stoi 0,7m nad gruntem, równolegle 0,5m od ściany pod zadaszeniem i zasysa bezproblemowo świeże powietrze, gdyż widzę te same temperatury na pompie i termometrach w innych lokalizacjach. Panas monoblok 5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panas.jpeg.c5941ca72e43e5524fe58272b8007c2b.jpeg

Panasonic T-Cap 9kW

Od strony północno-zachodniej, trochę schowana w kącie. Po 60 cm od ścian. Czyli jest pod okapem. Częściowo wystaje poza "obrys" domu.

Jak śnieg leci z dachu, to ląduje 1 metr przed wentylatorem.

Planuję ogrodzić pompę, bo jak wieje mocniejszy wiatr to strasznie świszczy jak przelatuje przez agregat. Chciałem ogrodzić panelami z założonymi taśmami, które osłabią podmuchy. Ale od roku panele stoją w garażu i czekają w kolejce zadań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania PC najlepiej najwyżej i na otwartej przestrzeni tak z punktu widzenia fizyki.

Inną kwestią są warunki pogodowe z serii oblodzenie lub zasypanie śniegiem.

Dobrym pomysłem byłoby podejście gdzieś z tyłu wentylatora do jakiegoś podziemnego źródła ciepła (jaskinia itd) 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległości od ścian to większości instrukcji są podane, ale bym dorzucił kwestię ustawienia bokiem do kierunku wiatru - w załączeniu obrazki z manuala Samsunga.

1619186692_pcwiatr.JPG.b08523af30549b55d624981908a314a7.JPG

 

Wiatr w łopatki to jedno, ale też nie słyszałem, żeby komuś wichura obaliła jednostkę.

No i śnieg / wysokość od podłoża:

1860667049_pcnieg.JPG.71ff2ef9881a01b5f43b6d66dceedbcb.JPG

 

I tu wygooglowana buda: https://www.instalacjebudowlane.pl/galeria/zdjecia/270612stiebel_eltron8.jpg

mój pies takiej chatki nie ma..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy w działaniu będzie wiatr wiejący od strony wiatraka. Uniemożliwia cyrkulację powietrza przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy wiatrak wentylator powinien przełączyć obroty automatycznie i dmuchać w drugą stronę przez wymiennik w zależności od wiatru ale to dopiero  może w przyszłości wymyślą obecnie trzeba trzymać się instrukcji montażowej którą oferuje producent danego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś montowałem PC splita 9kw plecami do ściany budynku a wprost na ogrodzenie z sąsiadem do ogrodzenia siatkowego było koło 4 mb i na granicy tujki i dom sąsiada odsunięty od ogrodzenia dobre 10 mb i sąsiad skarżył się że głośno. Dlatego teraz w miarę możliwości montuję PC równolegle do granicy działki oczywiście z daleka od okien no i z zachowaniem minimalnych odległości od ścian, najlepiej jak jest jakaś wnęka od strony północnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie trochę przestraszył, ja mam tak właśnie montować, plecami do ściany , 5m od ogrodzenia i dom sąsiada naprzeciwko jakieś 12m ma taras. Obok jest druga część bliźniaka, ale tam sąsiad już wybudował drewutnie i szopę, więc z tej strony będzie ok.

U mnie to ma być w takiej wnęce, więc jeszcze bardziej się martwię o wzmaganie się hałasu, ale tam by miała fajnie, nie padało by na nią i zawsze tam więcej ciepła się gromadzi.

A co to była za pompa, że głośna?

image.thumb.jpeg.315439ae6133e44ade8102f51ed31ec3.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immergas Magis Pro ale wtedy to był starszy model teraz już robią nowsze lepiej zaizolowane. Ogólnie są to fajne wydajne pompy no ale trafiło się akurat że sąsiad miał jakiś "ale". Ogólnie ta jednostka nie hałasowała jakoś nadzwyczaj głośno ale ja już wolę unikać takich zdarzeń. Trzeba patrzeć w specyfikacji danego urządzenia na poziom emisji hałasu w określonej odległości od urządzenia. Są prawnie określone limity hałasu w dzień i w nocy jeżeli zmieścisz się w tym limicie to praktycznie sąsiad nie ma prawa żądać przesunięcia jednostki PC. No ale jak to z sąsiadami lepiej żyć w zgodzie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę szedł w kierunku żółtego -ściana będzie lamele parownika osłaniać (dzieciaki nie zmasakrują ich za szybko piłką albo jakimś badylem), druga kwestia to będzie też ustawienie poprzeczne w stosunku do wiatru oraz większa osłona przed śniegiem z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też radzę ustawić na żółtej, będzie mniejszy problem z cyrkulacją powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gumy do krawężników, jest blisko, ale nadal zgodnie ze sztuką, z daleka wygląda, że blisko, ale 27cm jest od ściany pleckami i 30cm od strony gazowej. To okno jest do kotłowni, tam se może hałasować.
Chodziło o to, żeby na nią nie padało. To mokre na kostce to tak kapie z nieba, a reszta jest sucha.
Nie urochomiona jeszcze, zaczęliśmy od agregatu, jutro zbiornik.
Generalnie mógłbym ją jeszcze odsunac, ale sam nie wiem, czy to coś zmieni. IMG_20220420_192434.jpgScreenshot_20220420_193425_com.android.gallery3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krawężnikach są zakotwiczine śruby i jednostka jest przykręcona. Natomiast same krawężniki nie są przymocowane do podłoża, ale ich waga jest taka, że są nie do ruszenia w sposób przypadkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie pomyślałem, że jak z tej pompy będzie lecieć woda to cały ten chodnik będzie zamarznięty. I jak te krawężniki po prostu stoją na kostce, to lód może je rozepchać na boki. Wiesz skąd dokładnie będzie się lała woda w tej pompie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te krawężniki jednak można było podkleić ,zakotwiczyć by gdzieś tam na lodziku nie zaczęły odjeżdżać  wraz z pompą 

Jakiś odpływ ze skroplin tam jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się.
Nie robiłem odpływu bo nie mam tacy ociekowej, ustawienie krawężników wymusza spływanie na boki, więc stróżka się będzie tworzyć, ale temat jest otwarty i będę reagował po obserwacjach. Zaraz obok jest odpływ do rynny więc dało by się tam zbierać tą wodę, tylko trzeba ociekacz dokupić.
To miejsce jest bardzo rzadko uczęszczane, w zasadzie zimą to tam byłem ze dwa razy, więc nawet może się zrobić lodowisko, byle pompa nie odjechała, a będzie ja trzymać tylko układ gazowy.
Spadku też tam nie ma za specjalnie. Będziemy udoskonalać. Awaryjnie zawsze mogę wyjąć kostki, pokopać podsypkę i wsypać coś dla drenażu.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo i jeszcze myślałem o temacie i można by dać przed krawężniki takie kołki wwiercone w kostkę, wystające, to by zatrzymały wszystko w miejscu. Ostatecznie kątownik pomiędzy kostkę i krawężnik. Możliwości sporo. Trzeba informacji zwrotnej od instalacji, co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.