Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przymiarki do zmiany kotła, wybór pellet o podwyższonym standardzie, mieszkanie 54m2


Mcgiwer

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie nie uprawiajcie czarnowidztwa .
Był kominiarz, fachowiec, polecany lokalnie, jeżeli stwierdził że 130 wejdzie ale mogą być problemy a 120 wejdzie bez problemów to się chyba zna, komuś trzeba wierzyć. Poza tym jak nie wejdzie to nie będę płacił za wkład który nie wszedł, albo zdecyduje się na komin zewnętrzny albo zamontuję piecyk w kuchni w miejscu starego kopciucha. Wyjście zawsze jest.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu nick wziąłeś od MacGyvera, zawsze coś wymyślisz 🙂

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks to MacGyver wziął nick ode mnie



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że tu zapytanie o 12kW było 

8ka ma Kosz na sobie. Ślimak tylko pcha, co jest bardziej niezawodne. Tak jak mówię proste jak budowa cepa. Na malutkim metrażu spalanie tez będzie małe,  więc spokój na kilka dni będzie. Tu nie ma nic skomplikowanego. 

Kwestia podejścia , ten mały ma taką budowę jak na szkicu

xSztokerBio8kW-szkic-768x502.jpg.pagespeed.ic.GUKJj2COYE.webp

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

4 minuty temu, lenas1 napisał:

Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Sorry za ten wpis ale popiepszyło mi się mam jusz swoje lata to chyba przez to.

No i widzicie tak to jest z ludzmi w starszym wieku.Weżcie to pod uwagę,że dla ludzi w starszym wieku najlepsza jest prostota i niezawodność.Niektórzy wierzą uparcie że najlepszę są cuda techniki,a póżniej problemy .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy niezawodnie to się wypowiesz jak się gwarancja skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mam gwarancji bo sam go sobie montowałem i ja jestem serwisantem tego kotła .Jak już ktoś pisał z tymi gwarncjami to jest ciężki temat.A kocioł jest prosty jak budowa cepa jak pisał już Pieklorz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie fajny przykład "prostego" kotła bez czyszczenia palnika który wymaga częstego nadzoru. Spiek na palniku, cofka i pożar. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki że do każdego kotła trzeba jednak od czasu do czasu zaglądać, bo zawsze może się coś sknocić. Po tych wszystkich czytaniach o kotłach dziś pewnie zdecydowałbym się na lagunę P12 bo choć zdarzają się niedociągnięcia to chyba jest dopracowanym kotłem lecz niestety został wycofany, co mnie dziwi pisałem z kolegą Puławiakiem na ten temat, niestety też nie podjął się zaproponowania kotła na taki metraż, ja wybrać coś muszę, choć niestety jeszczcze nie zdecydowałem się na żaden kocioł w 100%, zastanawiam się i szukam dalej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To montuj coś z buforkiem , jak kolega @papen76Ci radził, bez tego będzie kicha u Ciebie .

Pompa ciepła bez paneli też będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś doczynienia z kotłem Lidia compact 10kw, taki kocioł zaproponował mi dzisiejszy fachmen. Zaproponował by zamontować go w kuchni w miejsce obecnego kopciucha.
Pytanie jest czy ten kocioł nie chodzi głośno, obawiam się też o syf przy czyszczeniu, mówił że raz dziennie wystarczy otworzyć kocioł z góry i wajchami poruszać i co kilka dni popiół wybierać. Jakoś nie pasuje mi codzienna obsługa kotła. Raz na kilka dni mogę rodzicom wyczyścić kocioł ale jak to ma być kocioł z codzienna obsługą to trochę kicha. Czy faktycznie ten kocioł wymaga codziennej obsługi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie znam, ale przy moim palniku słychać wentylator, zapadkę a najbardziej grzechotanie peletu w rurze spiro. Do mieszkania bym go nie wziął... W piwnicy jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się też obawiam że będzie go słychać, oczywiście fachmen zapewnia że montuje te kotły w mieszkaniach i ludzie są zadowoleni, no ale co ma mówić ewentualnemu klientowi.
Napewno dla mnie inwestycja tańsza, bo jednak z piwnicy rury na 2 piętro trzeba ciągnąć do tego wodę do piwnicy i wkład w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - to jest kocioł. Była propozycja przecież piecyka na pellet w miejsce kopciucha to nie chciałeś. Taki piecyk wg litery prawa możesz zamontować w kuchni, kotła już nie. 

