Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja off grid w domu bez prądu z sieci


Rekomendowane odpowiedzi

Już spor wiem. Nie jestem tylko pewny jakie akumulatory kupić, w sensie jaki rodzaj, agm, żelowe, ołowiowo-węglowe,  te są chyba w zasięgu finansowym bo litowe kupę kasy i miałbym jakiś mały kupić . Do wydania jakieś 5tys zł. Agm wychodzi bardzo korzystnie cenowo bo głębokiego rozładowania 220ah 12 v da się poniżej 1500zl dostać więc 5000zl to ponad 700ah .  Tylko pytanie ile taki zestaw wytrzyma lat. Większość roku będzie używany na małym procencie rozładowania, ale zima to znikome ładowanie z solarów i raz w tygodniu agregat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozładowanie regularne cykliczne do 50% pojemności taka bateria kwasowo-ołowiowa myślę że wytrzyma 2 lata, najbardziej niszczy oprócz samego głębokiego rozładowania ... czas jaki upłynie w takim stanie...... i jeśli to będzie kilka godzin to jednorazowo nie zabije Tobie baterii, ale przy takim głębokim rozładowaniu każdorazowo przyjmij zużycie w kilku % utraty pojemności . Jeżeli czas głębokiego rozładowania będzie kilkadziesiąt godzin to ładowanie takiego akumulatora będzie jak sztuczne oddychanie dla nieboszczyka.

Nie łap się na marketing AGM-ów bo to normalny bełkot, przykładem niech będą akumulatory w moich łajbach, które max. co 3 lata są wymieniane mimo, że zimę spędzają w ciepłym garażu na kondycjonerze a w sezonie są kilkanaście razy rozładowywane do tych 10,5V tak mam w łajbie zabezpieczone, natomiast rano po odpaleniu silnika i kilkugodzinnym pływaniu niby jest naładowany do pełna ale.... w trzecim sezonie to już tylko złom. Nawet VARTA AGM MARINE 3 x droższa wytrzymała 3 sezony... i po co przepłacać 🙂

Kończąc jak będziesz kwasową rozładowywał jej tylko 1/3 pojemności i zaraz doładowywał to i 5-6 lat wytrzyma a najbardziej niszczy czas przebywania rozładowanej baterii...

Rozejrzyj się za akumulatorami zasadowymi bo tu osobiście celuję w offgrid ==> TUTAJ PRZYKŁAD

Pozdrawiam. YARO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juž cos poszukalem i ty baterie sa u nas w dobrej cene:

https://www.levne-baterky.cz/LiFePO4-Baterie-c70_0_1.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

125Ah za jakieś 2500zł. Nieopłacalne.

Zwykła ołowiowa 125 kosztuje jakieś 500zł, to 5x mniej niż LIFEPO, 5szt zwykłych przeżyje spokojnie tego LIFePO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercusOdpuść kolego akumulatory, naprawdę szkoda Twoich pieniędzy, to się nie zwróci jeżeli masz kupić nowe akumulatory. Gdyby dostać używane w dobrej kondycji za ułamek ceny to może byłby sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał:

Gdyby dostać używane w dobrej kondycji za ułamek ceny to może byłby sens.

Aaa,dzieki za idea...precjez mam znajomego na zlomu baterii wszystkich typow...nieraz likwiduja nowe laczne z nowoczesnymi poza gwarancji...

I tak ukonczony ich stary magazyn,tak sa ty baterie bezpieczne 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest kwestia bezpieczeństwa, to jest "kontrolowana utylizacja".

Często spotykane zjawisko w Polsce w okresie letnim, dziwnym trafem płoną różne składowiska rzeczy nieprzetwarzalnych w niskich cenach czyli toksyczne śmieci, opony, czasem całe wysypiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie odpowiedzialnosc karna za takie cos? Dochodzenie, sledztwo, kogos kiedys ukarano?

Jak „sasiad” liscie czy trawe spali to mandacik a tam…? Hmmmm…

Ani Prawa ani Sprawiedliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przecież to jest typowe Porządkowanie Okolicy ....

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PioBin napisał:

Ciekawi mnie odpowiedzialnosc karna za takie cos? Dochodzenie, sledztwo, kogos kiedys ukarano?

