Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co zaobserwowałem to 

Przewymiarowany kocioł to zazwyczaj zwiększone zużycie opału, albo kiszenie opału, albo taktowanie kotła, może być smoła w kominie i takie tam. Zysk to możliwość dogrzania pomieszczeń w razie wystąpienia  absurdalnych mrozów tj. temperatur grubo poniżej -20 stopni Celsjusza

Kocioł na styk lub lekko nieoszacowywany to racjonalne zużycie paliwa na co dzień czyli możliwość oszczędności przez ponad 90% czasu pracy kotła kosztem hipotetycznego problemu z uzyskaniem zadanej temperatury przy silnych mrozach.

Z tego co ja sobie wyliczyłem to oszczędności z kotła na styk pozwolą na okresowe dogrzewanie się z innego źródła w czasie absurdalnych mrozów.

I jeszcze jedno zawsze lepiej mieć dwa źródła ciepła niż jedno 🙂 takie jak kominek czy inny kocioł itd.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Puławiak napisał:

termostat pokojowy tak - najlepiej bezprzewodowy u mnie 300 zł 

Regulator pokojowy można zastosować zakup najczęciej we właśnym zakresie ( ostatecznie mogę dostarczyć Darco. )

Rozumiem, a ten regulator ciągu to w Lagunie można ale nie trzeba dawać ? ,od czego to zależy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkład jak komin Batorego 130x210 i 9,5m wysoki i mi to w niczym nie przeszkadza a zwłaszcza w pracy Laguny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komin murowany 8m 150x270 i będę chciał zamontować wkład,podobny rozmiar Batorego jak Twój. Myślałem max 130x250. Oczywiście regulator ciągu obowiązkowo.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Puławiak napisał:

termostat pokojowy tak - najlepiej bezprzewodowy u mnie 300 zł 

Regulator pokojowy można zastosować zakup najczęciej we właśnym zakresie ( ostatecznie mogę dostarczyć Darco. )

Ta ich wycena odnośnie Laguny jest mocno zastanawiająca

image.png.16d4ab479e5bec66b5f5a9249f0d9684.png

czyli już 8k za instalację Laguny, dodatkowo jeszcze 900 za zamknięcie układu otwartego, 1500 za modernizację instalacji cwu i 4300 za robociznę ? 

Do tego Laguna za 21k. Wszystko brutto na 8%.

Coś mi tu śmierdzi.

Przypomnę. Mam do grzania tylko grzejniki i bojler do cwu. Bojler zostaje ten co mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, marcincastus napisał:

a jak to mogę sprawdzić, kominiarzem ? 

Problem z ciągiem kominowym jest taki, że się zmienia w zależności od warunków atmosferycznych. Kominiarz to ci może powiedzieć, że ciąg jest ok, bo jest powyżej założonej wartości. Są takie dni, że możesz mieć nawet ciąg wsteczny. Zdarzają się, ale naprawdę bardzo rzadko.

Natomiast regulator wyrównuje ci ciąg na praktycznie stałą wartość. Podczas dzisiejszych wichur sterownik u mnie dostawał szału, bo ciągle zmieniały mu się parametry spalania. Gdybym miał regulator, to nic takiego nie miałoby miejsca.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcincastus napisał:

Ta ich wycena odnośnie Laguny jest mocno zastanawiająca

image.png.16d4ab479e5bec66b5f5a9249f0d9684.png

czyli już 8k za instalację Laguny, dodatkowo jeszcze 900 za zamknięcie układu otwartego, 1500 za modernizację instalacji cwu i 4300 za robociznę ? 

Do tego Laguna za 21k. Wszystko brutto na 8%.

Coś mi tu śmierdzi.

Przypomnę. Mam do grzania tylko grzejniki i bojler do cwu. Bojler zostaje ten co mam.

 

W takim układzie to jeszcze przyda się sprzęgło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakiego komfortu cieplnego oczekujesz, u mnie też tylko grzejniki elektrozawór do przełączania na grzejniki lub bojler i zawór zabezpieczający powrót i wszystko.

Pracą kotła steruje pokojówka na ustawiona na histerezę  0,2 stopnia, prosto i działa bez zarzutu 3 sezon.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to zależy jakiego komfortu cieplnego oczekujesz"  ?

Dzięki za odpowiedź ale nie rozumiem.

Kurcze już mi ręce opadają, straszna magia, ciężko się coś dowiedzieć, trzeba za każde słowo ciągnąć tych instalatorów, dzwonisz - nie odbierają, piszesz maile - nie odpisują. Mam wrażenie, że mają tyle klientów, że więcej im nie trzeba.