Po drugie - Lidia chyba też była proponowana z tym że to kocioł bez czyszczenia palnika więc może być różnie jeśli zostawisz bez nadzoru. Ruszanie wajchami u góry to czyszczenie wymiennika, to szczegół, ale co z tego jeśli codziennie będziesz musiał odkurzaczem palnik przejechać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi że piecyka nie chciałem, pisałem że brałem go pod uwagę, tyle że na piecyki nie ma dofinansowania z czystego powietrza bo uznane są jako miejscowy ogrzewacz, a takie nie podlegają pod dofinansowanie. Lidia jest jak piszesz kotłem, mogę go zainstalować w kuchni bo tam do tej pory był inny kocioł, więc to jest tylko wymianą kotła a nie budowa nowej kotłowni.
Ale tak jak pisałem i zauważyłeś, że codzienne kopanie w piecu mija się z celem, w necie czytałem że wystarczy przy dosypce pelletu zawajchować a czyścić raz w miesiącu.
Jednak i tak mam kilka wątpliwości, dźwięk kotła, mniejszy ale nadal ryzyko syfu w mieszkaniu, częste dosypywanie pelletu, konieczność doprowadzenia skądś powietrza do kotła i jakoś mnie nie przekonuje ten palnik bez automatycznego czyszczenia. Za plus to tańszy wkład bo jakieś 3m, zapewne mniejsze spalanie pelletu bo rury się nie wychodzą, od razu ciepła woda w kranie bo jak kocioł w domu to i zasobnik w domu, no i tańszy będzie montaż acz kolwiek bardziej przekonuje mnie kocioł tam gdzie jego miejsce czyli w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od strony praktycznej: zawsze jakiś kurz poleci przy nasypywaniu peletu oraz przy czyszczeniu kotła - nawet jak używasz odkurzacza do popiołu, to coś tam wyleci. Oczywiście bez porównania do zwykłego kopciucha, ale zawsze baby będą jęczeć ;) Druga sprawa - mieszkanie na pierwszym piętrze. Worki mają 15 albo 20 kg, to parę razy trzeba wejść i zejść. Lepiej znosić na dół :)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy jak zasobnik wody będzie w piwnicy i do mieszkania na 1 piętrze będzie podłączona cyrkulacja z zasobnika to muszę mieć podłączoną pompkę na tej cyrkulacji by nie trzeba było wypuszczać m3 wody zanim ciepła poleci ?
Wczorajszy fachmen zasugerował że lepiej cyrkulację zrobić bez pompki bo jak się pompkę podłączy to ona będzie cały czas pracować a to bez sensu by cały czas pompka chodziła, i tu się z nim zgadzam, mówił że ciepła wodą i bez pompki będzie krążyć i nie trzeba będzie długo czekać na ciepłą wodę, inny kiedyś zasugerował że pompka musi być na cyrkulacji. Jakie jest Wasze zdanie ?
Edit.
Sprawdziłem u siebie w firmie że działa cyrkulacja bez pompki, bynajmniej obie rurki są ciepłe a ciepła woda w kranie, na 1 piętrze zaczyna lecieć po chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby krążyła na grawitacji, to musi być pod to chyba zrobiona instalacja. Albo woda często musi być używana. U mnie sama nie krąży, a pompki oczywiście nie mam. Natomiast pompa cyrkulacyjna wcale nie musi chodzić non-stop. Może się włączać automatycznie co jakiś czas, żeby przepchnąć wodę o ile np. sterownik kotła to ogarnia. Trzeba sprawdzić w instrukcji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie podpiąć ja na czasówkę lub pod włącznik światła w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wytypowałem póki co takie kotły
Bleckstar +10v16 - jedyne co mi w nim nie pasuje to to, że tu internet obowiązkowy i z tego co wyczytałem to 3 lata jest gratis subskrypcja a potem płatna do tego serwis co roczny i uruchomienie też nie mało kosztuje.
Lidia compact 10kw - niby fajny kociołek choć tu na forum ludzie z nim też mają problemy, jakoś też dziwnie kupuje się w pl turecki kocioł
Tomiko Pellatron 10kW - ten raczej odpada bo dziś otrzymałem info od producenta że tylko dają do niego palniki najmniejsze 16kW
Kostrzewa eei 8kW- na minus co chwilę podnoszona cena, w ostatnim miesiącu kolejny 1000 w górę, jakoś mnie nie do końca przekonuje sens tego palnika VG

Nie wiem które kotły mają palnik kipi o mocy 3-10Kw bo taki kipi jest najmniejszy. Jakoś ciężko te informacje wyczytać z danych technicznych, niby kocioł Tomiko w danych maxmoc 3-10kW a tu okazuje się że palnik ma 16kW czyli prawidłową moc zaczyna się od 4 a nie 3kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mcgiwer, a po co Ci ta modulacja na 3kw. Masz podobną powierzchnie do ogrzania jak ja, a ja nawet nie wiem jak pracuje palnik z taką mocą. Tzn. wiem, ale nie praktykuje tego. 

Bedziesz "prykał" tym palnikiem tak non stop na 3KW? 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to by modulował od kw jak najniżej, cały czas dyskusja jest że kocioł taki czy taki będzie przewymiarowany na 54m2, dlatego nie chce kupować kotła który modulacje będzie miał od 4 czy 5 kw. Widzę że niektóre firmy piszą że modulacja od 3 kw w kipi a na zapytanie piszą że palnik jest 16kw z kolei patrząc na palnik kipi i jego zakres to 16 kw ma zakres od 4kw

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kipi pójdzie na 3 kW, ale pytanie czy wymiennik da radę to odebrać czy też będzie to grzanie powietrza w kominie... Jakby nie było to te nasze kotły mają blachę grubości 4-5 mm...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sąsiadka ma przy takim samym mieszkaniu , też zakładała w piwnicy Slimko 12kW , choć na boku ma napis 16kW ( może to chodzi że palnika kipi ma 16kw w tym kotle) ale widziałem że ustawienia minimum ma na 5kW. Chodzi jej ten kocioł od lipca, nie narzeka na sam kocioł ale że dużo jej pali, może dlatego że moc minimum ma ustawioną na 5kW?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.