Jak „sasiad” liscie czy trawe spali to mandacik a tam…? Hmmmm…

Ani Prawa ani Sprawiedliwosci.

pewnie jakiś mandat albo nie umorzenie z powodu nie wykrycia sprawcy :).

W wołominie swego czasu "porządkowali" tereny bo byłej stolarni. Akurat zaczęła się majówka no i wiadomo utylizacja śmieci w chmurze. Akurat proces utylizacji śmieci w ten sposób nie zależy od aktualnie sprawowanego rządu 🙂 tylko lokalnego układu. Interes jest bardzo dochodowy bo cena przyjecia odpadów na lokalnym PSZOKu zbliża się powoli do wyniesienia kg na orbitę przez SpaceX :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwię sie ze z tej stolarni okoliczni mieszkańcy sami nie wysprzątali wszystkiego co drewniane, chyba że tak beton obrabiali zamiast desek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.11.2021 o 21:02, YaroXylen napisał:

Rozejrzyj się za akumulatorami zasadowymi bo tu osobiście celuję w offgrid ==> TUTAJ PRZYKŁAD

Pozdrawiam. YARO.

 

A ile takie akumulatory kosztują, jakie są ich napięcia, pojemności itd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem w trakcie kompletowania instalacji PV of grid. Dużo zawdzięczam w tym temacie forumowiczowi Jozefg1 (dziękuję!). Mam już falownik. Teraz robię badanie rynku modułów PV.

Mam pytanie: dwa moduły będą na stronie płd/wschód i jeden na płd/zachód, czyli płaszczyzny przesunięte o 90 st. Wszystkie trzy moduły będą połączone równolegle. Czy dwa pierwsze mogą być nominalnie większej mocy ( 440W+440W) i większych wymiarów niż ten trzeci ? Bo na tej stronie dachu mam więcej miejsca. Ten trzeci miałby 380W. Sądzę, że ze względu na ich przesunięcie o 90 st., i tak będzie różnica napięć, wiec nie ma sie co martwić. Przerobiłem temat na Mazurach w skali mikro, na łódce mam dwa małe różne solary skierowane na różne kierunki i działa to OK. Ale wolę zapytać, co o tym myślicie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli panele mają być łączone w szereg, muszą mieć te same parametry elektryczne, inaczej najsłabsze ogniwo bedzie blokować całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, guzowski napisał:

Mam pytanie: dwa moduły będą na stronie płd/wschód i jeden na płd/zachód, czyli płaszczyzny przesunięte o 90 st. Wszystkie trzy moduły będą połączone równolegle. Czy dwa pierwsze mogą być nominalnie większej mocy ( 440W+440W) i większych wymiarów niż ten trzeci ? Bo na tej stronie dachu mam więcej miejsca. Ten trzeci miałby 380W.

Witam

Skoro wszystkie moduły będą połączone równolegle to nie będzie miało większego znaczenia, przy łączeniu szeregowym oczywiście moc najsłabszego będzie mocą reszty modułów. Dobierając panele łączone równolegle postaraj się aby napięcia (tabliczkowe) były zbliżone oraz mieściły się w tolerancjach napięć falownika(napięcie startu oraz nap. maksymalne i oczywiście max prąd). Przydałoby się więcej szczegółów.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję!

Falownik jaki kupiłem, to raczej minifalownik VOLT Sinus Pro 1500S. On ma max. nap. we dla PV 50V, dlatego połączenie modułów równoległe ( również przy uwzględnieniu Pana porady).

Moduły(panele) mam zamiar kupić JaSolar JAM60S20(380W) - 1 szt oraz JAM72S20(440W)-2 szt. Będę sam montował, kiedyś byłem elektrykiem a teraz 76, może dam radę.

Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego w instrukcji w,w. falownika piszą, aby nie używać zwykłych akumulatorów kwasowych? Przecież falownik "widzi" tylko napięcie i prąd akumulatora?

Kupienie żelowych czy agm podważa sens ekonomiczny przedsięwzięcia. Co Pan na to?

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste:  Zwykły kwasowy akumulator ma inną charakterystykę ładowania niż AGM czy inne żelowe.

Dlatego  trzeba dokładnie czytać instrukcję urządzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie akumulatorów to polecam kanał mrAkumulator na YT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mkwapisz napisał:

W sprawie akumulatorów to polecam kanał mrAkumulator na YT

Dzięki, poprzeglądam. Ciekawym czy będzie o wybuchających aku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.