Bardzo jestem Wam wdzięczny za wszystkie odpowiedzi. 

Kupiłem " Poradnik Doktora", może z tej książki się dowiem co potrzebne jest do tej mojej instalacji bo mam wrażenie, że ta firma która mi oferty przysłała, coś za bardzo kręci z tym cennikiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w żargonie handlowców nazywa nie "badaniem klienta", czyli na ile jest zorientowany i ile można na nim zarobić...Pamiętaj,że handlowiec ma pensję zależną od sprzedazy  - życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega na jesień kupił kocioł z Wentora i  montowała mu firma polecona przez Wentora, koszt 1600 zł.

Drugi kolega za montaż kotła Kostrzewa w nowym domu za samo orurowanie kotłowni i podłączenie gratów + kocioł 12 tys, 4 pompy elektroniczne 2 tys. zasobnik 200l 2 tys, parę rurek i zawór trójdrogowy zapłacił 46 tys. Skończyło się w sądzie i jakąś cześć kasy firma instalacyjna zwracała.

Tak że ceny są różne,

 

Musisz tylko pamiętać żeby zawory termostatyczne pozakładać na grzejniki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marcincastus napisał:

"to zależy jakiego komfortu cieplnego oczekujesz"  ?

Dzięki za odpowiedź ale nie rozumiem.

 

Przy prostej instalacji i sterowaniu temperaturą z pokojówki jak jest u mnie, jak spadnie temperatura o 0,2 stopnie  to odpala cię kocioł i pracuje do zadanej 23 stopnie w pomieszczeniu. Efekt talki że żona twierdzi że w domu zimno 😉 mimo że jest 23 stopnie bo kalafiory zimne.

Jak pozakładasz mieszacze i te inne bajery to puścisz sobie temperaturę X na kalafiory i będą letnie  a w domu też 23 stopnie i kocioł na pracy ciągłej z mocą minimalną.

Jak kto co woli i mu pasuje, pompa pracująca w obiegu przy pracy kotła czy jak w niektórych obiegach 2 lub 4 pracujące non stop , efekt komfortu cieplnego podobny finansowy nie koniecznie.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być prosta, nie psująca się instalacja, i prosty nie wymagający wiecznego ustawiania kocioł. Wybieranie popiołu to nie problem, ważne żeby się paliło i żeby w ustawieniach nie trzabyło grzebać. 

Myślałem na początku o Lagunie, ze względu Leonardo ale u nas nie ma ekip co to kumają a kolega Puławiak jest daleko. Potem padło na Windhagera bo jest blisko ekipa co to ogarnia ale znowu jest problem bo co się z nimi kontaktuję to wychodzą dodatkowe koszty, najpierw cena kotła podskoczyła o 2k, potem dodatkowe graty wyszło że trzeba dokupić i tak cena urosła. Boję się, że prawdę o cenie Windhagera poznam dopiero po instalacji bo czuję, że jak to kolega Arthek pisał wyżej - badają mnie i urabiają. Już mnie to wszystko okropnie wku..ia i chyba kupię włoski tani kocioł, jakiś Ferroli czy Kalor i sam to podłączę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo jak u @Olejek78, prosta instalacja grzejnikowa plus bojler CWU. Jadna pompa (ta w zestawie z kotłem), zawór przełączający CO-CWU, zawór zabezpieczający powrót i tyle. Regulator temperatury stoi w salonie (salon, kuchnia, przedpokój-przestrzeń otwarta, tak chyba się mówi 😀) w sypialni i pokojach dzieciaków termostaty na grzejnikach. Na grzejniki "idzie" praktycznie taka temperatra co na kotle. W salonie gdy temperatura osiągnie 23°C, kocioł dostaje sygnał, popracuje jeszcze 5 minut na pierwszym biegu (Power 1) i się  wygasza. Odpala się ponownie gdy temperatura w salonie spadnie do 22,2 °C. Nie mam dodatkowej pompy i mieszaczy. Pompa ustawiona "2" zmienny przepływ i kocioł pracuje praktycznie cały czas na Power 2, przy większych mrozach przestawiam pompę na "5" zmienny przepływ wtedy kocioł pracuje z większą mocą, Power 4 i ładnie dogrzewa chatę. Czwarty sezon tak ogrzewam i nikt nie narzeka.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz @Puławiak wcale nie ma do nas blisko, dlatego ugadaj z nim termin i będziesz miał głowę spokojną a o serwis się nie martw Wojtek dba o swoje kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.